دلگرم
امروز: شنبه, ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ برابر با ۰۷ شوّال ۱۴۴۱ قمری و ۲۹ مه ۲۰۲۰ میلادی
زخم نوک پستان در شیردهی
1
6,445
زمان مطالعه: 5 دقیقه
درمان طبیعی و سنتی شقاق و زخم نوک سینه :دلیل اصلی زخم، جویده شدن نوک پستان توسط لثه های نوزاد می باشد.

ترک و خونریزی نوک سینه در شیردهی

روزهای ابتدایی شیردهی زخم و التهاب نوک سینه بسیار زیاد است.

نوزاد بدون هیچ فاصله‌ای در آغوش شماست. چشم به چهره‌اش دوخته‌اید و از اینکه او را با عصاره وجود خود تغذیه می‌کنید، آرام می‌شوید. دادن شیر مادر به نوزادان، نه تنها زمینه‌ساز ایجاد رابطه‌ای عمیق‌تر میان این دوست، بلکه فواید زیادی را به جسم مادر و نوزاد می‌رساند.

با وجود همه این دلایل، ترک خوردگی نوک سینه و زخمی شدنش در روزهای اول و همراه شدن درد با هر وعده شیردهی به نوزاد، ممکن است برخی مادران را از دادن شیر خود به فرزندشان پشیمان کند. ترک‌خوردگی نوک سینه، مشکلی آزار دهنده است و اگر شما هم به آن دچار هستید، به جای اینکه دست به دامان شیشه شیر شوید، به این توصیه‌ها عمل کنید. ما چند راه ساده را برای خلاص شدن از این درد به شما پیشنهاد می‌کنیم.با دلگرم همراه باشید.

علل زخم یا ترک نوک پستان

دلیل اصلی زخم، جویده شدن نوک پستان توسط لثه های نوزاد می باشد. وضعیت اشتباه قرار دادن نوک سینه در دهان نوزاد، مکیده شدن نوک پستان پس از خالی شدن از شیر، جدا کردن نادرست نوزاد از پستان، شستن نوک پستان با صابون، باقی ماندن مواد شوینده روی لباس تحت تماس با نوک پستان و اگزمای پوستی مادر در آن ناحیه.
البته برفک دهانی نوزاد از جمله مواردی هستند که در ایجاد زخم و تبدیل شدن آن به ترک سینه ها تاثیر گذارند.

روشهای پیشگیری ترک نوک پستان در زمان شیردهی

 • ابتدا وضعیت شیردهی را بررسی نمائید. می بایست تمام هاله سینه در دهان نوزاد قرار گیرد نه فقط نوک پستان، در هر نوبت شیردهی سعی کنید از هر دو سینه استفاده نمائید با در نظر گرفتن شرایط بدنی و روحی نوزاد، زمان شیردهی را کوتاه و دفعات آن را زیاد کنید.
 • برای شستشوی سینه همان آب کافی می باشد و از صابون و شستشوی بیش از حد پرهیز نمائید.
 • بعد از پایان شیردهی، نوک پستان را پاک نکنید و اجازه دهید، سینه با مقدار کمی شیر که روی نوک آن است در تماس با جریان هوا خشک شود زیرا شیر مادر بعلت دارا بودن چربی و آنتی بیوتیک و آنتی باکتریال باعث التیام زخم و تمیزی نوک سینه می گردد.
 • در صورتیکه از پدهای سینه زیر لباس استفاده می کنید به محض مرطوب شدن آنرا عوض نمائید.
 • چندین بار در روز نوک سینه ها را کمپرس گرم و خشک (نه داغ و مرطوب) نمائید. بعنوان مثال می توانید از یک بطری آب ولرم استفاده نمائید. و حتی المقدور از سایش نوک سینه با لباس جلوگیری نمائید.

درمان زخم و ترک نوک سینه

 • دقت نمائید سینه ای را که زخم شده را رها نکنید و برای چند لحظه هم شده با آن شیردهی داشته باشید، البته دراول شیردهی که مکش دهان نوزاد زیاد است از سینه ای که کمتر زخم است استفاده نمائید.
 • برای التیام زخم می توانید از روغن لانولین (مخصوص مادر شیرده) استفاده کرده و هر بار مقدار کمی از آنرا روی نوک سینه مالیده و اجازه دهید تا در تماس با هوا خشک شود.
 • و اگر نوزاد مبتلا به برفک دهان شده، حتما بایستی توسط پزشک ویزیت شود.
 • در صورت مفید نبودن روشهای ذکر شده و شدید بودن ترک و یا درد حتما به پزشک مراجعه نمائید.
 • مادران مهربان، توجه داشته باشید که نوزاد از زخم نوک سینه مادر ناراحت نبوده و به شیر خوردن ادامه میدهد وخون موجود در شیر برای نوزاد خطرناک نیست.
 • مهمترین نگرانی اینست که شیردهی باید با آرامش خاطر و بصورت لذت بخش برای مادر و فرزند صورت گیرد.

زمان مراجعه به پزشک

اگر نوک سینه‌های شما دچار ترک یا خونریزی شد، لازم است به پزشکتان مراجعه کنید، زیرا غیر از دردی که خودتان باید تحمل کنید، ممکن است کودکتان هم نتواند سینه را درست به دهان بگیرد تا شیر کافی دریافت کند و این ممکن است از دلایل اصلی ایجاد ترک نوک سینۀ شما باشد. همچنین اگر شیردهی برای شما بیش از حد دردناک است، پزشک می‌تواند استفادۀ درست از شیردوش را به شما یاد بدهد، به شکلی که بتوانید سطح تولید شیر خود را حفظ کنید و از آسیب بیشتر به نوک سینه خودداری کنید.

شما می‌توانید حدوداً یک روز شیردهی را متوقف کنید و از شیردوش برای دوشیدن شیر استفاده کنید تا نوک سینه فرصت التیام داشته باشد. زخم‌های شما به سرعت التیام می‌یابد و شما دوباره می‌توانید با آسودگی به نوزاد خود شیر بدهید. اما اگر پس از ۲۴ ساعت، نوک سینۀ شما هنوز هم دردناک است و خونریزی دارد یا اگر متوجه تب، التهاب، ترشح، چرک یا نشانۀ دیگری از عفونت پستان شده‌اید، لازم است حتماً دوباره با پزشک خود تماس بگیرید، زیرا باکتری‌ها می‌توانند از طریق زخم باز وارد سینه شوند و عفونتی مانند عفونت پستان یا ماستیت را ایجاد کنند.

همچنین بخوانید:

غذاهای مفید در دوران شیردهی برای مادر

آیا در دوران شیردهی امکان بارداری وجود دارد؟

پیشگیری و درمان عفونت پستان (ماستیت یا تب شیر) در دوران شیردهی


دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits