دلگرم
امروز: دوشنبه, ۰۱ مرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۵ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۲۲ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
15 روش های خانگی برای القای زایمان
11
زمان مطالعه: 5 دقیقه
القای زایمان روشی است که در آن انقباض رحمی که به خودی خود انجام نمی شود، تحریک می شود. اگر چه القای زایمان خطری در بر ندارد اما پزشکان تا پیش از هفته ی 39 بارداری آن را انجام نمی دهند.

روش های خانگی برای القای زایمان

روش های طبیعی برای القای زایمان در زنان بارداری که یک یا دو هفته تاریخ زایمانشان به تاخیر افتاده است ( پس از 42 هفته)، وجود دارد. در برخی موارد مثلا در صورت مشکلات سلامتی مربوط به نوزاد یا مادر مانند دیابت، فشار خون بالا و بیماری قلبی لازم است که القای زایمان صورت بگیرد. داروهای خانگی متعددی برای کمک به تحریک انقباضات رحمی برای القای زایمان وجود دارد. برای آشنایی با این راهکارهای خانگی با مجله دلگرم همراه شوید.

القای زایمان

روش های طبیعی برای القای زایمان (شروع درد زایمان)

1. تحریک نوک پستان

تحریک نوک سینه ها هورمون اُکسی توسین(هورمونی که انقباضات زایمان را تحریک می کند)،تولید می کند.سعی کنید هر بار نوک یکی از سینه هایتان را به روشی که نوزاد آن را می مکد،تحریک کنید.تقریبا 10 دقیقه آنها را ماساژ دهید و ۱۵ دقیقه صبر کنید تا ببینید انقباضات شروع می شوند یا نه.اگر شروع نشدند،دوباره امتحان کنید. برای جلوگیری از انقباضات قوی از انجام آن به مقدار زیاد خودداری کنید.

2. نمک حمام

نمک حمام را به آب اضافه کنید و استحمام کنید. در آب شور غوطه ور شوید تا از استرس و اضطرابی که مانع زایمان می شود خلاص شوید . ترجیح داده می شود که به موسیقی آرام بخش نیز گوش کنید.

3. ورزش برای القای زایمان

پیاده‌روی یکی از راه‌های طبیعی برای تحریک زایمان است همچنین سایر فعالیت های ورزشی با شدت کم مانند بالا رفتن از پله ها روشی موثر برای شروع انقباضات رحم و زایمان طبیعی است.

بیشتر بخوانید: سزارین بهتر است یا زایمان طبیعی؟

4. رابطه جنسی

در صورتی که کیسه آب هنوز پاره نشده است رابطه جنسی برقرار کنید. در صورتی که آمیزش جنسی امکان پذیر نیست، تحریک نقطه حساس کلیتوریس با دست می تواند موجب ارگاسم و آزاد شدن هورمون اکسی توسین شود که در نتیجه می تواند انقباضات رحم را آغاز کند.

5. اسانس ها و روغن های طبیعی

برای ماساژ جهت شروع درد زایمان، دو یا سه قطره از یک روغن طبیعی را به روغن حامل خنثی مانند روغن زیتون و یا روغن بادام اضافه کنید. این نوع ماساژ درمانی آروماتراپی نامیده می شود. آروماتراپی یا رایحه درمانی روشی است که در آن از رایحه گیاهان، گل ها و حتی دانه های مختلف برای بهبود سلامتی انسان ها استفاده می شود.

6. تحریک روده

غذاهای تُند بخورید و یا 6 اونس آب پرتقال را همراه با 1-4 اونس روغن کرچک میل کنید تا باعث ایجاد انقباضات روده ای و گوارشی شود که به نوبه خود می تواند منجر به انقباض رحم شود

7. روغن گل مغربی

این دارو به صورت قرص و کپسول موجود است . روزانه یک کپسول مصرف کنید. روش دیگر این است که کپسول را درون واژن قرار دهید تا دهانه رحم گشاد و متسع گردد و زایمان طبیعی را امکان پذیر سازد.

8. طب فشاری برای القای زایمان

در روش طب فشاری یا Acupressure برای تحریک نقاط به جای استفاده از سوزن از ماساژ نقاط استفاده می شود و یا در مسیر کانالهای انرژی ماساژ داده می شود. به مدت 15 دقیقه به آرامی داخل ساق پا را تا قوزک پا ماساژ دهید. فرکانس انقباض را می توانید مشاهده کنید

9. غذاهای تند

یک اعتقاد قدیمی وجود دارد که خوردن غذای تند می‌تواند به طور طبیعی باعث شروع درد زایمان طبیعی شود. غذاهای تند مصرف کنید زیرا غذاهای تند باعث انقباضات رحمی و متسع شدن گردن رحم می شوند.

10. آناناس تازه

مصرف دوز مناسب آناناس تازه موجب نرم شدن رحم و گردن رحم، کشش و استراحتی می شود که در نهایت منجر به انقباضات رحمی می شود.

11. ریحان و پونه کوهی

ریشه های ریحان و برگ های تازه پونه کوهی را به رژیم غذایی زنان باردار اضافه کنید تا منجر به انقباض رحم و القای زایمان طبیعی شود.

12. شیرین بیان

غذاهایی حاوی ریشه شیرین بیان اصل مصرف کنید. مصرف مقدار زیادی شیرین بیان می تواند باعث اسهال و ناراحتی های معده شود و به طور بالقوه باعث انقباض های رحمی می شود.

13. تصویر سازی ذهنی

باز شدن دهانه رحم و انقباضات رحم را تصور کنید و زایمان نوزاد را تجسم سازی کنید. تصویر سازی ذهنی استرس و اضطراب را کاهش می دهد و زایمان طبیعی را تسهیل می کند.

14. حمام گرم برای شروع درد زایمان

حمام آرام بخش و گرم در القای زایمان موثر است اما نباید دمای آن خیلی زیاد باشد. با استفاده از آبی که خیلی داغ نیست استحمام کنید. دو قطره روغن یا اسانس اسطوخودوس را به وان اضافه کنید تا بتوانید حالت روحی و عاطفی آرام داشته باشید، زیرا می تواند به القای زایمان کمک کند.

15. رفلکسولوژی (ماساژ درمانی)

رفلکسولوژی نوعی ماساژ است که در آن نواحی خاصی از پا و دست به‌ منظور کمک به درمان بیماری یا پیشگیری از آن ماساژ یا فشار داده می‌شود. در این ماساژ اعتقاد بر این است عصب‌های حسی کف پا به اندام‌های بدن متصل هستند. وقتی این نواحی فشار داده می‌شود، سلامت فرد بهبود می‌یابد. با اعمال فشار در این نواحی یا نقاط رفلکس می‌توان درد و استرس را تسکین داد. این روش نیاز به یک متخصص رفلکسولوژی واجد شرایط برای اعمال نقاط طب فشاری در دست یا پای زنان باردار دارد. فشار می تواند موجب انقباضات رحمی بین 24 تا 48 ساعت شود.

بیشتر بخوانید:

۱۴ فایده زایمان طبیعی که نمیدانستید

درد زایمان طبیعی چقدر طول میکشد؟ آیا این درد قابل تحمل است؟این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.5 از 5 (11 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits