دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۱۹ مرداد ۱۴۰۱ برابر با ۱۱ محرّم ۱۴۴۴ قمری و ۱۰ اوت ۲۰۲۲ میلادی
کپسول زینتوما و عوارض این دارو
5
زمان مطالعه: 6 دقیقه
کپسول زینتوما در بسته های ۳۰ عددی - بر حسب ۲/۵ میلی گرم اسانس (روغن فرار) در هر کپسول و مواد موثره در کپسول زینتوما شامل : جینجرول و شوگائول، گلیکوزیدها شامل اماروپانین، اناروزورین. مواد متشکله روغن های فرار عبارتند از: بیزابولن، زینجی برن و زینجی...

خواص و موارد مصرف کپسول زینتوما چیست؟

 • ضد تهوع و استفراغ
 • ضد سرگیجه
 • بهبود عوارض گوارشی بیماری حرکت و استفراغ های آبستنی
 • ضد درد و التهاب مفاصل (روماتیسم مفصلی)
 • برای درمان استفراغ های دوران بارداری روزانه ۴-۳ کپسول توصیه می شود ولی از ۴ عدد کپسول که معادل یک گرم زنجبیل خشک می باشد تجاوز نگردد.
 • برای پیشگیری از استفراغ های ناشی از مسافرت بزرگسالان و اطفال بالاتر از ۶ سال یک کپسول نیم تا یک ساعت قبل از حرکت میل نمایند.
 • جهت درمان آرتریت روماتوئید و استئوارتریت بزرگسالان یک کپسول ۳ تا ۵ بار در روز پس از غذا
 • جهت درمان آرتریت روماتوئید کودکان و نوجوانان بالای ۶ سال یک کپسول ۲ تا ۳ بار در روز

divider

شرایط نگهداری کپسول زینتوما

در جای خشک و خنک و دور از نور خورشید تگهداری شود.

divider

روش مصرف کپسول زینتوما

 • کپسول زینتوما به مقدار 2 -1 کپسول 4-2 نوبت در روز در درمان تهوع و استفراغ به کار می رود.
 • جهت پیشگیری ازاستفراغ های ناشی ازمسافرت، بزرگسالان و اطفال بالاتر از 6 سال تعداد 1-2 کپسول نیم تا یک ساعت قبل از حرکت میل نمایند.
 • در استئوآرتیت : 1 کپسول 3 تا 5 بار در روز پس از غذا برای بزرگسالان و برای کودکان و نوجوانان بیشتر از 6 سال 1 کپسول 2 تا 3 بار در روز توصیه می شود.
 • در درد و التهاب مفاصل یک کپسول چهار نوبت در روز همراه با کمی آب میل شود.

divider

هشدار مصرف کپسول زینتوما

 1. در بیماران مبتلا به سنگ صفرا با احتیاط مصرف گردد.
 2. در درمان استفراغ های آبستنی دوز روزانه از 1 گرم زنجبیل خشک (برابر 4 کپسول) تجاوز نگردد.
 3. در بیماران تحت درمان با وارفارین (داروی ضد انعقاد) با احتیاط کامل مصرف گردد.
 4. در بیماران مبتلا به السر معده با احتیاط مصرف شود.

divider

عوارض جانبی کپسول زینتوما

با مقادیر زیاد ممکن است فعالیت ترشحی دستگاه گوارش را افزایش دهد.

divider

تداخلات داروئی کپسول زینتوما

گزارش نشده است.

divider

مصرف در دوران بارداری و شیردهی

مصرف این دارو به خصوص در دوران بارداری برای جلوگیری از تهوع و استفراغ قابل توصیه بوده و دوران شیردهی منع مصرفی ندارد.

divider

مواد مؤثره در کپسول زینتوما

مواد مؤثره شامل الکالوئیدها مانند ژنسیالوتین (Gentialutine)، و ژنسیانین (Gentianine)گلیکوزیدها شامل اماروپانین (Amaropanin)، اناروزورین (Anaroswerin). مواد متشکله روغن های فرار عبارتند از : بیزابولن، زینجی برن (Zingiberene) و زینجی برول.

divider

آثار فارماکولوژی

تهوع یک بیماری نیست بلکه نشانه یک اختلال است. تعدادی از گیاهان دارویی از جمله زنجبیل در برطرف کردن آن مفید هستند. مطالعات اولیه بر روی حیوانات آزمایشگاهی اثر ضد استفراغ زنجبیل را به اثبات رسانیده است. عصاره های اتانولی و استونی زنجبیل به طور قابل ملاحظه ای استفراغ ناشی از سیس پلاتین در سگ را با مقادیر خوراکی 25، 50، 100 و 200 میلی گرم پیشگیری نمودند. Mowrey و Clayson اثر ضد استفراغ پودر خشک زنجبیل به مقدار 1.88گرم را با اثر 100 میلی گرم دیمن هیدرینات و دارونما (Placebo) روی علائم بیماری حرکت در 36 فرد بسیار حساس به این بیـماری بررسی نموده و متوجه شدند که اثر زنجبیل بر دیمن هیدرینات برتری دارد. در بررسی های بعدی معلوم شد که مواد مؤثره ضد تهوع و استفراغ موجود در زنجبیل جین جرول و شوگااولز (Shogaols و Gingerol) می باشند.

همچنین در یک مطالعه بی خبری مضاعف که بر روی 1489 نفر داوطلب توریست انجام گرفته، معلوم شده است که زنجبیل قادر به پیشگیری تهوع و استفراغ مسـافرت های دریائی است و تقریباً 80% افراد تحت بررسی با مصرف 250 میلی گرم زنجبیل 2 ساعت قبل از عزیمت هیچگونه عارضه ای نشان نداده اند. در یک مطالعه بر روی 24 کودک مبتلا به هیپرکتونمی تحت درمان با زنجبیل (دوز روزانه 1.25 گرم) در مقایسه با متوکلوپرامید معلوم گردید که زنجبیل بسیار قدرتمند تر از متوکلوپرامید در پیشگیری از استفراغ مؤثر بوده است. اثر زنجبیل روی شدیدترین تهوع و استفراغ های حاملگی بررسی شده است.

این حالت معمولاً بستری شدن در بیمارستان را اجباری می سازد. در یک مطالعه بی خبری مضاعف پودرریزوم زنجبیل به مقدار 250 میلی گرم چهار نوبت در روز موجب کاهش قابل ملاحظه ای در شدت تهوع و تعداد حملات استفراغی در 19 نفر از 27 مورد در اوایل آبستنی (کمتر از 20 هفته) گردیده است. نتایج این مطالعات بالینی موجب شده است که به علت بی ضرر بودن زنجبیل و مقدار مورد نیاز کم و نداشتن مشکلات ناشی از اثر تراتوژنی داروهای ضد استفراغ در دوران آبستنی، مصرف زنجبیل در دوران آبستنی جهت درمان تهوع و استفراغ توصیه گردد.

مضافاً اینکه مصرف زنجبیل همراه با ویتامین B6 در مامایی زنان به عنوان یک درمان مؤثر تهوع و استفراغ در اوایل آبستنی در منابع علمی این رشته پیشنهاد گردیده است. اثر ضد استفراغ زنجبیل همچنین در خانم هایی که تحت جراحی عمده ژینکولوژیک قرار گرفته اند مشاهده شده است. در یک مطالعه بی خبری مضاعف 500 میلی گرم پودر ریزوم زنجبیل به طور چشمگیری تهوع و استفراغ را در مقایسه با دارونما کاهش داده است. این اثر بیشتر مربوط به تأثیر دارو روی دستگاه گوترشی بوده و مربوط به اثر روی سیستم اعصاب مرکزی نمی باشد.

divider

زنجبیل و آرتریت

مطالعات آزمایشگاهی و بالینی متعددی اثر ضد درد و التهاب مفاصل (روماتیسم مفصلی) زنجبیل به اثبات رسانیده اند. محققین در بخش پزشکی محیط زیست دانشگاه Odense در کشور دانمارک 56 بیمار (28 بیمار مبتلا به آرتریت روماتوئید، 18 بیمار مبتلا به استئو آرتریت و 10 بیمار مبتلا به ناراحتی های عضلانی) را تحت درمان با پودر زنجبیل قرار دادند. بیشتر از 75% بیماران گروه اول و دوم کم شدن درد و التهاب روماتیسمی را تجربه نمودند.

بیماران گروه سوم کاملاً بهبود یافتند و درد عضلانی آن ها برطرف شد. هیچکدام از بیماران در طول دوره درمان که بین 3 ماه تا 2.5 سال طول کشید و طی روز مقداری بین 0.5 تا 1 گرم پودر زنجبیل دریافت می نمودند شکایتی از آثار جانبی نداشتند. نحوه اثر زنجبیل مربوط به مهار سنتز پروستاگلاندین و لوکوترین است. زنجبیل علاوه بر مواد مؤثره فراوان دارای مقدار زیادی آهن و کلسیم، جین جرول و پارادول است. جین جرول یک آنتی اکسیدان قوی است و رادیکال های آزاد را از بین برده اثر ضد التهاب نشان می دهد.

علاوه بر این جین جرول اثر وقفه ای قوی تر از ایندومتاسین روی سنتز پروستاگلاندین دارد. قابل ذکر است که زنجبیل اثربخشی بسیار خوبی را روی آرتریت جوانان نشان داده است و از آنجایی که داروهای ضد التهاب کلاسیک (NSAIDs) در کودکان زیر دوازده سال منع مصرف دارد در این موارد زنجبیل جانشین مناسبی به حساب می آید.

divider

تداخلات دارویی

زنجبیل به علت اثر ضد پلاکتی ممکن است خونریزی را افزایش دهد (به خصوص مقادیر بیشتر از 4 گرم در روز آن). در بیماران تحت درمان با وارفارین (داروی ضد انعقاد) با احتیاط کامل مصرف گردد.این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.6 از 5 (5 رای)  
۱ دیدگاه

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است

نگار | ۳ سال پیش
عزیزم ممنون از مطالب عالی تون
0
0