دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۳ ذو الحجة ۱۴۴۵ قمری و ۲۰ ژوئن ۲۰۲۴ میلادی
ملاسما یا ماسک بارداری چیست ؟
5
زمان مطالعه: 5 دقیقه
ماسک بارداری: قرصهاي پيشگيري از بارداري مي تواند باعث ملاسما یا ماسک بارداری شود، اگر چه، درمانهاي هورموني جايگزين كه پس از يائسگي استفاده مي شود باعث ماسک بارداری نمي شوند.

با مجله اینترنتی دلگرم همراه باشید تا با ماسک بارداری یا ملاسما بیشتر آشنا شوید

ماسک بارداری یا ملاسما چیست؟

امروزه زیبایی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. عوامل مختلفی وجود دارند که می توانند بشدت زیبایی شما را تحت تاثیر قرار دهند که از جمله می توان به لکه های پوستی یا ملاسما اشاره کرد؛ به ویژه که اگر این لکه ها در صورت باشندتاثیر آنها دوچندان خواهد بود. ملاسما یا ماسک بارداری از جمله اختلالاتی است که در دوران بارداری زیبایی شما را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

علت ایجاد ماسک بارداری

متخصصین هنوز به علت اصلی بروز ملاسما پی نبرده اند و علت ایجاد این اختلال هنوز نامشخص است اما می توان تغییرات هورمونی و سابقه فامیلی را از جمله عوامل تاثیر گذار در این زمینه دانست. کلواسما یا نشانگان حاملگی از جمله اختلالاتی است که طی حاملگی سلامت و زیبایی مادر را هدف قرار می دهد.

قرصهاي پيشگيري از بارداري مي تواند باعث ملاسما شود، اگر چه، درمانهاي هورموني جايگزين كه پس از يائسگي استفاده مي شود باعث اين تغيير پوستي نمي شوند.

اشعه خورشيد فرد را مستعد ملاسما مي كند. اشعه ماوراء بنفش خورشيد و حتي نور شديد لامپ مي تواند سلولهاي توليد كننده رنگدانه يا ملانوسيت در پوست را تحريك كند. افراد با پوست تيره تر ملانوسيتهاي فعال تري نسبت به افراد با پوست روشن دارند ملانوسيتها مقادير زيادي رنگدانه توليد مي كنند ولي اين فرآورده هاي رنگي فقط در اثر تحريك با نور خورشيد يا افزايش سطوح هورموني فعال مي شوند. بيشترين علت عود ملاسما در معرض قرارگيري در برابر نور است.

هر گونه تحريك پوست ممكن است باعث افزايش رنگدانه در پوست افراد تيره شود كه باعث بدتر شدن ملاسما مي شود. ماسک بارداری با هيچ بيماري داخلي يا اختلال عملكرد بدن مرتبط نيست.

علائم ابتلا به ملاسما

لکه های تیره ی پوست روی پیشانی ،شقیقه ها، گونه ها یا بالای لب فوقانی ظاهر می شوند. علائم لک صورت مؤکدا مربوط به زیبایی هستند و شما احساس مریض بودن نخواهید کرد و لکه های تیره پوست ایجاد جراحت یا درد نمی کنند.

پیشگیری و درمان ملاسما

برخی از انواع آن درمان قطعی دارد. این بیماری سه نوع مختلف دارد. در یک نوع از این بیماری افزایش رنگدانه ها را در لایه سطحی داریم. این نوع معمولاً به خوبی درمان جواب میدهد. در یک نوع دیگر از این بیماری تجمع رنگدانه درلایه های عمقی وجود دارد.درچنین مواردی درمان مشکل خواهد بود. در مواردی نیز تجمع رنگدانه هم درلایه سطحی پوست وهم درلایه عمقی وجوددارد.پاسخ به درمان در موارد اخیر نسبی است.

روش های متفاوتی برای درمان و جلوگیری از ایجاد ملاسما وجود دارد. البته بسته به نوع ماسک بارداری روش درمانی متفاوت خواهد بود. از نور خورشید می توان به عنوان موثر ترین عامل در ایجاد ملاسما یا ماسک بارداری یاد کرد؛ به همین سبب لازم است تا در صورت امکان از معرض نور خورشید نیز دور باشید.

  1. یک کلاه لبه دار برای ایجاد سایه و محافظت از صورت خود بپوشید.
  2. از ضد آفتاب (مثل اکسید زینک یا دی اکسی تیتانیوم) بر روی مناطق آسیب پذیر پوست استفاده کنید.
  3. استفاده از کرم ضدآفتابی که در برابر هر دوی اشعه های ماراءبنفش نوع A وB پوست رامحافظت کند. ضدآفتاب باید دارای عامل محافظت در برابر آفتاب (SPF) حداقل 30 باشد.

درمان موضعی ماسک بارداری یا ملاسما

چند گزینه ممکن است به محو یا درمان لکه های تیره کمک کند:

هیدروکینون فرایند شیمیایی طبیعی که باعث تولید ملانین، ماده ای که باعث تیره شدن پوست می شود را متوقف می کند.

ترتینویین نوعی ویتامین آ است که به افزایش میزان ریختن سلول های مرده و جایگزین شدن سلولهای جدید کمک می کند.این باعث محو شدن لک های تیره به محض ریختن سلول های تیره می شود.

تاثیر لایه برداری شیمیایی بر ملاسما یا ماسک بارداری

در لایه برداری شیمیایی لازم است که محلول مایع بر روی پوست مالیده شود تا یک سوختگی خفیف مانند آفتاب سوختگی ایجاد شود. با گذشت زمان لایه های سوخته می ریزند و پوست تازه ی جدید تشکیل می شود.لایه برداری شیمیایی دارای شدت های متفاوتی است.اسید گلیکولیک از خفیف ترین لایه بردارهاست و بنابراین خطر کمتری در ایجاد زخم یا تغییر رنگ پوست دارد.لایه برداری شیمیایی ممکن است برای اینکه لک (ملاسما) به دیگر درمان ها جواب نمی دهد، استفاده شود.

درمان ملاسما با IPL

از طول موج خاصی از نور برای هدف قرار دادن لک ها و از بین IPL بردن مناطق رنگی پوست استفاده می کند.

میکرودرم ابریژن و ماسک بارداری

میکرودرم ابریژن یکی ازکم شدت ترین روش های زیبایی برای درمان لک صورت (ملاسما) است.چون دوره ی بهبودی کوتاهی دارد به عنوان روش محبوبی شناخته شده است.هرچند دارای اثرات خوبی مانند گزینه های درمانی دیگر مانند لایه بردای شیمیایی و بازسازی لیزری نیست.این روش لایه اولی پوست را برای بهبود ظاهر لک (ملاسما) ازبین می برد.بسیاری از افراد گزارش کرده اند که در کاهش لک (ملاسما) بسیار مؤثر است اما آنها را کا ملا از بین نمی برد.به همین منظور برای رسیدن به نتیجه مطلوب شما ممکن است به دوازده جلسه نیاز داشته باشید.این می تواند در مقایسه با دیگر روش های درمان دائمی گران باشد.

درمان ملاسما با لیزر

لیزر از پرتو های نور لیزر برای از بین بردن سلول های سطح پوست استفاده می کند. لیزر درمانی نشان داده است که نوید دهنده ی درمان لک (ملاسما) یا لکه های قهوه ای روی پوست به ویژه در بیماران با پوست تیره را است. تعدادی روش درمان لیزری وجود دارد که می توانند برای درمان لک (ملاسما )استفاده شوند که شامل؛ لیزر فرکشنال کاهنده و غیر کاهنده ، لیزر Q-switch واربیوم Erbium)):لیزرهای YAG. لیزر درمانی نیاز به بی حسی موضعی دارد،جلسات درمان لیزر لک صورت بین 30 تا900 دقیقه طول می کشند و انتظار ایجاد کمی تورم و قرمزی بر روی پوست انتظار می رود.

تهیه شده مجله اینترنتی دلگرم

مرضیه ملایریاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (5 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits