آیا میتوان در دوران بارداری رابطه جنسی داشت؟

رابطه زناشویی در دوران بارداری
۱,۹۳۷
۱
۰
پنج شنبه, ۱۱ مرداد ۱۳۹۷ ۱۴:۳۹
تماس جنسی دوران بارداری چگونه باید باشد ؟ آیا رابطه جنسی در دوران بارداری برای مادر و جنین خطر دارد؟
رابطه زناشویی در دوران بارداری

رابطه جنسی در دوران حاملگی

بارداری یکی از دوران زندگی هر زن است که باعث ایجاد احساسات، لذت ها و تجربه های خاصی در فرد می شود. یکی از سوالاتی که ذهن هر فرد را در این دوران درگیر می کند این سوال است که آیا می تواند رابطه جنسی داشته باشد یا خیر؟ این سوال می تواند ریشه در افکار یا باورهای مذهبی، سنتی و فرهنگی فرد داشته باشد. یکی از مهمترین ترس هایی که مانع ایجاد رابطه می شود، ترس از آسیب زدن به جنین می باشد.

بد نیست بدانید به طور کلی داشتن رابطه جنسی در دوران بارداری برای جنین و مادر بی خطر است.جنین در رحم داخل یک کیسه محافظ به نام کیسه آمنیوتیک قرار دارد. این کیسه، جنین را از صدمات یا ضربه های احتمالی حفظ می کند. در ضمن یک پوشش ضخیم مخاطی دهانه رحم را می پوشاند که از انتقال عفونت به جنین جلوگیری می کند.علاوه بر این داشتن رابطه جنسی باعث ایجاد همبستگی بیشتر بین زوجین و باعث افزایش آرامش فکری و روانی مادر و موجب به دنیا آمدن فرزندی شاد می شود. در سوی دیگر، عدم برقرای رابطه جنسی در دوران بارداریمی تواند امکان سستی در بنیاد خانواده را موجب شود.

Marital relationship during pregnancy

تقسیمات روابط جنسی در بارداری

داشتن رابطه جنسی در دوران بارداری به سه دوره تقسیم می شود که عبارتند از:

رابطه جنسی در سه ماهه اول بارداری

در این دوره با شروع تغییرات هورمونی در بدن و ایجاد حالت های تهوع و ضعف، میزان تمایلات جنسی در زنان کاهش پیدا می کند و در نهایت موجب کاهش روابط جنسی در این دوران می شود.

رابطه جنسی در سه ماهه دوم بارداری

در این دوره به دلیل افزایش جریان خون در اندام های تناسلی و سینه ها میزان میل جنسی نیز افزایش پیدا می کند و روابط جنسی را بهبود و افزایش می بخشد.

رابطه جنسی در سه ماهه سوم بارداری

در این دوره با افزایش وزن، کمردرد و سایر علائم میزان تمایلات جنسی کاهش پیدا می کند پس احتمال کاهش میزان روابط جنسی وجود دارد و البته روابط باید با احتیاط بیشتری صورت گیرد.

آیا آمیزش جنسی در دوران بارداری به جنین آسیب می رساند؟

معمولا زوج ها می خواهند بدانند که آیا فعالیت جنسی به جنین صدمه می رساند یا خیر. آمیزش جنسی و انزال، هیچ یک در بارداری عادی خطری برای مادر وجنین نخواهد داشت. جنین در محفظه عضلانی رحم و درون یك كیسه محافظ به نام کیسه آمنیوتیک قرار دارد . این كیسه حاوی مایعی به نام مایع آمنیوتیک است كه جنین را در برابر ضربات و صدمات احتمالی محافظت می كند . به علاوه یک پوشش مخاطی ضخیم دهانه رحم را می پوشاند كه مانع از انتقال عفونت نیز می شود.با این حال اگر هنوز نگرانید و پرسشی در این باره دارید، می توانید نظر پزشک خود را در این زمینه جویا شوید.

آیا میل جنسی در دوران بارداری تغییر می کند؟

عموماً تمایل جنسی زنان باردار از یکی از دو الگوی زیر پیروی می کند:

1.کاهش میل جنسی در سه ماهه اول و سوم بارداری و افزایش آن در سه ماهه دوم : طی سه ماهه اول ممکن است دچار تهوع و ضعف باشید. طی سه ماهه سوم ممکن است افزایش وزن، بزرگ شدن شکم و حساسیت سینه ها و سایر مشکلات باعث شوند کمتر میل به تماس جنسی داشته باشید. این حالت طبیعی است. در مورد حس خود با همسرتان صحبت کنید و سعی کنید راهی بیابید که برای هر دوی شما رضایت بخش باشد.

2. بارداری در بعضی زنان باعث افزایش میل جنسی می شود. فارغ شدن از نگرانی در مورد احتمال بارداری به برخی از زنان احساس رهایی می بخشد. در برخی موارد، یک زن در دوران بارداری است که برای اولین بار به اوج لذت جنسی می رسد و یا چند بار اوج لذت را تجربه می کند. این موضوع به دلیل افزایش فعالیت هومورنی و بیشتر شدن گردش خون لگن است.

آیا بارداری می تواند موجب تغییر در میل جنسی همسر شود؟

بله! بعضی از مردان خانم باردار خود را جذابتر از هر وقت دیگر می بینند و گروهی دیگر از شدت نگرانی برای سلامت مادر و جنین تمایلات جنسی خود را سرکوب کرده یا اصلاً آنرا احساس نمی کنند. در هر صورت صحبت کردن می تواند باعث شود تا تغییر در رفتارها برای طرف مقابل قابل درک شود.

رابطه جنسی در دوران بارداری

چه وضعیتهایی برای یک زوج باردار مناسب و راحت تر است؟

ممکن است با پیشرفت بارداری متوجه شوید که انتخاب وضعیت های جدید برای آمیزش جنسی ضروری است. ممکن است شکم شما باعث شود انتخاب برخی وضعیت ها برای شما ناراحت کننده باشد. به علاوه، توصیه می شود که از حدود 16 هفتگی ( نزدیك به چار ماهگی ) از خوابیدن به پشت ( تاقباز ) خودداری كنید ‏ چرا که در این حالت؛ ممكن است فشار ناشی از وزن رحم بر روی عروق اصلی لگن موجب اختلال در گردش خون این ناحیه شود. بهتر است برای آمیزش جنسی یا به پهلوی خود بخوابید و یا بالا قرار گیرید.

نكته ها :

ممکن است چندی بعد از اوج لذت جنسی جنین شما تکان بخورد! در این مورد نیز نگران نباشید چون این افزایش تحرک بدلیل افزایش جریان خون ناشی از افزایش ضربان قلب شماست نه بخاطر اینکه جنین احساس درد می کند یا از آنچه روی داده چیزی فهمیده است.

برخی زنان فکر می کنند که بدلیل افزایش اندازه و تغییرات جسمانی ناشی از بارداری، جذابیت خود را از دست داده اند. ممکن است بعد از مقاربت احساس گرفتگی در شکم یا حساس شدن ناراحت کننده در سینه ها داشته باشند. در مورد این احساسات خود با همسرتان صحبت کنید، درک متقابل و محبت می تواند به هر دوی شما کمک کند.

فواید رابطه جنسی در بارداری

• بهبود خواب: ترشح پرولاکتین پس از ارگاسم موجب آرامش و خواب آلودگی در فرد می شود.
• کاهش کمر درد: ترشح اکسی توسین در ارگاسم باعث افزایش تحمل درد در فرد می شود.
• کاهش فشار خون: رابطه جنسی فشار خون را کاهش می دهد که حفظ فشار خون پایین در حد نرمال برای سلامت مادر و جنین ضروری است.
• بهبود قدرت سیستم ایمنی بدن: در رابطه جنسی میزان آنتی بادی ها افزایش پیدا می کند که برای حفظ سلامتی مفید است.
• بهبود کف لگن و قوی کردن آن: کگل از عضلات ماهیچه کف لگن است که ارگاسم باعث انقباض عضلات آن و قوی تر شدن آن می شود.
• افزایش عشق و تغییر در خلق و خوی: با آزاد شدن اکسی توسین در ارگاسم عشق و دلبستگی بین زوجین بیشتر می شود. همچنین ترشح اندورفین در ارگاسم خلق وخوی مادر را بهبود می بخشد.
• بهبودی در ارگاسم: جریان خون بیشتر در سه ماهه دوم بارداری، میل جنسی را افزایش و باعث بهبود ارگاسم می شود.
• افزایش سرعت بهبودی پس از زایمان: ارگاسم در بارداری باعث آمادگی لگن برای زایمان شده و در نتیجه بهبودی پس از زایمان را سرعت می بخشد.

موارد منع رابطه جنسی در بارداری

به طور کلی رابطه جنسی در دوران بارداری مشکلی ندارد اما درموارد زیر و به توصیه متخصص باید از آن اجتناب کرد:
• احتمال زایمان زودرس و پاره شدن کیسه آب
• سابقه سقط جنین
• زایمان های مکرر
• چندقلو بودن بارداری
• خونریزی و ترشح بی دلیل از واژن
• ترشح ماده آمونیوتیک
• درد به هنگام رابطه جنسی
• دیابت و بارداری های پر خطر
• نارسایی دهانه رحم و کوتاهی دهانه رحم
• سابقه فشار خون بارداری
• انقباض رحم و خون ریزی از رحم
• چهار هفته آخر بارداری

چه زمانی باید از آمیزش جنسی اجتناب کرد؟

برخی وضعیت ها باید شما را نسبت به عدم انجام آمیزش آگاه سازد. اگر سابقه زایمان پیش از موعد دارید. ممکن است پزشک شما را آمیزش جنسی و یا رسیدن به اوج لذت جنسی باز دارد. اوج لذت جنسی باعث انقباض های خفیف رحمی می شود. مواد شمیایی موجود در ترشحات جنسی مرد ( منی ) نیز می توانند باعث تحریک انقباضات رحمی شوند.

بنابراین شاید بهتر باشد که همسر یک زن باردار از تخلیه ترشحات جنسی خود داخل واژن اجتناب کند.اگر سابقه سقط خود به خودی داشته باشید ممکن است پزشک شما را از رابطه جنسی و رسیدن به اوج لذت بر حذر دارد. با این حال هیچ رابطه ای بین آمیزش جنسی و سقط خود به خودی پیدا نشده است.

در صورت وجود موارد زیر از فعالیت جنسی پرهیز کنید:

  • جفت سه راهی ( پایین واقع شدن جفت در رحم )؛ نارسایی دهانه رحم
  • سابقه زایمانهای مكرر ؛ چندقلو بودن حاملگی
  • آغاز پیش از موعد دردهای زایمانی؛ پاره شدن کیسه آب
  • دیابت و حاملگی های پرخطر
  • درد به هنگام آمیزش جنسی
  • خونریزی و یا ترشح بدون علت از واژن
  • وجود ضایعه بهبود نیافته هرپسی در همسر

در صورت بروز چه نوع علائمی باید با پزشک یا ماما تماس بگیرم؟

در طول رابطه و یا فقط بعد از رابطه جنسی یا ارگاسم دقایقی اگر احساس ناراحتی کنید، طبیعی است اما اگر بعد از چند دقیقه احساس درد از بین نرفت، یا اگر بعد از مقاربت دچار درد یا خونریزی شده اید، با مراقب خود تماس بگیرید. هر زمان که سؤال یا نگرانی درباره مسائل جنسی دارید، دریغ نکنید و با پزشک یا ماما صحبت کنید، به ویژه اگر مطمئن نیستید که آیا نیاز دارید که در مورد ایمنی کودک نگرانی داشته باشید یا خیر. اگر به شما گفته می شود که از داشتن رابطه جنسی جلوگیری کنید، دقیق اطمینان حاصل کنید که آیا شما باید از دخول یا ارگاسم یا هر دو ، اجتناب کنید یا خیر.


آیا میتوان در دوران بارداری رابطه جنسی داشت؟
امتیاز : 5 تعداد رای : 1
1
0

پاسخ به سوالات پزشکی ، مامایی و جنسی شما (توسط پزشک و ماما مجله دلگرم)


دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter