آیا زایمان طبیعی باعث گشادی واژن میشود؟

گشادی واژن پس از زایمان طبیعی
۳,۰۰۸
۱
۰
سه شنبه, ۰۹ مرداد ۱۳۹۷ ۱۴:۰۱
آیا واژن در زایمان طبیعی گشاد می شود؟! در مورد نحوه زایمان که طبیعی باشه یا سزارین تردید دارم. سوالم اینه که اگه زایمان طبیعی داشته باشیم فرم بدنمون خراب میشه؟ یعنی دهانه واژن گشاد می شود؟ برای رسیدن پاسخ به این سوالات با دلگرم همراه باشید.
 گشادی واژن پس از زایمان طبیعی

عوارض زایمان طبیعی

رفع گشادی واژن چگونه انجام می‌شود؟

ضعف دیواره واژن ، انجام ورزش های شدید بدنسازی ، انجام زایمان های طبیعی متعدد ، بلند کردن اجسام سنگین از عوامل ایجاد کننده گشادی واژن هستند.در برخی از موارد نسچ واژن سبب ایجاد شدن گشادی واژن است ، اما شایع ترین علت ایجاد گشادی واژن زایمان طبیعی می باشد ، هم چنین بانوان جهت جلوگیری و پیشگیری از گشادی واژن می توانند به انجام ورزش های کف لگن بپردازند.

عوامل ایجاد کننده گشادی واژن

بر اثر چندین زایمان طبیعی ممکن است گشیدگی در واژن و گشادی در آن بروز کند ، در برخی از موارد خندیدن ، سرفه کردن ، قلقلک سبب بی اختیاری ادرار می شود.پس از زایمان بدن بانوان با تغییرات و تحولاتی روبرو می شود ، این تغییرات در رفتارهای جنسی شخص نیز بروز می کند، در گام اول اشخاص باید تغییرات را بپذیرند ، سپس با مشورت با پزشک متخصص زنان و زایمان به درمان آن بپردازند.

در زایمان از راه واژن، واژن شما احتمال دارد برای همیشه کمی بزرگتر از قبل شود. بعد از زایمان، واژن شما کاملاً باز مانده و ممکن است متورم و کبود شود. بعد از چند روز بتدریج بهتر می شود و واژن دوباره به حالت ماهیچه ای خود باز می گردد. بعد از چند هفته کم کم کوچکتر می شود. انجام منظم تمرین کگل به قوی شدن ماهیچه رحم تان کمک می کند.

اگر در حین زایمان پارگی یا برش فرج داشته باشید، بهبود perniumen شما زمان می برد. بنابراین تا زمانی که پزشک بعد از بررسی جواب آزمایش بعد از زایمان، به شما اجازه نداده ، نزدیکی نداشته باشید. اگر میل به نزدیکی دارید، تا زمانی که خوب نشده اید از این عمل جلوگیری کنید. ضمناً ببینید برای جلوگیری از بارداری چه کار می خواهید انجام دهید. اگر احساس می کنید که بهتر شده اید و (به لحاظ جسمی و روحی) آمادگی نزدیکی را دارید، این کار باید به آرامی صورت گیرد.

آیا واژن در زایمان طبیعی گشاد میشود

در حین نزدیکی ممکن است متوجه شوید که مایع روان کننده واژنتان نسبت به زمان بارداری کم تر شده که دلیل آن کاهش میزان هورمون استروژن است. در صورت شیردهی خشکی واژن حتی تشدید هم می شود زیرا شیردهی میزان ترشح هورمون استروژن را پایین می آورد. (حتماً از ماده روان کننده water-based استفاده می کنید زیرا ماده های روان کننده oil-based ممکن است لاتکس را نازک کرده و باعث پاره شدن کاندوم یا آسیب رساندن به دستگاه جلوگیری شود.)

زایمان طبیعی می‌تواند موجب کشیدگی دیواره واژن و کانال زایمان و در نتیجه کاهش استحکام و تون دیواره‌های واژن شود. گشادی واژن موجب کاهش اصطکاک و حس جنسی حین رابطه جنسی برای هر دو طرف می‌شود. گشادی واژن در برخی خانم‌ها می‌تواند دردناک باشد و در مواردی موجب بی‌اختیاری ادرار و حتی مشکلاتی در اجابت مزاج می‌شود. این عارضه حتی در مواردی می‌تواند موجب قرار نگرفتن تامپون در واژن و خروج صداهای شبیه گاز حین رابطه جنسی شود. راه‌های مختلفی برای رفع گشادی واژن بعد از زایمان طبیعی وجود دارد.

برخی راه‌های رفع گشادی واژن عبارتند از:


تمرینات کگل

یکی از روش‌های آسان رفع گشادی واژن انجام تمرینات ورزشی خاصی به نام تمرینات کگل است که روی عضلات کف لگن اثر می‌گذارد. این تمرینات به مستحکم شدن عضلات کف لگن و رفع گشادی واژن کمک می‌کنند.

یوگا و پیلاتس

انجام این ورزش‌ها اثرات مثبتی در رفع گشادی واژن بعد از زایمان طبیعی دارد.

رژیم غذایی

مصرف مواد غذایی حاوی استروژن‌های طبیعی مثل دانه کنجد، انار، سویا، هویج و سیب به رفع گشادی واژن بعد از زایمان طبیعی کمک می‌کند. مصرف مقادیر زیاد کربوهیدرات‌های آلی، سبزیجات ارگانیک تازه و میوه‌ها و پروتئین‌های حیوانی ارگانیک نیز بسیار مفید است.

لیزر مونالیزا

این روش یک درمان غیر جراحی موثر و با دوام برای رفع گشادی واژن است. لیزر مونالیزا بویژه در صورتی که روی خانم‌های جوان بعد از زایمان طبیعی انجام شود بطرز قابل توجهی موجب بهبود الاستیسیته واژن و استحکام آن می‌شود. لیزر مونالیزا موجب تحریک تولید کلاژن جدید می‌شود. کلاژن جزء اصلی سلامت بافت واژن است که با تقویت دیواره واژن باعث رفع گشادی واژن می‌شود. بهبود خارش، سوزش و خشکی و از بین رفتن درد هنگام رابطه جنسی یا بعد از آن از دیگر مزایای لیزر مونالیزا است.


آیا زایمان طبیعی باعث گشادی واژن میشود؟
امتیاز : 5 تعداد رای : 1
1
0

پاسخ به سوالات پزشکی ، مامایی و جنسی شما (توسط پزشک و ماما مجله دلگرم)


دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter