دلگرم
امروز: شنبه, ۰۲ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۱۵ ذو الحجة ۱۴۴۵ قمری و ۲۲ ژوئن ۲۰۲۴ میلادی
تنبلی تخمدان چیست؟ چگونه میتوان با تنبلی تخمدان باردار شد؟
12
زمان مطالعه: 8 دقیقه
تنبلی تخمدان:.اول هر دوره پریودی هیپوفیز دستور با نام FSH را صادر میکند که به تخمدان دستور میدهد که چند سلول از سلول های اولیه ای را که فقط در تخمدان وجود دارد رشد بده و تخمدان 9 الی 10 تا از این سلولها را انتخاب میکند وشروع به رشد دادن آنها میکند

بار داری با تنبلی تخمدان امکان پذیر است؟

در تخمدان زنان سلولهای اولیه ای وجود دارد که که این سلول تبدیل به تخمک میشوند و در صورت لقاح با اسپرم جنین بوجود خواهد آمد اما تخمک چگونه و چرا بوجود می آید.

با مجله دلگرم همراه باشید

اول هر دوره پریودی هیپوفیز دستور(هورمونی) با نام FSH را صادر میکند که به تخمدان دستور میدهد که چند سلول از سلول های اولیه ای را که فقط در تخمدان وجود دارد رشد بده و تخمدان 9 الی 10 تا از این سلولها را انتخاب میکند وشروع به رشد دادن آنها میکند این سلولهای در حال بزرگ شدن از خودشون دستوری (هورمون) با نامهای استروژن و پروژسترون تولید میکنند برای رحم که به رحم دستور میده که خودتو برای ورود تخمک و یک بارداری احتمالی آماده کن و رحم هم شروع به رشد کردن و آماده کردن خودش میکنه و دیواره هاش رو بیشتر میسازه (با مویرگهای بسیار ظریف)

بین روزهای 12 تا 16 بعد از آخرین پریودی دوباره هیپوفیز یک دستور دیگه ( هورمون) با نام LH میده که به تخمدان دستور میده بزرگترین و بهترین و آماده ترین سلول را برای تخمک شدن به رحم بفرست و فقط 1 سلول را و به بقیه سلولهایی که این ماه آماده کردی هم برای پشتیبانی از تخمک به ساختن هورمون پروژسترون ادامه بدهند تا اگر جنینی به وجود آمد بتونه به زندگی داخل رحمی اش ادامه بده اگر حاملگی صورت بگیره جنین به همون سلولهای پشتیبانی که پروژسترون تولید میکردند دستور ادامه تولید پروژسترون را میدهد واگر حاملگی نداشته باشیم هیپوفیز دوباره همون دستور FSH را میدهد سلولهای قبلی تحلیل می روند و تخمدان دوباره شروع به رشد دادن سلولهای جدید میکند و هر ماه این داستان از زمان بلوغ تا یائسگی ادامه دارد

تنبلی تخمدان

دلایل تنبلی تخمدان:

 1. چاقی (چربی بدن افراد چاق میتونه باعث زیاد شدن هورمون استروژن و هورمون مردانه بشود)
 2. علت های ژنتیکی
 3. استرس های روحی
 4. مشکلات هورمون انسولین و دیابت
 5. مشکلات و بیماریهای تیروئیدی
 6. مشکلات غده فوق کلیوی
 7. تومورهای مغزی
 8. مشکلات وبیماریهای عفونی ومیکروبی لگن ورحم
 9. بعضی داروها با پروژسترون ها و هورمون های
 10. و خیلی دلایل شناخته شده و غیر شناخته شده دیگه میتونه باعث تداخل در عملکرد درست تخمدان بشه

علائم تنبلی تخمدان:

 • نامنظم شدن پریودی ها( قاعدگی) است
 • تنبلی تخمدان (PCO) یا سندرم تخمدان پلی کیستیک
 • طولانی شدن قاعدگی- قاعدگی شدید
 • نازایی
 • چاقی
 • افزایش هورمون های مردانه
 • جوش و آکنه
 • افزایش موهای صورت و ضخیم شدن موها
 • کاهش موهای پیشانی
 • چرب شدن پوست بدن
 • ممکن است قند خون بالا باشد
 • در برسی آزمایشگاهی LH بالا است و FSH پایین است
 • میزان هورمون استروژن بالا است
 • در کم کاری تیروئید تنبلی تخمدان یا (PCO) دیده میشود
 • استرس های روحی
 • مشکلات و بیماریهای تیروئیدی
 • مشکلات غده فوق کلیوی
 • تومورهای مغزی
 • مشکلات وبیماریهای عفونی ومیکروبی لگن ورحم
 • بعضی داروها با پروژسترون ها و هورمون ها

یکی از مهم ترین دغدغه های خانم هایی که مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک یا تنبلی تخمدان هستند باردار شدن است. اگر خودتان مبتلا به سندروم باشید یا در میان اطرافیان تان کسی را می شناسید که تنبلی تخمدان دارد لابد می دانید که این بیماری امکان باردار شدن را تحت تاثیر قرار می دهد

تنبلی تخمدان

چگونه می توان با تنبلی تخمدان باردار شد؟

امروزه روش های بسیاری برای تقویت تخمک گذاری و به حداکثر رساندن شانس باردار شدن وجود دارد.یکی از مهمترین گام هایی که مبتلایان به سندروم تخمدان پلی کیستیک باید برای باردار شدن بردارند، کاهش وزن است. بسیاری از مبتلایان به تنبلی تخمدان چاق یا دچار اضافه وزن هستند. در حالیکه از دست دادن 5 تا 7 درصد از وزن بدن طی 6 ماه، در 75 درصد موارد باعث بازگشت تخمک گذاری و تنظیم سیکل قاعدگی می‌شود. البته یادتان باشد اگر تنبلی تخمدان شما از نوع مقاوم به انسولین نباشد، این احتمال وجود دارد که فردی لاغر یا متناسب باشید و در نتیجه کاهش وزن کمک چندانی برای بارداری شما نخواهد بود.داشتن شاخص توده بدن سالم (BMI) می تواند به تعادل سطح هورمون های بدن و کاهش سطح انسولین خون که اغلب در سندروم تخمدان پلی کیستیک رخ می دهد کمک می کند و محرک تخمک گذاری است.

کنترل وزن در مبتلایان به تنبلی تخمدان:

دلیل اصلی ناباروری در زنان مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک اضافه وزن است. زنانی که چاق هستند یا اضافه وزن دارند، وضعیت هورمونی به هم ریخته تری نیز داشته و به همین خاطر تخمدان شان هم به اصطلاح تنبل تر است. بنابر این با کمی کاهش وزن و فعالیت بدنی می تواند مقاومت بدن نسبت به انسولین را مهار کرده و وضعیت هورمونی بدن را متعادل تر کرد.در بسیاری از خانم های مبتلا به تنبلی تخمدان که سیکل قاعدگی شان نامرتب بوده یا اصلا پریود نمی شوند، کاهش وزن می تواند به از سرگیری سیر تخمک گذاری کمک کند. اگرچه حتی اگر با کاهش وزن تخمک گذاری آغاز نشود، شانس موفقیت درمان را بالا می برد.

تغذیه بیماران تنبلی تخمدان:

در حال حاضر شواهدی وجود دارد که نشان می دهد رژیم غذایی مناسب می تواند نقش مهمی در کمک به مبتلایان سندروم تخمدان پلی کیستیک و افزایش شانس بارداری و حفاظت از بارداری ایفا کند. زنان مبتلا به PCOS در معرض اختلال در حفظ تعادل قند خون و مقاومت به انسولین هستند. اما یک رژیم غذایی خوب، ورزش کردن به طور منظم، کنترل استرس و دریافت مواد مغذی به بازگرداندن تعادل هورمونی بدن کمک می کند.

مقدار مصرف پروتئین روزانه خود را با مقدار مساوی کربوهیدرات ها متعادل کنید

هنگامی که مقادیر پروتئین و کربوهیدرات مساوی باشد، انسولین در سطح متعادل باقی می ماند، بنابراین باروری شما افزایش می یابد.

رژیم کم کربوهیدرات، با پروتئین زیاد به مقاومت در برابر انسولین کمک می کند. یک رژیم غذایی با کربوهیدرات بالا و پروتئین کم باعث کاهش شدید انسولین می شود.

رژیم غذایی حاوی 25 درصد کربوهیدرات باعث بهبود مقاومت به انسولین شده، در حالی که رژیم غذایی حاوی 45 درصد کربوهیدرات این کار را نمی کند.

انواع کربوهیدرات هایی که انتخاب می کنید نیز یک عامل مهم است. غلات پروتئین و فیبر بیشتری (برای تعادل سطح انسولین بهتر است) نسبت به همتایان فراوری شده خود دارند. از کربوهیدراتهای فرآوری شده اجتناب کنید، به ویژه انواع سفید (آرد سفید، برنج، سیب زمینی، و غیره) که موجب افزایش سطح انسولین و کمبود فیبر یا مواد مغذی می شود.

انواع کربوهیدرات هایی که انتخاب می کنید نیز یک عامل مهم است. غلات پروتئین و فیبر بیشتری (برای تعادل سطح انسولین بهتر است) نسبت به همتایان فراوری شده خود دارند. از کربوهیدراتهای فرآوری شده اجتناب کنید، به ویژه انواع سفید (آرد سفید، برنج، سیب زمینی، و غیره) که موجب افزایش سطح انسولین و کمبود فیبر یا مواد مغذی می شود. ارزن. برنج قهوه ای . گندم سیاه

تنبلی تخمدان

دارو درمانی تنبلی تخمدان:

داروهایی همچون کلومیفن سیترات و متفورمین جهت تحریک تخمک گذاری برای این دسته از خانم ها توصیه می شود و اگر پس از طی دوره درمانی با قرص بارداری اتفاق نیفتد، درمان با گنادوتروپین توصیه می شود که البته ممکن است در نتیجه این پروسه درمانی تخمدان شما بیش از حد تحریک شده و شانس تان برای دوقلوزایی چندبرابر بیشتر شود. اگر خانم مبتلا به تنبلی تخمدان در این مرحله نیز جواب نگرفته و باردار نشود، می تواند عمل جراحی انجام دهد

درمان گیاهی تنبلی تخمدان:

 • روغن جگر ماهی cod
 • ریشه شیرین بیان
 • دارچین
 • امگا 3

عمل جراحی تنبلی تخمدان:

عمل جراحی لاپاراسکوپی تخمدان و آی وی اف را به عنوان گزینه های درمانی برای او پیشنهاد کرد. البته قبل از انجام این روش ها ممکن است پزشک معالج تان بخواهد لوله های فالوپ رحم را بررسی کند تا مبادا انسدادی وجود داشته باشد که بر سر راه درمان اختلال ایجاد کند.

سقط جنین در بیماران تنبلی تخمدان:

خانم هایی که مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک هستند در طی بارداری نیز ممکن است با ریسک بالاتری برای عوارضی همچون سقط جنین ، دیابت بارداری، پره اکلامپسی و بالا رفتن وزن جنین رو به رو باشند به همین خاطر توصیه می شود که این خانم ها در طی دوران بارداری نیز به طور کامل تحت نظر باشند و قند و فشار خون خود را به طور مرتب چک کنند.

در این رابطه بیشتر بخوانید:

سقط جنین با عروسک پشت پرده

سقط جنین با قرص سایتوتک (میزوپرستول)+عوارض این قرص

درمان تنبلی تخمدان

تنبلی تخمدان چیست و چگونه درمان می شود؟

تهیه و گردآوری مجله دلگرم

مرضیه ملایریاین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.6 از 5 (12 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits