دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۱۶ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۲۲ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۷ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
مشل ترش کردن معده زن باردار
6
زمان مطالعه: 9 دقیقه
رفع ریفلاکس معده در بارداری: در دوران بارداری مشکلاتی برای خانم باردار پیش می آید که بیشتر آنها مانند حالت تهوع، خواب آلودگی و یا بیخوابی و یبوست طبیعی است. یکی دیگر از این مشکلات، ترش کردن معده در دوران حاملگی است.

ترش کردن در دوران حاملگی

اگر چه بارداری باعث می شود زیبایی های مادر شدن را حس کنید اما مشکلات و ناراحتی هایی هم برای شما ایجاد می کند. یکی از این مشکلات ترش کردن است.ترش کردن یا هضم نشدن درست غذا باعث سوزش ناگهانی در سینه می شود که بسیار دردناک است. اگر در طول بارداری ترش کردید نترسید زیرا امری رایج است. اما هیچگاه علائم ترش کردن را نادیده نگیرید. زیرا برخی از نشانه های شدید مضر هستند و درمان آن ها الزامی است.

ترش کردن در بارداری

ریفلاکس اسید معده باعث ترش کردن می شود که بیماری ریفلاکس معده به مری نامیده می شود.هنگامی که جنین در بدن شما در حال رشد است، وزن آن عاملی است که باعث ترش کردن می شود.خانم هایی که دیرتر باردار شده اند بیشتر در معرض ترش کردن هستند تا خانم هایی که در سن پایین باردار شده اند.هورمون پروژسترون باعث آرامش اسفنکتر قلبی می شود بنابراین ترش کردن یا ریفلاکس اسید در طول بارداری اتفاق می افتد.اگر به طور منظم در طول بارداری ترش می کنید، مصرف غذاهایی که باعث ریفلاکس معده می شوند را ترک کنید.

ترش کردن در اثر عوامل زیر بدتر می شود:

 • اگر دو قلو یا چند قلو باردار باشید.
 • اگر جنین بزرگ باشد.
 • اگر جنین در قسمت نزدیک لگن در رحم قرار داشته باشد باعث می شود به طور منظم ترش کنید.

دلایل ترش کردن در طول بارداری

زمانی که مواد داخل معده به طرف لوله مری بر می گردد، ریفلاکس اسید اتفاق می افتد. محل اتصال معده به مری اسفکتر معده نامیده می شود. این اسفکتر از برگشت غذای معده به سمت مری جلوگیری می کند.

عملکرد نادرست اسفکتر معده:

اگر اسفکتر معده به درستی کار نکند یا به دلیل بارداری ضعیف شده باشد، ترش کردن اتفاق می افتد.
این مسئله باعث می شود که مواد داخل معده به مری برسند.
آنریم ها و هورمون هایی که در طول بارداری ترشح می شوند باعث برگشت غذا از معده به مری می شوند.

فتق هیاتوس:

اگر در طول بارداری مشکل فتق هیاتوس داشته باشید، ترش کردن اتفاق می افتد. فتق هیاتوس زمانی اتفاق می افتد که به دلیل رشد جنین، معده از طریق دیافراگم به قفسه سینه فشار وارد می کند.

عفونت در اثر باکتری پیلوری:

 • باکتری پیلوری باعث ایجاد مشکل در روده و معده می شود.
 • حضور این باکتری در بدن باعث نفخ، آروغ زدن و معده درد یا حتی زخم معده می شود.
 • این باکتری دلیل اصلی ترش کردن در بارداری است.

ورم معده:

ورم مزمن پوشش داخلی معده ورم معده نامیده میشود. اگر در طول بارداری، ورم معده داشته باشید باعث ترش کردن می شود.

بارداری پیچیده:

اگر چند قلو باردار هستید، فشار زیادی به حفره شکم وارد می شود. اگر در طول بارداری اختلافاتی وجود داشته باشد باعث ترش کردن می شود.

دیگر دلایل دیگر ترش کردن:

دلایل ذکر شده عواملی است که در طول بارداری باعث ترش کردن می شوند. اما عوامل دیگری که به روش زندگی شما برمی گردد شامل:

 • چاقی بیش از حد
 • سیگار کشیدن
 • مصرف غذاهای تند و چرب
 • مصرف بیش از حد الکل و کافئین
 • دراز کشیدن یا خوابیدن بلافاصله بعد از صرف غذا
 • مصرف قرص های قوی
 • مصرف قرص هایی مانند آسپرین و ایبوپروفن
 • علائم ترش کردن در بارداری
 • گلو درد در حین قورت دادن
 • قورت دادن دشوار غذاها
 • احساس ترس و نفس تنگی
 • مدفوع خونی
 • درد ناگهانی از پشت تا شانه ها
 • احساس سرگیجه
 • احساس درد در قفسه سینه
 • عرق کردن در حین درد قفسه سینه

همچنین بخوانید:

لیست غذاهایی که مانع ترش کردن معده میشود

دلایل ترش کردن معده+درمان

علت و 10 درمان موثر درد و سوزش معده در دوران بارداری

چه زمانی ترش کردن جدی می شود؟

گاهی هنگام ترش کردن شدید احتمال سکته قلبی وجود دارد. در صورتی که علائم زیر را مشاهده کردید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

 • نفس کشیدن دشوار
 • درد فک و بازو
 • درد شدید در قفسه سینه

علت و درمان ترش کردن معده

برای کاهش این درد می توانید این پنج نکته را در نظر بگیرید:

1. در حجم کمتر اما دفعات بیشتری غذا بخورید

ریچل برندیز، متخصص تغذیه و کارشناس تغذیه در دوره بارداری در آتلانتا می گوید پرخوری باعث بدتر شدن ترش کردگی می شود:

«وقتی باردارید، معده شما فضای کمتری برای بزرگ تر شدن دارد». و حفظ یک رژیم غذایی معقول نه تنها مانع از ترش کردگی در کوتاه مدت می شود، بلکه در طول دوره بارداری نیز احتمال این اتفاق را کاهش می دهد، چرا که افزایش وزن بیش از حد مجاز در این دوره، فشار بیشتری به شکم شما وارد می آورد و خود زمینه ساز ترش کردگی می شود. برندیز توصیه می کند، به جای خوردن سه وعده غذا در روز، 6 وعده کوچک تر بخورید، وعده هایی که بیشتر از یک و نیم فنجان غذا نشوند. هضم وعده های کوچک تر برای بدن شما نیز در این موقعیت آسان تر است.

2. غذاهای محرک ترش کردگی را حذف کنید

غذاهایی را که باعث تشدید ترش کردگی در شما می شوند بشناسید و آنها را از رژیم غذایی تان حذف کنید. با این که نمی توان فهرستی گسترده و عام را از چنین غذاهایی برای تمام افراد ارائه کرد، موارد محرک ترش کردگی به صورت کلی عبارتند از غذاهای اسیدی، مانند مرکبات و گوجه، غذاهای چرب یا سرخ شده، غذاهای ادویه دار تند، شکلات، قهوه و نوشیدنی های کربنات دار و الکل (این مورد آخر را همن طور که می دانید، به دلایل پزشکی بسیاری باید حذف کرده باشید).

3. روی مایعات و غذاهای رقیق متمرکز شوید

برندیز می گوید: «غذاهای رقیق و مایع مانند احتمالا مشکلات کمتری در مقایسه با غذاهای جامد به وجود می آورند، چرا که سریع تر در معده حرکت می کنند». سوپ، غذاهای رقیق، ماست، میلک شیک، شیک های پروتئینی و پودینگ انتخاب های خوبی در این زمینه اند. به غذاهایی توجه بیشتر نشان دهید که حاوی مقادیر زیاد پروتئین می باشند، از قبیل شیر یا ماست و میزان مصرف غذاهای جامد را به حداقل برسانید. برندیز می افزاید: «غذاهای جامد را به آهستگی و آن قدر بجوید که به صورت مایع درآیند». در مطلب دیگری به انواع غذاهای رقیق مناسب این دوره می پردازیم.

4. درست و هشیارانه بخوابید

برای جبوگیری از ترش کردگی هنگام خواب، دست کم سه ساعت پیش از آن که بخوابید، از خوردن خودداری کنید. سعی کنید زیر سر و پاهای تان بلندتر باشد و اگر تاکنون عادت به خوابیدن به پهلوی چپ نداشته اید، این کار را از حالا شروع کنید. اسید معده برای ورود به مری باید رو به بالا حرکت کند و با درست خوابیدن چنین اتفاقی نخواهد افتاد.

5. استفاده از آنتی اسید تام (ساخته شده از شکر و کربنات سدیم)

برای تسکین حالت ترش کردگی بد نیست از آنتی اسیدهای تام یا سایر آنتی اسیدهای حاوی کلسیم استفاده کنید. با این حال به گفته خانم برندیز، «مصرف زیاد کلسیم می تواند جذب آهن را متوقف کند، به همین خاطر، از این آنتی اسیدها هنگام مصرف مولتی ویتامین های مخصوص دوره بارداری بپرهیزید. خود من به خاطر می آورم، با گذر زمان و هنگام زایمان، بیشتر وزن بدنم را احتمالا آنتی اسید تام تشکیل می داد! این استفاده بیش از حد و نابجا زمینه ساز جذب بیش از حد کلسیم می شود که خود ممکن است به آنمی (کم خونی) بینجامد.

اگر میزان استفاده از آنتی اسید به ده بار در روز رسید (در مورد من چنین اتفاقی افتاد)، با پزشک تان صحبت کنید. شاید لازم باشد احتمال ایجاد اولسر (زخم های داخلی) یا هیاتال هرنیا (بیرون زدگی بخشی از معده که به قفسه سینه می چسبد) را مورد بررسی قرار دهد یا تجویز جدیدی کند.
همچنین از مصرف آنتی اسیدهای حاوی آلومینیوم (از قبیل آلومینیوم هیدروکساید یا آلومینیوم کربنات) بپرهیزید.

این نوع آنتی اسید می تواند موجب یبوست شود و حتی در صورت استفاده در دزهای بالا، به مسمومیت بینجامد؛ از درمان های حاوی آسپیرین طی دوره بارداری باید خودداری کرد؛ از درمان های حاوی سدیم بی کربنات (جوش شیرین) یا سدیم سیترات یا هر دو بهره بگیرید. هر دو مورد، دارای مقادیر بالای سدیم می باشند که آب بدن تان را حفظ می کند.در این جا به چند وعده غذایی کوچک اشاره می کنیم که می توانند جایگزین وعده های اصلی و پرحجم شوند. در عین حال، در مطلب جداگانه ای به طور مفصل به انواع وعده غذایی کوچک و میان وعده های دوره بارداری می پردازیم.

 • یک فنجان چاودار (جوی دوسر) همراه شیر بدون چربی و یک عدد سیب
 • یک فنجان ماست همراه میوه
 • نیم وعده کره بادام زمینی و ساندویچ مربا و یک فنجان سوپ سبزی جات
 • مقدار لازم کراکر (بیسکوئیت شور) غلات کامل (منظور همراه با سبوس) و یک اونس (28.35 گرم) پنیر سفت به دلخواه خودتان
 • دو اونس جوجه، نیم فنجان پوره سیب زمینی شیرین و نیم فنجان پنیر دِلمه همراه میوه
 • از میان وعده هایی حاوی 350 کالری که به سادگی آماده شوند استفاده کنید، میان وعده هایی خوشمزه و حاوی مواد مغذی مورد نیاز در دوره بارداری.

نکات مهم در خصوص ترش کردن در بارداری:

 1. در هنگام بارداری، ترسیدن تاثیری مثبت بر روی جنین ندارد. اگر علائم ترش کردن را مشاهده می کنید، آرام باشید و بهترین راه کنترل آن را پیدا کنید. نکات زیر را به یاد داشته باشید:
 2. در ابتدای بارداری می توان از ترش کردن جلوگیری کرد یا آن را درمان کرد.
 3. اگر از داروهای مناسب استفاده کنید به سرعت می توانید آن را درمان کنید.
 4. اگر ترش کردن به خاطر یک مشکل یا بیماری خاص است ابتدا باید آن بیماری به طور دائمی برطرف شود.
 5. در برخی موارد درمان بیماری دیگری در طول بارداری باعث ترش کردن می شود.
 6. زندگی سالم و مصرف داروهای مناسب در طول بارداری از ترش کردن جلوگیری می کند.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.2 از 5 (6 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits