جنسیت جنین چند ماهگی مشخص میشود؟

تشخیص جنسیت جنین در چند هفتگی
۳,۷۸۶
۱
۰
دوشنبه, ۲۰ فروردين ۱۳۹۷ ۱۸:۵۹
جنسیت جنین: جنین به سرعت رشد می‌کند و در هر هفته شکل تازه‌ای به خود می‌گیرد. با این رشد آشنا شوید.
تشخیص جنسیت جنین در چند هفتگی

جنسیت جنین از هفته چندم بارداری مشخص میشود؟

در دوران بارداری، تعدادی از زنان بدنبال غذای مورد علاقه شان هستند و عده ای درگیر بیماری صبحگاهی هستند در این میان تعداد کمی نیز به دنبال سیسمونی برای نوزاد خود می گردند. اما چیزی که در میان همه مادران مشترک است این است که فرزند آنها چه جنسیتی دارد. آیا شما نگران هستید که نوزاد پسر دارید یا دختر؟ دقیق ترین راه برای تشخیص نهایی جنسیت جنین مراجعه به پزشک است.

در این مقاله راه هایی که جنسیت جنین شما را نشان میدهد، معرفی می کنیم:

  • تست های پره ناتال مانند آمنیوسنتز
  • سونوگرافی

جنسیت جنین، از کی مشخص می‌شود؟

4روش شناخته شده در تشخیص جنسیت جنین در دوران بارداری

رایج ترین راه تشخیص تست های پزشکی و سونوگرافی است. نوع روش مورد استفاده توسط پزشک تشخیص خواهد شد.

1-سونوگرافی

رایج ترین روش تشخیصی است. بسیاری از زنان باردار جنسیت جنین خود را در اواسط بارداری و از طریق سونوگرافی تشخیص میدهند که معمولا بین هفته 16بارداری تا 20 بارداری زمان مناسب آن است. در حالیکه، اگر سونوگرافی تصویر واضح از دستگاه تناسلی جنین نداشته باشد حتی در این هغته نیز امکان فهمیدن جنسیت جنین وجود ندارد.

در هفته ششم بارداری، آلت تناسلی دختر و پسر در حال شکل گیری است و در هفته چهاردهم بارداری جنین دختر و پسر بسیار شبیه هستند و بسیار دشوار است که جنسیت آنها از هم تشخیص داده شود. در هفته هجدهم بارداری، جنسیت جنین شما مشخص میشود اگر دستگاه تناسلی جنین در موقعیتی باشد که بطور واضح قابل دیدن است. اگر نه که در هفته های آتی نوع جنسیت جنین مشخص میشود.

2-تست های ژنتیکی

راه ثابت شده دیگر در تشخیص جنسیت جنین تست های ژنتیکی است. این تست ها معمولا در سه ماهه اول بارداری انجام میشود. تعدادی از زوجین، جنسیت جنین خود را از طریق NIPT بدست می آوردند. این روش یک تست خون است که سندرم دوان و سایر شرایط کروموزوم ها در هفته دهم بارداری یا دورتر مشخص میشود. و از طریق کروموزوم جنسی مرد که در خون مادر وجود دارد جنسیت جنین را تعیین می کنند.

تعدادی دیگر جنسیت جنین خود را از طریق تست های ژنتیکی از جمله CVS یا آمنیوسنتز مشخص میکنند. این تست ها معمولا مشخص میکند که آیا جنین دارای اختلالات ژنتیکی و یا مشکلات کروموزومی مانند سندرم دوان است یا نه؟ اما این روش خطر سقط را نیز بدنبال خواهد داشت.

CVS معمولا در هفته دهم بارداری و سیزدهم بارداری انجام میشود و آمنیوسنتز در هفته های شانزدهم بارداری و بیستم بارداری انجام میشود.

3-روش IVF

در این روش رویانی که از طریق IVF بوجود آمده است برای تست کروموزوم مورد استفاده قرار میگیرد و علاوه بر جنسیت سایر مشکلات ژنتیکی آن نیز قابل تشخیص است. در این روش که PGD نیز نامیده میشود یک سلول از رویان گرفته میشود. DNA آن خارج شده و آنالیز میشود. فقط زمانی این کار انجام میشود که رویان در دیواره رحم لانه گزینی کرده باشد. در این روش 100 درصد جنسیت جنین درست تشخیص داده میشود.

4-روش میکروسافت

این روش جدید است و خیلی پرطرفدار نیست و فعلا کاربردی نیست.

هفته اول بارداری- سومین هفته بارداری

تخم کوچک درون رحم رشد خود را شروع کرده است. سلول‌ها تقسیم وظایف را آغاز کرده‌اند. برخی مسئول رشد رویان می‌شوند و برخی دیگر مسئول شکل‌گیری جفت! در پایان هفته اول، رویان جایگاه خود را در دیواره رحم محکم می‌کند.

هفته دوم بارداری- چهارمین هفته بارداری

سلول‌ها و بافت‌های رویان در حال تقسیم و رشد هستند.

هفته سوم بارداری- پنجمین هفته بارداری

در پایان هفته سوم بارداری فعالیت قلب رویان آغاز می‌شود و گردش خون انتقال مواد غذایی و اکسیژن را به ارگان‌های جنین امکان‌پذیر می‌کند.

هفته چهارم بارداری- ششمین هفته بارداری

اولین سلول‌های عصبی نمايان می‌شوند و به این ترتیب مغز ابتدایی رویان که کنترل فعالیت‌های بدنی او را برعهده دارد، شکل می‌گیرد. در این هفته رویان تنها ۴ میلی‌متر است اما می‌توان جای ارگان‌ها و جوانه اندام‌ها را دید.

رویان داخل مایع آمنیوتیکی شنا مي‌کند و با سونوگرافی دیده می‌شود. جفت در این هفته پر از شبکه‌های خونی است و ارتباطی بین رحم و رویان برقرار کرده است.

هفته پنجم بارداری- هفتمین هفته بارداري- رویان یک ماهه

رویان در این هفته ۷ میلی‌متر است. چشم‌ها، بینی و دهان او قابل مشاهده‌اند. نخاع و ماهیچه‌ها در حال رشد هستند. مغز و نخاع ارسال پیام‌هایی را به ماهیچه‌ها آغاز می‌کند و جنین شروع می‌کند به حرکت دادن دست و پا‌ها.

هفته ششم بارداری- ششمین هفته بارداری

اندام‌ها به رشد خود ادامه می‌دهند و انگشتان جوانه مي‌زنند. ضربان قلب رویان در این زمان دو برابر ریتم ضربان مادر است. پوست او بسیار نازک و تقریبا نامرئی است. جنسیت هنوز مشخص نشده گرچه پیش از این از نظر ژنتیک جنسیت آن معلوم است.

هفته هفتم بارداری – نهمین هفته بارداری

فک رویان شکل گرفته است. پلک‌ها، بخش سفید و رنگی چشم تشکیل شده است. گرچه چشم‌ها هنوز دور از هم هستند ولی به محل اصلی خود نزدیک‌ می‌شوند.رویان به درون جمع شده و حرکات او محدود به چند واکنش طبیعی است. رشته‌های عصبی مربوط به حواس از مغز به دهان، زبان، چشم‌ها و بینی متصل شده است. در این هفته رویان ۲۲ میلی‌متر قد و ۲ گرم وزن دارد.

هفته‌ هشتم بارداری – دهمین هفته بارداری

قلب رویان به دو بخش مشخص تقسیم شده است: بطن راست و چپ كه در هر دقیقه ۱۵۰ مرتبه می‌زند. لاله گوش و بینی تشکیل شده است. انگشتان و شست کاملا از هم جدا و مشخص است. رویان مدام در حال حرکت است. خیلی کم می‌خوابد. ماهیچه‌ها و مفاصل همچنان به طور نرمال در حال رشد هستند.

جنسیت جنین، از کی مشخص می‌شود؟

هفته نهم بارداری- یازدهمین هفته بارداري- جنین ۲ ماهه

روند تشکیل ارگان‌ها به پایان رسیده است. رویان در این هفته تبدیل به جنین شده است. قیافه انسانی او نمایان شده اما چشم‌ها هنوز در حال نزدیک شدن به هم است.

گوش‌ها همچنان رشد می‌کنند. زبان و پرزهای چشایی در حال شکل گرفتن هستند. پلک‌ها کامل شده‌اند اما هنوز باز نمی‌شوند. ناخن‌ها در سر انگشتان تشکیل شده‌اند. جنسیت جنین شکل گرفته اما هنوز تشخیص آن مشکل است. جنین در این هفته ۵/۵ سانتی‌متر قد و ۱۰ گرم وزن دارد.

هفته دهم بارداری - دوازدهیمن هفته بارداری

سلول‌های عصبی با سرعت در حال تکثیر هستند و به سمت کورتكس مغز مهاجرت می‌کنند تا بخش خاکستری را تشکیل دهند. کلیه‌ها فعالیت خود را آغاز کرده‌اند و جنین می‌تواند ادرار ‌کند. فولیکول‌های مو نمایان شده‌اند و جگر ساخت گلبول‌های قرمز را آغاز کرده است.

هفته یازدهم بارداری – سيزدهمين هفته بارداری

اولین استخوان‌ها نمایان شده‌اند. باسن شکل گرفته است و اولین مو‌ها روی صورت رشد کرده‌اند. چانه کاملا فرم گرفته و جنین حدود ۵/۸ سانتی‌متر قد و ۲۸ گرم وزن دارد.

هفته ۱۲ بارداری – چهاردهمين هفته بارداری

جنین مدام وزن می‌گیرد. جنسیت او کاملا مشخص است اما هنوز در سونوگرافی قابل تشخیص نیست. اولین عکس‌العمل‌ها از این هفته به بعد آغاز می‌شود. استخوان‌ها، کبد و جفت تکمیل شده‌اند.

هفته ۱۳ بارداری- پانزدهمين هفته بارداري- جنین ۳ ماهه

جنین مک‌زدن را آغاز می‌‌کند. دهان او باز و بسته می‌شود و می‌تواند مایع آمنیوتیکی را ببلعد و مزه شیرین را تشخیص ‌دهد. مفاصل جنین حرکت خود را شروع کرده‌اند.

در سونوگرافی کاملا مشخص است که جنین انگشتانش را جمع می‌کند و می‌تواند پاهايش را بگیرد. البته حرکات توسط مغز کنترل نمی‌شوند. رنگدانه‌های پوست کم‌کم نمایان می‌شوند. جنین در این هفته ۱۲ سانتی‌متر قد و ۶۵ گرم وزن دارد.

هفته ۱۴ بارداری- شانزدهمين هفته بارداری

جنین بزرگ‌تر شده و حدود ۱۴ سانتی‌متر است. محتویات روده که قبل از این در بندناف بوده به تدریج در حفره شکمی جا می‌گیرد. به دنبال تکمیل اپیدرم جنین از این پس به لمس کردن حساس است و می‌تواند اخم کند یا چشمانش را حرکت دهد. این هفته بهترین زمان برای تعیین جنسیت جنین است.

هفته ۱۵ بارداری- هفدهمين هفته بارداری

حرکت سینه جنین به این معناست که او مایع آمنيوتیکی را داخل ریه‌های خود به گردش درآورده است. این آغاز تنفس است. اکسیژن از طریق بند ناف به جنین منتقل می‌شود.

بنابراين این جنبش‌ها نوعی آموزش است که به رشد ریه‌ها کمک می‌کند. حس لامسه همچنان به تکامل خود ادامه می‌دهد. جنین در این هفته نوازش‌های مادر را حس می‌کند. او ۱۶ سانتی‌متر قد و ۱۳۵ گرم وزن دارد. این هفته بهترین موقع برای سونوگرافی ۴بعدی است.

جنسیت جنین، از کی مشخص می‌شود؟

هفته ۱۶ بارداری- هجدهمين هفته بارداری

تمام بدن جنین پوشیده از موست. البته این مو‌ها قبل از تولد می‌ریزند و جای آن را موهای جدید می‌گیرد. شبکیه به نور حساس شده است و چشم‌ها در جایگاه خود قرار گرفته‌اند. پلک‌ها هنوز بسته‌اند. در این هفته مکونیوم در روده تجمع پیدا کرده است.

هفته ۱۷ بارداری- دوازدهمين هفته بارداري- جنین ۴ ماهه

بو و طعم مایع آمنيوتیکی در ذهن جنین باقی می‌ماند. جوانه‌های چشایی تشکیل شده و تعداد آن‌ها دوبرابر تعداد پرزهای چشایی بزرگسالان است.جنین در این هفته قادر به تشخیص ۴ طعم اصلی شیرین، شور، تلخ و ترش است اما مزه شیرین را به بقيه ترجیح می‌دهد. پوست جنین هنوز نازک است و عروق خونی کوچک آن مشخص است. آپاندیس شکل گرفته است. جنین هم اکنون ۱۹ سانتی‌متر قد دارد و وزنش حدود ۲۰۰ گرم است.

هفته ۱۸ بارداری- بيستمين هفته بارداری

بازو‌ها به اندازه کافی بلند شده‌اند و جنین می‌تواند دستانش را لمس کند. پوست او هنوز شفاف اما پرچین و چروک است. هنوز چربی زیرپوستی کافی وجود ندارد. اثر انگشتان را می‌توان تشخیص داد. مادرانی که برای اولین بار باردار می‌شوند می‌توانند از این هفته به بعد حرکات جنین را تشخیص دهند.

هفته ۱۹ بارداری- بيست و يكمين هفته بارداری

جنین شما سه‌چهارم از وقت خود را در خواب می‌گذراند و بین ۱۶ تا ۲۰ ساعت در روز خواب است اما وقتی بیدار است مدام حرکت می‌کند. مشتش را باز و بسته می‌کند و با دستانش پا‌هایش را می‌چسبد. بهترین وسیله بازی او در حال حاضر بندنافش است.

هفته ۲۰ بارداری- بيست و دومين هفته بارداری

در هر ماه تا زمان تولد مغز حدود ۹۰ گرم رشد می‌کند. ۱۰ میلیارد سلول عصبی به طور کامل شکل گرفته‌اند و به هم متصل شده‌اند. سر حدود یک‌سوم از طول بدن را به خود اختصاص داده است.جنین در ۵۰۰ میلی‌لیتر مایع آمنیوتیکی شنا می‌کند. در جنین دختر ۶ میلیون سلول جنسی اولیه در تخمدان‌ها وجود دارد. واژن در حال شکل‌گیری است. در جنین پسر اسپرم هنوز به وجود نیامده و بیضه‌ها درون کیسه نیفتاده‌اند.

هفته ۲۱ بارداری- بيشت و سومين هفته بارداري- جنین ۵ ماهه

جنین شروع به مکیدن شست انگشت خود کرده است. تعداد تنفس او بالاست. در این هفته می‌تواند صداهای داخلی از جمله صدای دستگاه گوارش، گردش خون مادر و صدای حرف زدن‌های او را بشنود. صداهای بیرونی به خصوص صداهای تند و بلند را هم تشخیص می‌دهد.

هفته ۲۲ بارداری- بيست و چهارمين هفته بارداری

پوست همچنان در حال ضخیم شدن است. رنگدانه‌ها ایجاد می‌شوند. چربی زیر پوست ذخیره شده است با این حال هنوز چین و چروک زیادی دارد. چشم و پلک‌ها هنوز بسته‌اند. جنین در این هفته ۲۶ سانتی‌متر قد و ۵۰۰ گرم وزن دارد.

هفته ۲۳ بارداری- بيست و پنجمين هفته بارداری

در فک، جوانه دندان در حال ترشح ترکیباتی است که در آینده تبدیل به دندان شیری می‌شود. پوست ضخیم‌تر شده و سبوم محافظ روی آن تشکیل شده است.جنین در این هفته زیاد حرکت می‌کند و تعداد حرکات او ۲۰ تا ۶۰ حرکت در هر نیم ساعت است. این حرکات به تقویت ماهیچه‌ها، استخوان‌ها، اعصاب و مفاصل کمک می‌کند.

هفته ۲۴ بارداری- بيستو ششمين هفته بارداری

به دنبال حرکات مداوم حس لامسه جنین تکمیل می‌شود. از این هفته به بعد او مرتبا خود را به دیواره‌های رحم می‌چسباند و با پا‌هایش ضربه می‌زند. صدای مادر را می‌شناسد و می‌تواند به آن عکس‌العمل نشان دهد. ناخن‌های او کاملا واضح شده و قابل مشاهده است. جنین در این هفته ۳۰ سانتی‌متر قد و ۶۵۰ گرم وزن دارد.

هفته ۲۵ بارداری- بيست و هفتمين هفته بارداری

مغز به سرعت در حال رشد کردن است. سلول‌ها و مدارهای عصبی شکل گرفته‌اند. از این هفته به بعد چشم‌ها باز می‌شوند و جنین می‌تواند پلک بزند. دور بند ناف را توده‌ای ژلاتینی فرا گرفته است. این توده مانع از گره خوردن بندناف می‌شود. در صورتی که بندناف گره بخورد خون به خوبی جریان نخواهد داشت.

هفته ۲۶ بارداری- بيست و هشتمين هفته بارداری

هر ۳ ساعت یک بار مایع آمنیوتیکی عوض می‌شود. جنین از این مایع می‌نوشد. این مایع در دستگاه گوارش و خون او جریان می‌یابد و با ادرار دفع می‌شود.ریه‌ها شروع به ترشح سورفکتانت می‌‌کنند. این ترکیب به بازشدن دریچه‌های تنفسی کمک می‌کند. چربی زیر پوست ضخیم شده است. جنین ۳۳ سانتی‌متر قد و ۸۷۰ گرم وزن دارد.

هفته ۲۷ بارداری- بيست و نهمين هفته بارداری

این هفته آغاز آخرین مرحله از تکامل است. میلینیشن یعنی تکامل سلول‌های عصبی توسط میلین از این هفته شروع می‌شود. میلین ماده محافظ چرب است که در انتقال اطلاعات مغزی موثر است. تنفس جنین مرتب‌تر شده است.

هفته ۲۸بارداری- سي‌امين هفته بارداری

اگر جنسیت جنین دختر باشد دستگاه تناسلی او کامل شده اما هنوز لب‌های دستگاه تناسلی تکامل پیدا نکرده است. میزان چروک پوست کمتر و میزان چربی زیرجلدی افزایش پیدا کرده است. وزن جنین ۱۵/1 کیلوگرم و قد او ۳۵ سانتی‌متر است.

هفته ۲۹ بارداری- سي و يكمين هفته بارداري- جنین 7 ماهه

از این هفته به بعد جنین تمام مزه‌ها را تشخیص می‌دهد و هر چه مادر می‌خورد را می‌چشد. از آنجا كه جای او کوچک‌تر شده، میزان حرکاتش هم کم می‌شود.

تشخیص جنسیت جنین در چند هفتگی

هفته ۳۰ بارداری- سي و دومين هفته بارداری

فضای داخل کیسه آب بسیار کم است. اگر جنین پسر باشد آلت تناسلی کامل شده است. در جنین دختر نیز تخمدان‌ها تکمیل شده‌اند. در این هفته نوزاد ۳۷ سانتی‌متر قد و ۵/1کیلوگرم وزن دارد.

هفته ۳۱ بارداری- سي و سومين هفته بارداری

در این هفته بيشتر جنین‌ها سر و ته می‌شوند و تا زمان تولد در این حالت می‌مانند. جنین برای حرکت جای کافی ندارد و نسبت به تعاملات خارجی بسیار حساس است. او گفت‌وگو‌ها، نور روز و شب، صدای موسیقی و... را تشخیص می‌دهد.

هفته ۳۲ بارداری- سي و چهارمين هفته بارداری

جنین در این هفته به میزان کلسیم بالایی نیاز دارد تا استخوان‌هایش کامل شود. فضا هنوز به اندازه کافی برای رشد جمجمه وجود دارد. رنگ پوست او قرمز مایل به صورتی است. ناخن‌ها کامل شده‌اند. تنها ناخن شست پا هنوز کامل نشده است. جنین ۵/40 سانتی‌متر قد و ۹/1 کیلوگرم وزن دارد.

هفته ۳۳ بارداری- سي و پنجمين هفته بارداري- جنین ۸ ماهه

در این هفته هورمونی در بدن مادر ترشح می‌شود که به ترشح و ساخت شیر کمک می‌کند. جنین همچنان در حال مک‌زدن شستش است و هنوز مایع آمنيوتیکی را می‌بلعد. میزان حجم ادرار او از این هفته به بعد افزایش می‌یابد.

هفته ۳۴ بارداری- سي و چهارمين هفته بارداری

مکونیوم (اولین مدفوع حاصل از دفع مایع آمنيوتیکی) در روده تجمع پیدا کرده است و بعد از تولد دفع خواهد شد. مادر می‌تواند برخی انقباضات را حس کند. در حال حاضر جنین ۴۳ سانتی‌متر قد دارد و وزن او ۲/۲ کیلوگرم است.

هفته ۳۵ بارداری- سي و هفتمين هفته بارداری

چربی زیرپوستی بیشتر و چروک‌های پوستی کم شده است. سر جنین داخل لگن افتاده و جفت حدود 2500 گرم وزن و ۲۰ سانتی‌متر اندازه دارد و قطر آن ۳ سانتی‌متر است. هر چه جنین بزرگ‌تر می‌شود، قطر جفت افزایش می‌یابد تا نیازهای جنین را برطرف کند.

هفته ۳۶ بارداری- سي و هشتمين هفته بارداری

لایه نازکی که روی پوست جنین تشکیل شده بود، به مرور از بین می‌رود. جنین دیگر نمی‌تواند زیاد حرکت کند. سرش پایین و پا‌هایش جمع شده روی سینه است و جای کافی برای حرکت ندارد. قد جنین ۵/46 سانتی‌متر و وزن او ۶۵/2 کیلوگرم است.

هفته ۳۷ بارداری- سي و نهمين هفته بارداري- جنین 9 ماهه

قطر سر کودک ۵/۹ سانتی‌متر است. تمام اعمال حیاتی به صورت طبيعي انجام می‌شود. ریه‌ها به تکامل رسیده‌اند و جنین آماده به دنیاآمدن است.

هفته ۳۸ بارداری- چهلمين هفته بارداری

انقباضات منظم نزدیک هم شده‌اند. ممکن است کیسه آب پاره شود کودک آماده تولد است و طی ۱۰ ساعت آینده جهان خارج را درک خواهد کرد.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  

پاسخ به سوالات پزشکی ، مامایی و جنسی شما (توسط پزشک و ماما مجله دلگرم)


دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter