دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۱۲ مهر ۱۴۰۲ برابر با ۱۸ ربيع الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۴ اکتبر ۲۰۲۳ میلادی
علت سیاه شدن سر سینه در زمان بارداری
7
زمان مطالعه: 6 دقیقه
سیاه شدن نوک سینه در بارداری:در بارداری تغییراتی در سینه های خود مشاهده می کنید ، شاید از این که می بیند در دوران بارداری بزرگ تر شده اند ، شگفت زده شوید.با دلگرم همراه باشد.

سیاه شدن نوک سینه در بارداری

در بارداری تغییراتی در سینه های خود مشاهده می کنید ، شاید از این که می بیند در دوران بارداری بزرگ تر شده اند ، شگفت زده شوید.با دلگرم همراه باشد.

علت سیاهی سر سینه در زمان بارداری

در دوران بارداری در انتظار چه تغییراتی باشیم ؟

در بارداری تغییراتی در سینه های خود مشاهده می کنید ، شاید از این که می بیند در دوران بارداری بزرگ تر شده اند ، شگفت زده شوید. اما باید بدانید که دگرگونی های بیشتری نیز پیش روست. اندازه سینه ها در دوران بارداری به علت تغییرات هورمونی که در بدن مادر ایجاد می شود ، افزایش یافته و خود را برای تغذیه نوزاد با شیر مادر آماده می کنند.

برآمدگی های مونتگمری

علاوه بر سیاه شدن نوک سینه، با پیشرفت حاملگی ممکن است برآمدگی های مونتگمری، که برجستگی کوچک در نوک سینه است را مشاهده کنید. این برجستگی ها نگران کننده نیست. این برجستگی ها با تورم غدد چربی به نام "غدد مونتگومری،" اتفاق می افتد. این برجستگی ها برای ترشح یک نوع روغن برای محافظت پوست حساس اطراف نوک سینه در هنگام شیردهی می باشد (فشار ثابت، سایش، و خشک کردن پوست در دوران شیردهی رخ می دهد در صورتی که این روغن وجود نداشته باشد ممکن است شیردهی دردناک باشد). بعضی از دانشمندان معتقدند که روغن ترشح شده توسط غدد مونتگومری نیز ممکن است بویی داشته باشد که باعث تحریک اشتهای نوزاد تازه متولد شده شود.
تعداد غدد مونتگمری اطراف نوک پستان در خانم های مختلف متفاوت است. بعضی از خانمها 4 غده و برخی دیگر بیش از بیست غده دارند. این غدد با چشم غیرمسلح دیده نمی شود به همین دلیل برخی خانم ها با دیدن این غدد در اطراف سینه نگران می شوند. در برخی خانم ها نیز این غدد در طول تحریک جنسی دیده می شود.

تا چه حد متفاوت احساس می شود ؟

معمولا دگرگونی های پستان از اولین نشانه های بارداری است. فقط چند هفته پس از لقاح جنین بسیاری از بانوان ناراحتی ، مور مور شدن و حساس شدن این ناحیه را احساس می کنند. با پیشرفت بارداری ، شاید از بزرگ شدن پستان ها یا خرید پستان بندی در هر ماه کلافه شوید ، اما ارزشش را دارد. می دانیم که افتادگی پستان و نشانه های کشیدگی پوستی پس از زایمان امری متداول است ، اما با رسیدگی های لازم این تغییرات به میزان حداقلی خود می رسند. سعی کنید شب ها نیز پستان بند به تن کنید.

اکثر بانوان باردار دچار کشیدگی پوست می شوند که 25% از آن روی پستان ها اتفاق می افتد. مالیدن روزانه ی روغن یا محصولات مناسب راهکار مناسبی برای مبارزه با این مشکل است.افزون بر این ، نوک پستان ها پهن تر و رنگ شان تیره تر می شود. شاید از حدود هفته ی شانزدهم ترشح شیر را نیز تجربه کنید. این ترشحات کلستروم زرد رنگ است ( اولین شیر نوزاد ) همان طور که پستان بزرگ تر می شود ، رگ های زیر پوست برجسته تر خواهد شد – معمولا این برجستگی در بانوان سفید پوست مشهودتر است.ناحیه ی تیره رنگ دور نوک پستان با برآمدگی های کوچکی در آن ناحیه ( غدد چربی ) تیره تر و پهن تر می شود.

علت سیاهی سر سینه در زمان بارداری

علت این همه تغییر چیست ؟

تغییراتی که خانمی حامله در دوران بارداری تجربه می کند ، در اثر تولید هورمون پروژسترون است. پستان از 15 تا 20 بخش کوچک به نام لوب ( lobe ) تشکیل شده است که آن ها نیز به قسمت های کوچک تر تقسیم شده اند. ای بخش های کوچک شامل غدد تولید شیر ، بافت چربی و بافت هم بند است. در سه ماهه ی اول بارداری ، دگرگونی های هورمونی این بخش های تولید کننده شیر را تحریک می کنند که باعث می شود پستان بزرگ و فعال شود.

اگر پستان تغییر نکرد

هر خانمی شرایط منحصر به فردی دارد ، بنابراین نشانه های بارداری هر کس مخصوص خود اوست. اگر خانمی از حساس شدن پستان کشایت کند ، این موضوع برای پزشک نشانه های اطمینان بخش از پیشرفت بارداری است. اما ، حساس نشدن پستان نیز همیشه علتی برای نگرانی نیست. زیرا همه ی بانوان بافت یکپارچه و دقیقا مشابه یکدیگر ندارند. و همه خانم ها به شکلی مشابه به میزان افزایش یافته ی پروژسترون ، استروژن و پرولاکتین واکنش نشان نمی دهند. بنابراین ، فقط به نشانه های پستان تکیه نکنید. تغییرات اندک تاثیری بر توانایی شما برای شیردهی پستانی ندارد.

حقیقت

شاید در دوران بارداری از پستان کلستروم ترشح شود که این امری معمول است. شاید اوایل بارداری نسبت به ماه های بعد ، دگرگونی های پستان برجسته تر باشد.

سرطان پستان : آیا باید نگران باشید ؟

شما باید چه در دوران بارداری و چه غیر از بارداری ، از وضعیت پستان های خود آگاه باشید. اگر تاریخچه‌ ی خانوادگی سرطان پستان دارید ، باید ماهانه خود را معاینه کنید. اگر نگران یک برآدگی روی پستان هستید ، با مراقب بهداشتی خود مشورت کنید. در دوران بارداری معاینه ی اولتراساند و مامو گرافی پستان ایمن است.

حقیقت

از اوایل بارداری هفته ی ششم بارداری پستان ها بزرگ تر و حساس تر می شوند و با افزایش تولید خون شاید سوزش هم احساس کنید. معمولا دگرگونی های پستان از اولین نشانه های بارداری است. فقط چند هفته پس از لقاح جنین بسیاری از بانوان ناراحتی ، مور مور شدن و حساس شدن این ناحیه را احساس می کنند.

از زبان مادران بشنوید

مادری می گوید ک از این که یک یا دو سایز پستان هایم بزرگ شده اند ، اصلا ناراحت نشدم ، فقط باید هنگام خواب هم پستان بند بپوشم.مادری می گوید : در چهار ماهگی پستان هایم بسیار بزرگ شدند و تا هنگام زایمان به رشد خود ادامه دادند. عموما اندازه ی من متوسط بود ، اما حالا رسما از سر بچه بزرگ است. به هر حال ، پس از پانزده ماه حدود 90% به وضع طبیعی بازگشته است.مادری می گوید : فکر می کردم که شکم من بخشی از بدنم باشد که همسرم را شگفت زده خواهد کرد ، اما معلوم شد که این چنین نبود ...

درمان سیاه شدن نوک سینه

در طول بارداری و شیردهی برای جلوگیری از تیره شدن پوست کاری نمی توانید بکنید. تغییر رنگ پوست مشکلی جدی نیست. این اتفاق بخش طبیعی باردار شدن و زایمان است. تیره تر شدن نوک سینه در دوران بارداری پس از زایمان به حالت طبیعی خود بازمی گردد. اگر چه آنها به احتمال زیاد اقامت تاریک تا زمانی که شما تغذیه با شیر مادر است. در برخی مادرها پوست بعد از زایمان تیره می ماند.
استفاده از برخی از کرم ها و داروها در دوران بارداری مجاز نیست بنابراین پیش از استفاده با پزشک خود صحبت کنید.

منبع:نی نی بان

مجله اینترنتی دلگرم

مرجان امینی
این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.0 از 5 (7 رای)  


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !

hits