دلگرم
امروز: جمعه, ۰۷ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۰۴ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۲۷ ژانویه ۲۰۲۳ میلادی
نکات مهم برای بچه دار شدن
3
زمان مطالعه: 12 دقیقه
نکات کلیدی که قبل از بچه دار شدن باید بدانید:برخی زوج ها با درایت و برنامه ریزی دقیق صاحب فرزند می شوند، عده ای از همسران هم بدون اندیشه و غیرمسئولانه و برخی هم تصمیم می گیرند هیچگاه صاحب فرزندی نشوند.

نکات کلیدی که قبل از بچه دار شدن باید بدانید

برخی زوج ها با درایت و برنامه ریزی دقیق صاحب فرزند می شوند، عده ای از همسران هم بدون اندیشه و غیرمسئولانه و برخی هم تصمیم می گیرند هیچگاه صاحب فرزندی نشوند. صرف نظر از اینکه شما در کدام دسته جای می گیرید، یک چیز مسلم است و آن این است که داشتن فرزند و پرورش آن شغل و مسئولیتی تمام وقت و طولانی مدت و البته، پر هزینه و طاقت فرسا است.

در واقع، فرزند با خود شادی های بسیاری به همراه می آورد اما در عین حال چالش های فراوانی نیز پیش روی شما قرار می دهد. فرزند روابط، فعالیت های روزمره، شغل، وضعیت ملای و سبک زندگی شما را دستخوش تغییر خواهد کرد. ما در این نوشته به شما کمک می کنیم تا دریابید آیا آمادگی خوشامدگویی به عضوی جدیدی در خانواده خود را دارید یا خیر.با دلگرم همراه باشید.

نکات کلیدی که قبل از بچه دار شدن باید بدانید

شما باید از مراحل رشد و تکامل کودک، نحوه مراقبت از کودک و روانشناسی کودک و نوجوان آگاهی کامل داشته باشید.برخی زوج ها با درایت و برنامه ریزی دقیق صاحب فرزند می شوند، عده ای از همسران هم بدون اندیشه و غیرمسئولانه و برخی هم تصمیم می گیرند هیچگاه صاحب فرزندی نشوند. صرف نظر از اینکه شما در کدام دسته جای می گیرید، یک چیز مسلم است و آن این است که داشتن فرزند و پرورش آن شغل و مسئولیتی تمام وقت و طولانی مدت و البته، پر هزینه و طاقت فرسا است.

در واقع، فرزند با خود شادی های بسیاری به همراه می آورد اما در عین حال چالش های فراوانی نیز پیش روی شما قرار می دهد. فرزند روابط، فعالیت های روزمره، شغل، وضعیت ملای و سبک زندگی شما را دستخوش تغییر خواهد کرد. ما در این نوشته به شما کمک می کنیم تا دریابید آیا آمادگی خوشامدگویی به عضوی جدیدی در خانواده خود را دارید یا خیر.

1 - ممکن است باعث ایجاد مشکلات ارتباطی بیشتر بین شما و همسرتان شود

آیا رابطه ای با ثبات با شریک خود دارید؟

آیا بچه دار شدن توانایی ترمیم و یا تحکیم یک زندگی زناشویی متزلزل را دارد؟

خیر. این افسانه است. شما باید قبل از اینکه صاحب فرزندی شوید خود و شریکتان را به خوبی بشناسید. باید خالصانه به یکدیگر علاقه مند باشید و رابطه میان شما صمیمانه و کاملا باثبات باشد. باید آینده رابطه شما روشن، مطمئن، قابل پیش بینی و نویددهنده باشد. در غیر این صورت ورود یک تازه وارد بر مشکلات ارتباطی شما می افزاید.

2 - گاهی شما را از نظر مالی در فشار خواهد گذاشت

آیا از توان مالی برخوردارید؟

یک کودک با وابستگی های مالی فراوانی به این دنیا وارد می شود که این وابستگی ها با گذشت زمان افزایش می یابند. هزینه های نگهداری و پرورش کودک بی شمار است که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد: هزینه زایمان، هزینه های درمانی (مراجعه به پزشک و تهیه دارو)، نیازهای تغذیه ای و پوشاک، اسباب بازی، مدرسه و شهریه های متعدد دیگر، اوقات فراغت، دانشگاه و ازدواج، بنابراین لازم است شما از پشتوانه مالی، شغلی با درآمد مکفی و پایدار و پس انداز خوبی برخوردار باشید.

3 - نیاز به وقت بیشتری خواهید داشت. آیا وقت کافی در اختیار دارید؟

بسیار خوب، شما از لحاظ مالی تامین هستید اما پول نمی تواند نیازهای احساسی و عاطفی فرزند شما را برآورده کند. کودک شما نیازمند حضور شماست که هیچ چیز را نمی توان جایگزین آن کرد، حتی گرانقیمت ترین و مجلل ترین لباس ها و اسباب بازی ها را. این در مورد پدر و مادر هر دو به یک اندازه صدق می کند و حائز اهمیت است. اگر مشغله کاری زیادی دارید، بهتر است تا کمی فارغ بال نشده اید، از بچه دار شدن صرف نظر کنید.

4 - ممکن است باعث اختلاف نظر بیشتر شما با همسرتان شود

آیا به مشکلات احتمالی آینده اندیشیده اید؟

آیا در مورد نوع و روش تربیتی با همسرتان توافق دارید؟

اگر شما و شریکتان متعلق به دو مذهب، فرهنگ، کشور یا حتی طبقه اجتماعی متفاوت باشید، این تفاوت ها می تواند طی پرورش کودک زمینه ساز مشاجرات و کشمکش های فراوانی شود. نیازی نیست شما در مورد همه چیز هم عقیده باشید اما ضروری است بر سر اینکه چگونه در آینده مصالحه و سازش خواهید کرد توافق پیدا کرده باشید. بنابراین پیش از بچه دار شدن درباره نحوه پرورش کودک با شریکتان صحبت کنید و به توافقات اصولی دست یابید. هر دوی شما در این زمینه باید از آمادگی جسمی، روحی و مالی کافی برخوردار باشید.

5 - باید بیشتر به سلامت خود اهمیت دهید

آیا از سلامت کامل جسم و روان برخوردارید؟

شما و شریکتان قبل از بارداری باید کاملا سالم باشید. پیش از بارداری باید معانیه کامل شوید تا وجود بیماری های خطرناک از قبیل ایدز در شما منتفی شود. اگر به دیابت و فشار خون بالا مبتلا هستید، باید تحت نظر متخصص فرزند خود را به دنیا آورید.

همچنین آزمایش های ژنتیک قبل از بارداری از اقدامات بسیار ضروری و حیاتی است. سلامت روان شما و شریکتان نیز اهمیت بالایی دارد. برای مثال، بسیاری از مادران پس از تولد فرزندشان دچار افسردگی پس از زایمان می شوند.از دلایل عمده آن نداشتن آمادگی برای مادر شدن، ناتوانی در درک حقایق زندگی، توقعات نامعقول و نبود برنامه ریزی قبلی است. به عبارت ساده تر، آنها نمی دانند چه می کنند و چه باید بکنند.

6 - نیازمند کسب دانش در زمینه فرزند پروری خواهید بود

آیا از دانش کافی در زمینه پرورش کودک بهره مند هستید؟

فرزند پروری یک علم است. شما باید از مراحل رشد و تکامل کودک، نحوه مراقبت از کودک و روانشناسی کودک و نوجوان آگاهی کامل داشته باشید. شما باید بدانید چگونه با یک کودک خردسال و یا نوجوان رفتار و تعامل کنید. شما به منظور تادیب و تربیت فرزندتان باید از صلاحیت و دانش کافی برخوردار باشید.

7 - حمایت اجتماعی بیشتری طلب خواهید کرد

آیا شما از حمایت اجتماعی و عاطفی کافی برخوردار هستید؟

پرورش کودک بدون یاری دوستان و خانواده کاری بس دشوار و طاقت فرسا است. بنابراین مطمئن شوید از حمایت اجتماعی کافی برای نگهداری و پرورش فرزندتان بهره مند هستید.

8 - باعث تغییراتی در جسم و وزنتان می شود

آیا شما آمادگی ظهور تغییرات جسمی در بدنتان را دارید؟

حاملگی و زایمان با اضافه وزن در مادران همراه است (به ویژه در ناحیه شکم). این اضافه وزن ممکن است همیشگی یا گذرا باشد. به هر صورت برای بازگشت به وضعیت اولیه حداقل نه ماه زمان لازم است. بنابراین، زوج های جوان باید آمادگی پذیرش این تغییرات ظاهری را داشته باشند.

9 - تا مدتی خواب راحت کمتری خواهید داشت

آیا برای بی خوابی های شبانه آمادگی دارید؟ بی خوابی های شبانه، از هم گسیختگی در الگوهای خواب، نبود وقت کافی برای رسیدگی به خودتان، رابطه جنسی کمتر و تفریح و اوقات فراغت کمتر از جمله مشکلات پیش روی شماست که باید با آنها کنار آیید.

10 - ممکن است فرزندتان آنطور که شما می خواهید نشود

آیا می توانید فرزند خود را همانگونه که هست بپذیرید؟

شما باید احتمال تولد نوزادی با نقص های جسمی و روانی را مد نظر داشته باشید (هر چند اغلب آنها قابل پیشگیری است ). ممکن است نوزاد شما آنطور که در رویاهایتان می پروراندید نباشد. ممکن است از زیبایی دلخواه شما برخوردار نباشد یا حتی ممکن است مرده متولد شود. اگر پسر یا دختر بودن کودک برایتان مهم است، بهتر است قید بچه دار شدن را بزنید، چون ممکن است چیزی برخلاف آرزویتان رقم بخورد.بنابراین، اگر بر مبنای دلایل غلط و غیرمنطقی و در نظر نگرفتن موارد فوق صاحب فرزند شوید، لذت شیرین پدر و مادر شدن تبدیل به پشیمانی برای شما و همسرتان خواهد شد.

خلاصه آنکه برای بهره بردن از نعمت وجود فرزند، برای آینده خود برنامه ریزی کنید و محیط و فضایی سالم، بارآور، مطمئن و عاری از تنش برای رشد و بالندگی او فراهم آورید. از افرادی که به تازگی صاحب فرزند شده اند مشکلات مرتبط با نگهداری کودک را جویا شوید و صادقانه ببینید می توانید از عهده آنها برآیید یا نه.در نهایت اینکه هوشیار باشید که بچه دار شدن در آغاز زندگی مشترک می تواند استرس و فشار روحی زیادی به شما و شریکتان تحمیل کند. بنابراین، سعی کنید اگر مانع جدی وجود ندارد تا دو سال پس از ازدواجتان صاحب فرزند نشوید.

بارداری و نکاتی که باید بدانید

نکات قبل از انعقاد نطفه

همسرانی که تصمیم به بچه دار شدن دارند خوب است مانند بسیاری از کارهای دیگر حداقل از سه ماه قبل از بارداری و انعقاد نطفه فرزند برنامه ریزی داشته باشند.داشتن یک نوزاد خوب ، سالم و زیبا با برنامه ریزی مدونی برای خوراک ، تغذیه و همچنین برای زمان ، مکان ، حالت و وضعیت مقاربت می تواند محتمل تر باشد.از آنجا که شواهدی در دست است که نشان می دهد اوقات و ساعت همخوابگی تاثیراتی در نبوغ، ضعف و سلامتی بچه ها ایجاد می کند، بنابراین لازم است منعقد شدن نطفه با آگاهی و برنامه ریزی باشد.

آداب همبستری

یکی از آداب همبستری، گفتن "بسم الله" است. بهتر است قبل از هر نزدیکی با همسر باردار حتما این ادب رعایت شود.با وضو باشید تا فرزند دل مرده، بی حال، تنبل و بی سخاوت نباشد.برای فرزند دار شدن در آخر شب اقدام کنید.(آمیزش با زن در آخر شب برای بدن و سلامتی تن بهتر است و بیشتر امید می دهد که شخص دارای فرزند شود و عقل فرزند و فرزندگان را پاکیزه تر می گرداند.)رسول خدا (ص) میفرمایند: ای علی! در اول و وسط وآخر ماه با همسر خود آمیزش مکن، زیرا آمیزش در این اوقات موجب جنون و پریشانی فکر و مبتلا شدن فرزند به مرض خوره می شود.

در موقع تغییرات جوی مثل (ماه گرفتگی، خورشید گرفتگی، زلزله، سیل و ...) اقدام به آمیزش نکنید.آمیزش بعد از زوال ظهر به جز بعدازظهر پنج شنبه، خوشایند نیست چون زمینه ی چشم چپ شدن فرزند فراهم می شود.تناوب گردش ماه، تولید یک دوره امواج الکترومغناطیسی می نماید که در عرض 28 روز، روی جریان های الکتریکی مغز انسان تاثیر می کند و این نیرو به نوبه ی خود، در روش قاعدگی و حالت روانی انسان موثر واقع می شود.در وقت مجامعت، هرگز به فکر و عشق زن یا مرد دیگری آمیزش نکنید چون بیم آن می رود که فرزند کوتاه فکر و یا مخنث (مردی که حرکات و رفتارش به زنان شبیه است) گردد.مجامعت بر بالای بام نیز پسندیده نیست.

در زمان تشکیل نطفه چه نکاتی را رعایت کنیم ؟

پیامبر اکرم (ص) می فرمایند: ای علی! با همسرت بالای بام مجامعت نکن، زیرا اگر فرزندی به وجود آید، دو رو، ریاکار و بدعت گذار خواهد شد...اگر قصد بچه دار شدن دارید، در هنگام دخول از سخن گفتن بپرهیزید، چون بر اساس روایات سخن گفتن هنگام انعقاد نطفه موجب گنگ شدن فرزند می شود.اگر قصد انعقاد نطفه دارید، عریان و برهنه نباشید؛ چرا که وقتی خواست خدا بر این قرار گیرد که نطفه ای منعقد شود ملائکه حضور دارند و رحمت و برکت می آورند و وقتی کاملا عریان شوید ملائکه شرم کرده و پراکنده می گردند.

چون بعد از هر انزال 24 ساعت وقت لازم است تا کیسه های منی پر شود، لذا در انزال های متوالی اولأ منی رقیق شده و مقدار اسپرماتوزوئید آن کمتر می شود.ثانیأ قدرت فعالیت اسرماتوزوئید در انزال های دوم به بعد کمتر است. پس اگر قصد بچه دار شدن دارید بهتر است این کار در اولین انزال صورت بگیرد تا نطفه قوی تر و سالم تری شکل بگیرد.اگر به دو بار آمیزش احتیاج دارید، پس از نزدیکی اول، حتما غسل کنید.اگر فرزند پسر می خواهید، در آمادگی زن و بازی با او برای آمیزش بکوشید؛ آمادگی زن باعث می شود فرزند پسر شود زیرا:

غدد تناسلی زن از طریق هیپوفیز باعث ترشح موادی می شود که محیط مهبل را تغییر می دهد یعنی آن را قلیایی می کند و هر چه محیط غلیائی تر باشد، اسپروماتوزوئیدی که حامل پسر است بهتر می تواند فعالیت کرده و تولید پسر نماید.تجربه نشان داده است که در آمیزشی که با عجله و بدون آمادگی کامل زن انجام گیرد، مجال ترشح غدد "بارتولن" کمتر است و اسپرماتوزئید حامل جنس نر قدرت زیست کمتری دارد.

نکات قبل از انعقاد نطفه

بهترین زمان بچه دار شدن در اسلام و از منظر روایات :

 • شب دوشنبه: فرزند، نگهبان کتاب خدا و تسلیم در برابر دستورات پروردگار می شود.
 • شب سه شنبه: فرزند، موحد شده و خداوند شهادت را نصیبش می کند، همچنین خوشبو و خوش زبان و با سخاوت می شود.
 • شب پنج شنبه: فرزند، یکی از حکام یا یکی از علما می شود.
 • بعدازظهر پنج شنبه: فرزند، از آزار و فریب شیطان در امان است تا پیر شود و خدا سلامت دنیا و آخرت را به او عطا می کند.
 • شب جمعه: فرزند، خطیب و سخن گو می شود.
 • بعد از ظهر جمعه: فرزند، یکی از علماء و دانشمندان می شود.
 • با وضو باشید تا فرزند دل مرده، بی حال، تنبل و بی سخاوت نباشد.
 • در اول شب چه در تابستان و چه در زمستان مجامعت پسندیده نیست بلکه در آخر شب بهتر است که فرزند تیزهوش و سالم تر می شود.

نکات انعقاد نطفه از دیدگاه اسلام و روایات

در روایات اسلامی، از انعقاد نطفه در برخی زمان ها و حالات نهی شده و فرزند حاصل از این آمیزش را معیوب دانسته است، بعضی از این موارد عبارتند از:

 • شب عید فطر که بچه در آن شقی می شود.
 • در حال ایستاده که طفل در رختخواب بول می کند.
 • عید قربان که بچه شش انگشتی می شود.
 • شب نیمه شعبان که بچه بسیار زشت می شود.
 • بین اذان و اقامه که طفل حریص و خونریز می شود.
 • زیر آفتاب که بچه پیوسته در فقر و پریشانی است. اگر آمیزش در زیر آفتاب باشد، علاوه بر این که در اثر تحریکات، بدن گرم شده و تولید عرق می کند،حرارت آفتاب نیز حرارت بدن را بالا می برد، در نتیجه اشعه ماوراء بنفش بیشتر در بدن نفوذ کرده و باعث اختلال در آن می شود.
 • انعقاد نطفه هنگام آمیزش با زن حائض موجب مبتلا شدن کودک به مرض جذام می گردد
 • انعقاد نطفه در زیر درخت میوه دار، کودک را سست و تنبل و خونریز می کند.


خواهشمنديم اگر سوال يا نکته‌اي براي مطلب نکات کلیدی که قبل از بچه دار شدن

در ذهن شما باقي مانده است، آن‌را در قسمت نظرات با ما و ساير کاربران به اشتراک بگذاريد

---------------------------------------------------------------------------------------

مجله اینترنتی دلگرم

مرجان امینیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
3.7 از 5 (3 رای)  
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است