دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۰۳ تیر ۱۴۰۰ برابر با ۱۳ ذو القعدة ۱۴۴۲ قمری و ۲۴ ژوئن ۲۰۲۱ میلادی
دلایل بی حوصلگی خانم ها
3
زمان مطالعه: 7 دقیقه
چند دلیل خستگی مزمن خانم‌ها:اگر با وجود استراحت کافی باز هم احساس خستگی و بی حالی می کنید، این مطلب را با دقت بخوانید.

چند دلیل خستگی مزمن خانم‌ها

اگر با وجود استراحت کافی باز هم احساس خستگی و بی حالی می کنید، این مطلب را با دقت بخوانید.اگر شما هم از این دسته افراد هستید و به دنبال دلیل آن می‌گردید باید بگوییم که این نوع خستگی، نشانه‌ای از بروز یک مشکل در تندرستی شماست اما نباید نگران باشید زیرا این مشکلات خفیف هستند و به راحتی درمان می‌شوند. فراموش نکنید علت و ریشه این خستگی‌های مبهم، نوع زندگی یا داشتن فعالیت‌های زیاد نیست و ممکن است به یکی از عوارض زیر دچار شده باشید:

علت بی حوصلگی زنان

اگر شب‌ها 4 تا 5 ساعت بیشتر نمی‌خوابید، یا اگر مقدار کارتان خیلی بیشتر از استراحت‌تان است ، کاملا طبیعی است که خستگی بر شما غلبه کند. اما اگر با وجود 7 تا 8 ساعت خواب سالم در شبانه روز همچنان احساس خستگی کنید، باید به فکر پیدا کردن دلیل آن باشید. معمولا این نوع خستگی، می‌تواند نشانه‌ای از یک مشکل سلامتی باشد. البته اغلب متخصصان آن را ناشی از مشکلات خفیفی می‌دانند که به راحتی قابل درمان هستند.

در بیش از ۸۰ درصد خانم‌ها علل خستگی دائم، سستی و بی‌حالی، از دست دادن انگیزه و شادابی، منشا روحی و روانی افسردگی دارد.در صورتی که خانم‌ها با وجود استراحت کافی باز هم احساس خستگی و بی‌حالی می‌کنند نشانه‌ای از بروز یک مشکل در تندرستی آن‌ها است و این افراد نگران نباشند چرا که این مشکلات خفیف هستند و به راحتی درمان می‌‌شوند.

بی‌حوصلگی خانم‌ها

ممکن است ریشه در عوامل مختلفی چون کم کاری تیروئید و کم خونی فقر آهن داشته باشد. تحقیقات نشان داده است که ۱۷ درصد از زنان اختلال در عملکرد تیروئید دارند.افرادی که با کم کاری تیروئید مواجه هستند خوردن میوه به مقادیر فراوان و همچنین سبزیجات و آبمیوه تازه را فراموش نکنید. خانم‌ها به دلیل شرایطی که دارند با کم خونی و کمبود هموگلوبین مواجه هستند هموگلوبین‌ مسئول حمل اکسیژن از ریه به دیگر بخش‌های بدن است و هنگامی‌ که اکسیژن کافی به بافت‌ها نرسد خستگی رخ می‌دهد.ممکن است کمبود آهن، فولیک‌ اسید و ویتامین b۱۲ در خانم‌ها از دلایل کم خونی باشد ابتلا به بیماری‌های کلیوی و آرتریت روماتوئید‌ که علائم آن به صورت گیجی، احساس سردی و بی‌حوصلگی بروز می‌کند نیز می‌تواند نشانه کم خونی باشد.

انجام آزمایش خون راه تشخیص کم خونی است

بانوانی که با کم خونی مواجه هستند باید از غذاهای دارای آهن مانند اسفناج، کلم بروکلی، گوشت قرمز‌ و قرص آهن استفاده کنند. اگر کم خونی درمان شود احساس خستگی‌ نیز بعد از گذشت یک ماه برطرف خواهد شد، همچنین وجود برخی عفونت‌ها ناراحتی‌های قلبی، نداشتن برنامه‌، عدم اعتماد به نفس، استرس دائم، احساس کمبود‌های مالی از دیگر عوامل بروز بی‌حوصلگی‌ و خستگی در خانم‌ها است.

هوشیار باشید که علت و ریشه این خستگی های مبهم، نوع زندگی یا داشتن فعالیت های زیاد نیست و ممکن است به یکی از عوارض زیر دچار شده باشید:

  • خستگی زیاد زنان
  • تاثیر مصرف کافئین در بروز احساس خستگی
  • زیاد کافئین نخورید

گروهی از بانوانی که احساس خستگی مفرط دارند از قهوه یا نوشیدنی های انرژی زا برای رفع خستگی استفاده می کنند اما نمی دانند که مصرف کافئین در برخی از زنان نتیجه عکس دارد و ایجاد خستگی می کند.در واقع مصرف بیشتر کافئین برای رفع خستگی، وضعیت را بدتر می کند. بنابراین بهتر است کاکائو، چای و بعضی از داروهای حاوی کافئین را کمتر در برنامه غذایی خود جای دهید.

غذای آلرژی زا نخورید

بعضی از غذاهای آلرژی زا نیز می توانند سبب خستگی شما شوند. البته این خستگی اولین علامت هشدار دهنده در مورد این غذاهاست. خمیازه کشیدن بعد از خوردن هر نوع غذایی، به آن معنی است که باید آن غذا را از رژیم غذایی حذف کنید.

خستگی زنان و عوارض کم کاری تیروئید زنان

چند دلیل خستگی مزمن خانم‌ها

مطالعات یک مرکز مخصوص تحقیقات روی تیروئید در ایالات متحده نشان می دهد 17 درصد از زنان دچار اختلال عملکرد تیروئید هستند. حتما می دانید که متابولیسم بدن توسط تیروئید کنترل می شود و افسرودگی به مقدار خفیف و تنبلی و کم تحرکی از دلایل کم کاری تیروئید هستند یعنی کم کاری تیروئید باعث کاهش متابولیسم می شود.پف آلودگی سر و صورت، چهره زرد رنگ،ورم دست و پا و احساس سرما حتی در هوای گرم، حرکات کند، یبوست، حرف زدن کند، ضربان قلب کند، افسردگی یا بی حوصلگی، احساس ضعف و خستگی و تمایل به خواب از نشانه های این اختلال در بزرگسالان است. پزشکان به اینگونه افراد خوردن میوه در مقادیر زیاد و همچنین آبمیوه تازه و سبزیجات را توصیه می کنند.

کم خونی دلیل خستگی زنان

داشتن تومور فیبروئید یا پولیپ رحمی باعث می شود برخی بانوان هنگام قاعدگی یا زایمان دچار خونریزی شدید شوند. در نتیجه به دلیل خونریزی، کمبود هموگلوبین و کمخونی بروز می کند. هموگلوبین مسئول حمل اکسیژن از ریه به دیگر بخش های بدن است و هنگامی که اکسیژن کافی به بافت ها نرسد خستگی رخ خواهد داد.همچنین ممکن است کمبود آهن، فولیک اسید یا ویتامین B12 در کنار خونریزی داخلی دلیل کم خونی باشد. ابتلا به بیماری های مزمنی مانند ناراحتی های کلیوی که علائم آن به صورت گیجی، احساس سردی و بی حوصلگی بروز می کند هم می تواند نشانه کم خونی باشد.انجام آزمایش خون راه تشخیص دقیق کم خونی است و چنین بانوانی باید از غذاهای دارای آهن مانند اسفناج، بروکلی و گوشت قرمز و البته قرص آهن استفاده کنند. اگر کم خونی درمان شود احساس خستگی نیز بعد از گذشت یک ماه برطرف خواهد شد.

دستگاه ادراری و عفونت

سوزش یا تکرار ادرار از علائم شایع عفونت دستگاه داراری است اما وجود باکتری در این دستگاه به این راحتی قابل شناسایی نیست. تشخیص ابتلا به عفونت دستگاه ادراری با دادن آزمایش ادرار ممکن است و برای مداوا نیز مصرف آنتی بیوتیک خوراکی تجویز می شود. یک هفته بعد از درمان، احساس خستگی نیز از بین می رود.

در خواب خفه نشوید!

آپنه یا احساس تنگی نفس در خواب باعث می شود که مرتبا از خواب بیدار شوید و بعد از هر بار تنگی نفس برای مدت طولانی بیدار بمانید. به این ترتیب و با وجود حضور 8 تا 10 ساعته شما در رختخواب، چرخه منظم خواب شما دچار اختلال خواهد شد و به خستگی مداوم دچار می شوید.

البته بانوان چاق بیشتر به گرفتگی مجرای فوقانی تنفسی و خر و پف کردن دچار می شوند. اگر دارای چنین شرایطی هستید باید وزن خود را کم و سیگار را هم ترک کنید. البته پزشکان می توانند مجرای تنفسی را در هنگام خواب با استفاده از وسایلی باز نگه دارند اما باز شدن مجرا گاه نیازمند جراحی است و درمان نکردن این اختلال نیز احتمال حمله قلبی را افزایش می دهد.

قلب تان بیمار است

انجام فعالیت های سبک بدنی، باعث خستگی نمی شود. اگر بعد از کارهای سبک مثل جارو زدن خانه احساس خستگی کردید، احتمال دارد به نوعی ناراحتی قلبی دچار باشید. پزشکان بیشترین دلایل مرگ زنان را بیماری های قلبی می دانند. نگران نباشید و برای انجام آزمایشات قلبی به پزشک مراجعه کنید. اگر خستگی با شرایط قلبی شما ارتباط داشته باشد با تجویز چند دارو برطرف خواهد شد و انرژی خود را بازخواهید یافت.

خواهشمنديم اگر سوال يا نکته‌اي براي مطلب چند دلیل خستگی مزمن خانم‌ها

در ذهن شما باقي مانده است، آن‌را در قسمت نظرات با ما و ساير کاربران به اشتراک بگذاريد.

------------------------------------------------------------------------------------------

مجله اینترنتی دلگرم

مرجان امینیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
3.7 از 5 (3 رای)  
  • منبع
  • دلگرم
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits