دلگرم
امروز: سه شنبه, ۲۸ دی ۱۴۰۰ برابر با ۱۴ جمادى الآخر ۱۴۴۳ قمری و ۱۸ ژانویه ۲۰۲۲ میلادی
دلیل کم شدن آب در اطراف جنین + درمان کمبود آب دور جنین
3
زمان مطالعه: 9 دقیقه
دلیل کم شدن آب در اطراف جنین + درمان کمبود آب دور جنین:کم شدن آب دور جنین، درمان فوری/با این بخش از دلگرم همراه باشید تا با راه های مناسب برای درمان کمبود آب در اطراف جنین آشنا شوید.

کم شدن آب دور جنین، درمان فوری

با این بخش از دلگرم همراه باشید تا با راه های مناسب برای درمان کمبود آب در اطراف جنین آشنا شوید.

کاهش مایع دور جنین یا الیگوهیدرآمنیوس

باردار بودن حس خوبی دارد درست است؟

شما سرشار از شادی و لذت هستید. این که موجودی کوچک در بدن شما رشد کند حس فوق العاده خوبی است. اما ممکن است بارداری شما همراه با خطر باشد. اگرچه بیشتر بارداری ها بی خطر است اما گاهی مشکلاتی از قبیل کمبود آب دور جنین در بارداری ایجاد می شود.

کمبود آب دور جنین گاهی اوقات بی دلیل یا به خاطر بیماری اتفاق می افتد. بدون توجه به دلیل اتفاق افتادن کمبود آب دور جنین باید برای بارداری سالم درمان کمبود آب دور جنین را انجام دهید. متاسفانه تمام درمان های کمبود آب دور جنین به بارداری سالم ختم نمی شود. بنابراین در این مقاله نکات مربوط به درمان کمبود آب دور جنین ذکر شده است.

از آنجا که ریه و دستگاه گوارش جنین هم در ساخت و جذب مایع آمنیون نقش دارد، اختلالات هر یک از این دستگاهها میتواند به افزایش یا کاهش مایع داخل رحمی منجر شود.ساخت مایع داخل رحمی در ابتدا کند بوده و سپس افزایش مییابد، به طوری که تا 36 هفتگی به حداکثر خود میرسد و از آن به بعد ساخت مایع کمتر از جذب آن شده و در نتیجه میزان آن کم میشود. بنابراین در صورتی که یک حاملگی به طول انجامد و از زمان عادی خود بگذرد (در مواردی حاملگی بیش از 40 هفته طول میکشد) مایع داخل رحمی کاهش مییابد، به طوری که در 42 هفتگی به 200 سی سی میرسد.

کمبود اب دور جنین

نقش آب دور جنین

 • آب دور جنین نقشی مهم در حفظ سلامتی جنین در دوران بارداری دارد.
 • این مایع جنین را در داخل رحم گرم نگه می دارد.
 • این مایع شوک را جذب می کند و در صورتی که به شکم فشاری وارد شود از آن جلوگیری می کند.
 • آب دور جنین مانند روانکار عمل می کند و قسمت های مختلف بدن جنین را جدا از هم نگه می دارد.
 • آب دور جنین به رشد سالم سیستم گوارشی و ریه های جنین کمک می کند.
 • این مایع به جنین کمک می کند بدون مانع اندامش را ورزش دهد و ماهیچه هایش را قوی کند.
 • این مایع از جنین در مقابل عفونت ها محافظت می کند.

جنین نیز در حفظ آب دور جنین در رحم نقش دارد. تا زمان تولد، جنین هر روز به مقدار پانزده اونس مایع مصرف می کند. اما گاهی اوقات این تعادل به هم می خورد و در نهایت آب دور جنین کمتر از حد ایده آل می شود. این مشکل کمبود آب دور جنین می باشد که مشکلی خطرناک است. بنابراین بلافاصله باید به پزشک اطلاع دهید.

کمبود اب دور جنین

علل کم شدن مایع آمنیوتیک

 1. نشت مایع از کیسه آب : شایع ترین علت آن سوراخ شدن یا پارگی کیسه آب قبل از موعد زایمان است.
 2. حاملگی طولانی مدت: با پیشرفت حاملگی، آرام آرام مایع اطراف جنین کم شده و جای بیشتری برای رشد جنین می دهد. در صورتی که موعد زایمان برسد و زایمان اتفاق نیفتد (زایمان دیررس)، آب بیشتری جذب شده و اطراف جنین تقریبا خشک می شود.
 3. عفونت داخل رحمی : ابتلا به برخی عفونت ها می تواند سبب کم شدن میزان مایع گردد.
 4. ناهنجاری های جنینی : بعضی مشکلات ژنتیکی و برخی از ناهنجاری های جنینی مانند نقص در تشکیل کلیه، انسداد مجرای خروجی ادرار و ... می توانند باعث کاهش مایع شوند.
 5. داروها : مصرف بعضی داروها در دوران بارداری از قبیل برخی مسکن ها نیز باعث کاهش حجم مایع درون کیسه آب می شود.
 6. ناشناخته : گاهی بدون وجود هیچ مشکلی، حجم مایع به طور خود به خود کاهش می یابد.
 7. بلع مایع آمنیوتیک از سوی جنین هم در رشد ریه و دستگاه گوارش جنین نقش دارد و کاهش آن مانع رشد کامل و مناسب ریه میشود.

کمبود اب دور جنین

عوارض کم شدن مایع کیسه آب جنین (آمنیوتیک)

 • مایع آمنیون (آمنیوتیک) اثرات زیادی بر رشد جنین دارد و کم شدن آن عوارضی برای جنین ایجاد می‌نماید:
 • متغیر شدن دمای محیط کیسه آب .
 • ایجاد فشار به جفت و بند ناف و کاهش رشد جنین
 • کاهش تحرک جنین و رشد نکردن مناسب دست و پا
 • ایجاد اختلال در تکامل ریه کلیه و دستگاه گوارش کودک
 • پارگی زودهنگام کیسه آب جنین
 • بالا رفتن احتمال بروز دیابت بارداری و فشارخون برای مادر
 • فشار آمدن به بند ناف و کاهش میزان خون‌رسانی به کودک و در نتیجه کاهش ضربان قلب جنین
 • به دلیل کمبود جا برای جنین که ناشی از کمبود مایع آمنیون است دست و پاهای او در معرض فشار قرار می‌گیرند و کج و بد شکل می‌شوند ، مانند چماقی شدن پاها.بدشکلی سر و صورت مانند دراز شدن سر، بینی پخ و ... نیز ممکن است در این نوزادان دیده شود.

کمبود اب دور جنین

اقدامات لازم به هنگام کم شدن آب کیسه جنین

کمبود اب دور جنیناگر مقدار مایع آمنیوتیک‌ در شخصی کم باشد ، معمولاً به طور مداوم و دقیق توسط پزشک مورد بررسی قرار می‌گیرد در این بررسی‌ها میزان رشد و سلامت جنین به دقت بررسی می‌شود . پزشک با توجه به سن بارداری و وضعیت جنین و مادر تصمیم‌گیری می‌کند که چه تدابیری برای شخص اندیشیده شود.
اگر شخص به زمان زایمان‌ نزدیک باشد پزشک ممکن است زایمان را پیشنهاد نماید .برخی موارد نیز هم ممکن است زایمان زودتر از موعد تجویز گردد . در مواردی که شخص به پره اکلامپسی مبتلا شود یا پزشک متوجه شود جنین نمی‌تواند داخل رحم به رشد ادامه دهد.وضعیت جنین به صورت متوالی با سونوگرافی، تست بدون استرس و پروفایل بیوفیزیکال مورد بررسی قرار می‌گیرد.

نوشیدن مایعات به میزان زیاد و استراحت در این دوران به زن باردار توصیه می‌گردد .زیر نظر گرفتن حرکات جنین را بعد از غذا و در حالت دراز کشیده به پهلوی چپ یا نشسته در محیطی آرام بشمارید. اگر به طور ناگهانی متوجه شدید که فعالیت جنین‌تان کمتر شده است پزشک را در جریان بگذارید.سطوح پایین مایع آمنیوتیک می‌تواند احتمال مشکلات هنگام زایمان را بیشتر کند. نگرانی اصلی این است که سطح مایع آمنیوتیک آن قدر کم شود که حرکات جنین یا انقباضات شما موجب فشردگی بند ناف شود.احتمالاً برای حفظ جان جنین زایمان سزارین بجای طبیعی به مادر پیشنهاد می‌گردد.

کمبود اب دور جنین

درمان کمبود آب دور جنین

اگر در سه ماهه سوم بارداری کمبود آب دور جنین داشته باشید نیازی به درمان نیست. پزشک حرکات جنین، ضربان قلب و رشد ریه را با استفاده از سونوگرافی بررسی می کند.
از طرف دیگر اگر کمبود آب دور جنین در سه ماهه اول یا دوم بارداری مشاهده شود نیاز به یکی از روش های درمان زیر دارید:

تزریق آب دور جنین

اگر پزشک این روش را تجویز کند باید مقداری محلول سدیم کلرید در دمای اتاق به شما تزریق شود. در این روش محلول به داخل حفره آب دور جنین تزریق می شود.

انتقال آب دور جنین

اگر جنین مشکل انسداد و گرفتگی داشته باشد و نتواند آب دور جنین را دفع کند پزشک با استفاده از این روش، ادرار را جهت می دهد. این مسئله از کاهش آب دور جنین جلوگیری می کند اما بر عملکرد کلیه و ریه های جنین تاثیر نمی گذارد.

تزریق مایع

در این روش مایع به شما تزریق می شود. این تزریقات با استفاده از آمنیوسنتز انجام می شود و به طور موقت باعث افزایش مقدار آب دور جنین می شود. درمان کمبود آب دور جنین به پزشک کمک می کند آناتومی جنین را بهتر بشناسد و در صورت کاهش مقدار آب دور جنین در آینده بتواند بهتر عمل کند.

آبرسانی به مادر

با استفاده از سرم و مصرف نوشیدنی خوراکی، پزشک مقدار آب دور جنین را افزایش می دهد. بنابراین اگر پزشک به شما توصیه کرد آب زیاد بخورید تعجب نکنید. این روش برای درمان کمبود آب دور جنین در حالت خفیف مناسب است.

استراحت

اگر پزشک تشخیص دهد کمبود آب دور جنین در شما متوسط یا خفیف است، استراحت را توصیه می کند. در کنار مصرف آب، استراحت به افزایش فضای داخل عروقی در رحم کمک می کند بنابراین باعث افزایش آب دور جنین می شود.

خاتمه دادن به بارداری

اگر شدت کمبود آب دور جنین در سه ماهه اول بارداری زیاد باشد پزشک توصیه می کند بارداری را خاتمه دهید. زیرا در صورت ادامه جنین مشکلاتی جدی پیدا می کند و احتمال مرگ او نیز وجود دارد.
اگر پزشک در طول بررسی ناهنجاری ذهنی در جنین مشاهده کند توصیه می کند با پزشک متخصص ژنتیک صحبت کنید.

کمبود اب دور جنین

بیماری هایی که به خاطر کمبود آب دور جنین ایجاد می شود:

 • سندرم باند آب دور جنین
 • هیپولازی ریوی
 • احتمال بالای عفونت در جنین؛ اگر کاهش آب به خاطر پارگی کیسه آب باشد.
 • سندرم فشردگی جنین
 • این بیماری ها می تواند بر روش جنین تاثیر بگذارد و بارداری را به خطر می اندازد.

پیش بینی کمبود آب دور جنین:

پیش بینی کمبود آب دور جنین به مرحله بارداری بستگی دارد. اگر کمبود آب در ابتدای بارداری رخ دهد، پیش بینی مناسب نیست. در این حالت احتمال زنده ماندن فرزند شما بسیار کم است. نرخ مرگ و میر جنین در سه ماهه دوم بارداری به خاطر کمبود آب دور جنین هشتاد تا نود درصد است.
در واقع باید بدانید احتمال اتفاق افتادن این مسئله در بارداری بعدی شما به دلیل آن بر می گردد. بنابراین پزشک باید دلیل این مشکل را پیدا کند و درمان مناسب را ارائه کند.

کمبود اب دور جنین
نکاتی در خصوص کمبود آب دور جنین:

کمبود اب دور جنین

اگر دلیل کمبود آب را ندانید نمی توانید از آن جلوگیری کنید. اما می توانید احتمال آن را کاهش دهید.. راه هایی که برای جلوگیری از کمبود آب دور جنین می توانید استفاده کنید شامل:در طول روز مایعات به مقدار زیاد بخورید تا از کم آبی بدن جلوگیری کنید.پیش از مصرف هر گونه قرصی با پزشک مشورت کنید. این قانون برای داروهای گیاهی و مکمل ها نیز صادق است.رژیم غذایی سالم داشته باشید به خصوص اگر دیابت دارید.
سیگار نکشید.به طور مرتب ورزش کنید.

کمبود اب دور جنین

گردآوری شده ی مجله اینترنتی دلگرم

مرجان امینیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.7 از 5 (3 رای)  
 • منبع
 • گردآوری شده ی دلگرم
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است