مجله دلگرم
امروز: یکشنبه, ۰۶ آذر ۱۴۰۱ برابر با ۰۲ جمادى الأول ۱۴۴۴ قمری و ۲۷ نوامبر ۲۰۲۲ میلادی
سقط جنین با قرص و آمپول متیل ارگونوین (Methylergonovi)
98
زمان مطالعه: 5 دقیقه
متيل ارگونوين به منظور پيشگيري و درمان خونريزي پس از زايمان يا سقط جنين به كار برده مي شود. در درمان سقط ناقص نيز ممكن است به كار برده شود.

قرص و آمپول سقط جنین Methylergonovine

متیل ارگونوین (به انگلیسی: Methylergonovine)

  • رده درمانی: داروهای انقباض رحمی
  • اشکال دارویی: قرص، آمپول

تقریباً از هرچهار زن یکی در طول زندگـی خود سقط ناقص را تجربه می‌کند. در تمام طول قرن بیستم سقط ناقص توسط تخلیه محتویات رحم باردار درمان می‌شد و برای این کار از فورسپس و کورتاژ استفاده می‌کردند.

ارزیابی مجدد درمانهای موجود برای این بیماری کاملاً محسوس است. هدف از این مطالعه ارزیابی نتایج درمان طبی سقط ناقص تریمستراول با متیل ارگـونوین می‌باشد.

یک مطالعه مشاهده ای توصیفی ـ تحلیلی جهت ارزیابی اثر حداکثرچهار دوز mg2 متیل ارگـونوین تزریقی بر روی سقط ناقص درتریمستر اول طراحی گـردید.در سال 1381 در بیمارستان حضرت فاطمه الزهرا(س) شهرستان مهریز مجموعاً 100 بیمار به صورت نمونه گـیری آسان انتخاب گـردیدند.

بیماران دوز اولیه متیل ارگـونوین را به صورت وریدی و سه دوز بعدی به صورت عضلانی و به فاصله سه ساعت دریافت نمودند. در صورت شک به باقیمانده‌های جفت در رحم و عدم وجود خونریزی فعال بیمار5 روز درمان خوراکی با قرص متیل ارگـونوین هر 6 ساعت انجام می‌شد به بیماران همزمان اکسی‌توسین هم تجویز می‌گـردید.

ارزیابی نتایج با استفاده از سونوگـرافی ابدومینال بعد از 24 ساعت از پذیرش صورت می پذیرفت.آنالیز آماری توسط آزمونهای آماری t-test و مجذور کای و با استفاده از نرم افزار SPSS انجام گـرفت.

متیل ارگونوین

قرص متیل ارگونوین برای سقط

موارد مصرف متیل ارگونوین

به منظور پیشگیری و درمان خونریزی پس از زایمان یا سقط جنین به کار برده می شود.

مکانیسم اثر متیل ارگونوین

عضله رحم را مستقیماً تحریک می کند. انقباض دیواره رحم و اطراف رگ های خونریزی دهنده در محل جفت سبب توقف خونریزی می شود.

متیل ارگونوین شبیه دیگر آلکالوئیدهای ارگوت، با تحریک گیرند ه های سروتونین و آلفا آدرنرژیک سبب انقباض عروق سرخرگی می شود. اثرات اکسی توسیک متیل ارگونوین بیش از اثرات عروقی آن می باشد.

فارماکوکینتیک

جذب خوراکی دارو سریع و به میزان 60 درصد و جذب عضلانی دارو 78 درصد می باشد. متابولیسم دارو کبدی بوده و دارای متابولیسم اولین عبور کبدی بالایی می باشد.

پس از تجویز خوراکی، اثر دارو پس از 5 - 10 دقیقه شروع و به مدت 3 ساعت ادامه می یابد. در تزریق داخل عضلانی اثر پس از 2 - 5 دقیقه شروع و برای 3 ساعت باقی می ماند. در تزریق داخل وریدی شروع اثر فوری و طول اثر 45 دقیقه می باشد. حذف دارو عمدتاً کلیوی است.

عوارض جانبی متیل ارگونوین

آهسته شدن ضربان قلب، درد قفسه سینه، واکنش های الرژیک، اسپاسم عروق محیطی، تهوع و استفراغ (خصوصاً پس از تزریق داخل وریدی)، درد معده یا شکم، اسهال، سرگیجه، تعریق و وزوز گوش ازعوارض جانبی دارو می باشند.

این دارو در آنژین صدری ناپایدار،انفارکتوس میوکارد، بیماری های قلبی - عروقی، بیماری سرخرگ کرونر، سابقه بیماری های عروق مغزی و حملات ایسکمیک ناپایدار، اکلامپسی، پره اکلامپسی، سابقه افزایش شدید فشار خون، بیماری های انسدادی عروق محیطی و سندروم رینولد نباید مصرف شود.

نتایج : تعداد 100 زن با حداقل سنی 14 و حداکثر 45 سال وارد مطالعه گـردیدند شایع‌ترین گـروه سنی را زنان 29-20 ساله با فراوانی نسبی 40% تشکیل می‌دادند ) بیشترین موارد ابتلا به سقط ناقص در این مطالعه در زنان با سن حاملگـی 10-8 هفته روی داده بود (59% ) و تعداد حاملگـی در زنان مبتلا در بیش از 70 درصد موارد سه زایمان و یا کمتر بود. در 97 بیمار متیل‌ارگـونوین در تخلیه کامل محصولات حاملگـی موفق بود .در هیچکدام از بیماران عارضه‌ای که مانع ادامه درمان با متیل ارگـونوین گـردد ایجاد نشد.

نتیجه‌گیری : این مطالعه ضمن اینکه اثر مفید و مؤثر متیل ارگـونوین را درمان سقط ناقص تریمستراول نشان می‌دهد بر انجام مطالعات بیشتر بر روی این مقوله تأکید می‌ورزد .

هشدار مصرف متیل ارگونوین

دارو را قبل از زایمان یا خروج جفت نباید بکار برد.
این دارو در اختلالات کبدی و کلیوی، کاهش کلسیم خون، تنگی دریچه میترال، شانت های دهلیزی – بطنی و عفونت، باید با احتیاط فراوان مصرف شود.

متیل ارگونوین

قرص متیل ارگونوین بعد از سزارین

تداخل های دارویی متیل ارگونوین با دیگر داروها

  1. مصرف همزمان متیل ارگونوین با بیهوش کننده های عمومی خصوصاً هالوتان سبب افزایش انقباض عروق محیطی می شود. هالوتان با غلظت بالاتر از 1 درصد با اثرات اکسی توسیک متیل ارگونوین تداخل کرده و باعث تشدید خونریزی رحمی می شود.
  2. مصرف همزمان متیل ارگونوین با بروموکریپتین و دیگر آلکالوئیدهای ارگوت می تواند سبب افزایش فشار خون، افزایش احتمال سکته مغزی، تشنج و انفارکتوس میوکارد شود.
  3. متیل ارگونوین سبب کاهش اثرات نیتروگلیسرین و سایر داروهای ضد آنژین می شود.
  4. در ضمن این دارو اثر داروهای منقبض کننده عروق و افزایش دهنده فشار خون (مقلدهای سمپاتیک) را افزایش می دهد.

نکات قابل توصیه

خطر ارگوتیسم و قانقاریا با مصرف طولانی مدت دارو وجود دارد.
از آنجا که عفونت سبب افزایش حساسیت به دارو می شود، بروز هر نوع عفونت باید به پزشک اطلاع داده شود.

مقدار مصرف متیل ارگونوین

خوراکی:

0.2 - 0.4 میلی گرم 2 - 4 بار در روز مصرف می شود که تا برطرف شدن خطر خونریزی ادامه می یابد. معمولاً مصرف دارو به مدت 48 ساعت کافی می باشد، ولی در برخی از بیماران (خصوصاً در درمان سقط ناقص) ممکن است مصرف دارو تا 7 روز ادامه یابد.

تزریقی:

مقدار مورد نیاز دارو از طریق تزریق داخل وریدی یا داخل عضلانی 0.2 میلی گرم می باشد که در صورت لزوم 2 - 4 ساعت بعد (تا 5 نوبت) قابل تکرار است.

فرم های دارویی

Injection: 0.2 mg/ml

Tablet: 0.125 mg


این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.2 از 5 (98 رای)  
قرآن آنلاین
۷ دیدگاه

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است

پروا | ۳ سال پیش
سلام من روز اخر پريودم ام بعد از نزديكي از قرص اورژانسي استفاده كردم
و هفته بعد دوباره پريود شدم و ١٤١٥ روز ادامه داشت تا اينكه دكتر اين دارو و ويتامين كا به من تزريق كردن ؟ ايا مشكلي هست ؟ يعني من باردار شدم و سقط جنين اتفاق افتاده ؟
2
14
فاطمه | ۴ سال پیش
سلام من یه ماهه بودم که سقط کردم ولی چهل و پنج روز خونریزی ادامه داشت بعد از سونوگرافی مشخص شده که اصلا دفع نکردم حالا دکتر قرص متیل ارگونوین داده ایا استفاده این قرص باعث میشه که دفع کنم
8
50
سپید | ۵ سال پیش
با سلام. پنج روز از موعد پریود من میگذره و البته رابطه های بدون پیشگیری داشتم. تنها علائمی که دارم سردرد و کمردرد هست. آیا احتمال بارداری هست؟ با توجه به اینکه یکبار سابقه سقط جنین داشتم، آیا الان میتونم برای پریود شدن از قرص متیل آرگونون استفاده کنم؟
6
22
پاسخ ها:
مهری | ۲ سال پیش
سلام من پنج روزه از وقت پریودم گذشته وبیبی چک گرفتم ومثبت بوده میتونم از قرص مترژن استفاده کنم
13
43
نازیلا | ۵ سال پیش
دست شما دردنکنه مطلب مفیدیه/برای سقط نصفه هم میشه از این قرص استفاده کرد؟
3
21
مریم | ۵ سال پیش
ممنون از سایت خوبتون خیلی کمکم کرد
1
7
رویا | ۵ سال پیش
سلام حدود 19 روزاست که کورتاژ کردم هنوز لکه بینی دارم و دیواره رحم از حد طبیعی قطورتر شده که نشان می ده هنوز رحم کاملا از بقایای بارداری تخلیه نشده البته دکتر می گه تا پریود دفع می شه نگرانم که نکنه پریودم به تاخیر بیفته و از طرفی قرص متیل ارگونوین داده گفت می تونی استفاده کنی یا اینکه صبر کنی تا پریود نمی دونم مصرف کنم یا نه باعث نمی شه سیستم بدنم بهم بخوره ؟
3
18