دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۱۴ مهر ۱۴۰۱ برابر با ۰۹ ربيع الأول ۱۴۴۴ قمری و ۰۶ اکتبر ۲۰۲۲ میلادی
پیشگیری از بارداری ناخواسته
3
زمان مطالعه: 14 دقیقه
پیشگیری از بارداری ناخواسته:بهترین راه جلوگیری از بارداری چیست؟با این بخش از دلگرم همراه باشید تا با راه های مناسب برای پیشگیری از بارداری بصورت ناخواسته آشنا شوید.

بهترین راه جلوگیری از بارداری چیست؟

با این بخش از دلگرم همراه باشید تا با راه های مناسب برای پیشگیری از بارداری بصورت ناخواسته آشنا شوید.

http://www.delgarm.com/marriage/pregnancy-and-childbirth

انواع روش های جلوگیری از بارداری طبیعی

حتی دقیق ترین اقدامات برای جلوگیری از بارداری زنان نیز می تواند با شکست مواجه شود. اما، فراموش نکنید که این نوع شکست، محصول خطای انسانی محسوب می شود و هیچ کابوسی در این دنیا به ترسناکی کشف بارداری ناخواسته در بدن خود نیست. در واقع، می توان ادعا کرد که در چنین شرایطی، فرد با وجود مراعات روش های دقیق جلوگیری از بارداری، باز هم شکست خورده است!


اگر زن و شوهری برای داشتن یک فرزند جدید از قبل آماده باشند، در انجام تمام کارهایی که به ضرر مادر و فرزند داخل رحم او در طول بارداری خواهد بود احتیاط می کنند، در حالی که در بارداری ناخواسته ممکن است فرد باردار شده باشد، اما با وجود تمام امکانات اقدامات احتیاطی لازم برای حفظ سلامتی خود و فرزندش را در زمان مناسبی انجام نداده باشد که بروز چنین وضعیتی می تواند برای آینده مادر و فرزند داخل رحم او هشدار دهنده و حتی در برخی موارد، خطرآفرین محسوب شود.


خوشبختانه، داروهای خانگی زیاد و موثری وجود دارد که می تواند در جلوگیری از بارداری های ناخواسته به زنان کمک کند. در ادامه این مقاله، به تعدادی از این گزینه ها که در کنترل بارداری زنان مفید هستند، اشاره خواهیم کرد.
نزدیکی منقطع، یکی از روش های طبیعی برای جلوگیری از بارداری است.

این روش به این معنی است که مرد قبل از انزال با جداکردن آلت تناسلی خود از مهبل (واژن) زن، از بارداری پیشگیری کند (این روش مقاربت منقطع نیز نامیده می‌شود).


این روش چگونه کارمی‌کند؟

در این روش با صورت گرفتن انزال مرد در خارج از مهبل (واژن)، از ورود اسپرم به واژن جلوگیری می‌شود.

این روش پیشگیری تا چه اندازه مؤثر است؟

در یک دوره 1 ساله، 27 مورد از 100 زوجی که از روش خروج برای پیشگیری از بارداری استفاده کرده‌اند، بارداری ناخواسته داشته‌اند. البته، این رقم به طور متوسط است و احتمال بارداری به این بستگی دارد که آیا شما این روش را به درستی و در هر بار داشتن رابطه انجام می‌دهید یا خیر.

حتی برای افرادی که فکر می کنند این روش را به درستی انجام می‌دهند، خروج یک راه مؤثر برای جلوگیری از بارداری نیست. میزان کمی از اسپرم، حتی قبل از انزال ممکن است از آلت تناسلی مرد ترشح شود، بنابراین بدین معنا است که حتی اگر قبل از انزال جدایی صورت بگیرد، باز هم احتمال دارد که زن باردار شود. همچنین، اگر یک مرد انزال نزدیک به خارج از مهبل (واژن) داشته باشد، اسپرم می‌تواند در داخل واژن شنا کند. با این حال، خروج آلت تناسلی مرد قبل از انزال، یک روش خوب برای جلوگیری از بارداری است.جلوگیری از بارداری با شیر دادن به نوزاد را یاد بگیرید.

پیشگیری از بارداری

بهترین روش های خانگی برای جلوگیری از باردار شدن زنان

اگر شما به عنوان یک خانم جوان فکر می کنید که گیاهان، تنها برای پخت و پز مفید بوده و یا فقط برای اهداف زیبایی مورداستفاده قرار می گیرند، سخت در اشتباه هستید، چون گیاهان خاصی وجود دارد که از زمان های بسیار قدیم برای جلوگیری از بارداری در زنان، به عنوان امن ترین روش استفاده می شده است.
در ادامه این مقاله، لیستی از این داروهای خانگی طبیعی که برای جلوگیری از حاملگی زنان مورداستفاده قرار می گیرند و خطرات بهداشتی مرتبط با آن ها هم برای فرد استفاده کننده خیلی کم می باشد، بیان شده است. مهم ترین این موارد عبارتند از:


1. جعفری داروی جلوگیری از بارداری طبیعی:

جالب است به عنوان یک خانم جوان و کم تجربه بدانید که سبزی جعفری، یکی از داروهای خانگی موثری است که تصور می شود به طور طبیعی، در جلوگیری از بارداری زنان مفید باشد. همانطور که می دانید، این گیاه به راحتی در دسترس عموم قرار دارد و بهترین روش مصرف آن، به شکل چای گیاهی و یا دمنوش می-باشد. در نهایت، نکته مهمی که در استفاده از این گیاه باید به خاطر داشته باشید، این است که هیچ گونه عوارض جانبی در فرد مصرف کننده ایجاد نمی کند و اگر هم مشکلی مرتبط با مصرف چای جعفری در بدن فرد استفاده کننده ایجاد شود، بسیار خفیف بوده و خیلی زود از بین خواهد رفت.


2. پوست ریشه گیاه پنبه، معجزه ای برای جلوگیری از بارداری ناخواسته:

به یاد داشته باشید که ریشه های گیاه پنبه، هورمون اکسی توسین فراوانی از خود ترشح می کنند که مصرف این هورمون باعث زایمان آسان در زنان باردار می شود. علاوه بر این، استفاده منظم از ریشه های گیاه پنبه یک راه موثر برای جلوگیری از بارداری زنان به شمار می آید. در واقع، زنانی که قصد دارند از بروز بارداری ناخواسته در بدن خود جلوگیری کنند، می توانند ریشه خشک و قطعه قطعه شده گیاه پنبه را به یک فنجان چای خود اضافه کرده و یا در آب داغ دم کنند. پزشکان متخصص طب سنتی توصیه می کنند که خانم ها برای جلوگیری از بارداری های ناخواسته در بدن خود، روزانه به میزان 2 ایوان از ریشه های گیاه پنبه را مصرف نمایند.


3. جلوگیری از بارداری با استفاده از گیاه گلپر :

استفاده از گیاه گلپر، به عنوان یک روش موثر برای جلوگیری از بارداری ناخواسته شناخته شده است. در واقع، از روزگار قدیم اعتقاد بر این بوده است که یکی از درمان های طبیعی موثر برای جلوگیری از حاملگی های ناخواسته در زنان، مصرف گیاه گلپر است. این گیاه به خاطر این که سبب تحریک رحم زنان و بروز انقباضات در آن می شود، مفیدترین راه طبیعی به منظور جلوگیری از بارداری های ناخواسته در بدن زنان به شمار می رود. پزشکان متخصص طب سنتی ادعا می کنند که اگر خانم جوانی در حدود 2 هفته قبل از آخرین مقاربت جنسی با همسر خود، گیاه گلپر را مصرف نماید، در کنترل بارداری او مفید خواهد بود.


4. برنجاسف (درمنه هندی) راه طبیعی جلوگیری از بارداری:

در ابتدا، لازم است به عنوان یک خانم جوان و کم تجربه بدانید که برنجاسف، یک گیاه برگ دار شبیه به گیاه جعفری است. خشک شده این گیاه را می توان با یک فنجان آب مخلوط کرده و به طور طبیعی، برای جلوگیری از بارداری در زنان مصرف نمود.
اما فراموش نکنید که علم پزشکی ثابت کرده است، مصرف بیش از حد این گیاه باعث بروز نارسایی کلیوی در انسان ها، به ویژه زنان خواهد شد. از این رو، اگر شما هم جزو خانم هایی هستید که از هر گونه مشکل کلیوی رنج می برید، مطمئن شوید که در مصرف این گیاه، اعتدال را رعایت می کنید و یا از به کار بردن آن، اجتناب کنید.


5. گیاه پونه (نعناع) روشی قدیمی برای جلوگیری از بارداری :

گیاه پونه، از زمان های قدیم به عنوان یک روش طبیعی برای جلوگیری از بارداری های ناخواسته در زنان مورد استفاده قرار می گرفته است. بهترین راه استفاده از گیاه پونه، اضافه کردن خشک شده شاخ و برگ این گیاه به چای روزانه است. اما، شما باید به عنوان خانم جوانی که قصد جلوگیری از بارداری را دارید، شروع مصرف این گیاه را تا حد امکان با دوز کم آغاز نمایید، تا در صورت وجود خطرات و مضرات استفاده از آن در بدنتان، مصرف گیاه پونه را کاهش دهید. در نهایت، این نکته مهم را به خاطر داشته باشید که قبل از مصرف گیاه پونه حتما به دنبال توصیه های پزشکی باشید، چون اشتباه کردن در دوز مصرفی این گیاه می تواند به عنوان یک سم قوی در بدن زنان عمل کرده و سیستم عصبی بدن را به طور کامل مختل نماید.


6. Cohosh آبی و کمک به جلوگیری از بارداری:

cohosh آبی گیاه دیگری است که تصور می شود با تحریک کردن میزان تولید هورمون اکسی توسین در بدن زنان، باعث جلوگیری از بارداری های ناخواسته می شود. به عنوان خانم جوانی که قصد جلوگیری از بارداری را دارید، به یاد داشته باشید که می توان تاج خشک شده cohosh آبی را روزانه در قالب چای دم کرد و به مدت 2 الی 3 بار مصرف نمود. اما بهترین کار این است که قبل از استفاده از این گیاه، به دنبال توصیه های پزشکی در مورد میزان مصرف آن باشید. همچنین، به عنوان فرد مصرف کننده مطمئن شوید که مصرف روزانه این دم کرده را محدود کرده و حداکثر به میزان 4 فنجان در روز استفاده نمایید.


7. Cohosh سیاه گیاهی برای جلوگیری از بارداری:

cohosh سیاه، گیاهی است که متعلق به خانواده cohosh آبی بوده و به طور طبیعی، در جلوگیری از بارداری ناخواسته زنان مؤثر می باشد. تصور می شود که این گیاه با تحریک کردن بدن زنان، باعث آزاد گردیدن هورمون اکسی توسین در بدن آن ها شده و به نوبه خود می تواند منجر به بروز انقباضات رحمی در فرد مصرف کننده شود. در نهایت، مصرف منظم آن می تواند از باردار شدن فرد مصرف کننده جلوگیری کند.


8. زردآلوی خشک در دسترس ترین میوه برای جلوگیری از بارداری:

از زمان های قدیم، میوه زردآلوی پخته شده به منظور جلوگیری از بارداری زنان، به طور گسترده ای مورداستفاده قرار می گرفته است. اما، فراموش نکنید که اگر مثبت بودن وضعیت بارداری خانمی به اثبات رسیده باشد او هرگز نباید این میوه را مصرف کند، چون برای سلامتی خود مادر و فرزند داخل رحمش بسیار خطرناک بوده و عوارض غیرقابل جبرانی را در بدن مصرف کننده به وجود خواهد آورد.

شما هم مانند بسیاری از خانم های دیگر می توانید برای تهیه معجونی از میوه زردآلو که بتواند باردار شدن شما را کنترل نماید، 100 گرم زردآلوی خشک را با 2 قاشق غذاخوری عسل و آب ترکیب نموده و این مخلوط را برای مدت حدود نیم ساعت بجوشانید. البته، فراموش نکنید که روزانه فقط مصرف یک فنجان از آن به منظور جلوگیری از بارداری توصیه می شود. در نهایت، به عنوان یک خانم جوان به یاد داشته باشید که از این معجون می توان علاوه بر کنترل بارداری، در درمان خونریزی بیش از حد از بدن زنان نیز استفاده کرد.


9. انجیر خشک میوه ای عالی برای جلوگیری از بارداری:

مصرف انجیر خشک پس از انجام عمل مقاربت جنسی، به جلوگیری از بارداری زنان کمک زیادی خواهد کرد. در واقع، این روش یک درمان بسیار محبوب و بی خطر در جلوگیری از باردار شدن زنان محسوب می شود. معمولا، پزشکان متخصص طب سنتی به زنانی که قصد جلوگیری از بارداری را دارند، مصرف 2 تا 3 عدد انجیر خشک را در هر روز توصیه می کنند. علاوه بر این موارد، به یاد داشته باشید که مصرف این میوه خشک به گردش خون در بدن انسان هم کمک زیادی می کند. اما، مصرف بیش از حد آن می تواند معده زنان را تحت تاثیر قرار داده و ناراحتی شدیدی را در بدن فرد مصرف کننده ایجاد نماید.


10. پاپایا قرص جلوگیری از بارداری:

در ابتدا، به عنوان خانمی که قصد جلوگیری از بارداری ناخواسته در بدن خود را دارید، به خاطر داشته باشید که مصرف میوه پاپایا، علاوه بر این که در جلوگیری از بارداری بسیار مفید است، به سقط جنین های ناخواسته هم کمک زیادی می کند. فراموش نکنید که اگر از این میوه به منظور کنترل بارداری در بدن خود استفاده می کنید، باید میزان مصرف آن به اندازه حداقل دو عدد میوه در هر روز بوده و مصرف آن را به مدت 3 تا 4 روز ادامه دهید. در نهایت، به خاطر داشته باشید که اگر تست بارداری شما مثبت نشان داده شود، شما باید از مصرف این میوه کاملا اجتناب نمایید.


11. دانه ملکه توری (دانه هویج وحشی) روش کهن جلوگیری از بارداری:

دانه هویج وحشی به عنوان یک راه قدیمی برای جلوگیری از بارداری ناخواسته در بدن زنان به شمار می آید. از آن جایی که دانه هویج وحشی در کنترل بارداری زنان خیلی قوی عمل می کند، بنابراین یک راه مطمئن برای جلوگیری از بارداری های ناخواسته در بدن زنان جوان و کم تجربه به شمار می رود. به عنوان خانمی که قصد جلوگیری از بارداری را دارید، می توانید یا به طور مستقیم دانه هویج وحشی را بجوید و یا دانه های خرد شده ی آن را در یک قاشق چای خوری آب خیس نموده و بعد مصرف کنید.

در نهایت، به یاد داشته باشید که مصرف دانه هویج وحشی به منظور کنترل بارداری، باید به اندازه یک بار مصرف در هر چند روز و با مقدار زیادی آب تکرار شود، تا نتیجه خوبی بدهد.امروزه بسیاری از خانم ها ز IUD برای جلوگیری از بارداری ایتفاده میکننده و با سوال آیا امکان دارد با وجود IUD باز هم باردار شوم؟ مواجه میشوند ، این مطلب را بخوانید تا جواب سوالتان را بگیرید.

پیشگیری از بارداری

تشخیص زمان تخمک گذاری و پرهیز از آمیزش جنسی در آن

در روش های طبیعی جلوگیری از بارداری به زنان آموزش داده میشود که دوره تخمک گذاری بدن خودشون رو که معمولا بین ۷ تا ۱۰ روز است ، تعیین کنند . در این مدت احتمال بارداری بسیار بیشتر از سایر روزهاست و باید از برقراری نزدیکی جنسی در این دوران تا جای ممکن خود داری بشه .

در این حالت زن با بررسی شرایط فیزیکی بدن خود ، به مرور زمان متوجه میشود که در چه روزی در حال تخمک گذاری هست و از رابطه ی جنسی در اون مدت دوری میکنه .این روش هر خانمی نیاز به یاد داشت کردن روزانه تغییرات فیزیکی بدن دارد و باید بصورت روزانه این تغییرات رو یاد داشت برداری کند .

چگونگی تشخیص زمان تخمک گذاری از روی نشانه های ظاهری بدن زن

زنانی که عادت ماهانه ی آنها منظم است در طول یک دوره ، مراحل زیر را تجربه می کند :

۳ تا ۷ روز پریود.
چند روز بعد از پریود که زن هیچ ترشحی در واژن یا رحم نمی بیند و حس نمی کند .
چند روز پر ترشح که زنان در آن مدت بوضوح ترشحات واژن را می بینند و حس می کنند و رفته رفته این مواد لغزنده بیشتر می شود که نشانه ی نزدیک شدن به زمان تخمک گذاری است .
بعد از تخمک گذاری ترشحات کم می شود و دمای بدن در صبحگاه هنگام بیدار شدن از خواب نسبت به سایر روزها بالاتر می رود و زن احساس خشکی در واژن می کند .

تعیین بهترین زمان بارداری در تخمک گذاری

روزهایی که احتمال بارداری زنان بالاست از زمانی شروع می شه که زن رطوبت و ترشح در واژن خود احساس می کند و تا زمانی ادامه پیدا می کند، این مقاله توسط سایت دوترکه نوشته شده برای دیدن مقالات بیشتر به سات مراجعه کنید، که این ترشحات خشک شده و همزمان در سه روز متوالی دمای صبحگاهی بدن در هنگام بیدار شدن از خواب نسبت به روزهای قبلی بالاتر می رود .

با تشخیص زمان تقریبی تخمک گذاری یک زن و عدم برقراری رابطه ی جنسی در این مدت ، می توان تا حدودی از بارداری ناخواسته جلوگیری کرد .اگر عادت ماهانه زن منظم نباشد و چرخه ی قاعدگی در ماه های مختلف متغییر باشد ، استفاده از این روش پیشگیری طبیعی براحتی امکان پذیر نیست .

همچنین زنانی که دچار بیماریهای عفونتی هستند ممکن است دچار تغییراتی در سیکل قاعدگی بشوند به همین دلیل استفاده از این روش جلوگیری برای آنها توصیه نمی شود.برای اینکه زن و شوهر از این روش طبیعی جلوگیری از بارداری استفاده کنند ، زن باید مسئولیت زیر نظر داشتن تغییرات بدن خود را به عهده بگیرد .هر روز باید تغییرات دمای بدن بر روی کاغذ نوشته شود و به همراه میزان ترشحات واژن با روز های گذشته توسط خود زن مقایسه شود .میزان موفقیت و یا شکست در این روش تا حدود زیادی بستگی به توانایی هر زن در تشخیص دقیق تغییرات بدن خود دارد اما بطور کلی میزان موفقیت این روش طبیعی جلوگیری از بارداری بصورت زیر است :

۱- ۹۵ تا ۹۸ درصد موفقیت درحالتیکی تمام مراحل مو به مو اجرا شود .

۲- ۷۵ تا ۸۵ درصد موفقیت در حالت عادی برای یک زن و شوهر چراکه در بسیاری از موارد تمام مراحل بصورت مو به مو انجام نمی شود .

پیشگیری از بارداری

علائم بارداری

سوالات جنسی : جلوگیری از بارداری برای کسی که نمی تواند قرص مصرف کند

۱-در صورت استفاده دقیق ، می تواند یک روش موثر برای جلوگیری از بارداری ناخواسته باشد .

۲-هیچ عوارضی بر روی سلامتی زن و شوهر ندارد .

۳-جایگزینی مناسب برای زنانی که نمی خواهند و یا نمی توانند از روش های هورمونی استفاده کنند .

۴-با هر دین و عقیده ای سازگار است. چرا که بعضی از افراد مذهبی بر این باور هستند که نباید با هیچ وسیله ای جلوی بارداری ناخواسته که خواسته ی خداست را گرفت .

۵-با بررسی های روزانه ، زن همیشه از وضعیت سلامتی خود با خبر می شود.

۶-زن و شوهر در این روش جلوگیری بیشتر با هم در ارتباط هستند و رابطه ی دو طرفه ی قوی تری شکل می گیرد .

۷-مرد نیز باید در این روش با زن هماهنگ باشد .

پیشگیری از بارداری

گردآوری شده ی مجله اینترنتی دلگرم

مرجان امینیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (3 رای)  
  • منبع
  • گردآوری شده ی دلگرم
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است