دلگرم
امروز: دوشنبه, ۰۸ آذر ۱۴۰۰ برابر با ۲۳ ربيع الآخر ۱۴۴۳ قمری و ۲۹ نوامبر ۲۰۲۱ میلادی
درمان عفونت و باکتری رحم زنان
25
زمان مطالعه: 6 دقیقه
درمان عفونت و باکتری رحم زنان:درمان عفونت باکتریایی واژن (واژینوز باکتریال) - درمان خانگی/با این بخش از دلگرم همراه باشید تا با راه های مناسب برای درمان عفونت رحم آشنا شوید.

درمان عفونت باکتریایی واژن (واژینوز باکتریال) - درمان خانگی

با این بخش از دلگرم همراه باشید تا با راه های مناسب برای درمان عفونت رحم آشنا شوید.

http://www.delgarm.com/health/women-s-health/152717-%D8%B1%D8%A7%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D9%86%D8%A7%D8%B3%D8%A8-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%B9%D9%81%D9%88%D9%86%D8%AA-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%82%D8%A7%D8%B1%DA%86%DB%8C-%D9%88%D8%A7%DA%98%DB%8C%D9%86%D8%A7%D9%84

درمان عفونت باکتریایی واژن

واژینوز باکتریال (bacterial vaginosis) یا همان عفونت باکتریایی واژن نوع بسیار شایع از عفونت واژن می‌باشد. در واژن زنان بسیاری از باکتری‌های مفید و همچنین برخی از باکتری های مضر به صورت طبیعی وجود دارند. زمانی که تعادل موجود بین باکتری‌های مفید و مضر به هم می‌خورد عفونت باکتریایی واژن بروز می‌کند.

عفونت باكتريال واژن در اثر رشد زياد بعضي از باكتريهايي است كه بطور طبيعي در واژن زندگي ميكنند به خصوص گاردنرلا واژيناليس ( Gadnerella vaginalis ) و مايكوپلاسما هومينيس ( Mycoplasma hominis ) . در نتيج? اين امر ، تعادل طبيعي ارگانيسم هاي واژن تغيير مي يابد . علت اين امر ناشناخته است ، اما اين حالت بيشتر در خانمهايي كه از لحاظ جنسي فعال مي باشند شايع است و اغلب با عفونتهاي مسري جنسي همراه مي باشد . اما هميشه اينطور نيست .

عفونتهاي واژن مي توانند در اثر رشد شديد قارچ كانديدا و تك سلولي تريكوموناس واژيناليس باشند . عفونتهاي باكتري واژن اغلب علائمي ايجاد نمي نمايند .در هر حال بعضي خانمها ممكن است ترشح واژني سفيد متمايل به خاكستري با بوي شبيه كپك يا ماهي و خارش واژن و ولو داشته باشند . به ندرت اين بيماري منجر به بيماري التهابي لگن مي شود . در بيماري التهابي لگن بعضي از اعضاء توليد مثل دچار التهاب مي گردند .

راهي براي نجات از عفونت واژن

علائم واژینوز باکتریال


1. ترشحات رقیق واژن که رنگ شان سفید مایل به خاکستری است.
2. متعفن شدن ترشحات واژن به ویژه پس از مقاربت جنسی. خیلی از خانم ها یا همسرشان می گویند که در این وضعیت ترشحات واژینال شان بوی ماهی می دهد.
3. خارش واژن
4. سوزش در هنگام ادرار کردن
با این حال، بسیاری از زنان مبتلا به واژینوز باکتریال ممکن است بدون هر گونه علامتی باشند.

راهي براي نجات از عفونت واژن

خود درمانی عفونت واژن در منزل

عفونت های باکتریایی واژینوسیس و تریکومونیاسیس با مراقبت در منزل، درمان نمی شود و نیاز به درمان دارویی پزشک دارد. برای کنترل این عفونت ها بایستی آنتی بیوتیک مصرف شود.اگر یک بار عفونت گرفتید و بعد از درمان مجددا عفونت برگشت، شک نکنید که عفونت شما، قارچی است و نیاز به داروهایی مثل مایکونازول دارید.

بسیاری از زنان بدون تجویز پزشک، خود درمانی می کنند، دو سوم داروهایی که بدین منظور از داروخانه خریداری می شود به علت عفونت های قارچی است و واقعیت این است که آن ها نیاز به این داروها نداشتند، پس در نتیجه خود درمانی، عامل عفونت مقاوم تر شده و درمان سخت تر و طولانی تر خواهد شد.اگر تشخیص صحیح عفونت باکتریایی داده شد می توانید روش های زیر را برای کنترل این بیماری به کار ببرید.

راهي براي نجات از عفونت واژن


تشخیص عفونت باکتریایی

هر گونه ترشح غیر طبیعی و یا بوی نامطبوع واژن را جدی بگیرید.زنانی که عفونت باکتریایی می گیرند، ترشح خاکستری یا سفید آبکی و رقیق با بویی شبیه ماهی دارند. معمولا این ترشحات درست بعد از مقاربت جنسی، در مقدار زیاد و بوی شدید ظاهر می شود.

راهي براي نجات از عفونت واژن

احساس سوزش در هنگام ادرار

اگر هر یک از علایم بالا را مشاهده کردید به پزشک مراجعه کنید. عفونت باکتریایی معمولا ماندنی و مزمن نیست، اگر این عفونت مزمن شد، باید از لحاظ برخی بیماری ها مثل ایدز بررسی شوید. بیماری های مقاربتی مثل ویروس تب خال، کلامیدیا، سوزاک و عمل جراحی خارج کردن رحم و یا سقط جنین، خطر ابتلا به عفونت باکتریایی را افزایش می دهد.

راهي براي نجات از عفونت واژن

پیشگیری از عفونت باکتریایی

  • در طی دوره درمان عفونت باکتریایی، فعالیت جنسی خود را محدود کنید.
  • از دوش گرفتن زیاد و شستن مکرر مهبل با فشار آب خودداری کنید.
  • قرص های پروبیوتیک مصرف کنید. از پزشک بخواهید تا نوع و مقدار مصرف این قرص ها را برایتان مشخص کند. به خصوص مصرف لاکتوباسیلوس ها برای پیشگیری از رشد باکتریایی توصیه می شود.
  • زنان باردار مواظب باشند که در معرض ابتلا به عفونت باکتریایی قرار نگیرند. عفونت باکتریایی سبب تولد نوزاد کم وزن تر از 3.5 کیلوگرم می شود، حتی ممکن است بدون هیچ علامتی سبب زایمان زودرس شود.
  • همسرتان دست های خود را قبل از مقاربت بشوید.
  • توالت آلوده، تختخواب کثیف و استخرهای شنا خطر ابتلا به عفونت باکتریایی را افزایش می دهد.
  • دوره درمان مصرف آنتی بیوتیک را کامل کنید وگرنه ممکن است بیماری مجددا برگشت کند.

راهي براي نجات از عفونت واژن

درمان عفونت باکتریایی واژن

با تجویز پزشک، آنتی بیوتیک مترونیدازول یا کلیندامایسین مصرف کنید. مترونیدازول در هر دو شکل قرص یا ژل تجویز می شود.قرص های پروبیوتیک ال.اسیدوفیلوس یا لاکتوباسیلوس به دفع این عفونت کمک می کند. قرص های پروبیوتیک محتوی باکتری های تولید کننده اسید لاکتیک است که سطح باکتری های واژن را متوازن می کند. این قرص ها معمولا مصرف خوراکی دارند ولی به شکل مصرف خارجی در واژن نیز وجود دارد.

قبل از خواب یک قرص در واژن قرار می دهند و دقت کنید که بیش از یک قرص قرار ندهید و از خاراندن محل نیز خودداری کنید. بعد از مصرف یک عدد قرص واژینال به صورت خارجی، بایستی بوی بد از بین رود. ولی این عمل را برای 6 تا 12 شب تکرار کنید تا عفونت به طور کامل از بین رود. بعد از این مدت اگر علایم عفونت برطرف نشد، به پزشک مراجعه کنید.

به یاد بسپارید که علایم عفونت باکتریایی، حتی بعد از درمان دوباره تکرار می شود. بیش از نیمی از افرادی که این عفونت را تجربه کرده اند، در ظرف یک سال دوباره علایم بیماری را مشاهده کرده اند.

راهي براي نجات از عفونت واژن

چه وقت به دکتر مراجعه کنید؟


1. اگر تا پیش از این هرگز به عفونت واژن دچار نشده اید و نمی دانید که نشانه های فعلی تان به دلیل ابتلا به چه نوع عفونتی است.
2. اگر قبلا عفونت واژینال داشتید، اما علائم فعلی تان با آنچه که قبلا تجربه کردید متفاوت است.
3. اگر به تازگی ازدواج کرده و بعد از تجربه رابطه جنسی دچار علائم شده اید.
4. اگر درمان های معمول عفونت قارچی را امتحان کردید اما علائمتان بدتر شده، تب دارید یا بوی ترشحات تان بسیار ناخوشایند است.

راهي براي نجات از عفونت واژن

گردآوری شده ی مجله اینترنتی دلگرم

مرجان امینیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.4 از 5 (25 رای)  
  • منبع
  • گردآوری شده ی دلگرم
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید