دلگرم
امروز: شنبه, ۲۵ فروردين ۱۴۰۳ برابر با ۰۳ شوّال ۱۴۴۵ قمری و ۱۳ آوریل ۲۰۲۴ میلادی
علت پیچ خوردگی تخمدان در بانوان
4
زمان مطالعه: 5 دقیقه
علت پیچ خوردگی تخمدان در بانوان:پشت میز کار خود نشسته اید و بی خبر از همه جا و مثل همیشه به کارهای روزانه خود می پردازید. اما دردهای گذرا و غیرقابل تحملی زیر شکم‌تان را فرا می گیرند و شما نسبت به آنها بی توجه هستید.

پیچ خوردگی تخمدان

با دلگرم همراه باشید تا با راه های مناسب برای درمان پیچ خوردگی تخمدان آشنا شوید.

از صفر تا صد پیچ خوردگی تخمدان (علل و راه های درمان)

خانم‌ها خطر! پیچ تخمدان نزدیک است


پشت میز کار خود نشسته اید و بی خبر از همه جا و مثل همیشه به کارهای روزانه خود می پردازید. اما دردهای گذرا و غیرقابل تحملی زیر شکم‌تان را فرا می گیرند و شما نسبت به آنها بی توجه هستید.

پیچ خوردگی تخمدان یعنی چی؟

پیچ خوردگی تخمدان که نام علمی آن تورشن (torsion) است. این مشکل یک علت غیر شایع درد شکمی در خانم‌ها‌ست. همچنین اکثر جراحی های اورژانسی که در حیطه زنان انجام می شود، به دلیل پیچ خوردگی تخمدان است و این بیماری باید سریع تشخیص داده شده و درمان شود. البته نوع درمان، اورژانسی است به این دلیل که تاخیر در شروع درمان باعث از دست رفتن تخمدان مبتلا شده و هرچه درمان به تاخیر بیفتد احتمال مرگ بیمار بالاتر می‌رود، به بیان ساده می توان گفت اگر بیمار به‌موقع مراجعه و درمان نشود ممکن است جان خود را از دست بدهد. در نتیجه می توان گفت اگر به موقع بیمار را به بیمارستان انتقال دهند، می توان از به وجود آمدن مشکلاتی از این قبیل پیشگیری کرد.

علت پیچ خوردگی تخمدان + درمان

علت پیچ خوردن تخمدان ها چیست؟


وجود کیست بزرگ یا توده های خوش‌خیم و بدخیم ممکن است یه صورت اتفاقی در اثر فعالیت های سنگین یا ورزش و ... باعث پیچ خوردگی دور پایه خودش شود. تعداد پیچ خوردگی تخمدان ها مختلف است ممکن است یک دور یا دو دور یا حتی بیشتر باشد. پیچ خوردگی سبب اختلال در جریان خون وریدی و بعد شریانی تخمدان شود و در نتیجه به تخمدان خونرسانی انجام نشود. که پیچ خوردگی تخمدان نام دارد.

گاهی خوردن داروهای محرک تخمک گذاری، کیست های بزرگ در فرد ایجاد میکند که طی چند ماه خود به خود خوب میشود. اما هنگامی که کیست ها بزرگ وجود دارند و هنوز خوب نشده اند بایدمواظب باشیم، چون احتمال پیچ خوردگی بالا میباشد. می توان گفت پیچ خوردگی تخمدان در فردی که در تخمدانش توده های بدخیم یا خوش‌خیم مانند کیست وجود دارد، بیشتر اتفاق می افتد.

علت پیچ خوردگی تخمدان + درمان

علائم پیچ خوردگی تخمدان چیست؟


درد شکم یکی از مشخص ترین و اصلی ترین علائم پیچ خوردگی تخمدان می باشد. غیر از درد شکم، علامت خاصی وجود ندارد برای همین امکاد دارد بیماری دیر تشخیص داده شود و عوارض ذکر شده به سراغ فرد آید. اما این درد به صورت ناگهانی به سراغ فرد می آید. امکان دارد مثل روزهای قبل به فعالیت روزانه خود می پردازید اما به طور نابهنگام و یکباره یک درد شدید کل شکمتان را فرا گیرد تا حدی که قادر نباشید از جای خود برخیزید.

علت پیچ خوردگی تخمدان + درمان

اگر تخمدان بیکار شود، چه می شود؟!

تخمدان دو فعالیت اصلی دارد یکی عمل تخمک گذاری و دیگری ترشح هورمون استروژن. اگر تخمدان در یک خانم به هر دلیلی از بین برود و عدم فعالیت داشته باشد، عوارض ناشی از کمبود هورمون استروژن در بیمار بروز پیدا می کند. در ظاهر بیمار تغییراتی ایجاد می‌شود و باعث از دست رفتن جوانی و شادابی پوست می شود، گرگرفتگی، پوکی استخوان، خشکی واژن، اختلال در تخمک گذاری و حتی نازایی از دیگر عوارض عدم فعالیت تخمدان هاست.

علت پیچ خوردگی تخمدان + درمان

چرا تخمدان ها پیچ می‌خورند؟

اگر تخمدان دارای کیست بزرگ یا توده های خوش‌خیم و بدخیم باشد، احتمال پیچ خوردگی دور پایه خودش به صورت اتفاقی (هنگام ورزش، فعالیت های سنگین و...) یا خود به خود وجود دارد. تعداد پیچ خوردگی در افراد متفاوت است در بعضی ها ممکن است یک یا دو دور اما در برخی از افراد ممکن است بیشتر از این تعداد تخمدان ها به دور خود پیچ بخورند. این پیچ خوردگی باعث می شود که جریان خون وریدی و بعد شریانی تخمدان مختل شود و خون رسانی به تخمدان انجام نشود. تمام این مراحل گفته شده تورشن تخمدان یا همان پیچ خوردگی تخمدان نام دارد.

علت پیچ خوردگی تخمدان + درمان

چه نوع درمانی برای پیچ خوردگی تخمدان بیشتر است؟


در گذشته خانم هایی که با این مشکل مواجه می‌گردیدند؛ توصیه می گردید که لوله و تخمدان بیمار توسط عمل جراحی برداشته شود. در سال های اخیر به دلیل اهمیتی که لوله و تخمدان در تولید مثل دارند و به علاوه ترشحات‌ آنها از جمله هورمون استروژن تاثیر بسزایی روی کیفیت زندگی خانم ها دارد، به این نتیجه رسیدند که به جای برداشتن اعضای ذکر شده، فقط پیچ خوردگی را باز نمایند.

در صورتی که شرایطش موجود باشد، بهترین روش باز کردن تورشن با کمک روش لاپاراسکوپی می باشد. این روش کمترین عوارض را برای بیمار به همراه خواهد داشت. همچنین درصد احتمال چسبندگی بعد از عمل کاهش خواهد یافت که برای دخترانی که هنوز ازدواج ننموده اند یا خانم هایی که هنوز برای بچه داری اقدامی نکرده اند، یک مزیت مهم محسوب می گردد.

علت پیچ خوردگی تخمدان + درمان

بهترین روش برای درمان پیچ خوردگی چیست؟

در گذشته توصیه میشد توسط عمل جراحی لوله و تخمدان بیمار برداشته شود. اخیرا بخاطر اهمیت نقش لوله و تخمدان در بارداری این کار را نمیکنند و نیز ترشح هورمون استروژن روی کیفیت زندگی خانم ها تاثیر زیادی دارد، در نتیجه تنها پیچ خوردگی را باز میکنند. بهترین روش باز کردن پیچ خوردگی به کمک روش لاپاراسکوپی میباشد که کمترین عوارض را برای فرد دارد. با این روش احتمال چسبندگی بعد از عمل کم میشود که برای دخترانی مجرد یا خانم هایی که هنوز باردار نشده اند مهم است.

علت پیچ خوردگی تخمدان + درمان

لاپاراسکوپی چیست؟

یک روش جراحی کم تهاجمی میباشد که دوره نقاهت فرد کمتر است و در مدت کوتاهی میتواند فعالیت های روزمره اش را انجام دهد . نسبت به روش جراحی باز در لاپاراسکوپی درد و عفونت بعداز عمل کمتر است.

آیا با از دست رفتن تخمدان دیگر باردار نمیشویم؟


اگر یکی از تخمدان‌ها فعالیت نداشته باشد، روی تخمدان دیگر می توان حساب کرد. اما احتمال بارداری این فرد نسبت به فردی که ۲ تخمدان سالم دارد کمتر است.

علت پیچ خوردگی تخمدان + درمان

گردآوری شده ی مجله اینترنتی دلگرم

مرجان امینیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
3.5 از 5 (4 رای)  

۲ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید

نسا | ۷ سال پیش
من بیست ودوساله بیماری تورشن کیست تخمدان سمت راست داشتم وبعداز عمل مشکلم به طور کامل حل شد والان بعداز یک سال مجدد گاهی درد را درتخمدان سمت چپ احساس میکنم دلیلش چی میتونه باشه
0
1
محبوبه | ۷ سال پیش
من مجردم ودچار تورشن تخمدان شدم اما خداروشکر تخمدان به حالت اول برگشت وهیچ کیست وتوده ای هم ندارم ولی باگذشت 6ماه ازاین اتفاق گاهی درد مجددروحس میکنم دلیلش چی میتونه باشه لطفأجواب رو همینجا بفرستین تابقیه خانماهم بخونن
0
0

hits