دلگرم
امروز: دوشنبه, ۱۳ مرداد ۱۳۹۹ برابر با ۱۴ ذو الحجة ۱۴۴۱ قمری و ۰۳ اوت ۲۰۲۰ میلادی
نکاتی در رابطه با اشتباهات دوران بارداری
19
4.7K
زمان مطالعه: 8 دقیقه
نکاتی در رابطه با اشتباهات دوران بارداری-اشتباهات رایج در بارداری دوم -اشتباهات دوران بارداری -هشت اشتباه رایج در بارداری دوم - اشتباه رایج درباره بارداری-بزرگ‌ترین اشتباهات دوران رژیم لاغری

نکاتی در رابطه با اشتباهات دوران بارداری

نکاتی در رابطه با اشتباهات دوران بارداری

بیشتر خانم‌ها بعد از باردار شدن حرف‌هایی را از اطرافیانشان می‌شنوند که درست یا غلط بودن آنها چندان مشخص نیست. با هم پنج باور مهم بارداری را بررسی می‌کنیم.


ماه گرفتگی و لک‌های پوستی


حتما شما هم شنیده‌اید که می‌گویند خانم‌های باردار نباید به ماه‌گرفتگی نگاه کنند، چون روی پوست جنین لکه بزرگی ایجاد می‌شود.بد نیست بدانید براساس بررسی‌های متعدد متخصصان، این تصورات کاملا بی‌پایه بوده و هیچ مبنای علمی ندارند و وجود خال‌هایی که به صورت لکه‌های قرمز یا آبی یا بنفش روی پوست هنگام تولد و گاهی روزهای اول پس از تولد پیدا می‌شود ناشی از یک ضایعه عروقی است که به دلیل گشاد ماندن عروق پوست بروز می‌کند و راه‌حلی جز لیزردرمانی ندارد.


استخر و سقط جنین


بسیاری از پزشکان به خانم‌های باردار توصیه می‌کنند برای داشتن زایمان طبیعی راحت‌تر به استخر بروند و در آب پیاده‌روی کنند، اما کم نیستند افرادی که این توصیه را رد می‌کنند و بر این باورند عفونت‌های احتمالی از طریق واژن مادر به جنین منتقل می‌شود و خطر سقط جنین را افزایش می‌دهد.


باید بدانید رفتن به استخر بویژه در ماه‌های پایانی بارداری بسیار آرامش‌بخش است، روی روند زایمان تاثیر مثبت دارد و مانع اضافه وزن بیش از حد مادر می‌شود.هرچند باید مراقب بهداشت شخصی‌تان باشید، اما در صورت رعایت نکات لازم مشکلی‌ ایجاد نخواهد شد، چون جنین در پوششی مخاطی در کیسه آمنیوتیکی قرار گرفته و سلامتش به همین راحتی‌ها به خطر نمی‌افتد.


بچه شبیه کی میشه؟


حتما شما هم شنیده‌اید که خانم باردار در دوران حاملگی به صورت هر کسی بیشتر از همه نگاه کند، فرزندش شبیه او می‌شود یا مثلا اگر سیب و هلو بخورد بچه خوشگلی به دنیا می‌آورد. در پاسخ به افرادی که چنین باوری دارند باید گفت تمام ویژگی‌های ظاهری جنین از طریق ژن‌های مادر و پدرش به او منتقل می‌شود و براساس قوانین علم ژنتیک بجز ژن‌ها هیچ عامل دیگری در ترکیب‌بندی چهره تاثیری ندارد.


شکم گرد یعنی بچه دختره!اگر چربی‌های خانمی در ناحیه پهلو یا باسن جمع شده، این موضوع ربطی به جنسیت جنینش ندارد چون اگر باردار هم نبود و چاق می‌شد، اضافه وزنش در این نواحی بیشتر بود. درواقع این موضوع که خانمی در کدام ناحیه از بدن بیشتر چاق می‌شود، ژنتیکی و از فردی به فرد دیگر متفاوت است.


یک اشتباه شیری


اگر شما هم فکر می‌کنید شیردهی باعث بدشکلی‌ سینه‌ها می‌شود، سخت در اشتباه هستید. درواقع اگر روند شیر دادن به کودک به صورت تدریجی و مداوم باشد مانع تغییر اندازه ناگهانی سینه و بدشکلی آن می‌شود. پس به این بهانه فرزندتان را از شیر مادر محروم نکنید.

نکاتی در رابطه با اشتباهات دوران بارداری

باور اشتباه اول: همه چیز مثل همان بارداری قبلی پیش می رود

هیچ بارداری و زایمانی مثل هم نیست. این بارداری و زایمان شما می تواند کاملا متفاوت باشد. ممکن است اتفاق هایی در زندگی شما افتاده باشد که روی روان شما هم تاثیر مثبت یا منفی گذاشته باشد و بر بارداری شما هم اثر بگذارد. در بارداری دوم نیز لازم است مثل بارداری اول، مرتب زیر نظر متخصص باشید و آزمایش ها و چکاپ های دوره ای تان را انجام دهید.

باور اشتباه دوم: از آنجا که یک بار سزارین کرده ام، بار دوم هم مجبور به سزارین هستم

اگر خانمی بار نخست سزارین کرده، باید دلیل این موضوع مشخص شود. اگر دلیل سزارین مشکلات آناتومیکی و تنگی لگن بوده، این خانم مجبور است دوباره سزارین کند اما اگر دلیل سزارین مسائل مربوط به جنین است، مثلا ضربان قلب جنین افت کرده یا وضعیت قرارگیری او مناسب نبوده، ممکن است

در زایمان بعدی این اتفاق نیفتد و خانم بتواند به راحتی زایمان طبیعی انجام دهد.البته این خانم ها به مراقبت بیشتری نیاز دارند زیرا احتمال پارگی جای برش قبلی وجود دارد. در کل اگر سیر زایمان خوب و طبیعی باشد و مشکلی در کانال زایمان ایجاد نشود، جای نگرانی نیست.به خانم هایی که 2 یا 3 بار سزارین داشته اند،

اجازه زایمان طبیعی داده نمی شود زیرا احتمال پارگی رحم بالا می رود. در مورد خانم هایی که یک بار زایمان طبیعی انجام داده اند نیز این احتمال وجود دارد که وضعیت جنین نامناسب باشد یا جفت جدا شود و خانم مجبور به انجام عمل سزارین شود. به هر حال هر بارداری شرایط خاص خود را دارد.

باور اشتباه سوم: همه چیز قابل پیش بینی است و در سونوگرافی هر مشکلی معلوم می شود

این باور کاملا اشتباه است. بسیاری از مسائل در روند زایمان ناگهان بروز می کنند؛ مثلا جدا شدن جفت یا جفت سر راهی مسئله ای نیست که بتوان آن را با سونوی قبل از زایمان یا آزمایش تشخیص داد.در طول روند زایمان باید مادر و جنین زیر نظر باشند و ضربان قلب تحت کنترل باشدتا اگر مشکلی پیش آمد، بتوان اقدام مناسب انجام داد.


باور اشتباه چهارم: بیماری ها و مشکلات بارداری اول در بارداری دوم تکرار می شود

بارداری دوران خاص و پیچیده ای است. برخی بیماری ها که زمینه آن در فرد وجود دارد اما هرگز بروز نکرده، ممکن است در این دوران خود را نشان دهد. دیابت بارداری یا فشار خون بارداری از این قبیل بیماری هاست. برخی بیماری ها مثل لوپوس، بیماری های روماتیسمی یا بیماری های مغز و اعصاب ممکن است در بارداری برای اولین بار خود را نشان دهند.برخی بیماری ها اگر در بارداری اول رخ دهند، احتمال دارد در بار داری دوم هم تکرار شوند؛ مثل فشار خون، مسمومیت بارداری یا دیابت بارداری اما باز هم هیچ چیز قابل پیش بینی و صددرصد نیست.

نکاتی در رابطه با اشتباهات دوران بارداری

باور اشتباه پنجم: در بارداری دوم نیازی به چکاپ مرتب نیست

برخی خانم ها مخصوصا کسانی که فرزند کوچک یا دو فرزند دارند، برای بارداری بعدی و چکاپ های ماهانه و هفتگی مراجعه نمی کنند و فکر می کنند چون یک یا دو بارداری موفق داشته اند، همه چیز این بار نیز خوب پیش می رود اما دو بارداری مثل هم نیست.ممکن است خانمی در بارداری اول مشکلی نداشته باشد

اما در بارداری دوم فشار خون بالا یا دیابت داشته باشد. کنترل نشدن روند بارداری ممکن است باعث شود فرزندی با مشکلات رشدی و تنفسی یا کم وزن متولد شود که بعد از زایمان دردسرهای زیادی برای مادر خواهد داشت.هر بارداری به مراقبت های خاص خود نیاز دارد. خانمی که وضعیت طبیعی دارد، باید در 5 ماه نخست ماهی یک بار و بعد 2 هفته یک بار و بعد هر هفته ویزیت شود. اگر راه خانم به مطب یا بیمارستان دور است،

می تواند به خانه های بهداشت یا مراکز درمانی نزدیک مراجعه کند. باید فشار و وزن مرتب در طول بارداری زیر نظر باشد. شاید در گذشته خانم ها کمتر زیر نظر متخصص بودند و در خانه زایمان می کردند اما آمار مرگ و میر هم بالا و طول عمر آنها کوتاه بود اما امروز موظفیم آمار مرگ و میر مادر و طول عمر را در حد استاندارد نگه داریم.یک بخش این ماجرا در کنار امکانات و توجه پزشک مربوط به توجه خود مادران است.

باور اشتباه ششم: فرزند اولم نیاز بیشتری به من دارد و من دیگر فرصت کافی برای خواب و استراحت نخواهم داشت

هر فرزندی حق و حقوق خود را دارد، نباید یکی را فدای دیگری کرد. بسیاری از خانم ها وقتی زایمان کردند فردی را برای کمک خود می آورند اما در واقع قبل از زایمان و در طول بارداری هم به این کمک نیاز دارند تا بتوانند به اندازه کافی بخوابند و استراحت کنند و تغذیه خوبی داشته باشند.
هر مشکل روانی و جسمی روی سلامت جنین تاثیر می گذارد. در بارداری دوم فعالیت مادر بیشتر و بدن او ضعیف تر و سن بارداری مادر بالاتر است و مشخص است که به مراقبت بیشتری نیاز دارد.

باور اشتباه هفتم: فرصت کافی برای ویزیت بعد از زایمان ندارم

3 تا 6 هفته بعد از زایمان اولین ویزیت نزد متخصص زنان مخصوصا برای خانم هایی که در طول بارداری مشکلات قند خون یا فشار خون داشته اند، بسیار مهم و ضروری است. این خانم ها در معرض دیابت یا فشار خون مزمن هستند. در کل باید در این ویزیت حال عمومی مادر ارزیابی شود و از نظر کم خونی یا افسردگی و بیماری های زمینه ای بررسی شود.

باور اشتباه هشتم: تهوع و استفراغ در بارداری دوم کمتر است

برخی خانم ها بر این باورند که در بارداری دوم بدن با هورمون ها سازگاری پیدا می کند و احتمال تهوع و استفراغ یا دیگر مسائل مرتبط با هورمون بارداری کم می شود در حالی که بدن به هورمون ها عادت نمی کند و اصلا نمی توان دو بارداری را با هم مقایسه کرد. بچه ای که الان در شکم دارید، همان کودک قبلی نیست.

فقط اید اتماد به نفس شما و آمادگی روانی تان به علت تجربه قبلی بیشتر و اضطراب تان کمتر شده باشد و این موضوع باعث شود بارداری برایتان راحت تر به نظر برسد ولی به طور کلی هیچ چیز قابل پیش بینی نیست و این حالت ها می توانند در بارداری دوم تشدید شوند یا کاهش پیدا کنند. حتی این موضوع به جنسیت جنین هم ربط ندارد.

گردآوری: مجله اینترنتی دلگرم


دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits
statcounter