دلگرم
امروز: سه شنبه, ۰۹ خرداد ۱۴۰۲ برابر با ۰۹ ذو القعدة ۱۴۴۴ قمری و ۳۰ مه ۲۰۲۳ میلادی
تعيين جنسيت جنين به روش هاي متنوع
13
زمان مطالعه: 15 دقیقه
تعيين جنسيت جنين به روش هاي متنوع-تعیین جنسیت جنین -روشهای ثابت شده تعیین جنسیت فرزند بدون سونوگرافی-نقش تغذیه در تعیین جنسیت جنین - تعیین جنسیت جنین به روش سنتی و پزشکی

تعیین جنسیت جنین به روش های متنوع

تعيين جنسيت جنين به روش هاي متنوع

اغلب مادران در 20 هفتگي بارداري‌شان مي‌دانند جنيني كه در شكم دارند دختر است يا پسر، اما تحمل 20 هفته بي‌خبري هم براي بسياري از تازه‌مادران آسان نيست. درحالي‌كه متخصصان پيش از آنكه سونوگرافي در هفته‌هاي 16 تا 20 بارداري از جنسيت جنين پرده بردارد، اظهارنظري در مورد آن نمي‌كنند، مادربزرگ‌ها گاهي در همان روزهاي اول بارداري با مشاهدهتغييرات ظاهري مادر يا تغييراتي

كه در سبك زندگي‌اش اتفاق مي‌افتد به او مي‌گويند كه قرار است دختر‌دار شود يا اينكه پسري را به دنيا بياورد.گرچه كمتر متخصصي است كه ادعاي مادربزرگ‌ها را تاييد كند اما تجربه نشان داده كه در بسياري موارد، تير زن‌هاي قديمي به هدف مي‌خورد و تحليل‌هاي سنتي آنها در مورد وضعيت بارداري يك زن، از دستگاه‌هاي مدرن سونوگرافي در تشخيص جنسيت نوزاد آينده بهتر عمل مي‌كند.

به كدام طرف مي‌خوابيد؟

شايد پيش از اين چندان به حالت خواب‌تان توجه نكرده باشيد اما براي تشخيص جنسيت جنين‌تان، امشب كه به تختخواب‌تان مي‌رويد، جهتي كه در آن به خواب مي‌رويد را مورد توجه قرار دهيد. مادربزرگ‌ها مي‌گويند اگر به سمت چپ بخوابيد، پسر در شكم داريد اما اگر تمايل بيشتري به خوابيدن به سمت راست داشته باشيد، فرزند دختر به دنيا خواهيد آورد.

معده‌تان به هم ريخته؟

دختربچه‌ها هميشه شما را شادتر نمي‌كنند. به عقيده مادربزرگ‌ها، كساني كه قرار است دختردار شوند، در بارداري‌شان بدحالي بيشتري را تجربه مي‌كنند. آنها بيشتر حالت تهوع دارند و اوضاع معده‌شان نابسامان‌تر است. اگر شما هم هر صبح را با تهوع شروع مي‌كنيد و به‌خاطر به هم ريختگي معده‌تان در ابتداي بارداري حتي وزن كم كرده‌ايد، احتمال دختر‌دار شدن‌تان زياد است.

دست‌تان مي‌خارد؟

خشكي دست از علائم شايع بارداري است اما زنان قديمي مي‌گويند اين نشانه سراغ هر كسي نمي‌رود. آنها بر اين باورند كه خشك شدن پوست دست، نشانه پسردار شدن است اما زناني كه قرار است دختر به دنيا بياورند، پوست دست‌شان نرم و لطيف مي‌شود. احتمالا كمتر متخصص زناني است كه چنين ادعايي را تاييد كند اما تجربه نشان داده كه مادربزرگ‌ها خيلي چيزها را درست مي‌گويند.

ويار چه داريد؟

تغييرات ذائقه و اشتهاي شما هم مي‌تواند به جاي دستگاه سونوگرافي عمل كند و جنسيت جنين‌تان را فاش كند. مادربزرگ‌ها مي‌گويند زناني كه قرار است دختردار شوند، ميل زيادي به مصرف مركبات دارند. از نظر آنها جنين دختر ويار مركبات مي‌آورد، درحالي كه پسردارها ميل زيادي به اين ميوه‌ها ندارند. حالا كه فصل، فصل مركبات است، احتمالا كار شما براي بررسي اين موضوع و تشخيص جنسيت جنين‌تان آسان‌تر است.

جوش‌جوشي شده‌ايد؟

حتما شما هم شنيده‌ايد كه جنين پسر مادر را زيبا مي‌كند و جنين دختر زيبايي را از مادر مي‌گيرد. شايد اين موضوع را نتوان با قدرت علم ثابت كرد اما مادربزرگ‌ها اصرار دارند كه اين ادعا چيزي جز حقيقت نيست. آنها مي‌گويند دختردار شدن هورمون‌هاي مادر را تحت تاثير قرار مي‌دهد و باعث جوش‌جوشي شدن مادران باردار مي‌شود. پس اگر دختردوست هستيد، بايد چند ماه زشت‌تر شدن را به جان بخريد.

دست و پا چلفتي شده‌ايد؟

پسردار شدن مي‌تواند نظر خيلي‌ها را در مورد شما تغيير دهد. مادراني كه جنين پسر در شكم دارند، از نظر زنان قديمي دست و پا چلفتي مي‌شوند و مدام سكندري مي‌خورند درحالي كه به گفته آنها زناني كه قرار است دختردار شوند، از قبل از بارداري‌شان هم تواناتر مي‌شوند و چشم همه را با فعال بودن‌شان خيره مي‌كنند.

دماغ‌تان چاق شده؟

به نظر مي‌رسد كه صورت‌تان تپل‌تر شده و اجزايش ورم كرده است؟ مادربزرگ‌ها مي‌گويند چاقي دماغ و تپل به نظر رسيدن صورت‌تان، به‌خاطر دختردار شدن‌تان است. از آنجا كه پزشكان در مورد اين ادعاها اظهارنظري نمي‌كنند، نمي‌توانيم دليل علمي اين اتفاق را توضيح دهيم اما اگر به حرف زنان قديمي باور داشته باشيم، تنها با ديدن چهره يك خانم باردار مي‌توانيم جنسيت فرزندش را پيش‌بيني كنيم.

با نمك شده‌ايد؟

نمي‌توانيد جلوي خودتان را بگيريد و سراغ چيپس، پفك و لواشك نرويد؟ مادربزرگ‌ها مي‌گويند اين شما نيستيد كه دوست داريد به هر خوراكي شوري حمله كنيد بلكه فرزند پسري كه قرار است به دنيا بياوريد بيش از اندازه نمك‌دوست است. اما برخلاف جنين‌هاي پسر، دخترها باعث مي‌شوند به بستني، شكلات و ديگر خوراكي‌هاي شيرين ميل پيدا كنيد. نگاهي به خانم‌هاي باردار اطراف‌تان بيندازيد. بدون شك مي‌توانيد كساني را پيدا كنيد كه اين تغييرات در اشتهاي‌شان اتفاق افتاده و جنسيت فرزندشان هماني بوده كه مادربزرگ‌ها حدس مي‌زده‌اند.

بي‌اعصاب شده‌ايد؟

دختردار شدن روي روان شما هم تاثير مي‌گذارد. شنيده‌ايد كه خانم‌هاي باردار دل‌شان نازك شده و كم‌طاقت مي‌شوند؟ زنان قديمي مي‌گويند اين اتفاق براي همه باردارها نمي‌افتد، بلكه سراغ كساني مي‌رود كه قرار است دختردار شوند. اگر اشك‌تان مدام سرازير است و بي‌بهانه دل‌تان مي‌گيرد، انتظار وارد شدن يك دختر به خانواده‌تان را داشته باشيد.

تعیین جنسیت جنین به روش های متنوع

شكم‌تان بالا آمده؟

شايد تفاوت موقعيت شكم خانم‌هاي باردار توجه شما را هم جلب كرده باشد. مادربزرگ‌ها مي‌گويند چنين تفاوتي به‌خاطر جنسيت جنين ايجاد مي‌شود. از نظر آنها كساني كه قرار است دختر‌دار شوند شكم‌شان بالاتر است درحالي كه شكم پسردارها انگار به پايين افتاده است.

شكم‌تان پهن است؟

بعضي از خانم‌هاي باردار تا ماه‌هاي آخر بارداري‌شان هم شكمي برآمده ندارند و در ماه‌هاي آخر انگار روزهاي ابتداي بارداري‌شان را مي‌گذرانند. قديمي‌ها مي‌گويند اين حالت براي زناني اتفاق مي‌افتد كه قرار است دختردار شوند. به عقيده آنها جنين دختر باعث مي‌شود كه مادر شكمي پهن داشته باشد اما زناني كه قرار است پسردار شوند، شكمي تيز و رو به جلو دارند.

دست‌تان رو به بالاست؟

شايد برخي از ادعاي زنان قديمي با چاشني تجربه همراه باشد اما پشتوانه بسياري از ادعاهايي كه در مورد جنين‌شناسي مي‌كنند هم تنها تصادف است. به اين گفته خانم‌هايي كه خود را جنين‌شناس تجربي مي‌دانند توجه كنيد: «به يك خانم باردار بگوييد دستش را به شما نشان دهد، اگر وقتي دستش را به سمت شما دراز كرد روي آن را ديديد، يعني قرار است دختردار شود اما اگر پشت دستش را به شما نشان داد، جنين پسر در شكم دارد!» حالا قضاوت با خودتان! آيا مي‌توان جنسيت نوزاد را با جهت نمايش دست مادر تشخيص داد؟

بچه‌ها چه مي‌گويند؟

از نظر مادربزرگ‌ها بچه‌هاي كوچك را هم مي‌توان جنين‌شناس دانست. به باور آنها براي تشخيص جنسيت فرزندتان كافي است از يك كودك نوپا كمك بگيريد. اگر پسر كوچولويي به شكم شما توجه كرد، يعني دختر به دنيا مي‌آوريد و اگر يك دختر كوچولو توجهش به شكم شما جلب شد يعني قرار است پسردار شويد.

قلبش تند مي‌زند؟

تعداد ضربان‌هاي قلب جنين شما هم از نظر قديمي‌ها مي‌تواند جنسيت او را نشان دهد. اگر قلب جنين‌تان بيشتر از 150 بار در دقيقه مي‌زند، يعني قرار است دختردار شويد اما اگر ضربان قلبي كه از شكم شما شنيده مي‌شود كمتر از 150 بار در دقيقه باشد، يعني قرار است يك پسر را به دنيا بياوريد.

سينه‌هاي‌تان نامتقارن شده؟

تغيير اندازه سينه‌ها در زمان بارداري يك اتفاق طبيعي است كه بدن مادر را براي شيردهي در آينده آماده مي‌كند. اما قديمي‌ها مي‌گويند اندازه سينه مادران باردار هميشه يكسان نيست. از نظر آنها اگر سينه راست از چپ بزرگ‌تر باشد، يعني دختر در راه داريد اما اگر سينه چپ بزرگ‌تر باشد، قرار است پسردار شويد.

نکاتي که نمي‌دانستيد. . .

نوك سينه‌تان تيره شده؟ تغيير رنگ نوك سينه هم از ديگر اتفاق‌هاي طبيعي دوران بارداري است اما از نظر قديمي‌ها همه مادران به يك اندازه اين تغيير را تجربه نمي‌كنند. به گفته مادربزرگ‌ها كساني كه قرار است پسردار شوند، محدوده دور نوك سينه‌شان تيره‌تر مي‌شود درحالي كه مادراني كه دختر در شكم دارند، به اين اندازه دچار تيرگي نوك سينه نمي‌شوند.

حلقه‌تان چه مي‌گويد؟بعضي از راهكارهاي قديمي‌ها براي تعيين جنسيت جنين بدون سونوگرافي، بيشتر به يك بازي شبيه است. براي مثال قديمي‌ها توصيه مي‌كنند براي خبردار شدن از جنسيت فرزند آينده‌تان، حلقه ازدواج خود را به يك نخ وصل كنيد و روي شكم‌تان قرار دهيد. اگر حركات آن دايره‌وار بود، يعني قرار است پسردار شويد اما اگر حركات پاندول‌شكل بود، معنايش اين است كه جنين شما دختر است.

ادرارتان چه رنگي است؟

زنان قديمي معتقدند جنسيت جنين را با رنگ ادرار هم مي‌توان تشخيص داد. آنها مي‌گويند زناني كه رنگ ادرارشان زرد روشن است، قرار است پسر‌دار شوند اما آنهايي كه جنين دختر در شكم دارند، ادرارشان به رنگ زرد تيره درمي‌آيد. آنها حتي ادعاهاي عجيب‌تري را هم مطرح مي‌كنند، مثلا مي‌گويند دختردارها ته‌مانده نان را نمي‌خورند اما براي كساني

كه قرار است صاحب فرزند پسر شوند، خوردن ته‌مانده نان مشكلي ندارد يا بعضي‌هاي‌شان مي‌گويند اولين لباسي كه براي نوزاد خريده مي‌شود مي‌تواند جنسيتش را تعيين كند.اگر اين لباس پهن باشد، قرار است پسر به دنيا بيايد اما اگر لباس جمع و جورتري خريده شود، فرزند آينده دختر است حتي گاهي اين باور را نيز به سايز کفش مرتبط مي دانند.

روش‌هاي تعيين جنسيت جنين

«دختر و پسر ندارد. مهم اين است كه فرزند سالم باشد.» اين جمله را بارها و بارها شنيده‌ايم. اما واقعيت آن است كه اعماق دل افراد معمولا چيز ديگري مي‌گويد. در واقع انسان موجودي انتخابگر است و آرزوي ديرينه‌اش اين بوده كه جنسيت فرزندش را خودش تعيين كند و به اصطلاح جنسش جور باشد.اين روزها بحث تعيين جنسيت جنين به موضوع داغي تبديل شده

كه خيلي از همسران، حتي در جوامع پيشرفته به دنبال تعيين جنسيت جنين خود هستند.اما آيا واقعا مي‌توانيم جنس فرزندمان را خودمان انتخاب كنيم؟راستي اگر تعيين جنسيت فرزند آسان بود، چند درصد افراد دختر يا پسر بودن كودكشان را انتخاب مي‌كردند؟جنسيت جنين چگونه شكل مي‌گيرد؟سال‌هاست كه دانشمندان اعلام كرده‌اند هر يك از والدين

نيمي از ساختار ژنتيكي كودكشان را تامين مي‌كنند.درباره ي تعيين جنسيت جنين نيز اين مساله صادق است،به نحوي كه دو كروموزم جنسي هر فرد،يكي از پدر و يكي از مادر تامين شده است.دو نوع کروموزوم جنسي در بدن وجود دارد:کروموزوم X و کروموزوم Y.سلول جنسي زن (تخمک) داراي فرمول XX است و به فرزندش مي تواند فقط يك كروموزم X بدهد

اما سلول‌هاي جنسي مرد (اسپرم) داراي دو نوع كروموزم جنسي Y وX هستند. بنابراين بسته به اينكه كدام نوع اسپرم (حاويX يا ‌Y) با تخمکي كه حاوي کروموزوم X است تركيب شود،تعيين جنسيت جنين انجام مي‌شود. اگر اسپرم حاوي كروموزم Y موفق به نفوذ در تخمك شود، جنين پسر خواهد بود و اگر اسپرم حاوي X به تخمك وارد شود، جنين،

دختر خواهد بود.در واقع تمام روش‌هاي توصيه شده براي تعيين جنسيت جنين، پيش از وقوع حاملگي موثرند. حتي چند ثانيه پس از لقاح، ديگر نمي‌توان جنسيت جنين را تغيير داد، زيرا بلافاصله پس از ورود اولين اسپرم به تخمك، غشايي محكم در اطراف آن ايجاد مي‌شود كه اجازه ورود اسپرم ديگري را نمي‌دهد.

تعیین جنسیت جنین به روش های متنوع

اسپرم ها، ويژگي‌هاي متفاوت دارند

يكي از مسائل مهمي كه سبب تعيين جنسيت جنين مي‌شود، ويژگي‌هاي متفاوت اسپرم‌هاست. به عبارت ديگر، اسپرم‌هاي حاوي X (مولد دختر) از نظر سرعت حركت، محيط مناسب زندگي، طول عمر و ... با اسپرم‌هاي حاويY (مولد پسر) متفاوت هستند.اين تفاوت‌ها در كنار تفاوت‌هايي كه در غشاي تخمك،شرايط محيطي رحم و بسياري از عوامل شناخته‌شده و ناشناخته ي ديگر وجود دارد، جنسيت جنين را رقم مي‌زند.

محققان دريافته‌اند اسپرم‌هاي حاويX ، از اسپرم‌هاي Y كمي بزرگ‌ترند. بنابراين اسپرم‌هاي X به سبب حجيم بودن، حركت كندتري دارند. اما از سويي ديگر ميزان PH محيط داخلي رحم كه به طور طبيعي كمي حالت اسيدي دارد، نيز بر طول عمر اسپرم‌ها تاثير مي‌گذارد. اسپرم‌هاي Y در محيط رحم دوام كمتري دارند.در عوض اسپرم‌هاي مولد دختر در محيط اسيدي طول عمر بيشتري دارند.اما آيا مي‌توان از اين ويژگي‌ها براي تعيين جنسيت جنين بهره گرفت؟

روش‌هاي تجربي تعيين جنسيت جنين

ويژگي‌هاي متفاوت اسپرم‌ها براي ادامه حيات سبب شده است برخي دانشمندان علوم پزشکي و فيزيولوژي با تكيه بر تجربيات علمي خود، توصيه‌هايي براي پسردار يا دختردار شدن ارائه دهند.دكتر لاندروم شتلز، براي اولين بار با انتشار يك كتاب،روش‌هاي خاصي را براي تعيين جنسيت جنين ارائه كرد و پس از آن، پزشكان زيادي از اين روش‌ها براي زوج‌هاي علاقمند، بهره گرفتند.

به اعتقاد دكتر شتلز،زمان تخمك‌گذاري مادر و وقوع عمل لقاح،نقش مهمي را در تعيين جنسيت جنين ايفا مي‌كند.در واقع روش‌هاي دكتر شتلز بر پايه تخمين زمان تخمك‌گذاري مادر بنا شده است. او معتقد است اگر لقاح در فاصله كمتر از 12 ساعت از زمان تخمك‌گذاري به وقوع بپيوندد، احتمال پسردار شدن بيشتر است. اما به سبب دوام كمتر اسپرم‌هاي Y اگر لقاح بعد از يك روز از تخمك‌گذاري مادر صورت گيرد، احتمال دختردار شدن را بيشتر خواهد كرد. لذا آنچه در تعيين جنسيت جنين اهميت دارد، دانستن زمان تخمك‌گذاري است كه كار ساده‌اي نيست.

از نظر بيولوژي، زمان تخمك‌گذاري هر زني به ويژگي‌هاي ژنتيكي و اكتسابي وي بستگي دارد و اگر چه طبق يك اصل كلي فيزيولوژيك، تخمك‌گذاري در نيمه سيكل قاعدگي (تقريبا 13 تا 15 روز پس از اولين روز قاعدگي آخر) رخ مي‌دهد، اما زمان دقيق آن مشخص نيست و تنها با کنترل دقيق توسط دستگاه اولترا سوند قابل تشخيص است.

با اين حال پزشكان معتقدند هنگام تخمك‌گذاري، دماي بدن زن کمي بالا مي‌رود و با استفاده از اين موضوع، مي‌توان زمان آن را تخمين زد. براي اين كار زن بايد هر روز دماي بدن خود را اندازه بگيرد و آن را يادداشت كند. روزي كه دماي بدن وي، نيم تا يك درجه زياد شود، روز تخمك‌گذاري وي خواهد بود. با اين همه نمي‌توان خطاهاي ديد فرد و خطاي ابزار سنجش دما را در اين روش ناديده گرفت.


رژيم‌هاي غذايي خاص براي انتخاب جنسيت فرزند

يكي از روش‌هاي پُرطرفدار كه امروزه به شكلي رايج براي تعيين جنسيت جنين تجويز مي‌شود، رژيم‌هاي غذايي خاص است كه بايد توسط مادر رعايت شود.رعايت رژيم‌هاي غذايي خاص از سوي مادر باعث تغيير ميزان اسيديته (PH) محيط داخلي رحم مي‌شود و اين مساله مي‌تواند در بقا و فعاليت اسپرم‌هايX و Y و در نتيجه تعيين جنسيت جنين تاثيرگذار باشد.

منابع غذايي پروتئيني

مصرف بعضي از مواد غذايي در تعيين جنسيت جنين موثر است.با اين تفاصيل مصرف برخي غذاها كه سبب اسيدي شدن محيط داخلي رحم مي‌شود، مي‌تواند باعث بقا و فعاليت بيشتر اسپرم‌هاي حاوي X شود و احتمال دخترشدن جنين افزايش يابد. غذاهاي حاوي كلسيم و منيزيم مانند شير و ساير لبنيات، ماهي، ميگو، سبزيجات تازه مثل كرفس، پياز و اسفناج،

كاكائو و غذاهاي شيرين، همراه با حذف نمك از غذا در تعيين جنسيت جنين موثر بوده و مي‌توانند احتمال دختر شدن جنين را زياد كنند.قليايي شدن محيط رحم در تعيين جنسيت جنين موثر است و احتمال پسر شدن را زياد مي کند.به اين صورت که قليايي شدن محيط رحم باعث دوام و فعاليت بيشتر اسپرم‌هاي Y و در نتيجه پسردار شدن مي‌شود و شايد با مصرف

غذاهايي كه حاوي ميزان سديم و پتاسيم بيشتري هستند مثل غذاهاي نمكي، دانه‌هاي روغني، كره و گوشت قرمز ، همراه با حذف شير و لبنيات از رژيم غذايي، بتوان به اين هدف رسيد.آنچه در اين ميان اهميت دارد، آن است كه اين رژيم‌ها حداقل بايد 2 ماه پيش از حاملگي رعايت شوند تا اثرات مورد نظر را بر محيط داخلي رحم و در نهايت تعيين جنسيت جنين

بگذارند.اگر بر خلاف تمايل زوجين، حاملگي در اين مدت اتفاق نيفتد، ادامه رژيم غذايي در آينده، زن را با كمبودهاي تغذيه‌اي روبرو خواهد كرد؛ مثلا نخوردن شير و لبنيات به اميد پسردار شدن، مادر را در آينده با خطراتي مانند پوكي استخوان درگير مي‌كند. زياده‌روي در مصرف غذاهاي شور براي پسردار شدن، خطر ايجاد فشار خون بالا و مسموميت حاملگي و مصرف

زياد شيريني‌جات ، خطر بروز ديابت را به دنبال دارد. اين خطرات، تهديدكننده جان مادر و كودك هستند و نمي‌توان اهميت آنها را ناديده گرفت.استفاده از رژيم‌هاي سخت غذايي در تعيين جنسيت جنين، علاوه بر ايجاد كمبود‌هاي تغذيه‌اي مي‌تواند اثرات رواني نامطلوبي در مادر بر جاي بگذارد. استرس و اضطراب خود يكي از پيامدهاي سختگيري در رژيم غذايي است كه اين مساله نيز در تعيين جنسيت جنين بي تاثير نخواهد بود.

گردآوری: مجله اینترنتی دلگرماین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.6 از 5 (13 رای)  


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !