دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۱۷ آذر ۱۴۰۰ برابر با ۰۳ جمادى الأول ۱۴۴۳ قمری و ۰۸ دسامبر ۲۰۲۱ میلادی
گاهی باید از جنین نوار قلب گرفت
5
زمان مطالعه: 3 دقیقه
گاهی باید از جنین نوار قلب گرفت - جنین -نوار قلب-حرکت جنین-استرس مادر-نارسایی جفت


احساس حرکت جنین یکی از پرارزش ترین بخش های بارداری است. این حرکت می تواند آغاز رابطه عاطفی بین شما و فرزندتان باشد. بسیاری از زنان احساس می کنند که می توانند پیش از زایمان با حس کردن حرکات جنین، با او و شخصیت اش رابطه برقرار کنند و به هر حال این حرکت باعث اطمینان خاطر مادر است...

گاهی باید از جنین نوار قلب گرفت


شدت حرکات جنین می تواند متفاوت باشد. دامنه حرکات او از تکان خوردن های ظریف ـ که در ابتدای بارداری مانند وجود گاز در روده ها حس می شود ـ تا حرکات تند و در مواقعی حتی لگد زدن های دردناک متفاوت خواهد بود.


حرکت هر یک از جنین های شما در بارداری های قبلی ممکن است متفاوت بوده باشد لذا نگرانی از بابت اینکه هر چند وقت یک بار جنین باید حرکت کند و یا خیلی زیاد و یا کم حرکت دارد نباید موجب استرس و دغدغه مادران باردار شود. نباید خودتان را در این مورد با دیگران یا حتی دیگر بارداری تان مقایسه کنید. البته وقتی حس کردید فرزند شما خیلی ساکن است و یا در حد انتظار حرکت ندارد در مورد آن با پزشک خود صحبت کنید.

گاهی باید از جنین نوار قلب گرفت


اگر الگوی طبیعی حرکت جنین از بین رفته باشد، می توانید برای اطمینان خاطر ضربان قلب جنین را گوش کنید. البته در اکثر موارد با اینکه پزشکان به شما و نگرانی تان بها می دهند دلیلی برای نگرانی نیست.


گرفتن نوار قلب جنین یکی از کارهایی است که البته به طور روتین در همه مطب ها انجام نمی شود ولی ارزش تشخیصی خوبی دارد. برای این کار مادر در حالت استراحت دراز می کشد و نواری دور شکم او بسته می شود که دارای یک پروب گرد و در واقع تک لید است و می تواند ضربان قلب جنین را ثبت کند و (۱۲۰ تا ۱۶۰ بار در دقیقه است) نوار مربوطه را نشان دهد. از روی این نوار قلب ما می توانیم جنین های در حال خطر را تشخیص داده و درمان کنیم.


اگر تشخیص دهیم مشکلی سلامت جنین را تهدید می کند گاهی حتی برای ختم بارداری اقدام می کنیم. لازم به توضیح است که بعضی از جنین ها در داخل رحم ضربان غیرطبیعی دارند و قلب شان کندتر یا تندتر از معمول می زند.

گاهی باید از جنین نوار قلب گرفت


گاهی نیز به دلیل نارسا بودن جفت این اختلال رخ می دهد، یعنی وقتی جنین حرکت می کند، به جای اینکه ضربان قلب اش تندتر شود، دچار کندی آن می گردد و یا موارد و مشکلاتی دیگر که مثال زدن آنها خارج از حوصله این یادداشت است.


به هر حال در سه ماهه سوم بارداری هر مادری که از کاهش حرکت جنین خود شکایت دارد و نگران است، می تواند بررسی شود و با گرفتن یک نوار قلب از جنین خود به آرامش و امنیت خاطر در خصوص سلامت او دست یابد.

وجود این تست های مختلف و پیشرفت روز به روز علم این امکان را به مادران امروز می دهد تا بدون نگرانی از بارداری خود لذت ببرند.این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.0 از 5 (5 رای)  
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است