مجله دلگرم
امروز: سه شنبه, ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۱۵ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۰۷ فوریه ۲۰۲۳ میلادی
بیماریهای ساده ای که در دوران بارداری ساده نیست!!
3
زمان مطالعه: 5 دقیقه
بیماریهای ساده ای که در دوران بارداری ساده نیست!!,بیماریهای ساده ,دوران بارداری ,سرماخوردگی, سینوزیت ,کم خونی, آنمی, سردرد عصبی ,میگرن, عفونت ادراری ,آلرژی

خانم باردار در دوران بارداري هم مثل هركس ديگري در معرض بيماريهاي مختلف قرار ميگيرد؛ بيماريهايي كه شايد براي افراد ديگر موضوع چندان نگران كننده اي نباشد، مثلا يك سردرد ساده يا سرماخوردگي يا حتي يك آبريزش بيني، اما براي خانم باردار اين مسئله چندان راحت نيست.

بیماریهای ساده ای که در دوران بارداری ساده نیست!!

حساسيت دوران بارداري باعث ميشود خانمها در مصرف داروها احتياط بيشتري كنند و گاهي حتي نگران باشند كه اين بيماري ساده بر سلامت امانتي كه در دل دارند هم تاثير داشته باشد.

گاهي هم ماجرا برعكس است، بعضي از خانمهاي باردار فكر ميكنند كه ميتوانند مانند گذشته هر دارويي را بخورند يا نسبت به يك سردرد ساده بي تفاوت باشند، درحاليكه ممكن است بعضي داروها براي جنين شان خطرناك باشد يا بعضي علائم به ظاهر ساده مقدمه يك بيماري جديتر باشد.

بیماریهای ساده ای که در دوران بارداری ساده نیست!!

سردردهاي عصبي

اين سردردها در زمان بارداري بسيار شايع هستند وبه راحتي هم با همان داروهاي مسكن بدون نسخه كنترل ميشوند. استامينوفن دارويي است كه ميتوان در زمان بارداري مصرف كرد و بيشتر وقتها اين سردرد را كنترل ميكند.

ميگرن

سردردهاي ميگرني با آن دردهاي يك طرفه و ضربان دار براي بسياري از خانمها درد آشنايي است. حداقل 15 درصد از خانمهاي در سن باروري هرازگاهي به اين سردردها مبتلا ميشوند.

بیماریهای ساده ای که در دوران بارداری ساده نیست!!

اگرچه در زمان بارداري به خصوص سه ماهه اول آن ممكن است اين سردردها بيشتر به سراغ بعضي خانمها بيايد و علائمش هم شديدتر باشد،اما هيچ خطري براي جنين ندارد. البته 60 درصد كساني كه ميگرن دارند در زمان بارداري شدت بيمار يشان كم ميشود و در زمان بارداري ميتوانند همان داروهاي قبلي را بخورند.

عفونت ادراري

به خاطر تغييرات هورموني، تغييرات ساختاري در وضعيت شكم و دستگاههاي ادراري و بسياري عوامل ديگر خانمهاي باردار بيشتر از قبل احتمال دارد كه دچار عفونت ادراري شوند و گاهي اين عفونت در آنها بدون علامت است.

بايد توجه داشت كه يك عفونت ادراري ساده هم ميتواند درصورت پيشرفت براي جنين خطر داشته باشد، چون موجب انقباض هاي رحمي و زايمان پيش از موعد ميشود. با انجام آزمايش مرتب ميتوان اين بيماري را به موقع تشخيص داد و با آنتيبيوتيكهاي مجاز در دوران بارداري آن را درمان كرد.

توجه داشته باشيد كه سيپروفلوكساسين كه به طور معمول براي عفونت ادراري تجويز ميشود در زمان بارداري ممنوعيت مصرف دارد و پزشك بايد داروي ديگري را جايگزين آن كند. به هيچ وجه در اين مواقع سرخود دارو مصرف نكنيد چون هم ممكن است باعث آسيب به جنين شود و هم بيماري را مزمن كند.

سرماخوردگی

شيوع اين بيماري در مادران باردار به اندازه بقيه افراد است و به طور كل خطري هم سلامت مادر و جنين را تهديد نميكند، اما به هر حال به خاطر شرايط بارداري ممكن است علائم بيماري، مادر را بيشتر اذيت كند.

بیماریهای ساده ای که در دوران بارداری ساده نیست!!

به ميزان كافي مايعات گرم و شير بنوشيد. از بخور استفاده كنيد. دوش آب گرم بگيريد. موقع خواب سرتان را بالاتر بگذاريد و به اندازه كافي استراحت كنيد. توجه داشته باشيد، داروهاي ضد احتقان مانند سودوافدرين را بهتر است در زمان بارداري به خصوص سه ماهه اول مصرف نكنيد.

مصرف شربتهاي سرفه مثل دكسترومتورفان مشكلي ندارد، اگرچه بهتر است مصرف نشوند. براي درمان تب ميتوانيد از استامينوفن استفاده كنيد، اما آسپرين به خانمهاي باردار توصيه نميشود. بهتر است تب را با روشهاي غيردارويي مثل پاشويه هم كنترل كنيد، چون بالا رفتن دماي بدن به خصوص در 3 ماهه اول ميتواند اثرات مغزي روي جنين به دنبال داشته باشد.

سينوزيت

زمان بارداري اغلب ترشحات بيني افزايش پيدا ميكند و احتقان بيني بيشتر ميشود، به همين دليل خانمها بيشتر در معرض ابتلا به سينوزيت هستند. بهترين روش درمان شست وشوي مرتب بيني است و درصورت عفوني شدن سينوزيت بايد با آنتيبيوتيكهاي مجاز زمان بارداري عفونت را درمان كرد.

آلرژي

هورمون ها در زمان بارداري باعث احتقان بيشتر بيني ميشوند و همين علائم آلرژي را تشديد ميكند. در 3 ماهه دوم بارداري اين علائم شدت بيشتري دارند و به طور معمول چند روز بعد از به دنيا آمدن نوزاد خود به خود برطرف مي شوند.

بیماریهای ساده ای که در دوران بارداری ساده نیست!!

داروهايي مثل كرومولين سديم كه قطره بيني است را ميتوان بدون مشكل در دوران بارداري مصرف كرد، اما اسپريهاي استروئيدي مثل بكلومتازون را كه در زمان آسم هم مصرف مي شود فقط بايد با دستور پزشك و در موارد معدود استفاده كرد. بهترين دارو براي مقابله با آلرژي در زمان بارداري كلرفنيل آمين و لوراتادين هستند كه عارضه مهم شان خواب آلودگي است.

آنمي (كم خوني)

از عوارض طبيعي دوران بارداري است. مهمان كوچك داخل شكمتان بخشي از گردش خون شما را به خودش اختصاص ميدهد و افزايش حجم پلاسماي خون هم باعث ميشود، دچار كم خوني شويد.

بیماریهای ساده ای که در دوران بارداری ساده نیست!!

تپش قلب، ضعف، بيحالي،ا ز هوش رفتن، سردرد و حالت تهوع و استفراغ به همراه رنگ پريدگي از علائم شايع اين بيماري است. درمان بايد با مصرف مكمل هاي مجاز و ويتامين ها انجام شود. به طور طبيعي به مادران باردار در ماههاي اول بارداري قرص آهن و اسيدفوليك داده مي شود.

اما بايد رژيم غذايي آنها هم سرشار از اسيدفوليك، آهن و ويتامين C باشد. به هرحال هرنوع علائم كم خوني را حتما به پزشكتان اطلاع دهيد، چون اين بيماري ميتواند روي سلامت جنين تاثير بگذارد.


قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است