مجله دلگرم
امروز: یکشنبه, ۱۳ فروردين ۱۴۰۲ برابر با ۱۰ رمضان ۱۴۴۴ قمری و ۰۲ آوریل ۲۰۲۳ میلادی
آیا با انواع کاندوم و نحوه استفاده و نگهداری آن آشنایی دارید؟
156
زمان مطالعه: 7 دقیقه
آشنایی با انواع کاندوم و نحوه استفاده و نگهداری از کاندوم-کاندوم زنانه و کاندوم-انواع کاندوم و نحوه استفاده از کاندوم -کاندوم تاخیری و خرید کاندوم-کاندم و کاندوم خاردار-انواع کاندوم
توجه: این مطلب آموزشی ویژه خانم ها و آقایان متاهل است و برای کودکان یا افراد زیر 18 سال مناسب نمی باشد.

انواع کاندوم و نحوه استفاده و نگهداری آن

انواع کاندوم و نحوه استفاده و نگهداری آن

استفاده از کاندوم؛ تنها روشي است كه هم از بارداري ناخواسته جلوگيري مي‌كند و هم مانع انتقال عفونت‌هاي مقاربتي مي‌شود. اين روزها توجه مردم چه خانم‌ها و چه آقايان به ابعاد مختلف سلامت‌شان بيشتر شده است و سعي دارند كيفيت زندگي خود را بالا ببرند بنابراين با برنامه‌اي كه براي زندگي‌شان تنظيم مي‌كنند انتظار غافلگيرشدن از بارداري ناخواسته را ندارند...

باورهاي نادرستي در مورد روش‌هاي مختلف از جمله استفاده از قرص و آي‌يودي وجود دارد و برخي باوجود همه تلاش ما مبني بر نادرست خواندن اين باورها هنوز به آنها اعتقاد دارند؛ باورهايي مانند قرص نازايي مي‌آورد! آي‌يودي باعث عفونت مي‌شود! و بسياري باورهاي ديگر خوشبختانه اين باورها درمورد استفاده از كاندوم وجود ندارد و همه مي‌دانند كاندوم تاثير و تداخل عملي يا هيچ دارويي كه مصرف مي‌كنند با بيماري‌اي كه به آن مبتلا هستند ندارد.

به همين دليل مشاركت آقايان در بحث سلامت باروري و خانواده بيشتر شده است. مساله ديگري هم كه در مورد كاندوم شايان ذكر است، عدم محدوديت براي استفاده از اين روش است. از آنجا كه اين محصول دارويي نيست، مي‌توان آن را از هر فروشگاه لوازم بهداشتي يا حتي سوپرماركت‌هاي بزرگ خريداري كرد. براي استفاده از آن لازم نيست هيچ معاينه و بررسي‌اي توسط پزشك انجام شود و هرگز عارضه‌اي در اثر استفاده از آن گزارش نشده است. درصد بسيار اندكي كه به دليل حساسيت به لاتكس كاندوم دچار خارش و قرمزي اندام تناسلي مي‌شده‌اند نيز امروزه مي‌توانند از محصولات ديگر كاندوم كه به بازار آمده است استفاده كنند. انواع مختلف كاندوم در سيستم ارائه خدمات دولتي وخصوصي در دسترس همگان وجود دارد.

انواع کاندوم و نحوه استفاده و نگهداری آن

انواع کاندوم

تمامي اين كاندوم‌ها كه با اسانس‌ها، بوها و رنگ‌هاي خاص و متنوع در بازار هستند، چه انواع خاردار و چه نوع خط‌دار و... از نظر اثربخشي يكسان‌اند. اين تنوع فوق‌العاده فقط براي جلب رضايت انواع سليقه‌هاست. ممكن است نوع خاردار با سليقه يك زوج سازگار باشد اما از نظر ديگري خوشايند نباشد. اثربخشي كاندوم در صورت استفاده صحيح 97 درصد است. رنگ، بو، اسانس و ديگر خصوصياتي كه شركت‌هاي واردكننده كاندوم يا توليدكننده‌هاي داخلي براي تبليغ ذكر مي‌كنند دليلي بر اثربخشي بهتر نيست. كاندوم‌هايي كه از خارج وارد مي‌شوند در آزمايشگاه غذا و داروي وزارت بهداشت بررسي مي‌شود و اگر كيفيت و استاندارد بودن آنها مورد تاييد قرار گرفت، وارد بازار خواهند شد.

شناسايي کاندوم استاندارد

بسياري از مردم تصور مي‌كنند جنس كاندوم از لاستيك يا پلاستيك است و مي‌گويند يك تكه پلاستيك چرا اينقدر گران است؟ شايد لازم باشد براي درك اين موضوع كه جنس كاندوم از لاتكس است يك آزمايش انجام دهند.

يك نايلون را در گوشه حياط خانه رها كنيد، بعد از مدتي خواهيد ديد اين كيسه پلاستيكي كثيف مي‌شود و خاك مي‌گيرد اما همچنان وجود دارد اما اگر لاتكس (كاندوم) را حتي در بسته خودش كه تميز است گوشه حياط بگذاريد پس از مدتي وقتي در آن را باز مي‌كنيد، مي‌بينيد اثري از آن وجود ندارد و پودري شده است.

اين آزمايش به شما نشان مي‌دهد شرايط مراقبت و نگهداري از كاندوم چقدر حساس است و نبايد آن را در جاي گرم و در معرض نور آفتاب قرار دهيد. وقتي شما يك كاندوم را خريداري مي‌كنيد لازم است حتما به علامت استاندارد روي آن توجه كنيد. كاندوم شما چه در بسته‌هاي 3 تايي باشد، چه 12 تايي و چه 144 تايي بايد روي هر بسته علامت استاندارد داشته باشد و تاريخ انقضا روي هر بسته به طور مجزا حك شده باشد.

اگر تاريخ انقضا روي جعبه كاندوم باشد ولي روي هر بسته تكي اين تاريخ نباشد آن را استفاده نكنيد و دور بيندازيد چون به سلامت و استانداردبودن آن بايد شك كرد. دقت كنيد تاريخ روي جعبه و روي هر بسته تكي كاندوم يكسان باشد، در غير اين صورت هم به استانداردبودنش شك كنيد.

نكته بعدي اين است كه چون در كشور ما آب و هواي متنوع وجود دارد و در مناطقي با هواي گرم و خشك، آفتاب شديد، رطوبت بالا و شرجي فراوان كاندوم خراب مي‌شود، لازم است وقتي كاندوم را مي‌خريد و باز مي‌كنيد به ظاهر آن و به ويژه تاريخ توليدش دقت كنيد تا مطمئن شويد سالم است. سعي كنيد كاندومي را بخريد كه خيلي از تاريخ توليدش نگذشته باشد، مثلا كاندومي كه 4 يا 5 سال تاريخ مصرف دارد و درموقع خريد مي‌بينيد روي بسته‌اش نوشته 2007 تا 2012 و يك سال ديگر به انقضاي آن مانده است، نخريد چون اين دغدغه را ايجاد مي?کند كه در طول 3 يا 4 سال گذشته در چه شرايطي نگهداري شده؟ آيا در انباري گرم بوده يا در شهري با رطوبت بالا؟ پس سعي كنيد كاندومي بخريد كه تاريخ مصرف‌دار باشد به ويژه اگر عادت داريد بسته‌هايي با تعداد بالا خريداري كنيد.

انواع کاندوم و نحوه استفاده و نگهداری آن

نگهداري کاندوم

كاندوم را نبايد نزديك بخاري يا شوفاژ گذاشت. اگر كمد يا كشوي شما چسبيده به شوفاژ باشد يا اگر قفسه شيشه‌اي داريد كه نور لامپ فلورسنت مهتابي به آن مستقيم مي‌تابد نبايد كاندوم را در آن قرار دهيد. دقت كنيد كاندوم در كشوي بغل تختي يا كمدي باشد كه كنار پنجره نباشد و آفتاب، گرما و نور به آن نرسد زيرا در اين صورت حتي اگر در جعبه‌اش هم باشد فاسد مي‌شود. ضمنا لزومي ندارد كاندوم را در يخچال بگذاريد. كافي است تاريخ داشته باشد و در شرايط طبيعي اتاق درون جعبه‌اش نگهداري شود.

نحوه استفاده کاندوم

كاندوم را با دست باز كنيد، نه با قيچي سپس با كناره‌هاي انگشت فويل را بگيريد و كاندوم را برداريد. دقت كنيد ناخن‌تان يا انگشتر و حلقه شما مي‌تواند آسيب‌رسان باشد و لاتكس حساس را پاره كند. پس از استفاده هم حتما آن را گره بزنيد يا در دستمال كاغذي بپيچانيد و به صورت بهداشتي دفع كنيد. يادتان باشد وقتي كاندوم را باز مي‌كنيد نبايد پودري باشد، حالت روغني و چربي ملايم و حالت كششي آن نشانه سلامت كاندوم است. اگر حس كرديد خشك است و شكننده، اصلا ريسك نكنيد و حتي اگر تاريخ مصرف داشت آن را دور بيندازيد. چرا كه سلامت‌تان را به خطر مي‌اندازد و انتقال عفونت هم محتمل است و يا به بارداري ناخواسته‌اي تن خواهيد داد كه خوشايند نخواهد بود.

انواع کاندوم و نحوه استفاده و نگهداری آن

کاندوم‌هاي خاص

نوع خيلي نازك «اولتراتين» كاندوم در بازار وجود دارد كه همه مشخصات نگهداري صحيح و اصول باز كردن و استفاده را بايد براي آن رعايت كرد. اين محصول كمي گران‌تر است اما خيلي نازك است و براي كساني كه متقاضي آن هستند، مطلوب گزارش شده است. اگر اين كاندوم نازك در اثر تماس با ناخن يا فلز انگشتري شما پاره شد حتما دقت كنيد روش اورژانس پيشگيري از بارداري را اجرا كنيد. منظورم استفاده از قرص لوونورژسترول است كه حداكثر تا 120 ساعت فرصت داريد با استفاده از آن مانع بارداري شويد. تاكيد مي‌كنم هر چه زودتر در صورت نياز، از اين روش استفاده كنيد چون ساعت اول بهتر از ساعت دوم است.

در موارد حساسيت به لاتکس بايد از کاندوم‌هايي از جنس پلي‌يورتان استفاده کرد كه هم مقاوم‌تر است و هم ديرتر پاره مي‌شود. اين کاندوم?ها هنوز در ايران ساخته نمي‌شود ولي به بازار وارد مي‌شود و در دسترس است. هيچ حساسيتي نمي‌دهد و براي افراد معدودي كه به لاتكس حساسند مناسب است.

divider

بیشتر بخوانید :

راهنمای کامل انتخاب سایز کاندوماین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.2 از 5 (156 رای)  
۱ دیدگاه

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است

ezinastore | ۵ سال پیش
تخاب کردن مناسب ترین کاندوم از بین انواع مختلف موجود در بازار با رنگ و شکل و طعم های مختلف میتونه یکم گیج کننده باشه و اینکه اکثر زوجین خجالت میکشن تا به فروشگاه لوازم جنسی یا داروخونه مراجعه کنند و اگر روشو داشته باشن سعی میکنند خیلی سریع اولین نوعی که به نظرشون مناسب اومد رو انتخاب کنند و سریع از فروشگاه خارج شن . فروشگاه راه حلی خوب برای خرید کاندوم به صورت انلاین و بدور از خجالت میباشد.
0
0