دلگرم
امروز: جمعه, ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ برابر با ۱۹ ذو القعدة ۱۴۴۴ قمری و ۰۹ ژوئن ۲۰۲۳ میلادی
ام‌ اس و اختلال جنسی (مشکلات رابطه جنسی در بیماری ام اس)

تاثیر بیماری ام اس بر رابطه زناشویی چیست؟

ام‌ اس و اختلال جنسی (مشکلات رابطه جنسی در بیماری ام اس)
5
زمان مطالعه: 9 دقیقه
حل مشکل رابطه جنسی در افراد مبتلا به بیماری ام اس : رابطه میان بیماری ام اس و رابطه زناشویی غیر قابل انکار است. این بیماری از راه‌های مختلف و به صورت مستقیم، غیر مستقیم و عاطفی بر روی رابطه جنسی و به طور کلی روابط زناشویی تأثیر منفی می‌گذارد، اما به...

تأثیرات مستقیم ام اس بر روی رابطه جنسی

 • ام اس اگر به عصب‌هایی که پیام‌های عصبی را از مغز به اندام‌های جنسی شما می‌برند حمله کند، مستقیما می‌تواند بر روی واکنش و عملکرد جنسی شما تأثیر بگذارد.
 • برای مردان این جمله به معنی ایجاد مشکل در دستیابی و یا حفظ نعوظ (معمول‌ترین مشکل جنسی مرتبط با ام اس) و مشکل در انزال است.
 • ام اس در زنان می‌تواند موجب کاهش روان بودن واژن شود.
 • هم مردان و هم زنان ممکن است به دلیل وجود بیماری ام اس حساسیت بیش از حد و حساسیت پایین را در اندام تناسلی خود احساس کنند و هر دو ممکن است در ارضا شدن به مشکل بر بخورند.

تأثیرات غیر مستقیم ام اس بر روی رابطه جنسی

 • علاوه بر تأثیرات مستقیم، ام اس می‌تواند تأثیرات و مداخلات غیر مستقیمی را نیز بر روی تمایل و عملکرد جنسی شما بگذارد. خستگی و یا افسردگی مرتبط با ام اس می‌تواند تأثیرات کاهشی بر روی تمایل جنسی داشته باشد و باعث درد، حساسیت غیرعادی مانند احساس خواب‌رفتگی، سوزش و خارش در قسمت‌هایی از بدن شما و نیز ایجاد حالت تشنج و انقباض در ماهیچه‌ها شود.
 • بی‌میلی نسبت به صحبت درباره تأثیرات ام اس نیز می‌تواند یک مانع برای فعالیت جنسی باشد. برخی علائم ام اس ممکن است آنقدر شخصی باشند که برایتان سخت باشد که آن را به شریک زندگیتان بگویید و تصمیم بگیرید با استفاده از یک روش آسان‌تر، انجام رابطه جنسی پرهیز کنید.
 • بی اختیاری ادرار و مدفوع می‌تواند خود را در ام اس به عنوان یک چالش نسبتا چشمگیر نشان دهد. این علائم مستقیما به عملکرد جنسی مربوط نیستند اما می‌توانند به تمایل و توانایی شرکت در رابطه جنسی خدشه وارد کنند.
 • برای فرد مجردی که تمایل به برقراری رابطه جنسی دارد، قطعا شک و تردید برای برملا کردن مشکلات پیش از ازدواج وجود خواهد داشت. یکی از بزرگترین زیان‌ها از دست رفتن تحریک خودبخودی است چرا که برخی علائم ام اس باعث می‌شود رابطه جنسی نیازمند آماده سازی بیشتر باشد.

تأثیرات عاطفی ام اس بر روی رابطه جنسی

 • تأثیرات روانشناختی و عاطفی ام اس بر روی افراد نیز می‌تواند در رابطه جنسی اختلال ایجاد کند چرا که باعث می‌شود عزت نفس و اعتماد به نفس شما به شدت کاهش یابد و باعث شود روابط عاطفی شما نیز تحت تأثیر منفی قرارگیرد. استرس زندگی همراه با ام اس به عنوان مثال می‌تواند انرژی ای که شما در یک رابطه خرج می‌کنید را از بین ببرد.
 • بسیاری از افرادی که از ام اس رنج می‌برند علاقه‌ای به رابطه جنسی نشان نمی‌دهند و سکس برایشان آنچنان لذت‌بخش نیست که نتیجه آن ایجاد تأثیر منفی در زندگی جنسی است.
 • ام اس در روابط عاطفی بلند مدت باعث تغییر نقش‌ها می‌شود. به عنوان مثال شاید شما تا کنون به عنوان یک مراقب برای شریک زندگیتان بوده اید و هم اکنون خودتان به مراقبت نیاز داشته باشید و این موضوع بر روی زندگی یک زوج تأثیر می‌گذارد.
 • همچنین ام اس باعث ایجاد استرس‌های دیگری نیز می‌شود که از جمله آن می‌توان به استرس از دست دادن شغل اشاره کرد که می‌تواند تجربه جنسی را برای شخص یا زوج تحت تأثیرات منفی قرار دهد.

برای زندگی جنسی تان زمان بگذارید

زندگی جنسی خود را با کمی سرزندگی، سرگرم کننده و پر هیجان نگاه دارید، راه حل این است که برای پیدا کردن آنچه برای شما و همسرتان اهمیت دارد زمان بگذارید. این بهبود اثر خود را نه تنها در مسائل جنسی که در تمام زندگی شما خواهد گذاشت.

بدن خود را کشف کنید

روزالین کالب phD از انجمن ملی MS آمریکا می گوید: بدن شما ممکن است احساسی متفاوت با آنچه معمولا احساس می شود ( و یا مورد استفاده قرار می گیرد) داشته باشد.

 • درب اتاق خواب تان را قفل کنید، خود را از هر تنشی رها کنید و ریلکس باشید، 15 دقیقه را به خودتان اختصاص دهید و هر بخش از بدن خود را دوباره کشف و احساس کنید.
 • کشف کنید که چه چیزی به شما احساسی خوب و لذت بخش می دهد و چه چیزی به شما این احساس را نمی دهد و چه چیزی باعث ناراحتی و لطمه زدن به شما می شود.
 • ما در باره خود ارضایی صحبت نمی کنیم، ما در این باره صحبت میکنیم که، بدن شما الان چه چیزی را حس می کند و آن چیز را چگونه احساس می کند.

آنچه را که آموخته اید به اشتراک بگذارید

هنگامی که شما احساس خوبی دارید از چیزی، یا حس خاصی نسبت به کار خاصی دارید، به همسر خود بگویید، ممکن است که او از انجام دادن آن کار نگران باشد، و فکر کند که شاید انجام آن کار، شما را ناراحت کند و یا تصادفا به شما صدمه بزند، و همین نگرانی از آسیب رساندن به شما، او را از کسب لذت جنسی محروم کرده و مطمئن باشید، باعث عصبی شدن او می گردد.

روابط جنسی خود را مجددا تنظیم کنید

سیندی ریچمن از انجمن ام اس آمریکا: هنگامی که ام اس دارید و می خواهید با شریک زندگی تان در مورد روابط جنسی صحبت کنید، بیشتر در مورد سلامتی (سلامتی شما) صحبت می کنید و حرف میزنید. بدین ترتیب شما شروع می کنید به ایجاد احساساتی که بیشتر، شبیه احساس یک بیمار است، و به هیچ وجه شبیه حس و احساسات جنسی دو فرد بعنوان شرکای جنسی، که می خواهند لذت جنسی را تجربه کنند، نخواهد بود.

 • اجازه ندهید که همه گفتگوی شما در باره سلامتی باشد و فرصت پرداختن به صحبت در باره نیاز های جنسی و خواسته های جنسی را، از شما بگیرد.
 • دوباره و به شکل دیگری با هم همراه شوید، و با موافقت همدیگر، زمانی را کنار بگذارید برای اینکه درباره ام اس صحبت نکنید و فقط به رابطه جنسی تان بپردازید.

در اتاق خواب پررنگ تر ظاهر شوید

 • درمان ام اس تان را بعنوان فرصتی در نظر بگیرید، برای اینکه چیزهای مختلفی را در رختخواب تجربه کنید.

پوزیشن های جدید را تجربه کنید

 • ممکن است با روش های نزدیکی، که تا بحال داشته اید، احساس راحتی نداشته باشید و یا آن حالت ها شما را اذیت کند. آنها را کنار بگذارید و روش و حالت دیگری را تجربه کنید.
 • از بالش یا حوله لوله شده، برای راحتی بیشتر استفاده کنید. در قسمتی هایی از بدن، از بالش یا کوسن و... که به شما کمک می کنند، تا راحتتر بنشینید و یا راحتتر تکیه بدهید و یا در موقعیت بهتری قرار بگیرید، استفاده کنید، تا کنترل و راحتی بیشتری داشته باشید.
 • از دست ها و حس لامسه خود بیشتر استفاده کنید، و اگر مایل بودید رابطه جنسی دهانی را امتحان کنید.

از روان کننده و لوبریکانت بیشتری استفاده کنید

دکتر کالب می گوید: خشکی واژن، از علائم شایع ام اس است، بنابراین یک لوبریکانت و روان کننده غیر چرب ( با پایه روغنی – که به راحتی با آب پاک می شود ) تهیه کنید، و از مقدار زیادتری از آن استفاده کنید. مردم معمولا تمایل دارند که از مقدار کمی ار روان ساز ها استفاده کنند.

دوباره تعریف کردن رابطه جنسی

سعی کنید که تمرکزتان به تجربه کردن حسی باشد که در رابطه جنسی با همسرتان به شما دست می دهد و از آن لذت ببرید. سعی نکنید که همه چیز را چک و وارسی کنید. رابطه جنسی فقط به معنای مقاربت و دخول نیست. شما و همسرتان لازم نیست که حتما به اوج ارگاسم برسید. شما می توانید یک رابطه صمیمی و جنسی را با لذت تمام، تجربه کنید.

مهیا کردن شرایط برای داشتن رابطه خوب

یک رابطه جنسی خوب، به خودی خود اتفاق نمی افتد. از پیش برنامه ریزی کنید و تدارک ببینید. روی روز و ساعت آن تصمیم بگیرید. پیش بینی و تدارک دیدن و انتظار کشیدن، شوق و هیجان را، در درون شما بوجود می آورد.

زمانی از روز را انتخاب کنید که بهترین احساس را، در آن زمان دارید. برای مثال، شما ممکن است صبح ها انرژی بیشتری نسبت به شب داشته باشید.

همچنین بخوانید:

تاریخ دقیق روز جهانی ام اس چه روزی است ؟

منشاء بیماری ام اس(ms)

بررسی علائم و نشانه های بیماری ام اس (MS) در زنان

بیماری ام اس (MS) و راههای کنترل آن در دوران بارداری

علائم ام اس

با دکتر خود صحبت کنید، درباره علائمی از ام اس، که در زمان و حالت تجربه رابطه و صمیمیت جنسی با همسرتان، ممکن است مشاهده کنید. او می تواند راه درمان، و رفتار در آن موقعیت را، به شما توصیه کند. برای مثال:

 • مشکلات روده و مثانه

شما می توانید با استفاده از یک دارو، و یا بصورتی خیلی ساده تر، با ایجاد تغییراتی در رفتارهای خود، رابطه جنسی بهتر و دلچسب تری را تجربه کنید، مثل کم کردن نوشیدن مایعات قبل از رابطه جنسی.

 • اسپاسم و گرفتگی عضلات

شما می توانید اسپاسم و گرفتگی های عضلانی، در هنگام رابطه جنسی را، با زمان بندی استفاده از داروهایتان کاهش دهید، این موضوع برای جلو گیری از اسپاسم، در مواقع مورد نیاز ( نزدیکی و ارگاسم ) بسیار موثر است.این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.0 از 5 (5 رای)  


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !