دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۵ مهر ۱۴۰۲ برابر با ۱۱ ربيع الأول ۱۴۴۵ قمری و ۲۷ سپتامبر ۲۰۲۳ میلادی
عوارض نداشتن رابطه جنسی در مردان و زنان

۱۰ مورد از عوارض نداشتن رابطه جنسی چیست؟

عوارض نداشتن رابطه جنسی در مردان و زنان
4
زمان مطالعه: 8 دقیقه
اگر «رابطه جنسی» نداشته باشید، چه اتفاقی در بدن‌تان می‌افتد؟رابطه جنسی یکی از علل سلامت جسمی و روحی زوجین است ، به گفته ی کارشناسان زمانی که به مدت طولانی این رابطه برقرار نشود عوارض جدی بروز خواهند کرد.

تاثیرات نداشتن رابطه جنسی

نداشتن رابطه جنسی ممکن است به خاطر مسافرت رفتن و سفر کاری باشد. در این مواقع رابطه جنسی شما تحت تاثیر قرار می‌گیرد. نداشتن رابطه جنسی می‌تواند بر روی سلامت افراد تأثیر گذارد.

رابطه جنسی بسیار قدرتمند است و منجر به بهبود خلق و خو حتی باریک شدن دور کمرتان می‌شود. داشتن رابطه جنسی یک بار در هفته طول عمر را افزایش می‌دهد. این که نداشتن رابطه جنسی چه تاثیری بر بدنتان می‌گذارد کاملا بستگی به میزان سلامت شما دارد شاید شما از سلامت کافی برای انجام رابط جنسی برخوردار نباشید.

ولی اگر به طور کلی سلامت هستید و به دلیل نداشتن شخصی کنار خود یا انتخاب شخصی نه مشکل فیزیکی رابط جنسی ندارید ممکن است با یکسری تغییرات روبرو شوید.

اتفاقی که در اثر نداشتن رابطه جنسی اتفاق می‌افتند:

1- احساس اضطراب در اثر نداشتن رابطه جنسی

رابطه جنسی موجب می‌شود که انرژی افراد تخلیه شود.محققان دو گروه از افراد را باهم مقایسه کردند تا دریابند که کدام گروه راحت‌تر با استرس ( به طور مثال استرس ناشی از سخنرانی عمومی) کنار آمدند.

یک گروه افرادی بودند که از داشتن رابطه جنسی امتناع کردند و گروه دوم افرادی بودند که طی دو هفته گذشته (قبل از موقعیت استرس‌زا) رابطه جنسی داشتند ، نتایج این مطالعه نشان داد که گروه دوم ، با شرایط استرس‌زا راحت‌تر کنار آمدند.

در هنگام رابطه جنسی، مغز مواد شیمیایی مانند اندورفین و اکسی‌توسین آزاد می‌کند ، این مواد شیمیایی در بدن حس خوبی ایجاد می‌کنند و به شما کمک می‌کنند تا با شرایط استرس‌زا راحت‌تر کنار بیایید.

2- سرطان پروستات در مردان

مردانی که رابطه جنسی خود را ترک کرده‌اند باید به طور مرتب ، عملکرد پروستات خود را چک کنند. مطالعه‌ای که توسط انجمن اورولوژی آمریکا انجام شد ، نشان داد که لذت جنسی ، خطر ابتلا به سرطان پروستات را تا ۲۰% کاهش می‌دهد و انزال مکرر ، موجب خروج مواد شیمیایی مضر برای پروستات از بدن می‌شود.

3- مستعد شدن به سرماخوردگی و آنفولانزا

رابطه جنسی احتمال تماس شما را با میکروب‌ها کاهش می‌دهد. رابطه جنسی سیستم ایمنی بدن شما را نیز تقویت می‌کند. محققان دریافتند ، مقدار ایمونوگلوبولین A (IgA) در افرادی که یک یا دو بار در هفته رابطه جنسی دارند در مقایسه با کسانی که به ندرت رابطه جنسی دارند ، ۳۰ % بالاتر است. IgA یکی از اولین خطوط دفاعی در برابر ویروس‌ها در بدن است.

در نتیجه نداشتن رابطه جنسی ، احتمال بیمار شدن را بالا می‌رود.

4- نداشتن رابطه جنسی و افزایش خطر عفونت ادراری

تقریباً ۸۰ درصد از عفونت‌های دستگاه ادراری در عرض ۲۴ ساعت از مقاربت رخ می‌دهد. در هنگام رابطه جنسی، باکتری‌های موجود در مهبل به مجرای ادراری شما وارد می‌شوند و موجب عفونت می‌شوند. بنابراین نداشتن رابطه جنسی برای زنان یک نقطه روشن دارد ، آن هم کاهش خطر عفونت ادراری است.

5- احساس ناامنی نسبت به رابطه

نداشتن رابطه جنسی باعث می‌شود که شما نسبت به رابطه عاطفی‌تان احساس خطر کنید و نسبت به عشق یکدیگر نامطمئن شوید.حتی اگر از لحاظ فیزیکی به یکدیگر نزدیک نیستید ، از نظر عاطفی به یکدیگر نزدیک شوید و با خریدن هدیه و بوسیدن یکدیگر به همدیگر عشق بورزید. نداشتن رابطه جنسی ، شما و شریک زندگی‌تان را دچار مشکل می‌کند.

6- اختلال در نعوظ همراه با نداشتن رابطه جنسی

احتمال اختلال در نعوظ در مردانی که به طور مرتب رابطه جنسی ندارند دو برابر مردانی است که به طور مرتب و حداقل یک بار در هفته رابطه جنسی دارند.بر اساس تحقیقات انجام شده،آلت تناسلی مردان مانند ماهیچه است و هر چه از آن بیشتر استفاده شود ، قدرت این ماهیچه بیشتر می‌شود و به همین ترتیب در صورت عدم استفاده از آن ، قدرت آن کاهش می‌یابد و احتمال اختلال در نعوظ بالا می‌رود.

7- احساس افسردگی در اثر نداشتن رابطه جنسی

در زنان ،نداشتن رابطه جنسی موجب احساس افسردگی می‌شود. محققان می‌گویند برخی ترکیبات موجود در مایع منی از جمله ملاتونین، سروتونین و اکسی‌توسین،ممکن است موجب تقویت خلق و خو در زنان شود.

البته ، در کنار این مزایا ،باید اشکالات موجود در رابطه جنسی محافظت نشده را نیز در نظر بگیرید.به همین خاطر است که نداشتن رابطه جنسی ، زنانی که رابطه جنسی محافظت نشده داشته‌اند ، احساس افسردگی بیشتری دارند.

8- این امکان دارد که هوش و حواس شما کاهش پیدا کند

این مسئله به طور قطعی درست نیست. اما دو تحقیق علمی دانشگاه مریلند آمریکا و دانشگاه کره جنوبی به این نتیجه رسیده‌اند که داشتن رابطه جنسی باعث بهبود عملکرد مغز و افزایش رشد سلول‌های مغزی می‌شود

اما برای اینکه بگوییم نداشتن رابطه جنسی باعث تحلیل رفتن ذهن می‌شود، خیلی زود است. اما نتایج اولیه اینطور نشان داده است که سکس باعث بهبود عملکرد‌های مختلف ذهن و عملکرد‌های مرتبط با هوش می‌شود.

9- حال شما خوب نخواهد بود

رابطه جنسی نوعی رابطه فیزیکی و البته ذهنی است. وقتی دو زوج بایکدیگر رابطه جنسی برقرار می‌کنند، در اصل تماس پوستی باهم دارند. تماس پوستی یکی از اولین راه‌های انسان برای رسیدن به آرامش بوده است.

برای مثال ما از ابتدا در آغوش مادر خود بزرگ شده‌ایم. این تماس پوستی، لمس شریک جنسی و نگاه کردن به چشم‌های او از فاصله نزدیک باعث صمیمیت بیشتر بین زوجین می‌شود؛ بنابراین اعتماد به نفس هر کدام از این زوج‌ها در زندگی افزایش پیدا می‌کند.

10- از طرف دیگر، تماس پوستی با شریک جنسی باعث ترشح هورمون اکسی‌توسین می‌شود. این هورمون حال و هوای شما را عوض می‌کند و می‌تواند یک روز زندگی شما را شادتر از روز قبل کند.

باید بدانید که نداشتن رابطه جنسی باعث افسردگی نمی‌شود. یعنی اگر سکس را متوقف کنید، سریعا افسرده نخواهید شد. برخی اوقات توقف رابطه جنسی برای بازیابی توان و قدرت جنسی ضروری است. بهتر است دست از خجالت بردارید و با یک برنامه‌ریزی خوب، روابط زناشویی خود را به تعادل برسانید.

5 مورد از فواید رابطه جنسی

1– کنترل استرس

فعالیت جنسی در رابطه زناشویی به پایین آوردن فشار خون و کاهش استرس کمک شایانی می کند . بنا بر مطالعه ای که بر روی ۲۴ زن و ۲۲ مرد صورت گرفته است مشخص شد رابطه جنسی مرتب و سالم منجر به کاهش فشار خون در این افراد شده است . وقتی زنان با در آغوش گرفتن همسر خود به کاهش فشار خون دست یافتند .

2 – افزایش سطح ایمنی بدن

سلامت جنسی به سلامت فیزیکی و بدنی بهتر منجر می شود . داشتن رابطه جنسی یک تا دو بار در هفته منجر به افزایش آنتی بادی های بدن شما می شود . در نتیجه شما از سرما خوردگی و عفونت های دیگر در امان می مانید .

در آزمایشی که بر روی بزاق دهان ۱۱۲ نفر انجام دادند مشخص شد افرادیکه به طور مکرر ( یک یا دو بار در هفته ) فعالیت جنسی دارند سطح آنتی بادی های بیشتری نسبت به دیگران در بزاق دهان آنها یافت می شود.

3 – سوخت و ساز بیشتر بدن

سی دقیقه رابطه جنسی معادل سوختن ۱۵ کالری و حتی بیشتر است . یک متخصص امور جنسی می گوید این کار در سلامت بعد فیزیکی و روانی شما تاثیر بسزایی دارد .

4 – سلامت قلب

در حالیکه بسیاری از افراد مسن فکر می کنند رابطه جنسی منجر به سکته مغزی در آنان می شود ، محققان در انگلستان با تحقیق بر روی ۹۱۴ مرد طی ۲۰ سال دریافتند که افراد با تجربه های جنسی سالم کمتر به سکته های مغزی دچار می شوند . همچنین این تحقیق نشان داد سکته قلبی در افراد با ۲ بار رابطه جنسی در هفته تقریبا به نصف کاهش می یابد.

5 – تقویت اعتماد به نفس

یک درمانگر جنسی و خانواده در کمبریج می گوید : یکی از دلایلی که مردم به رابطه جنسی تمایل دارند این است که بعد از برقراری یک رابطه جنسی سالم احساس رضایت بیشتری از خودشان دارند که اگر این رابطه با عشق و علاقه برقرار شود افراد احساس بهتری پیدا می کنند .

همچنین بخوانید:

اگر بیش از یک هفته رابطه جنسی نداشته باشیم چه اتفاقی می افتد؟

آیا نداشتن رابطه جنسی به مدت زیاد باعث تنگی واژن میشود؟!

۱۰ راهکار بی نظیر برای درمان بی میلی جنسی زنان

آیا مجرد ماندن و نداشتن رابطه جنسی برای بدن مضر است؟این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.5 از 5 (4 رای)  


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !

hits