تجاوز جنسی چیست ؟ راههای پیشگیری از تجاوز جنسی کدامند ؟

۳,۱۵۹
۳
۰
یکشنبه, ۳۰ تیر ۱۳۹۸ ۰۹:۴۳
تجاوز جنسی به معنی انجام نزدیکی جنسی با فرد، بدون رضایت اوست. تجاوز جنسی تنها یک حمله فیزیکی و جنسی نیست، بلکه آسیب عمیق روحی و روانی نیز به همراه دارد.
تجاوز جنسی چیست ؟ راههای پیشگیری از تجاوز جنسی کدامند ؟

تجاوز جنسی چیست ؟

از نظر لغوی،« تجاوز» به معنای ستم و تعدی میباشد ، در واژه نامه دهخدا، یکی از معناهای این مفهوم، تخطی، تعدی، بیرون شدن از حد، حق و عدالت میباشد .

تعریف اصطلاحی تجاوز جنسی

تجاوز به عنف نوعی رفتار خشن و تحقیر آمیز است که از طریق اعمال جنسی و برای ابراز قدرت و خشم صورت میگیرد ، در چنین مواردی، روابط جنسی به ندرت موضوع اصلی میباشد و در اغلب موارد مسایل جنسی در خدمت نیازهای غیر جنسی درمی آیند.

تشخیص تجاوز جنسی به عهده پزشک قانونی است و این تشخیص گاه به دلیل فراوانی علایم ایجاد شده پارگی و خون مردگی بسیار ساده و گاه به دلیل نبود علامت مثبت تقریبا محال است.

از نظر قانونی، تفاوت میان آزار جنسی و تجاوز جنسی چیست ؟

تجاوز جنسی دیگر آخرین مرحله است ولی ازار جنسی میتواند اعم از رفتار، حرف های زشت، نظر کردن به اصطلاح هیزی کردن و لمس اعضای بدن بچه یا قربانی باشد، به عنوان مثال درصورتی که راننده سرویس کودکی کلمات مستهجنی بکار ببرد خود ازار جنسی به حساب میروند ، حتی درصورتی که کسی هم در اجتماع چنین کلماتی را بشنود افترای جنسی یا نام حقوقی آن قذف است، قذف نوعی فحاشی و به معنای متهم کردن شخصی به زنا یا لواط است، از این بابت هم فرد میتواند شکایت کند.

تجاوز جنسی چیست ؟ انواع تجاوز جنسی

انواع تجاوز جنسی

چند نوع تجاوز جنسی وجود دارد که معمولاً باتوجه به وضعیتی که در آن رخ می‌دهند ، جنسیت یا خصوصیت قربانی، و یا جنسیت و خصوصیت متهم طبقه بندی میشود .

انواع گوناگون تجاوز شامل:تجاوز به وسیله اشنا، تجاوز دست جمعی، تجاوز زناشویی یا تجاوز زوجی، تجاوز به محارم، سوءاستفاده جنسی از بچه ها، تجاوز در زندان، تجاوز جنگی و تجاوز از لحاظ قانونی است ولی به این موارد محدود نمی شود.

1. تجاوز افراد غریبه

در این نوع تجاوز، فرد توسط شخصی که آشنایی قبلی با او ندارد مورد تجاوز یا حمله جنسی قرار می گیرد.

2. تجاوز فرد آشنا (دوست صمیمی)

این اصطلاح در مواردی به کار می رود که متجاوز برای قربانی آشنا است. تجاوز ممکن است در نخستین دیدار یا پس از ماه ها آشنایی صورت گیرد. قربانیان این نوع تجاوز، علاوه بر نشان دادن علائم همه قربانیان تجاوز، خود را به دلیل ضعف انتخاب و برانگیختن متجاوز بیش از سایر قربانی ها سرزنش می کنند.

این نوع تجاوز هنگامی رخ می دهد که رابطه صمیمانه ای بین دو نفر برقرار می شود و مرد طرف مقابل را وادار به آمیزش کامل می کند. بررسی ها نشاندهنده این واقعیت است که بسیاری از جوانان در ایجاد تفکیک بین تجربه جنسی و تجاوز جنسی دچار مشکل اند و از حداقل آگاهی های علمی لازم درخصوص روابط جنسی برخوردار نیستند.

موارد متعددی از بارداری در روابطی گزارش شده که طرفین هیچ اطلاعی از این امر نداشتند. با ناآگاهی و جهل نسبت به مسائل جنسی، برانگیخته شدن احساس گناه و شرم، محدودسازی فضای خانواده و فضاهای آموزشی و اجتماعی در ارائه معلومات لازم در این خصوص به بحرانی شدن پیامدهای این روابط کمک کرده است.

3. تجاوز در رابطه زناشویی

این نوع از تجاوز در رابطه ازدواج صورت می گیرد. در گذشته وقتی شوهری بدون رضایت همسرش با او رابطه جنسی برقرار می کرد، این عمل او به عنوان تجاوز تلقی نمی شد و به خاطر ارتکاب به این حمله و تجاوز مورد پیگرد قانونی قرار نمی گرفت.

در عوض او خود را به عنوان یک شوهر از حقوقی برخوردار می دانست و از آنها استفاده می کرد. از زنان انتظار می رفت که با هر نوع رفتاری کنار بیایند و در هر زمانی برای رابطه جنسی در دسترس باشند.

این طرز تفکر مردسالارانه و جنسیت گرا هنوز در بسیاری از کشورها پابرجاست. حتی در کشوری نظیر آمریکا، تجاوز در رابطه زناشویی تا زمانی که همراه با آزار جسمی نباشد، جدی تلقی نمی شود.

گرچه اخیرا تجاوز در رابطه زناشویی به لحاظ قانونی و سیاسی به رسمیت شناخته شده است، زنانی که توسط همسران خود مورد تجاوز یا سوءاستفاده قرار می گیرند نسبت به سایر قربانیان تجاوز، کمتر احتمال دارد که این واقعه را به پلیس اطلاع دهند.
با اینحال زنانی که توسط شوهرانشان مورد تجاوز قرار می گیرند همچون قربانیانی که توسط سایرین آسیب می بینند همزمان از عوارض جسمی و عاطفی رنج می کشند.

پیشگیری از تجاوز جنسی / تجاوز جنسی چیست / انواع تجاوز جنسی

آثار تجاوز جنسی

قربانیان تجاوز جنسی میتوانند بخاطر ازار و اذیت به شدت دچار اسیب شوند و امکان دارد که در عملکرد به همان کیفیتی قبل از تجاوز به عنوان مثال به علت عدم تمرکز، الگوهای خواب و غذا خوردن دچار مشکل شوند.

امکان دارد که تحریکی یا تندخو باشند. بعد از تجاوز، عادی است که قربانی اختلال استرس حاد را تجربه کند که حاوی علامت هایی شبیه علامت های اختلال استرس بعد از اسیب است مثل عواطف شدید و گاهی غیرقابل پیش بینی؛ و امکان دارد در رویارویی با خاطره های آن اتفاق مشکل داشته باشند.

در ماه های بعد از تجاوز جنسی، این مشکلات میتواند شدید و ناراحت کننده باشند و قربانی را از آشکار کردن تجربه ناخوشایندشان پیش دوست ها یا خانواده یا مراجعه به پلیس یا تقاضای کمک پزشکی باز بدارند. نشانه های دیگر اختلال استرس حاد شامل این موردها میشود :

 1. این اشخاص شدیداً بیحال و خسته به نظر می رسند.
 2. زوال شخصیت یا گسستگی (حس کرختی و بی علاقگی، مثل در بهت یا خواب بودن، یا این حس که دنیا عجیب یا غیرواقعی است)
 3. دشواری در به یادآوردن بخش های مهم تجاوز
 4. بررسی تجاوز در افکار، خاطره ها، یا کابوس ها
 5. خودداری از کارها، مکان ها ، افکار یا احساساتی که تجاوز را یادآور میشود
 6. استرس یا افزایش گوش به زنگی ( مشکل در خوابیدن، تمرکز و…)
 7. دوری از زندگی اجتماعی یا محل تجاوز
 8. در یک سوم تا نصف قربانیان این علائم بعد از ماه های نخست ادامه پیدا میکند و درخور شرایط تشخیص اختلال استرس بعد از آسیب می گردد. بطور کلی، تجاوز و ازار جنسی رایج ترین عوامل اختلال سندروم اسیب بعد از حادثه در زنان هستند.

تجاوز جنسی چیست / انواع تجاوز جنسی / فرق آزار جنسی با تجاوز جنسی


پیش‌گیری و مقابله با تجاوز جنسی

1. راهبردهای فرهنگی برای پیشگیری از تجاوز جنسی

 1. ترویج ارزش های مذهبی
 2. جایگزینی ارزش های غیر مذهبی، بجای ارزش های مذهبی، انواع انحرافات من
 3. جمله تجاوزات جنسی را توسعه می‎دهد. هرچه اعتقادات مردم نسبت به معنویت کمرنگ تر شود، به همان نسبت هم گرایش به انحرافات اخلاقی در بین آن ها بیشتر خواهد شد. بنابراین مصلحان و دلسوزان جامعه باید به احیای ارزش های مذهبی همت گمارند.
 4. پوشاندن زینت آلات از دید نامحرمان
 5. انگیزة بعضی از متجاوزین، دزدی زیور آلات قربانیان است، به همین جهت پوشاندن زیور آلات در بیرون از خانه، علاوه بر این که یک ضروری شرعی است، گامی در جهت افزایش ضریب امنیت اجتماعی زنان میباشد ، اما طبیعی است که اشکار کردن زینت آلات توأم با اشکار کردن اندامی است که زینت بر آن قرار دارد.

2. راهبردهای اجتماعی برای پیشگیری از تجاوز جنسی

 1. تسهیل ازدواج
 2. با توجه به گزارشات دادگاهها، اغلب جوانان متجاوز مجرد می باشند؛ بنابراین والدین و حکومت دینی باید سعی کنند تا از روش های گوناگون، جوانان را تشویق به ازدواج نمایند و زمینه‎های این امر را فراهم کنند.
 3. کاهش عوامل تحریک‎زا
 4. لیبرال‎ها در نشان دادن آزادی‎های بی‎حد و حصر این عبارت است که« انسان نسبت به چیزی
 5. که منع می‎گردد، حریص تر میشود »، بر همین اساس معتقد هستند که در صورت برداشتن حریم های دینی در روابط نامحرم، مردان نسبت به جنس مخالف بی تفاوت خواهند شد. در جواب به چنین تفکری باید اذعان نمود که شرایط امروز غرب و رشد سرسام‌اور تجاوز جنسی در کشورهای اروپایی و امریکا، عکس این فرضیه را ثابت می‎نماید. امروزه اثبات گردیده است که هرچه عوامل تحریک کنندة شهوات بیشتر باشند، میزان جرائم جنسی افزایش خواهد یافت.
 6. توصیه برای اگاهی بخشیدن به خانواده ها و فرزندان در برخورد با این حوادث

تفاوت میان آزار جنسی و تجاوز جنسی / تجاوز جنسی چیست ؟

آموزش های مورد نیاز خانواده ها

 • اولین اموزش، آن است که خانواده ها حتی از سنین بسیار پائین ، گروهی از خطرات را به فرزندان خود خاطرنشان کنند. برای این کار روشها و فوت و فن های اموزشی خاصی وجود دارد که میتوان مسئله را بدون آنکه شوکی به بچه وارد شود به وی انتقال داد .
 • به این ترتیب که در بسیاری از موردها میتوان جلوی این حادثه را قبل از وقوع گرفت، بسیاری از قربانیان به خصوص بچه ها از سر ترس برای خود یا برای خانواده شان تن به تعرض و تجاوز می‌دهند بنابراین باید آنها را نسبت به این مسایل آگاه کرد.
 • متأسفانه در خانواده های ما، پدر و مادر ها با تفکری سنتی و عقب افتاده که آن را« اخلاقی» میدانند درباره این مسایل با فرزندان خود سخن نمی گویند در نتیجه موقع وقوع حادثه قربانیان، هیچ سازوکاری برای دفاع از خود ندارند حتی شرایط را برای اولین بار و بدون هیچ امادگی ذهنی ای تجربه کرده و در حالت یک شوک قرار می گیرند.
 • ولی با وجود اگاهی از این خطر باز هم قابلیت آن از بین نمی رود. باید اشخاص را نسبت به رفتارهای خطرناک آگاه کرد و چه بسا اموزش هایی داد که در موقع برخورد با چنین خطری چه طور از خود دفاع کنند.
 • دستگاه قضایی و اجرایی، باید شدیدترین شکل از واکنش را نشان دهد و هیچگونه بخششی در این نوع جنایات به نظر من مجاز نیست و حتی درصورتی که قربانیان گذشت کنند، دادستان بعنوان مدعی العموم باید جانی را به شدیدترین شکل ممکن مجازات کند؛ اما با احترام و اعتقاد کامل نسبت به معاهدات بین المللی حقوق بشر و حقوق قضایی متهمان من جمله معاهدات حقوق کودکان متهم. ولی بیش و قبل از هر چیز باید علل اجتماعی چنین پدیده هایی را یافت و با آنها مبارزه کرد.
 • این ریشه ها هم مشخص هستند. نوگرایی و زندگی کردن در آن وضعیت خاصی را می طلبد که باید خود را با آن تطابق داد. همان طورکه بارها گفتم ما از حیث دینی مشکلی برای این انطباق نداریم، ولی از حیث سنت های اجتماعی، خود مشکلات زیادی داریم. هنوز خانواده ها ترجیح می‌دهند برای جلوگیری از آنچه« رسوایی» می نامند، فرزندان خود بالاخص دختران را در سنین پائین و اجبار به منزل بخت بفرستند و با این کار باعث گسترش طلاق به صورتی انفجارآمیز یا به بارآمدن فرزندانی بیمار و اسیب زده از حیث روانی شوند.
 • خانواده ایرانی باید بخود بیاید و دست از آنچه به اشتباه برای خود« آبرو» و« اخلاق» می پندارد، بردارد. معنای این حرف آن نیست که باید بی بند و باری را بپذیرد بلکه بی بندو باری حقیقی همان پوشاندن گناه و بی مجازات گذاشتن جانیان از ترس آبروریزی و سرکوفت زدن به قربانیان یعنی فرزندان و دوستان خودشان است.
 • آبرو یعنی مسوولیت داشتن و برخورد با واقعیت ها و مدیریت کردن زندگی و این که اعتماد و عشق را نسبت به فرزندان خود بیشترکنیم و فکر نکنیم با فشار، اجبار و سختگیری ، راه هایی که احتمالا صد یا پنجاه سال پیش جواب می دادند، در شهرهای میلیونی و ارتباطات پیچیده ای که وجود دارد ، پاسخگواند و با بکار بستن آنها زندگی مناسبی خواهیم داشت.

آیا بهبود وضعیت بعد از تجاور جنسی ممکن است ؟

اگرچه تجاوز جنسی باعث عذاب و اذیت شدید میشود و اثرات درازمدت را بر روح و روان قربانی به جا میگذارد، باز هم شیوه هایی وجود دارند تا شخص حادثه را پشت سر گذاشته به زنده گی عادی ادامه دهند.

ولی کنترل زنده گی را دوباره در اختیار خود درآوردن امکان پذیر است. با ابراز نمودن آنچه که رخ داده باشد و کسی که گوش میدهد به حرف های قربانی باور کند، ممکن است باعث کاهش احساس تنهایی نزد قربانی شود.

شخصی را انتخاب کنید که شما بالایش اعتماد دارید یا به کسی بیگانه بطور مثال یک مشاور امور اجتماعی یا روانشناس مراجعه کنید.

اگر کسی در حال حاضر در معرض تجاوز جنسی قرار داشته باشد، شاید جرأت افشا کردن آن هنوز دشوار باشد. اگر این شخص در معرض تهدید قرار داشته باشد، میتواند بدون ذکر نام با مشاور تماس بگیرد.


بیشتر بخوانید :

تجاوز جنسی در قانون چه مجازاتی دارد ؟

تجاوزجنسی و پس‌لرزه‌های روانی

آزار جنسی چیست و چگونه میتوان آن را ثابت کرد ؟


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(3 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  
 • برچسب ها:
 • تجاوز جنسی
 • تجاوز جنسی چیست
 • تجاوز جنسی چیست ؟
 • تفاوت میان آزار جنسی و تجاوز جنسی
 • آثار تجاوز جنسی
 • عواقب تجاوز جنسی
 • مقابله با تجاوز جنسی
 • پیش‌گیری از تجاوز جنسی
 • بهبود وضعیت بعد از تجاور جنسی

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter