دلگرم
امروز: دوشنبه, ۰۳ مهر ۱۴۰۲ برابر با ۰۹ ربيع الأول ۱۴۴۵ قمری و ۲۵ سپتامبر ۲۰۲۳ میلادی
با سندرم برانگیختگی هفت‌ ساله زناشویی و راه درمان آن آشنا شویم
15
زمان مطالعه: 5 دقیقه
سندرم برانگیختگی هفت‌ ساله زناشویی اصطلاحی در روانشناسی رابطه است که می‌گوید پس از حدود هفت سال اشتیاق جنسی و احساس رضایت رابطه زناشویی کاسته می‌گردد. با ما همراه باشید تا در اینباره بیشتر بدانیم .

سندرم برانگیختگی هفت‌ ساله زناشویی چیست؟

سندرم برانگیختگی هفت‌ ساله زناشویی نظریه، عقیده و اصطلاحی در روانشناسی رابطه است که می‌گوید پس از حدود کم و بیش هفت سال اشتیاق جنسی و احساس رضایت رابطه زناشویی به تدریج کاسته می‌گردد.

این نظریه از گرایش به پیمانشکنی و خیانت زناشویی در حدود سال هفتم ازدواج سخن می‌گوید. تمایل به طلاق از دیگر ادعاهای این نظریه است.

این موضوع روانشناسی همچنین تمایل فرد متأهل به ارزیابی مجدد در ارتباط زناشویش را بازگو می‌کند.

البته این مدت بر اساس آمار و شواهد ممکناً و محتملاً کمتر از هفت سال هم روی می‌دهد اما با توجه به این که بر اساس برخی آمارها در آمریکا متوسط طول عمر هر ازدواج هفت سال است مدت هفت سال را برای این تئوری در نظر گرفته‌اند.

وسوسه و برانگیختگی هفت‌ساله زناشویی چیز بدی نیست ولی آن چیز که اهمیت دارد این است که نباید توجه زیادی به آن کرد زیرا در زندگی اولویت اصلی ازدواج و روابط با همسر است.

احساس آزردگی، عدم تمایل به حل مشکلات، ناامیدی از حل مشکلات، افسردگی، احساس پوچی و بی‌معنایی و احساس نداشتن حامی عاطفی از جمله نشانه‌های عاطفی افراد دلزده جنسی است.

در کشورهایی که ازدواج مجدد مرسوم است، برخی از مردان پس از گذشت مدتی از زندگی زناشویی، تمایل به ازدواج دوم یا سوم پیدا می‌کنند.

مسئله روابط پنهانی و علل و عوامل تمایل مردان به سوی همسر دوم یکی از بحث انگیزترین موضوعات خانواده‌های امروزی به ویژه در بین زنان شده‌ است. علت بیشتر مراجعات به مراکز مشاوره به این موضوع مربوط می‌شود.

نام این پدیده (برانگیختگی هفت‌ساله زناشویی) برگرفته از فیلم خارش هفت‌ساله (۱۹۵۵ میلادی) می‌باشد.

آشنایی با پدیده برانگیختگی هفت‌ساله زناشویی

تحقیقات دربارهٔ برانگیختگی هفت‌ساله زناشویی نشان می‌دهد که این نشانه احساسی واقعی است که در شخص متأهل رخ می‌دهد اما عدم اشتیاق به همسران به یکدیگر پس از هفت سال یک نظریه است و ممکن است در بسیاری از زوج‌ها صحت نداشته باشد.

درک و شناخت برانگیختگی هفت‌ساله زناشویی آسان است، موضوع‌های قابل اهمیت تلاش و اقدام برای دوری گزیدن از تجربه این احساس و شناسایی راه‌کارهای از بین بردن آن است.

زوج‌هایی که با پدیده برانگیختگی هفت‌ساله زناشویی رو به رو نشده‌اند و آن را تجربه نکرده‌اند می‌توانند مشاور خوبی برای حل این مشکل باشند.

زوج‌هایی بوده‌اند که اذعان داشته که سال به سال زندگی زناشویی آن‌ها بهتر و بهتر شده‌ است. این افراد می‌گویند توجه به زندگی مشترک و دقت در رابطه و ملاحظه همسر به صورت سال به سال، کلید موفقیت‌مان در مواجه نشدن با پدیده برانگیختگی هفت‌ساله زناشویی می‌باشد.

این بدان معنی است که همان مقدار که کودکان در زندگی مشترک نیازمند توجه هستند، خود زندگی مشترک نیز به توجه و مراقبت نیاز دارد.

اغلب افراد ارتباط زناشویی را عملی خود جوش و عاشقانه می دانند که به هیچ گونه آموزش یا برنامه ریزی نیاز ندارد.

اما توجه داشته باشید رابطه زناشویی، که بخش مهمی از زندگی انسان را تشکیل می دهد و حتی در تعیین میزان احساس رضایت از زندگی نقش کلیدی دارد، مانند بسیاری از رفتارهای ما در اثر آموزش و یادگیری جهت دهی مناسب پیدا می کند.

کسب اطلاعات درست درباره مهارت های بهبود روابط زناشویی بین دو جنس، تقویت احساس مسؤولیت در قبال زندگی جنسی خویش و آگاهی بیشتر درباره روابط جنسی سالم به شما کمک می کند به ارتباط زناشویی خود انرژی ببخشید و از خاموش شدن شمعی که روشنی زندگی شما تا حدود زیادی به آن وابسته است جلوگیری کنید.

درمان رابطه جنسی

چند راه‌ حل برای درمان سندرم برانگیختگی هفت‌ساله زناشویی

  • پیش از برنامه‌ریزی و تصمیم همسر خود را از طرح و فکر جدید مطلع کنید و در این باره با وی گفتگو و تبادل نظر کنید.
  • روزانه حدود ۱۵ دقیقه با همسرتان صحبت کنید و این را به یک عادت تبدیل کنید.
  • به صورت برنامه هفتگی با همسرتان عاشقانه از خانه بیرون بروید و تفریح کنید. این کار باعث می‌شود در چشم یکدیگر جذاب تر به نظر برسید.
  • در روز حداقل یک بار کاری کنید که همسرتان خرسند شود و احساس خوشبختی کند.
  • خواسته‌های‌تان را شفاف بیان کنید.
  • به منظور تمایل و تحریک بیشتر نسبت به همسرتان، نزدیکی‌های جنسی خود را با فاصله‌های زمانی بیشتری انجام دهید.
  • معاشقه خود را پیش از نزدیکی جنسی طولانی کنید.
  • پیش از نزدیکی جنسی نظافت عمومی و حمام کردن را فراموش نکنید.
  • از نگاه کردن به فیلم‌های محرک جنسی بپرهیزید.
  • ارتباطات احساسی و ذهنی خود را بیشتر کنید و گوشی شنوا برای یکدیگر باشید.

separator line

بیشتر بخوانید:

رابطه جنسی و راه‌های جذاب‌تر شدن رابطه زناشویی چیست ؟

۱۰ راهکار طلایی برای داشتن رابطه جنسی بیشتر و لذت بخش تر

با رعایت این ۱۲ نکته بهترین رابطه جنسی عمر تان را تجربه کنید


این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.7 از 5 (15 رای)  


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !

hits