اعتیاد به رابطه جنسی چیست و چگونه درمان میشود ؟

۸,۵۳۲
۹
۰
دوشنبه, ۰۶ اسفند ۱۳۹۷ ۱۵:۲۲
اعتیاد به رابطه جنسی چیست؟ اعتیاد به رابطه جنسی گونه ای از اعتیاد است که استرس و ناملایمات دوران کودکی میتواند علت آن باشد.
اعتیاد به رابطه جنسی چیست و چگونه درمان میشود ؟

با مجله اینترنتی دلگرم همراه باشد تا با اعتیاد به رابطه جنسی آشنایی کامل پیدا کنید

زمانی که فرد قادر به تعویق انداختن تمایلات و رابطه‌های جنسی نباشد به اعتیاد به رابطه جنسی یا اعتیاد جنسی مبتلا میباشد. در واقع رابطه جنسی و اندیشدن به آن افکار فرد معتاد را تحت سلطه خود قرار داده و نیاز به انگیختگی جنسی جای نیاز به صمیمت را در وی می‌گیرد. علت این موضوع می‌تواند بدرفتاری‌ای باشد که در سنین کودکی این گونه افراد با آن روبرو بوده‌اند. دیگر علت اعتیاد به رابطه جنسی استرس می‌باشد.

در واقع فرد معتاد از طریق رابطه جنسی آلام عاطفی و عقده‌های روانی خود را تسکین می‌دهد. باید توجه داشت که نباید اعتیاد به رابطه جنسی را با شهوت جنسی قوی اشتباه گرفت. فرد معتاد به رابطه جنسی ممکن است دارای شهوت جنسی اندکی باشد. اعتیاد به رابطه جنسی در هر دو جنس زن و مرد مشاهده می‌گردد. در واقع با ارضاء جنسی به فرد احساس سرخوشی در پی آزادسازی آدرنالین و اندورفین‌ها دست داده و وی را موقتا آرام می‌کند ولی معمولاً فرد از رابطه جنسی خود لذت چندانی نمی‌برد؛ زیرا پس از آن دچار احساس گناه و شرمساری می‌گردد.

اعتیاد به رابطه جنسی چیست ؟

اعتیاد به رابطه جنسی یک بیماری پیشرونده بوده و قابل درمان نمی‌باشد، اما می‌توان همانند بسیاری بیماری‌های دیگر، آن را متوقف نمود. دراین بیماری، یک الگوی وسوسه و اجبار به برقراری رابطه جنسی وجود دارد که در آن روابط جنسی منجر به تخریب‌های زیادی در زمینه‌های کاری، خانوادگی و عزت نفس، می‌گردند. استفاده از خدمات انجمن های معتادان جنسی گمنام از بهترین روش‌های مقابله با پیشرفت این نوع اعتیاد است.

به طور کلی اعتیاد به رابطه جنسی یک رفتار وسواسی و جبری است که اغلب در مردان اتفاق می افتد اما گاهی خانم ها و به ویژه خانم هایی که نرینگی بیشتری دارند هم دچار آن می شوند. افراد دچار اعتیاد جنسی احساس اجبار و بیقراری مداوم و مکرر در برقراری ارتباط زناشویی دارند و اگر در طول روز یا هفته نتوانند رابطه جنسی داشته باشند، نشانه های محرومیتی از خود نشان می دهند که شبیه نشانه های محرومیت از مواد است. یعنی این افراد خسته، کسل، مضطرب و بیقرار می شوند و الگو های رفتاری شان به هم می ریزد و آرامش خود را از دست می دهند. این موضوع آنقدر برای این افراد بزرگ است که آنها از نظر کارکرد های زندگی دچار مشکل می شوند.


علایم اعتیاد به رابطه جنسی

 • دارا بودن شریک جنسی متعدد بدون تعهد
 • خودارضایی وسواسی و مفرط
 • آزار جنسی و تجاوز جنسی دیگران
 • روسپیگری و یا استفاده از آن
 • اقدام به برقراری روابط جنسی مخاطره آمیز
 • کاهش معنویت و نقض مداوم سیستم ارزشی فرد
 • شهوت جنسی مفرط و بیش از اندازه به مسایل جنسی اندیشدن


نشانه های بارزتر اعتیاد جنسی

افرادی که به رابطه جنسی معتاد هستند معمولا فراز و فرود های خلقی زیادی دارند. یکی از اختلالاتی که با وسواس های مختلف همراه است، طیف اختلالات افسردگی دوقطبی به ویژه دوقطبی نوع یک و دو یعنی خلق ادواری و خلق چرخه ای است. افرادی که اختلال شخصیت مرزی دارند یا ضداجتماعی و خودشیفته هستند هم ممکن است دچار اعتیاد جنسی شوند.

افرادی که علاقه مند رابطه جنسی هستند، معمولا مشخصات خاصی را مدنظر دارند اما افراد عیاش هیچ الگویی ندارند؛ به طور مثال مردی ذائقه ترش را دوست دارد، مرد دیگری مزه شور را دوست دارد، یکی دیگر مزه شیرین را می پسندد ولی مردی که امروز غذای شور و فردا غذای شیرین می خورد، پس فردا مزه تلخ را دوست دارد و روز دیگر مزه ترش را، دیگر طبیعی نیست.


ویژگی‌های اعتیاد به رابطه جنسی

در اعتیاد جنسی رفتارهای جنسی یکدیگر را تقویت می‌کنند؛ به عبارت دیگر فرد معتاد از یک نوع رفتار به نوعی دیگر گرایش پیدا می‌کند. مانند اعتیاد به غذا خوردن، اعتیاد به کار ، مصرف مواد مخدر،..

اعتیاد جنسی شامل یک سری ویژگی‌هایی می‌باشد:

 1. اشتغال و وسواس فکری: یعنی شخص بصورت مداوم در رابطه با موقعیت‌ها و حوادث جنسی دارای اشتغال ذهنی است و تمرکز مداوم فرد با مسائل جنسی باعث سطح بالای تحریک پذیری جنسی در او می‌گردد.
 2. تمایل به تحریک شدن بیشتر: خصیصه دوم در اعتیاد جنسی تکراری شدن رفتار است به عبارتی شخص به رفتار جنسی خود برای ارضا ادامه نمی‌دهد بلکه هدف تحریک شدن هرچه بیشتر است و بدین شکل این اعتیاد به تداخل با برنامه‌های روزانه می‌انجامد و عملکرد اجتماعی و فردی را مختل می‌کند ولی با وجود این عوارض، رفتار وی تداوم پیدا می‌کند.
 3. از دست دادن کنترل رفتاری: ویژگی سوم، از دست دادن کنترل (اجبار) شخص با وجود مشکلات حاصل است که کماکان به رفتارهای تکراری خود شامل تحریک پذیری بالا بدون احساس رضایت،... ادامه می‌دهد و نمی‌تواند رفتار را متوقف کند با اینکه هر روز وقت بیشتری را برای متوقف کردنش اختصاص می‌دهد.
 4. خسته شدن از رفتار غیر قابل کنترل: خستگی خصیصه چهارم اعتیاد جنسی است. شخص که دچار احساس شرمساری از رفتار شدید و غیر قابل کنترل خود و آسیب‌هائی که به دیگران می‌زند است، کاملاً خسته وسرخورده می‌شود.


اعتیاد جنسی از کجا می آید؟

اعتیاد جنسی در شرایطی که فرد در موقعیت های اضطرابی قرار می گیرد، بیشتر بروز می کند چون وسواس و اجبار هر کدام یک نوع اضطراب هستند و مانند سایر الگو های وسواسی مثل وسواس پاکی و نجسی، وسواس به تقارن و نظم، افکار وسواسی و. . . این وسواس به رابطه جنسی هم پیدا می شود. گاهی اوقات برای افراد معتاد به رابطه جنسی تناوب این کار مهم است و گاهی هم تنوع در شیوه رابطه زناشویی اهمیت پیدا می کند و گاهی هم هردو.


ارتباط بین پورنوگرافی و اعتیاد به رابطه جنسی

برای اغلب معتادین جنسی ترکیبی از اعتیاد به پورنوگرافی و خود ارضایی، اساس اعتیاد آنها را تشکیل می‌دهد. بسیاری از معتادین برای آزادی از این ترکیب با مشکلات بزرگی مواجه می‌شوند. پورنوگرافی به همراه تخیلات، دنیایی غیر واقعی برای شخص معتاد به وجود می‌آورد که در سرتاسر دوران نوجوانی و بقیه مراحل رشد همراه او می‌ماند و برای آنها یک رابطه جنسی غیر واقعی بوجود می‌آورد که باعث می‌شود از لحاظ جنسی و احساسی به استقلال برسند و قبل از اینکه به طور واقعی با یک شخص واقعی ارتباط جنسی داشته باشند، صدها بار این رابطه را به صورت غیر واقعی برقرار کرده‌ باشند.


درمان اعتیاد به رابطه جنسی

درمان اعتیاد به رابطه جنسی شامل آموزش نحوه ارضاء تمایلات جنسی بطور سالم و طبیعی، مشاوره فردی، بازسازی روابط از هم گسسته فرد و آموزش تکنیک‌های غلبه بر استرس می‌باشد. اما گام نخست درمان پذیرش فرد به اعتیاد و تمایل فرد به ترک آن می‌باشد.

ٰروان درمانی و گفتاردرمانی هم در ادامه روند درمان برای فرد معتاد جنسی حتما مورد نیاز است ولی در این مورد شیوه روانکاوی یعنی تحلیل روانی توصیه نمی شود بلکه رفتار درمانی شناختی توصیه می شود. شناخت درمانی و رفتاردرمانی نقش بسزایی در این موضوع دارد. البته این موضوع مستلزم آن است که افراد پیگیری کنند چون خیلی از افراد به محض اینکه با دارودرمانی مشکل شان حل می شود، مراجعه شان را قطع می کنند.

بیشتر بخوانید:

۱۵ مدل پوزیشن ۶۹ رابطه جنسی (ویژه زوجین) +۱۸

۳۰ مدل رابطه جنسی بدون دخول مناسب دوران عقد و نامزدی !


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(9 امتیاز , میانگین: 3.8 از 5)  
 • برچسب ها:
 • اعتیاد به رابطه جنسی
 • اعتیاد به رابطه جنسی چیست ؟
 • علایم اعتیاد به رابطه جنسی

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter