دلگرم
امروز: جمعه, ۱۰ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۱۶ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۱ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
سکسومنیا چیست؟
5
زمان مطالعه: 8 دقیقه
سکس در خواب چیست؟ علائم، دلایل، تشخیص و درمان سکسومنیا : سکسومنیا یا رابطه جنسی در خواب نوعی جرقه مغز در خواب محسوب می شود که به خاطر آن فرد در خواب و بدون هوشیاری اقدام به برقراری رابطه جنسی می کند. در این مقاله از دلگرم بیشتر به این اختلال می...

از سکسومنیا چه میدانید؟

سکسومنیا Sexomnia یک اختلال خواب است که سکس در خواب نامیده می شود. رابطه جنسی در خواب (سکسومنیا) ، مانند راه رفتن در خواب، نوعی پاراسومنیا (خواب پریشی) است.پاراسومنیا حاصل، گیر کردن مغز شما بین مراحل خواب است. در این مرحله بینابین، ممکن است شما در هنگام خواب همانند زمانی که بیدار هستید عمل کنید.

افراد مبتلا به سکسومنیا Sexomnia یا سکس در خواب احساسات مربوط به رابطه جنسی را تجربه می کنند. این رفتارها از استمناء تا مقاربت جنسی متغیر هستند. درمان اختلالات خواب اساسی و يا مسائل رفتاري ممكن است شامل رابطه جنسي در خواب هم باشد.

متخصصین خواب این پدیده را به رسمیت شناختند

زمانی که علایم این مشکل را به راهنمای تشخیصی بین المللی خود افزودند:

رفتارهای جنسی غیر طبیعی مرتبط با خواب.اکثر مردم این عارضه را رابطه جنسی در خواب یا سکس در خواب یا sleep s-e-x یا سکسومنیا sexsomnia می نامند.

divider

علائم سکسومنیا (Sexomnia)

افراد مبتلا به این اختلال در هنگام خواب رفتارهای جنسی از خود نشان میدهند و اغلب با دیگران این رابطه را برقرار میکنند.
مشکل اختلال خواب پریشی مانند سکسومنیا این است که فرد مبتلا به این اختلال ممکن است متوجه نشود که دچار این مشکل است. ابتدا همسر، والدین، هم اتاقیها یا دوستان ممکن است متوجه این رفتارها شوند. فرد مبتلا به این وضعیت ممکن است تا زمانی که شخص دیگری او را متوجه نکند، نداند که چه اتفاقی می افتد.

رفتارهای معمول افراد مبتلا به سکسومنیا عبارتند از:

 • لمس کردن و یا بوس کردن و نوازش فردی که کنار او خوابیده است.
 • فشار آوردن به باسن
 • رفتارهایی که تقلیدی از رابطه جنسی است.
 • استمناء
 • مقاربت
 • ارگاسم خود به خودی
 • نگاه بهت زده و مات در چشمان در طول این رفتار ها
 • بی خبری از انجام این رفتارها بعد از بیدار شدن

اگر فرد بعد از بیدار شدن از این رفتار خود آگاه نباشد، می تواند نشانه ای از پاراسومنیا باشد. افراد مبتلا به سکسومنیا ممکن است چشم خود را باز کنند و مانند فرد بیدار عمل کنند. با این حال، آنها در حال تجربه وضعیت فراموشی هستند و چیزی به یاد نمی آورند.
به همین ترتیب، تغییرات ظریف در رفتار جنسی ممکن است نشانه اختلال خواب باشد. افراد مبتلا به سکسومنیا ممکن است در طول رفتارهای جنسی در سکسومنیا از آنچه که در بیداری انجام میدهند، جسورانه تر عمل کنند. چون آنها خواب هستند، خودبازداری ممکن است کمتر باشند، بنابراین این رفتارها ممکن است با شریک جنسی متفاوت باشد.

divider

علت سکسومنیا (Sexomnia)

دکتر مایکل کرامر بورنمن Michel Cramer Bornemann :

محقق ارشد در انجمن پزشکی قانونی خواب در مینسوتا Minnesota می گوید این اختلال را به عنوان شکل دیگری از راه رفتن در خواب در نظر بگیرید.

دکتر بورنمن می گوید :

وقتی که مغز شما مراحل مختلف خواب را طی می کند، گاهی ممکن است نورون ها یا عصب ها از این مراحل جا بمانند یا آزاد نشوند. این خطا بخشی از مغز را روشن می کند، در حالیکه بقیه قسمت های مغز هنوز خواب هستند. دکتر بورنمن می گوید آزاد نشدن نورون ها ممکن است در بخش هایی از مغز رخ دهد که اساسی ترین عملکردهای انسانی را کنترل می کنند.

او می گوید: رفتارهای اولیه ای وجود دارد که در عمق مغز جای گرفته اند، این رفتارها حرکات ساده ای هستند که برای بقا ضروری می باشند، مانند وضعیت دفاعی و جویدن. البته برقراری رابطه جنسی و تمایلات جنسی نیز از آن جمله اند. در واقع بخشی از مغز که مربوط به نیازهای اولیه شماست بیدار است و شما را وادار به برقراری رابطه جنسی با همسرتان می کند، در حالیکه بخش پیچیده و مدرن مغزتان که دارای بخش های مختلف است، هنوز خواب است.

دکتر بورنمن می گوید سکس در خواب یا سکسومنیا برای هر کسی ممکن است رخ دهد، و همچنین خانم ها نیز ممکن است دچار این حالت شوند. بیشتر از 4 درصد خانم ها رابطه جنسی در خواب را داشته اند.این موضوع هیچ ارتباطی به خواب دیدن های جنسی یا عدم رضایت نسبت به زندگی جنسی نداردو اساسا نوعی جرقه مغزی است؛ نوعی جرقه عجیب و غریب مغزی.و در انتها دکتر بورنمن می گوید این یک اختلال نیست مگر اینکه مشکلی ایجاد کند. اگر در رابطه با آن نگران هستید، به یک متخصص خواب مراجعه کنید – ترجیحا پزشکی که متخصص جنبه های عصبی رفتاری طب خواب باشد.

پزشکان چندین عامل را می شناسند که میتوانند در این اختلال نقش داشته باشند. این موارد عبارتند از:

 • محرومیت از خواب
 • افزایش استرس
 • اضطراب
 • افزایش خستگی
 • برخی داروهای خاص
 • استفاده از داروهای تقویت روحیه یا داروهای تجویزی که برای شما تجویز نشده اند.

divider

عوامل خطر

داشتن شرایط پزشکی نیز ممکن است باعث ایجاد سکسومنیا شود. این شرایط اغلب در خواب تداخل ایجاد میکنند. این شرایط عبارتند از:

 • اختلالات خواب همزمان، از جمله صحبت کردن در خواب و یا راه رفتن در خواب
 • سندرم پای بی قرار
 • آپنه خواب بازدارنده
 • صرع مرتبط با خواب
 • بیماری رفلاکس اسید معده (GERD)
 • آسیب های سر
 • میگرن
 • اختلال خواب

divider

شیوع بیماری

مشخص نیست که چقدر سکسومنیا رایج است، اما به نظر می رسد نادر باشد. مطالعه ای نشان داد که ۸ درصد از افراد در کلینیک اختلال خواب کانادا، علائم سکسومنیا را نشان می دهند. مردان تقریبا سه برابر بیشتر از زنان این اختلال را داشتند. زنان مبتلا به سکسومنیا بیشتر محتمل استمناء هستند.به یاد داشته باشید نتایج این مطالعه تنها شامل افرادی است که در درمانگاه اختلال خواب خاص قرار دارند. این وضعیت به احتمال زیاد در جمعیت عمومی کمتر رایج است.

افراد مبتلا به این اختلال ممکن است علائم خود را گزارش ننمایند، زیرا ممکن است احساس شرمندگی یا خجالت داشته باشند یا از وضعیت خود بی اطلاع باشند. این بدان معناست که موارد بیشتری نسبت به آنچه شناخته شده است، وجود دارند. از ۸۳۲ شرکت کننده در مطالعه کانادایی، تنها چهار نفر نگرانی خود را در رابطه با سکسومنیا در طول جلسات مشاوره با متخصصان خواب ابراز کردند.

در جستجوی کمک

انجام کارهایی که در خواب انجام میدهید و در بیداری نمی دانید آنها را انجام داده اید، میتواند هشداری برای شما باشند. برخی رفتارهای سکسومنیا ممکن است بی ضرر باشند، مانند خودارضایی. اما در برخی موارد نیز، این رفتارها می توانند کاملا جدی باشند. در واقع، سکسومنیا به عنوان دفاعی در موارد تجاوز جنسی مورد استفاده قرار گرفته است.ممکن است برای شریک جنسی فرد مبتلا به سکسومنیا، این نگرانی پیش آید که این رفتار نشانه نارضایتی در رابطه شمااست. این مسئله می تواند منجر به افزایش فاصله بین شما و همسرتان شود.

تمام اینها دلایل معتبری هستند که برای کمک به اختلال خواب خود کاری کنید. اگر همسر یا شریک جنسی شما رفتار خواب غیر معمولی در طی چند هفته یا چند ماه گزارش می دهد، به متخصص خواب مراجعه کنید. اگر متخصص خوابنمی شناسید از پزشک خانوادگی خود کمک بگیرید.

divider

تشخیص سکسومنیا

قبل از مراجعه به پزشک، از هر کسی که رفتارهای جنسی شما را در خواب دیده است، در مورد آنچه مشاهده کرده است بپرسید. همچنین باید الگوهای خواب خود را برای ارائه به پزشک تهیه کنید.داشتن این رفتارهای جنسی در خواب ممکن است برای پزشک شما در تشخیص بیماری کافی باشد. اگر کافی نباشد، ممکن است پزشک درخواست کند که برای آزمایش بررسی خواب آماده شوید.مطالعات خواب معمولا در تجهیزات پزشکی تخصصی انجام می شود. این آزمایش، که پلیسومنوگرافی نیز نامیده می شود، در حین خواب موارد زیر را ثبت میکند:

 • امواج مغز
 • ضربان قلب
 • الگوی تنفس
 • حرکت پاها و چشم ها

divider

درمان سکسومنیا

درمان برای سکسومنیا اغلب بسیار موفق بوده است. این درمان ها عبارتند از:

درمان اختلالات خواب اصلی

اگر احتمال دارد سکسومنیا نتیجه اختلال دیگر خواب مانند آپنه خواب یا سندرم پای بیقرار باشد، درمان اختلال اصلی نیز ممکن است رفتارهای غیرقابل توصیف جنسی را متوقف کند. به عنوان مثال، آپنه خواب عمدتا با یک دستگاه فشار مثبت هوائی (CPAP) درمان می شود.

تغییرات در داروها

اگر قبل از اینکه سکسومنیا شروع شود، داروی تجویزی جدیدی را شروع کرده باشید، تعویض دارو ممکن است این اختلال را متوقف کند. داروهای خواب، از جمله داروهای بدون نسخه، ممکن است موجب بروز پاراسومنیا شوند.

داروها برای بیماریهای نهفته

بیماری هایی مانند افسردگی، اضطراب و استرس می توانند باعث ایجاد اختلالات خواب و سکسومنیا شوند. دارو یا گفتار درمانی ممکن است گزینه های درمانی باشد که می توانند رفتارهای جنسی را متوقف کنند..

داروهای جدید

در حالی که بعضی از داروها می توانند منجر به سکسومنیا شوند، ممکن است برخی دیگر آن را متوقف کنند. داروهای ضد افسردگی و داروهای ضد تشنج میتوانند تجویز شوند.

دیدگاه کلی :
بررسی علل زمینه ای در اغلب موارد با موفقیت، سکسومنیا را درمان می کند. گاهی اوقات ممکن است سکسومنیا را دوبارهتجربه کنید، به خصوص اگر الگوهای خواب شما تغییر یابند یا دچار اختلالات خواب دیگری شوید. اکثر افراد از درمان خودرضایت خواهند داشت.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.2 از 5 (5 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits