دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۰۶ آبان ۱۴۰۰ برابر با ۲۱ ربيع الأول ۱۴۴۳ قمری و ۲۸ اکتبر ۲۰۲۱ میلادی
واژينيسموس چيست؟
0
زمان مطالعه: 10 دقیقه
واژینیسموس (عدم موفقیت در انجام نزدیکی) : واژینیسموس چیست و چگونه درمان می‌شود؟ واژینیسموس یک اختلال جنسی شایع در زنان است. در این عارضه ماهیچه‌های واژن به هنگام نزدیکی بطور غیر ارادی منقبض و سفت می‌شود.

واژینیسموس یا عدم موفقیت به نزدیکی چیست؟

واژینیسموس که اغلب به آن واژینیسم هم گفته می شود، اصطلاحی است که برای توصیف حالت انقباض غیر ارادی عضلات ناحیه واژن در هنگام دخول به کار می رود که این وضعیت می تواند دائمی یا عود کننده باشد.این مشکل می تواند زندگی شما را به طور کامل مختل کند و منجر به ناراحتی، از دست دادن اعتماد به نفس و مشکلات در روابط بین زوجین شود. این مشکل همچنین می تواند مانعی بر سر راه فرزند دار شدن شما باشد. این وضعیت همچنین می تواند معاینات لگنی یا رحمی را دشوار یا غیر ممکن کند.

انواع مختلف واژینیسموس

خانم‌ها ممکن است در هر سن و مرحله‌ای از زندگی‌شان، واژینیسموس را تجربه کنند. این عارضه بر اساس زمان شروع و بروز، در دو گروه عمده اولیه و ثانویه تقسیم‌بندی می‌شود.

واژینیسموس اولیه:

مواردی که زن در اولین تجربه جنسی دچار انقباض واژن شده و مرد در هنگام دخول با مانع برخورد می‌کند. این عارضه، علت مشکلی به نام ازدواج به وصال نرسیده است که در طی آن زوج هرگز موفق به نزدیکی نمی‌شود. زنان دچار این عارضه ممکن است در هنگام معاینه واژینال هم دچار انقباضات مشابهی شوند.

واژینیسموس ثانویه:

به تجربه انقباضات واژن بعد از یک دوره رابطه جنسی موفق گفته می‌شود و زن ممکن است بعد از سال‌ها انجام رابطه جنسی بر اثر مشکلاتی مثل عفونت و واکنش‌های روانی نسبت به همسر و فعالیت جنسی، دچار درد و انقباض در هنگام دخول بشود.

علائم اصلی واژینیسموس کدامند؟

علامت اصلی واژینیسموس منقبض شدن غیر ارادی واژن است که می تواند دخول را دشوار یا حتی غیر ممکن کند.
علائم این مشکل در میان زنان متفاوت است. واژینیسموس درجات مختلفی دارد. برخی زنان قادر به وارد کردن هیچ چیزی در واژن خود نیستند زیرا به طور کامل بسته می شود، در حالی که بقیه می توانند تامپون را وارد واژن خود کنند اما قادر به برقراری رابطه جنسی نیستند و زنان دیگری هم هستند که قادر به برقراری رابطه جنسی هستند اما این رابطه برایشان بسیار دردناک است.

 علل و درمان واژینیسموس(دخول غیرممکن)

دیگر علائم واژینیموس می توانند شامل موارد زیر باشند:

• احساس سوزش در هنگام دخول یا وارد کردن چیزی به واژن
• ترس شدید از دخول و درد که موجب می شود خانم از رابطه جنسی دوری کند
• در صورت تلاش برای دخول، زن میل جنسی خود را از دست می دهد.
منقبض شدن واژن غیر داوطلبانه است و نمی توانید هیچ کاری برای متوقف کردن آن انجام دهید. بدن شما یاد گرفته که دخول را با درد مرتبط سازد و هرگاه که انتظار دخول یا وارد شدن چیزی را به واژن خود داشته باشید، عضلات واژن به عنوان واکنش محافظتی منقبض می شوند.

این حرف حقیقت ندارد که زنان مبتلا به واژینیسموس، دوست ندارند یا نمی خواهند که رابطه جنسی داشته باشند. بسیاری از زنان از رابطه نزدیک مثل پیشنوازی و معاشقه جنسی با همسرشان لذت می برند و در طی آن حتی ممکن است به ارگاسم برسند. مشکل آن جایی است که تلاش برای انجام دخول صورت می گیرد، در این نقطه واژن آنها بصورت غیر ارادی منقبض می شود.

علت ابتلا به واژینیسموس چیست؟

در حال حاضر منابع علمی دلایل واضحی را برای واژینیسموس مشخص نکرده‌اند. باید گفت عمده‌ترین علت این اختلال، علل روانی است. به نظر می‌رسد تجربه دردناک و انتظارات منفی درباره دخول واژینال، مثلا ترس از پارگی و خونریزی شدید، موجب بروز افکار ترسناکی در ذهن فرد می‌شود که به دنبال آن، ترس از دخول و درد همراه با مقاربت ایجاد می‌شود و زن برای مقابله با این ترس، از همه فعالیت‌هایی که مربوط به دخول واژینال است پرهیز می‌کند. معمولا هر چه تلاش برای ادامه فعالیت جنسی بیشتر باشد، پاسخ واکنشی شدت بیشتری می‌یابد و درد و سفتی تشدید می‌شود.

 علل و درمان واژینیسموس(دخول غیرممکن)

می‌توان اصلی‌ترین دلایل بروز این بیماری را موارد زیر دانست:

 • مقاربت شتاب‌زده در شب اول ازدواج و تجربه دردناک ناشی از این مسئله
 • ناآگاهی از آناتومی و عملکرد دستگاه تناسلی زن
 • ناآشنایی با روش‌های فعالیت جنسی
 • تفاوت‌های فرهنگی زن و شوهر درباره روابط جنسی
 • سابقه خشونت و سوء استفاده جنسی
 • دریافت اطلاعات غلط از والدین و همسالان درباره روابط جنسی
 • داشتن احساس گناه از انجام روابط جنسی
 • سابقه بیماری، جراحی و مداخلات پزشکی
 • ترس از بارداری
تذکر: معاینه‌ لگن‌ به‌ وسیله‌ یک پزشک و مشاوره‌ قبل‌ از شروع‌ فعالیت‌ جنسی می‌تواند تا حدی از بروز این اختلال پیشگیری کند.


چرا من واژینیسموس دارم؟

دلایل بسیاری وجود دارد که چرا عضلات واژن برخلاف میل زنان منقبض می شوند. مهم ترین این دلایل را در ادامه برای شما توضیح می دهیم.

1- مشکلات جنسی


واژینیسموس اغلب با تجربه جنسی قبلی یا دیگر مشکلات جنسی مرتبط است.
برای مثال، رابطه جنسی ناخوشایند قبلی یا معاینه توسط پزشک زنان در سن پایین می تواند منجر شود که بدن به شیوه ای محافظتی برای اجتناب از درد بیشتر واکنش نشان دهد. درک نادرست از رابطه جنسی یا احساس شرم از رابطه جنسی نیز می تواند در وقوع واژینیسموس سهیم باشند.

برای مثال، افرادی با شرایط زیر معمولا با رابطه جنسی مشکل دارند:

• زنانی که در کودکی و نوجوانی شیوه تربیت بسیار سختگیرانه ای داشته اند و هیچگاه درباره رابطه جنسی آگاهی لازم را پیدا نکرده اند.
• زنانی که به آنها گفته شده است که میل جنسی گناه است و رابطه جنسی بسیار دردناک است.
• کسانی که تحت تاثیر تابوهای فرهنگی درباره رابطه جنسی قرار گرفته اند.
• تعرض جنسی یا تجاوز نیز می توانند منجر به واژینیسموس شوند.

2- درد در هنگام رابطه جنسی

احساس درد در هنگام رابطه جنسی (مقاربت دردناک) می تواند منجر به واژینیسموس شود.
موارد زیر می توانند منجر به رابطه جنسی دردناک شوند.
• ولوودینیا (اعصاب بیش از حد حساس در ناحیه ورودی واژن) تحریک شده باشد
• جراحی در ناحیه تناسلی (مانند اپیزیاتومی در طی زایمان)
• عفونت ناحیه تناسلی مانند کاندیدیاز (نوعی عفونت قارچی)، زگیل تناسلی یا تریکومونا که نوعی بیماری آمیزشی است که توسط نوعی انگل اتفاق می افتد.
• پرتودرمانی ناحیه لگن
• خشکی واژن که اغلب ممکن است در هنگام مصرف قرص ضدبارداری یا پس از یائسگی رخ دهد.
• عدم تحریک جنسی قبل از رابطه جنسی
• عوارض جانبی برخی داروها
• زخم و پارگی کوچک در دهانه واژن
• آندومتریوز یا بیماری التهاب لگن نیز ممکن است موجب درد در حین رابطه جنسی شوند که البته درد بیشتر در سمت لگن است.

3- موارد دیگر

غیر از موارد بالا عوامل دیگری هم هستند که می توانند موجب واژینیسموس شوند. این عوامل عبارتند از:

• ترس از کوچک بودن واژن برای رابطه جنسی
• ترس از بارداری
• آسیب به واژن یا عضلات اطراف آن در حین زایمان
• مشکل در روابط بین زوجین
• خستگی یا افسردگی

 علل و درمان واژینیسموس(دخول غیرممکن)

روش‌های درمان واژینیسموس

درمان از طریق مراجعه به متخصص و مشاور

در این روش زوجین با یکدیگر می توانند به متخصص مراجعه کنند و به ریشه یابی مشکل خود بپردازند. با مراجعه به پزشک مشخص خواهد شد که این اختلال جنبه روانی دارد یا انقباضات به صورت غیر ارادی رخ می دهند. در صورتی که اختلال به صورت غیرارادی باشد متخصص با روش های پزشکی به درمان آن می پردازد.

ولی اگر جنبه روانی داشته باشد به روانپزشک ارجاع داده و فرد با روش های آرام سازی آشنا می شود. همچنین در این مراجعات، زوجین می توانند با آموزش های مربوط به برقراری رابطه جنسی، آناتومی دستگاه تناسلی، اتفاقات درحین برانگیختگی جنسی و نکات مربوط به عضله های موثر در ایجاد واژینیسموس آشنا شوند و با درکی بهتر، یک رابطه جنسی را برقرار کنند.

استفاده از وان آب ولرم

فرد می تواند قبل از برقراری رابطه جنسی به مدت 15 تا 20 دقیقه در وان آب ولرم بنشیند. این کار باعث شل شدن عضلات و ایجاد آرامش می شود و احتمال ایجاد انقباضات را پایین می آورد.

استفاده از ژل‌های لوبریکنت

ژل‌های لوبریکنت یا همان ژل های مرطوب کننده در افرادی که دچار خشکی واژن هستند، افراد یائسه، افرادی که به تازگی زایمان کرده اند و افرادی که می خواهند اولین تجربه جنسی را داشته باشند، مورد استفاده قرار می گیرد. این ژل ها خشکی واژن را برطرف نموده و حالت لغزنده ای ایجاد می کند که در رابطه جنسی موثر می باشد. اگر شما هم دچار خشکی واژن هستید می توانید با مراجعه به متخصص زنان این مشکل خود را رفع کنید. در این زمینه پیشنهاد می شود مقاله درمان خشکی واژن را مطلعه بفرمایید.

پروتز درمانی

در این روش متخصص از پروتزهای مخصوص ساخته شده از جنس پلاستیک استفاده می کند که باعث گشاد شدن ناحیه تناسلی می شوند. استفاده از این روش ها ابتدا در مطب و توسط متخصص زنان انجام می شود و پس از مدتی و ارائه آموزشهای لازم، این وسایل در اختیار خود فرد قرار می گیرند تا خود فرد به انجام آن بپردازد.

تزریق بوتاکس

بوتاکس دارویی است که در موارد واژینیسموس حاد به عضلات تزریق می شود و باعث فلج شدن آنها می شود. اگر این ماده به ناحیه تناسلی تزریق شود منجر به فلج و شل شدگی عضلات ایجاد کننده واژینیسموس می شود. در برخی افراد یک بار تزریق کافیست ولی در برخی افراد نیاز به چند دوره تزریق می باشد. در برخی افراد پس از تزریق دیگر اصلا دچار واژینیسموس نمی شوند ولی در صورت بازگشت هر 6 ماه یا یک سال تزریق باید تکرار شود.

انجام تمرینات کگل

این تمرینات مربوط به کف لگن می باشند این تمرینات شامل فشار دادن و آزاد کردن ماهیچه های کف لگن می باشند این تمرینات باعث می شود تا فرد به ماهیچه های خود کنترل داشته باشد و از بسته شدن غیر ارادی ماهیچه های واژن جلوگیری کند.

جراحی بزرگ کردن واژن

در صورتی که فرد از قبل جراحی داشته که محل زخم یا بافتی اضافه را بر جای گذاشته باشد که واژن مسدود شده باشد، از جراحی بزرگ کردن واژن استفاده می شود.

 علل و درمان واژینیسموس(دخول غیرممکن)

جدیدترین و موثرترین درمان برای واژینیسموس

امروزه بهترین روش برای رفع مشکلات واژینیسموس استفاده از دستگاه RF می باشد. این دستگاه با استفاده از امواج الکترومغناطیسی که فرکانس بالایی دارند باعث تغییرات مولکولی در عضلات واژن شده و با ارتعاشات مولکولی موجب رهاسازی و بهبود واژینیسموس می شود. با رهاسازی عضلات واژن، دیگر با گرفتگی عضلانی واژن روبرو نخواهیم بود و در نتیجه واژینیسموس درمان می شود.

از مهمترین مزایای استفاده از تکنولوژی RF می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نیاز به تعداد جلسات بسیار پایینی دارد.برای واژینیسموسهای
 • شدید و مقاوم به درمان بسیار موثر است.
 • دیگر نیازی به انجام تمرینات در منزل ندارد و بعد از هر جلسه مراقبت خاصی نیاز نیست.
 • این روش کاملا غیرتهاجمی بوده و هیچ عارضه ای ندارد.
 • شما بعد از همان جلسه اول، تغییرات را احساس خواهید کرد و همین امر موجب تشویق شخص برای حضور در جلسات بعدی می شود.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید