دلگرم
امروز: یکشنبه, ۰۹ مهر ۱۴۰۲ برابر با ۱۵ ربيع الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۱ اکتبر ۲۰۲۳ میلادی
چرا آقایان در خواب جنب می شوند ؟
33
زمان مطالعه: 9 دقیقه
جنب شدن مردها در خواب یا احتلام چیست؟چه عواملی باعث خروج منی در خواب و راهکارهای جلوگیری از آن ، دعای قبل از خواب برای جلوگیری خروج منی ناخواسته

آیا جنب شدن در خواب طبیعی است ؟

جنب شدن در خواب دوران جوانی برای جوانان اتفاق می افتد، احتلام است و این یک چیز عادی و طبیعی است .

اصولاً از نشانه هاي سالم بودن يك جوان از نظر روحي و جسمي اين است كه در دوران جواني، چه در خواب و چه در بيداري نعوظ پيدا كند. اين حركت يا مولود خواب هاي مهيج و يا تجسم سيماي جنس مخالف و يا انديشيدن در مسائل جنسي است .

ممكن است بر اثر خواب ديدن، جنابت و احتلام هم حاصل شود . در اين صورت غسل جنابت واجب مي شود .در این حالت لازم است به اعصاب خود مسلط باشيد . بدون خجالت و حيا به حمام رفته و غسل كنيد . دوره جواني، دوران هيجانات فكري و احساسي است . يكي از نشانه هاي سلامت روحي و جسمي همين است. بروز حالات شهواني در انسان، بیش تر در اثر رشد هورمون هاي جسماني است.

محتلم شدن شما در اين سن بسيار طبيعي و نشانه سلامتي شما است . بايد از اين جهت خدا را سپاسگزار باشيد. عدم احتلام یا احتلام دیر به دیر، به تنهايي مشكلی نيست. اگر گاهي خواب هايي ببينيد كه باعث شود مني با شهوت از شما خارج شود، براي سلامتي دستگاه تناسلي كافي است.

معمولاً اگر هر هفته و یا دو هفته یک بار احتلام صورت گیرد، طبیعی و عادی است . محتلم شدن در هر روز یا دو روز یک بار غیر عادی است. در این صورت لازم است برای درمان به متخصص اعصاب و روان و روانشناس بالینی مراجعه شود.

هر وقت كيسه هاي مني به حد كافي پر شوند ،خود به خود احتلام ايجاد مي شود. جای هیچ گونه نگرانی نیست.

گاهی بي اطلاعي جوان از مسائل حساس دوران جوانی و بلوغ، موجب اختلال رواني و تزلزل در شخصيّتش مي گردد و در نهايت آينده اي مبهم و تاريك در انتظارش خواهد بود. جوان بايد در اين دوران حساس و بحراني ، قدر جواني اش را بداند .

افكار خود را مشغول كنجكاوي ناآگاهانه و انحراف آميز درباره مسايل جنسي ننمايد، زيرا جستجوي بيش از حد در اين باره زمينه وسوسه هاي شيطاني را در وجود وي فراهم مي آورد . ادامه تحصيل و زندگي طبيعي او را با دشواري و سرگرداني رو به رو مي سازد . در نتيجه ، استعدادهاي سرشار و نيروي شاداب جواني از دست مي رود.

برخورد شما با پديده جنسي بايد بسيار عاقلانه و همراه با احتياط باشد. از تحريك دستگاه تناسلي اجتناب كنيد. بلكه بايد از دستكاري و بازي اعضاي تناسلي به شدت پرهيز كنيد . خود را به تحصيل و كارهاي مختلف مشغول سازيد. آلت تناسلي براي بقاي نسل و لذت حلال است.

فقط با ازدواج امكان بهره برداري از آن ميسّر مي شود . چون فعلاً شرایط ازدواج براي شما مهیا نیست، بايد از افكار و تخيلات تحريك آميز و گفت و گو درباره مسائل جنسي و بازي غير متعارف با دوستان پرهيز كنيد تا هر چه ديرتر غريزه شهوت بيدار شود و براي شما مزاحمت ايجاد نكند.

divider

معنی احتلام :

احتلام از انواع انزال است و عبارت است از خارج شدن منی از انسان در هنگام خواب.

در افراد مذکر سلولهای جنسی همواره ساخته می شوند، این کار توسط سلولهای مخصوصی در بیضه صورت می گیرد. اسپرم ها پس از ایجاد در لوله های مخصوصی در بیضه، بالغ و ذخیره می شوند، منتها ظرفیت این مجاری محدود است. به همین دلیل پس از مدتی محدود این لوله ها پر می شوند و باید تخلیه گردند.

در افراد متاهل با رابطه ی جنسی و انزال (خروج منی و اسپرم ها) این مجاری تخلیه می شوند و اسپرم سازی به صورت مستمر صورت می گیرد و با آمیزش توسط فرد تخلیه می شود. ولی در افراد مجرد که فعالیت جنسی ندارند این مجاری پر باقی می مانند و اصولا در برخی شبها در موقع خواب به صورت خود به خود و بدون اراده ی شخص تخلیه می شوند. این پدیده همان احتلام است.

divider

علل احتلام و جنب شدن در خواب:

1. نداشتن همسر و مجرد بودن

انسان معمولاً بعد از اختيار كردن همسر، به ندرت در خواب جنب مى شود.

2. تغذيه :

استفاده از غذاهاى مقوى ، چرب و شيرين خصوصاً هنگام شب نيز از عوامل مستعدّ براى جنابت در وقت خواب است. مصرف برخي غذاها مانند انواع گوشت ها، مواد لبني (كره ، پنير، دوغ و ماست )، شيريني (خرما، انجير،انگور و...) ادويه و گياهان (فلفل ، دارچين ، زنجفيل ، زردچوبه ، مارچوبه ، ترنجبين و...) در زياد شدن شهوت و جنب شدن تاثير دارند. اما اين نبايد باعث شود كه مصرف آن ها را كلا ترك كنيد ، بايد كم تر مصرف كنيد .

3. فكر :

بسيارى از جوان هاى مجرد، دلمشغولى هاى خاصی نسبت به خود دارند . هنگام شب و وقت استراحت به تفكر و تخيل در مورد جاذبه هاى جنسى مى پردازند . اين عامل اثر خود را خواهد كرد.شخص در خواب، محتلم و جنب مى شود.

4. ديدن صحنه هاي تحريك كننده :

در روز يا گفتگو درباره مسايل جنسي در كنار دوستان ، موجب خواب ديدن در شب و جنب شدن مي شود.

به هر حال جوان بايد از ابتداى بلوغ، غريزه جنسى را به كنترل در آورد تا از انحراف مصون بماند. نداشتن وسیله مناسب برای ارضای غریزه جنسی و فراهم نبودن شرایط ازدواج در هیچ صورت مجوز برای خودارضایی نمی گردد، چرا که خودارضایی گذشته از حرام بودنش در شرع مقدس اسلام، آسیب ها و عوارض خطرناک و ناخوشایندی دارد برای جسم و روح انسان که غالباً گریبانگیر مبتلایان به این عمل زشت می گردد.

خروج منی در خواب ، جنب شدن ، احتلام در خواب

divider

راههای کاهش خروج منی ناخواسته در خواب یا جنب شدن :

1- عوامل سرشتی و ژنتیکی :

عوامل ژنتیکی موثر در پدیده احتلام در اختیار شما نیست و به توانایی های به ارث رسیده که میزان نیاز جنسی را رقم می زند بستگی دارد یعنی سیکل تکرار احتلام از ناحیه عامل ژنی وابسته به میزان نیاز جنسی فرد است.

۲- عوامل محیطی :

منظور از عوامل محیطی موثر بر احتلام آن دسته از دیدنی ها، شنیدنی ها و پدیده های محیطی دیگر است که نیازهای جنسی فرد را برمی انگیزد. بسیار از اوقات دیدن صحنه های محرک موجب به اوج رسیدن توان جنسی و احتلام در خواب می گردد.

شاید شخصی که با این پدیده های تحریک کننده برخورد می کند مرتکب گناه نشود یعنی نگاه طبیعی و عاری از آلودگی داشته باشد ولی آن پدیده به صورت قهری اثر خود را بر سیستم زیستی گذارده و توان جنسی را افزایش می دهد و آن را سریع غنی ساخته و نیازمند تخلیه می نماید و در نهایت احتلام در خواب بر ای فرد رخ دهد.

بنابراین فرد می تواند با حذف پدیده های محرک از محیط زندگی خود میزان نیاز جنسی و توان جنسی را کاهش داده و به تبع آن سیکل تخلیه و احتلام را به عقب بیاندازد. بر همین اساس توصیه ما برای کاهش دفعات احتلام آن است که از تمام عوامل محیطی تحریک کننده پرهیز کنید و چشم از محرک های چشمی، گوشی و محرک های شنیداری بسته دارید تا میزان تأثیر این عامل را کاهش دهید.

۳- تغذیه :

سومین عامل موثر بر احتلام تغذیه است. این عامل همانند عوامل محیطی عاملی ارادی است و تأثیر قهری زیستی دارد و با مصرف غذاهای پرانرژی و افزاینده توان جنسی، سیکل احتلام کوچک گشته و تکرار پذیری سریع و زده پیدا می کند، لذا توصیه می شود برای کاهش دفعات احتلام از غذاهایی که به سطح توان جنسی تأثیر مثبت دارد و آنها را افزایش می دهد اجتناب کنید.

مانند پیاز، تخم مرغ، ادویه های بسیار تند، غذاهای پرچرب و مصرف نوشیندنی در وسط غذا و گوشت قرمز و از طرف دیگر مصرف غذاهایی که تأثیر منفی بر احتلام دارند و توان جنسی را کاهش می دهد بیشتر استفاده کنید مانند سبزیجات، ماست و پنیر کم چرب، گوشت دریایی.

divider

دعای مخصوص جنب شدن در خواب :

جهت جلوگیری از احتلام شما می توانید در مفاتیح الجنان دعایی را قبل از خواب بخوانید (دعای جلوگیری از احتلام: أَللهُمَّ إِنّی أَعُوذُ بِکَ مِنَ الإِحْتِلامِ وَ مِنْ سُوءِ الأَحْلامِ وَ مِنْ أَنْ یَتَلاعَبَ بِیَ الشَّیْطانُ فِی الْیَقْظَهِ وَ الْمَنامِ ) مطمئنا این دعاها در انسان تاثیر گذاشته و در کنار راهکارهایی جهت کنترل احتلام می تواند به شما کمک نماید.

divider

قبل از خواب چیکار کنیم که جنب نشویم ؟

 1. شبها دو ساعت قبل از خواب هیچ چیزی نخورید، حتی مایعات
 2. برای جلوگیری از احتلام محل خوابیدن شما گرم نباشد، سعی کنید در جایی که خنک است بخوابید.
 3. از روانداز سنگین و زیرانداز نرم استفاده نکنید.
 4. برای جلوگیری از احتلام از پوشیدن لباسهای تنگ و چسبان بپرهیزید.
 5. سعی کنید به هر وسیله نیمه شب از خواب بیدار شده و مثانه خود را تخلیه کنید.
 6. مداومت به ورزش و استحمام با آب سرد نیز به کاهش احتلام در خواب کمک می کند.
 7. شب‏ها دو سه ساعت قبل از خواب چیزى نخورید، حتى مایعات
 8. از دیدن صحنه‏ هاى محرک و مخصوصا خیال پردازی خوددارى کنید. دیدن بعضی صحنه ها ممکن است در ظاهر موجب تحریک جنسی نشود ولی به هر حال در مورد خیلی ها موجب کوتاه شدن دوره احتلام می شود.
 9. سعى کنید که بعد از اذان صبح و قبل از طلوع آفتاب از خواب بیدار شوید و دیگر نخوابید
 10. از غذاهای محرک مثل تخم مرغ، فلفل، پیاز، سیر، بادمجان، موز و گوشت قرمز و … کمتر استفاده کنید.
 11. از دست ورزی با خودتان اجتناب کنید.
 12. از دَمَر خوابیدن خودداری کنید.

divider

هر چند وقت یکبار خروج منی ناخواسته در خواب اتفاق می افتد ؟

احتلام اگر هر چهار روز یکبار برای شما پیش می ‏آید مساله‏ ای کاملا طبیعی است و جای نگرانی ندارد اما اگر احتلام یا خروج مایع منی در خواب هر روز و یا هر دو روز یکبار اتفاق بیفتد غیر طبیعی است؛ ولی چنانچه گاهی چنین است باز طبیعی به نظر می‏رسد زیرا تعداد دفعاتی هم که فرد جنب می شود بستگی به عوامل مختلفی دارد؛ از جمله وضعیت جسمانی، مسائل ارثی، نوع تغذیه، نوع فعالیت ها، تحریکات محیطی و … .

divider

بیشتر بخوانید :

چگونه لکه آب منی را از بین ببریم ؟

آیا آب منی خشک شده باعث حاملگی می شود ؟

آیا خوردن آب منی فوایدی هم دارد ؟

کاربر گرامی چنانچه این مطلب برای شما مفید بوده لایک کنید ، و نظر و پیشنهادی دارید با دیگر کاربران مجله دلگرم به اشتراک بگذارید.

تهیه و گردآوری مجله دلگرم

جهان باورصاداین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.4 از 5 (33 رای)  

  
  ۲ دیدگاه
  شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید

  سارا | ۳ ماه پیش
  همسرم هرچن وقت یکبارتوی خواب ارضا میشه من ناراحت میشم.. دلیلش چیه
  1
  0
  پاسخ کارشناس:
  خیلی طبیعی هست اکثر مردان در وضعیت سالم اینطور می شوند ! رابطه خود را نزدیکتر و بیشتر کنید با همسرتان
  قدیر | ۲ سال پیش
  یکی جواب منو بده دیوونه شدم من امروز صبح در حالت خواب و بیدار بودم که جنب شدم حالا حکمش چیه غسل جنابت رو که میدونم واجبه ولی این برای من گناه محسوب میشه یا نه
  1
  1
  hits