دلگرم
امروز: یکشنبه, ۱۶ مرداد ۱۴۰۱ برابر با ۰۸ محرّم ۱۴۴۴ قمری و ۰۷ اوت ۲۰۲۲ میلادی
راههای ساده برای کنترل کردن میل جنسی

چگونه میتوان شهوت خود را کنترل کرد؟

راههای ساده برای کنترل کردن میل جنسی
22
زمان مطالعه: 9 دقیقه
بی‌تردید یکی از نیرومندترین غرایز، نیروی شهوت و غریزه جنسی است. این نیرو که از ابتدای تولد در وجود آدمی است، راههای ساده برای جلوگیری این عارضه

غریزه جنسی چیست ؟

شهوت ( میل جنسی )دغدغه و نعمتى بزرگ است. البته این را بدان جهت نگفتیم که شما را معذور کنیم؛ بلکه واقعیت آن است که برخى به کلى از نفس خود غافل مى‏ شوند و آن را به فراموشى مى‏ سپارند.

ولى برخى نیز این توفیق را مى‏ یابند که اگر چه لغزش‏هایى دارند ولى همواره از طرف نفس خویش نگران و در جدال و کشمکش با آن هستند.

گاهى کسى دشمنى در خانه و یا بیمارى در اندام خود دارد ولى از آن مطلع نیست و لذا اقدامى براى دفع آن نمى‏ کند. این خطرناک ترین نوع دشمن و زیانبارترین نوع بیمارى است.

جمله‏ اى را به حضرت مسیح(ع) نسبت مى‏ دهند که فرموده است: بیمار کسى نیست که از دردى رنج مى‏ برد، بیمار حقیقى آن است که بیمار است ولى خود را سالم مى‏ پندارد.

خداوند با حکمت و دانش گسترده خویش همراه با غرایز و نیروهاى دیگر، غریزه جنسى را نیز در انسان آفریده است که به هنگام بلوغ شکوفا مى‏ شود و اگر به درستى رهبرى نشود، ناگزیر طغیان مى‏ کند و شخص را به راه‏هاى انحراف و سقوط مى‏ کشاند و براى کنترل و هدایت درست این غریزه راه‏هاى متعددى وجود دارد که از جمله آنها، ازدواج بدون تشریفات است.

چنان که قرآن کریم در این مورد مى ‏فرماید: وَ أَنْکِحُوا اَلْأَیامى‏ مِنْکُمْ وَ اَلصَّالِحِینَ مِنْ عِبادِکُمْ وَ إِمائِکُمْ إِنْ یَکُونُوا فُقَراءَ یُغْنِهِمُ اَللَّهُ مِنْ فَضْلِهِ وَ اَللَّهُ واسِعٌ عَلِیمٌ‏، (سوره نور ، آیه 32).

در این آیه ابتدا جوانان را بر ازدواج آسان و ساده و پرهیز از تشریفات دست و پاگیر ترغیب و به آنان امید داده که مسأله فقر را مطرح نکنند؛ زیرا با اتخاذ شیوه صحیح و منطقى در زندگى، این مشکل به راحتى حل مى‏گردد.

در مرحله اوّل، کسى که امکانات ازدواج براى او فراهم نیست، مى ‏تواند با انتخاب همسر و اجراى صیغه عقد ازدواج را به تأخیر انداخته و مدتى را به صورت نامزد باقى بماند و در صورت نبود امکانات ازدواج ، قرآن مى‏فرماید : وَ لْیَسْتَعْفِفِ اَلَّذِینَ لا یَجِدُونَ نِکاحاً حَتَّى یُغْنِیَهُمُ اَللَّهُ مِنْ فَضْلِهِ‏، (سوره نور ، آیه 33).

خداوند در این آیه، دستور به عفاف و عفت نفس مى‏ دهد و این بهترین شیوه و روشى است که با به کار بستن آن روح ایمان و تقوا در انسان پرورش مى ‏یابد و سبب تقویت اراده و تسلط بر نفس مى‏ شود و روحیه عفت در انسان زنده مى‏ گردد.

چگونه میتوان میل جنسی خود را کم کنیم ؟

 1. سعى و کوشش در انجام وظایف و واجبات دینى.
 2. خواندن نماز با حضور قلب و در اول وقت.
 3. گرفتن روزه مستحبى به ویژه دوشنبه و پنجشنبه هر هفته.
 4. تلاوت قرآن بویژه بعد از نماز صبح.
 5. تأمل و اندیشه در آیات قرآن.
 6. حتى المقدور سعى در خواندن نماز شب. - سحر خیزى.
 7. شرکت در ورزش‏هاى فردى و دسته جمعى.
 8. تنظیم برنامه براى تمام شبانه روز و پر کردن اوقات فراغت با برنامه ‏هاى صحیح و سودمند.
 9. شرکت در فعالیت‏هاى مذهبى و اجتماعى.
 10. پرهیز از نگاه نامشروع به افراد نامحرم. امام صادق(ع) فرمود: "نگاه پس از نگاه، در دل بیننده شهوت را مى‏ انگیزاند". (وسائل الشیعه ، ج 14 ، ص 138)
  و باز فرمود:"نگاه، تیرى از تیرهاى شیطان است، چه بسا نگاهى که اندوه‏هاى دراز در پى دارد"، (وسائل الشیعه ، ج 14 ، ص 139).
 11. عدم معاشرت و دوستى با افراد منحرف و فاسد.
 12. انتخاب دوستان مؤمن و سالم.
 13. به یاد خدا بودن در همه اوقات.
 14. کنترل افکار و نیندیشیدن به صحنه‏ هاى شهوت انگیز.
 15. پرخورى و نیز از خوردن غذاهاى چرب و پرانرژى و تحریک کننده پرهیز کنید. 17حتى الامکان در جاى گرم نخوابید.
 16. از لباس‏هاى خشن و گشاد استفاده کنید.
 17. سعى کنید هیچ گاه تنها نشوید.
 18. با آب سرد در فصول مناسب استحمام کنید.
 19. برنامه منظم مطالعاتى براى خود قرار دهید و سعى کنید فرصت‏هاى خود را با تفکر و مطالعه مناسب پر کنید.
 20. سوره یوسف را زیاد بخوانید و در آن تدبّر کنید.
 21. باز هم تأکید مى‏ کنیم از همین الان براى ازدواج تصمیم بگیرید و چنانچه نیت شما براى خدا و پرهیز از گناه باشد، قطعاً خداوند مدد کار شما خواهد بود. وَ اَلَّذِینَ جاهَدُوا فِینا لَنَهْدِیَنَّهُمْ سُبُلَنا.
 22. سعی کنید به هنگام خواب شکم شما بیش از حد معمول پر نباشد.
 23. از پوشیدن لباس های تنگ و چسبان اجتناب کنید.
 24. از نگاه کردن به مناظر، فیلم ها و تصاویر تحریک کننده جدا” خودداری کنید و به محض مواجه شدن با این امور چشم خود را بسته و یا به زمین و یا آسمان نگاه کنیددوستان آنقدر اینترنت مطالب خوبی دارد که لزومی ندارد تصاویر منحرف را نگاه کنید.
 25. از شنیدن و خواندن مباحث و مطالب جنسی و حتی شوخی های جنسی وتحریک کننده و فکر کردن در این امور جدا” پرهیز کنید.
 26. از خوردن موادغذایی که محرک است مانند: خرما، پیاز، فلفل، تخم مرغ، گوشت قرمز، غذاهای پرچرب، حتی المقدور اجتناب و به میزان ضرورت اکتفا کنید.
 27. قبل از خواب حتماً” مثانه خود را تخلیه نمایید.
 28. از نوشیدن افراط گونه آب و مایعات پرهیز کنید (به خصوص شب ها و قبل از خوابیدن).
 29. هیچ گاه بدن عریان خود را در آینه نگاه نکنید.
 30. از دست ورزی اندام جنسی خود اجتناب کنید و به هیچ عنوان و تحت هیچ شرایطی دست ورزی نکنید مخصوصاً هنگامی که در رختخواب هستید.
 31. هرگز به رونخوابید.
 32. هیچ گاه بیکار نباشید و برای اوقات فراغت خود برنامه داشته باشیدو آن را با مطالعه، ورزش، زیادت عبادت کتاب و …پر کنید.
 33. هرگاه مورد هجوم افکار جنسی واقع شدید، در مکان خلوت و دور از نظر دیگران بسر نبرید بلکه در مجالس عمومی وارد شوید و در آنجا به سر برید بهترین روش پیشنهادی در این حالت این است که به دوستانتان تلفن زده وبا انها مدتی صحبت کنید.
 34. با نامحرم رفتار متکبرانه داشته باشید و از سخنان ملایمت آمیز با آنها خودداری کرده واز نرمی و لینت در کلام با آنها اجتناب ورزید.
 35. هیچ گاه با نامحرم و جنس مخالف در مکان خلوت و دور از نگاه دیگران باقی نمانید، حتی برای آموزش و …
 36. تا قبل از اینکه شما را خواب نگرفته به رختخواب نروید (سعی کنیدزمانیکه می خواهید به رختخواب بروید با خواندن کتاب یا تماشای تلویزیون افکار جنسی را از خود دور کنید).
 37. به محض بیدار شدن رختخواب را ترک کنید.
 38. اگر قصد استحمام داریدو مورد هجوم افکار جنسی واقع هستیداز استحمام خودداری کنید.
 39. زمانی انسان استمناء می کند که تحریک شده باشد پس بار دیگر میگویم از فکرهای بد چه صحنه هایی که قبلاً دیده اید و چه مواردی که به اقتضاء جوانی خود دوست دارید جدا خودداری کنید بار دیگر تاکید می کنم تا قبل از اینکه شما را خواب نگرفته به رختخواب نروید.

چگونه میتوانم شهوت خودم را کنترل کنم

4 راه کار ساده اما مفید وکار امد برای کنترل شهوت

1 - تقويت ايمان :

اگر معنويت و ايمان را در خويشتن تقويت شود، ملكه‌اي در انسان ايجاد مي‌شود كه از انجام هر گونه گناه باز مي‌دارد و به انسان اجازه نمي‌دهد كه ارزش و منزلت خود را با اين كارها از بين ببرد. بسياري از مشكلات ما و اساساً مشكل عصر ما و جوانان جامعه همين كمبود معنويت و ايمان مذهبي است كه اگر اين مشكل حل شود، بسياري از مشكلات ديگر حل خواهد شد. در عمل و رفتار نيز بايد تجديد نظر شود و از رفتارهايي كه ميل جنسي و شهوت را در انسان تحريك مي‌كند، تا حد امکان بايستي دوري کرد.

2. فعالیت بدنی :

يكي ديگر از عوامل مؤثر در جلوگيري و كنترل شهوت كار مداوم است.كارهاي بدني از رنج روحي مي‌كاهد و از شهوت نيز جلوگيري مي‌كند. كار هم از لحاظ آنكه باعث صرف انرژي و نيروي بدني در اين مي‌شود و هم از لحاظ آنكه فكر و ذهن انسان را به خود مشغول مي‌كند، مي‌تواند از افكار ناسالم و كارهاي نادرست و نابهنجار جلوگيري كند.

3. ورزش :

ورزش يكي ديگر از راهكارهاي جلوگيري از فشارهاي جنسي است. علاوه بر اينها سعي كنيد، در مواقعي كه تنها هستيد، ذهن و فكر خود را از مسايل كه سرانجام به بروز نياز جنسي منجر مي‌شود،‌باز داشته و بيشتر به ياد خدا باشيد.

به اين نكته توجه داشته باشيد كه خداوند ناظر بر تمامي اعمال ماست، حتي در جاهاي خلوت كه هيچ كسي نيست، خداوند ما را مي‌بيند، اگر خداي ناكرده گناه كنيم علاوه بر آثار و پيامدهاي منفي كه در جسم و روح ما مي‌گذارد، آبروي ما نزد خدا هم مي‌رود.

4. ازدواج :

راهكار ديگر اين است كه زمينه ازدواج را فراهم شود. ازدواج با توجه به ملاك‌ها و معيارهايي كه اسلام معرفي كرده است، چندان سخت و مشكل نيست.

البته بايد مقدمات ازدواج را كم كم فراهم شده، و در زمان مناسب عقد انجام گردد. اگر به مقدمات ازدواج اقدام كنيد، ذهن و فكر جوان بيشتر روي آن متمركز مي‌شود و به اميد فرداي بهتر و زندگي آبرومندانه از هر كار ديگري منصرف خواهد شد.

خداوند متعال كه آفرينندة‌ انسان است و خصوصيات و فطريات و غرايز او را مي‌داند، آفريدن زن و مرد و قرار گرفتن آنها در كنار يكديگر را سبب مودت و رحمت و آرامش انسان و نيز ارضاي غرايز به صورت صحيح آن مي‌داند.

در اين باره مي‌فرمايد : از آيات و نشانه‌هاي حكيمانة خداوند اين است كه براي شما از جنس خودتان همسراني قرار داد، تا در كنار آنان آرامش يابيد و ميان شما مهر و محبت و رحمت قرار داد، به درستي كه در اين كار خداوند دلايل حكيمانه‌اي است.

divider

بیشتر بخوانید :

کنترل و مقابله با شهوت در اسلام

مازوخیسم جنسی یا شهوت خود آزاری و اذیت کردن جنسی چیست؟

با این کارها شهوت مرد را کم میکنید!

تهیه و گردآوری مجله دلگرم

جهان باورصاداین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.6 از 5 (22 رای)  
 • منبع
 • niniban.com
 • blogsky.com
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است