دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۱۸ خرداد ۱۴۰۲ برابر با ۱۸ ذو القعدة ۱۴۴۴ قمری و ۰۸ ژوئن ۲۰۲۳ میلادی
چطوری خواستگار خوب پیدا کنم؟
2
زمان مطالعه: 12 دقیقه
بسیاری از دختران هستند که علیرغم داشتن شرایط مناسب مانند زیبایی، تحصیلات و خانواده خوب، خواستگار ندارند. این موضوع می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که در این مقاله به بررسی آن‌ها و ارائه راهکارهایی خواهیم پرداخت پس با دلگرم همراه باشید.

ترفند های نایاب برای پیدا کردن خواستگار فوق العاده

یکی از دغدغه‌های اصلی هر دختری که در سن ازدواج قرار دارد پیدا کردن خواستگار و یا همسر مناسب است. داشتن یک خواستگار خوب و ایده‌آل احتمالا برای هر دختری بسیار مهم و حیاتی است چراکه ازدواج با چنین شخصی می‌تواند تعیین‌کننده آینده آن‌ها باشد.

چرا خواستگار خوب ندارم ؟

پرتوقع و مغرور هستید

یکی از دلایل اصلی که می‌تواند در کم شدن خواستگاران خوب شما تاثیر داشته باشد توقعات و غرور بالای شما نسبت به آقایان باشد.

اگر شما جزء آن دسته از دخترانی هستید که همیشه به دنبال ایراد گرفتن از دیگران مخصوصا خواستگارانتان هستید و می‌خواهید همسر آیندتان شرایط کاملا ایده‌آلی داشته باشد بهتر است کمی در معیارهای خود تجدید نظر و آن‌ها را اصلاح کنید.

قرار نیست شما به طور کلی تمام ملاک‌ها و فاکتورهایی را که از همسر آیندتان دارید نادیده بگیرید، بلکه قرار است تا آن‌ها را بازبینی و تعدیل کنید.

ملاک‌های شما از همسر آیندتان باید تا حد زیادی با ویژگی‌های شما همخوان باشد و تفاوت زیادی با آنچه شما هستید نداشته باشد.

روابط اجتماعی‌تان قوی نیست

یکی از مواردی که می‌تواند در کم بودن خواستگار خوب نقش داشته باشد ضعف در مهارت برقراری ارتباط با دیگران مخصوصا آقایان است. قطعا در محیط کار و دانشگاه شما می‌توانید گزینه‌های خوبی برای ازدواج پیدا کنید اما به شرط اینکه بتوانید آن‌ها را جذب خود کنید.

زمانی که شما نتوانید با یک آقا به درستی ارتباط اجتماعی برقرار کنید طبیعتا آن‌ها نیز انگیزه‌ای برای پا پیش گذاشتن نخواهند داشت. شما می‌توانید این مهارت‌ها را از طریق عضویت در گروه‌های دوستانه یا علمی در دانشگاه و محل کار تقویت کنید.

بعد از گذشت مدتی خواهید دید که پسران برای صحبت با شما مشتاق‌تر می‌شوند و همین می‌تواند مقدمه‌ای برای بیشتر شدن تعداد خواستگارنتان باشد.

اعتماد به نفستان پایین است

اعتماد به نفس پایین آفت هر رابطۀ اجتماعی است. شما به عنوان یک دختر خانم باید همیشه به یاد داشته باشید که بالا بودن اعتماد به نفستان می‌تواند به شما در گسترده‌تر شدن روابط اجتماعی و بالطبع زیاد شدن تعداد خواستگاران خوبتان کمک کند.

خیلی از دختران به اشتباه فکر می‌کنند که آن‌ها باید همیشه انتخاب شونده باشند. به همین دلیل به خودشان اجازه هیچ گونه فعالیتی را نمی‌دهند و منتظر می‌نشینند تا کسی زنگ خانه آن‌ها را بزند.

این طرز تفکر تا حدی از پایین بودن اعتماد بنفس شما نشات می‌گیرد و باید بدانید که خواستگار خوب همیشه از آسمان فرود نمی‌آید بلکه تا حدی خود شما هم در پیدا کردن خواستگار خوب نقش دارید.

اگر شما به چشم یک دختر زیبا، تحصیل‌کرده، هنرمند و موفق به خودتان نگاه کنید قطعا به این باور خواهید رسید که همیشه نباید منتظر آمدن خواستگار خوب بنشینید بلکه باید دست به عمل بزنید و دامنۀ روابط اجتماعی خود را بهبود ببخشید.

به ظاهرتان اهمیت نمی‌دهید

اگر شما جز آن دسته از دخترانی هستید که به ظاهرتان اهمیتی نمی‌دهید، باید بگوییم که شاید یکی از دلایل نداشتن خواستگار خوب همین باشد.

امروزه برای اغلب آقایان داشتن ظاهر زیبا و آراسته یکی از مهم‌ترین ملاک‌هایی است که برای همسر آینده‌شان در نظر دارند. پس یادتان باشد که این مورد را حتما در نظر داشته باشید.

چه زمانی که می‌خواهید پسری جذب شما شود تا از شما خواستگاری کند چه زمانی که شخصی به قصد خواستگاری به منزل شما آمده است، پوششتان در نوع نگاه او به شما در برخورد اول بسیار اهمیت دارد. سعی کنید تا جایی که می‌توانید آراسته باشید، کمی آرایش کنید و از عطرهای ملایم استفاده کنید.

سطح اقتصادی خانواده

گاهی اوقات، بعضی از دخترخانم‌ها در خانواده‌هایی زندگی می‌کنند که از لحاظ اجتماعی و اقتصادی جایگاه مناسبی ندارند؛ و علیرغم داشتن صورت و سیرتی زیبا، تحصیلات خوب باز هم خواستگار مناسبی ندارند.

امروزه متاسفانه بدلیل تغییر در نوع نگرش‌ها و ارزش‌های بسیاری افراد پول و جایگاه اجتماعی پدر دختر، از اهمیت بالایی برخوردار است.

این امر قطعا ناخوشایند است اما از جمله عوامل بیرونی است که شما کنترل چندانی روی آن ندارید. در عوض شما برای جبران این موضوع می‌توانید روی توانمندی‌های خود در خارج از محیط خانه تمرکز کنید و سعی کنید در محیط دانشگاه و محل کار از خود چهرۀ دختری مستقل، موفق، باپشتکار و بااستعداد را نشان دهید تا در ابتدا با این خصوصیات اخلاقی خواستگاران را جذب کنید.

با این روش شاید بتوان گفت اهمیت جایگاه اجتماعی-اقتصادی پدرتان کمتر به چشم می‌آید.

البته به یاد داشته باشید که این یک قانون کلی نیست و به میزان زیادی به شخصیت خواستگار شما بستگی دارد.

تحصیل کرده نیستید

امروزه یکی از مهم‌ترین ملاک‌های انتخاب همسر داشتن تحصیلات متوسط یا ترجیحا بالا است. دختر و پسر هر دو ترجیح می‌دهند که همسر آینده‌شان تحصیل کرده باشد و جایگاه اجتماعی خوبی در جامعه داشته باشد.

قطعا شما نیز یکی از ویژگی‌های خواستگار خوب را تحصیل کرده بودن او می‌دانید.

پس اگر شما جز آن دسته از دخترانی هستید که تحصیلات پایینی دارید بهتر است کمی روی این گزینه فکر کنید و اگر شرایطش را دارید ادامه تحصیل دهید؛ چرا که این مسئله می‌تواند انتخاب‌های شما را تا حد زیادی محدود کند.

سن ازدواجتان بالا رفته است

معمولا با بالا رفتن سن تعداد خواستگاران خوب شما کمتر می‌شود. زمانی که سن شما بیشتر از 35 سال باشد به مرور تعداد خواستگارنتان کمتر می‌شود.

اما یادتان باشد که هیچ قطعیتی دربارۀ این موضوع وجود ندارد و فقط در حد احتمال باید آن را در نظر بگیرید و سعی کنید بخاطر سخت‌گیری خواستگاران خود را رد نکنید.

عواملی که باعث می‌شوند در مدت زمان آشنایی خواستگاران خوب خود را از دست بدهید

زمان‌هایی نیز وجود دارند که شما می‌بینید خواستگارانتان بعد از یک یا چند جلسه صحبت و گفتگو با شما نظرشان عوض می‌شود و شما را نمی‌پسندند.

این موضوع نیز می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که برخی از آن‌ها در بخش قبل گفته شد. اما به غیر از آن‌ها موارد دیگری نیز وجود دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

نسبت به رعایت بهداشت و نظافت بی دقت هستید

هرچند نکتۀ مودبانه‌ای نیست، اما به هر حال باید گفته شود. بسیاری از دختر خانم‌ها خواستگاران خوب را در همان جلسۀ اول به خاطر رعایت نکردن بهداشت از خود می‌رانند.

به عبارت دیگر اگر دندان‌هایتان کثیف و زرد باشد، دهانتان بوی بد بدهد و ناخن‌هایتان کثیف و بلند باشد، بعید است که هیچ مردی جذبتان بشود.

خوشبختانه برطرف کردن این مشکل بسیار آسان است.

دندان‌هایتان را دو یا سه بار در روز مسواک بزنید، برای رفع بوی بد دهان از اسپری یا قرص خوشبو کننده نعناع استفاده کنید یا همیشه مسواک یکبار مصرف همراه داشته باشید؛ البته در اولین فرصت باید برای تشخیص علت اصلی بوی بد دهان به دندانپزشک مراجعه کنید، چون ممکن است پوسیدگی دندان علت بوی بد دهانتان باشد.

ناخن‌هایتان را مرتب و تمیز کنید. استفاده از اسپری خوشبو کننده بدن را هم فراموش نکنید.

درباره خواستگاران قبلی خود صحبت می‌کنید

یکی از اشتباهاتی که افراد معمولا در جلسات معارفه و آشنایی انجام می‌دهند این است که مدام درباره خواستگارانی که در گذشته داشتند صحبت می‌کنند و از آن‌ها تعریف و تمجید می‌کنند.

خب اولین سوالی که با این کار در ذهن طرف مقابلتان ایجاد می‌کنید این است که پس چرا به همان خواستگاران جواب مثبت نداده‌اید؟!

اگر شما نیز جز آن دسته از افرادی هستید که فکر می‌کنید با این کار می‌توانید خواستگارانتان را جذب کنید باید بگوییم که اشتباه می‌کنید و این کار دقیقا نتیجه عکس می‌دهد.

همیشه ساز مخالف می‌زنید

معمولا برخی از دخترها فکر می‌کنند که از همان جلسه اول آشنایی باید گربه را دم حجله بکشند و به خواستگارشان نشان دهند که قدرت دست چه کسی است. به همین خاطر با هر چیزی که طرف مقابلشان مطرح می‌کند مخالفت می‌کنند و با این کار می‌خواهند استقلال رای و نظر خود را نشان دهند.

اگرچه داشتن استقلال رای در رابطه عاطفی امری درست و سنجیده است اما نه در همان جلسه اول آشنایی و معارفه. پس صبور باشید و زود اقدام نکنید.

اصلاً لبخند نمی‌زنید

لبخند زدن یکی از روش‌های بی‌شمار زبان بدن برای اعلام کردن دوستی به اطرافیانمان است. وقتی لبخند می‌زنید، دیگران ناخودآگاه تمایل به معاشرت با شما پیدا می‌کنند، چون همان‌طور که می‌دانید شادی مسری است.

اما صورتی که اخمی دائمی بر آن نقش بسته یا از شدت استرس و نگرانی در هم فرورفته است، این پیام را به دیگران منتقل می‌کند که تمایلی به نزدیک شدن به آنها و ارتباط برقرار کردن با آنها ندارید.

شاید اخمالو بودنتان است که خواستگارانتان را فراری می‌دهد. پس به جای این که اخم کنید، آگاهانه تلاش کنید تا لبخند به لب بیاورید. حتی وقت‌هایی هم که حالتان چندان خوب نیست و واقعاً شاد نیستید، باز هم گل لبخند را به چهره‌تان بیاورید تا در نهایت این شادی به قلبتان هم راه پیدا کند. یاد بگیرید که با چشمانتان هم مانند لب‌هایتان لبخند بزنید.

برای این که روحیۀ لبخند زدن را پیدا کنید، به تمام اتفاقات خوبی فکر کنید که باعث شادیتان می‌شود. به روزهای خوب گذشته فکر کنید و دربارۀ آیندۀ روشنتان خیال‌پردازی کنید.

اگر این فکرهای مثبت جواب نداد، برای خودتان اهداف روزمره و کوچکی تعیین کنید که می‌دانید می‌توانید آنها را انجام بدهید. بعد از دست یافتن به هدف روزمره‌تان به خاطر رسیدن به این موفقیت به خودتان ببالید و احساس شادی و نشاط کنید.

به عبارت دیگر دلیلی واقعی برای شاد بودن خودتان خلق کنید.

تن صدایتان بالا است

داشتن یک صدای آرام و دلنشین ‌می‌تواند تاثیر بسزایی بر روی مخاطبان شما داشته باشد. این یک حقیقت روانشناسی که افراد جذب کسانی می‌شوند که تن و لحن صدای آن‌ها بسیار آرام و گرم است.

اگر به هنگام گفتگو با خواستگارانتان بسیار بلند صحبت می‌کنید و صدای گرم و دلنشینی ندارید بهتر است کمی روی این موضوع کار کنید و با تمرین و تکرار آن را بهبود ببخشید. روبروی آینه بایستید و سعی کنید داستانی را برای خود تعریف کنید.

کتاب داستان یا رمان بخوانید و سعی کنید در حین خواندن کتاب صدای خود را ضبط کنید و یکبار دیگر آن را گوش کنید.

همچنین می‌توانید از اطرافیان خود مانند دوست صمیمی یا خواهر و برادر خود بخواهید که درباره لحن و تن صدای شما نظرشان را بگویند. با این کار به مرور متوجه خواهید شد که تن و لحن صدایتان تغییر بسیار زیادی کرده است.

باید توجه کنید:

اگر شما علیرغم داشتن صورت و سیرتی زیبا، تحصیلات عالی و خانواده مناسب خواستگاران خوبی ندارید باید به دلایل احتمالی این موضوع توجه کنید. داشتن غرور و توقعات بالا می‌تواند شانس شما را در این زمینه بسیار کاهش دهد.

پایین بودن اعتماد بنفس و نداشتن روابط اجتماعی قوی نیز می‌تواند از جمله دلایل کم شدن تعداد خواستگاران خوب شما باشد.تحصیلات و جایگاه اجتماعی- اقتصادی پایین، نداشتن ظاهر آراسته و شیک و بالا رفتن سن ازدواج نیز از دیگر دلایل احتمالی این موضوع می‌باشد.

در کنار این مسئله گاهی برخی دختران خواستگاران خوب خود را در همان جلسات ابتدایی معارفه از دست می‌دهند. شاید از جمله دلایل این موضوع بتوان به توجه نکردن به بهداشت در جلسه اول، صحبت کردن درباره خواستگاران قبلی، لجبازی و یکدندگی، اخمو بودن و بالا بودن تن صدا اشاره کرد.

به یاد داشته باشید که این موارد صرفا احتمالی هستند و هیچ قطعیتی دربارۀ آن‌ها وجود ندارد اما در صورت رعایت کردن آن‌ها به نتجه مطلوب خود خواهید رسید.

بیشتر بخوانید:

۹ دعای مجرب برای زیاد شدن خواستگار و آمدن خواستگار خوب

چگونه به دل خواستگار خود بشینیم؟

چرا من خواستگار ندارم؟

۱۰ راه پیدا کردن خواستگار : چگونه شوهر دلخواهمان را پیدا کنیم ؟این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (2 رای)  


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !