ازدواج با شخص اسکیزوفرنی چه مشکلاتی در پی خواهد داشت ؟

با شخص اسکیزوفرنی ازدواج بکنیم ؟
۲,۷۱۰
۷
۰
شنبه, ۲۹ تیر ۱۳۹۸ ۱۱:۴۱
اسکیزوفرنی یکی از اختلالات روانی حاد و مزمن است که با ناهنجاری‌های ساختار و عملکرد مغز، اختلال در گفتار و رفتار، هذیان و توهم در ارتباط است. در این مقاله به بررسی ازدواج و پیامد های زندگی مشترک با شخص اسکیزوفرنی خواهیم پرداخت با دلگرم همراه باشید.
با شخص اسکیزوفرنی ازدواج بکنیم ؟

ازدواج با اسکیزوفرنی چگونه ممکن است ؟

راه های تشخیص اسکیزوفرنی چیست ؟ چگونه بفهمیم آیا فردی که قرار است با او ازدواج کنم اسکیزوفرنی دارد یا خیر ؟ رابطه‌ جنسی و زناشویی در افرادی که اسکیزوفرنی دارند چگونه است ؟

ازدواج یکی از مهم‌ترین مراحل زندگی است و عشق و علاقه طرفین به یکدیگر، متعهد بودن و همچنین سالم بودن زوجین از نظر روانی از اصول مهم ازدواج موفق است.

با این حال اگر یکی از زوجین از مشکلی مانند بیماری اسکیزوفرنی رنج می‌برد، می‌توانند با روان‌شناس متخصص مشورت کنند و در صورتی که شرایط مناسب بود با یکدیگر ازدواج نمایند.

بیماری اسکیزوفرنی چه بیماری است ؟

اسکیزوفرنی یکی از اختلالات روانی حاد و مزمن است که با ناهنجاری‌های ساختار و عملکرد مغز، اختلال در گفتار و رفتار، هذیان و توهم در ارتباط است. اسکیزوفرنی گاهی با عناوین مختلف نظیر شیزوفرنی، اختلال روانی یا روانپریشی خوانده می‌شود.

ازدواج با بیمار اسکیزوفرنی مسلما با مشکلات فراوانی همراه خواهد بود. به‌طور کل باید گفت که این افراد معمولا قادر به برقراری روابط خوب نیستند.

از آن‌جایی که حس واقعیت این افراد مختل شده و معمولا دچار هذیان می‌شوند برقراری ارتباط با دیگران برای آن‌ها کار راحتی نیست.

میزان ازدواج اشخاص اسکیزوفرنی‌

میزان ازدواج خصوصا در بین آقایان جوان مبتلا به این عارضه کم و میزان طلاق بسیار بالا است. افراد مبتلا به شیزوفرنی ممکن است مشکلات جنسی مرتبط با این بیماری را تجربه کنند اما متاسفانه بیماران و پزشکان در بررسی این مساله سهل انگاری کنند.

باید خاطر نشان کرد که این بدان معنی نیست که اسکیزوفرنی‌ها نباید ازدواج کنند. این بیماران همانند تمام انسان‌های دیگر دارای نیازهای عاطفی و جنسی هستند که باید برطرف شوند.

تحقیقات حاکی از آن است که ازدواج صحیح و مناسب می تواند در بهبود علائم این بیماری نقش عمده‌ای ایفا کند. اگر بیمار تحت درمان کامل قرار گیرد و همسر او نیز به تمام نکات مراقبتی واقف باشد، تحت نظر یک پزشک متبحر می توان یک ازدواج موفق برای این بیماران انتظار داشت.

آیا افراد اسکیزوفرنی می‌توانند ازدواج کنند ؟

بیشتر مردان مبتلا به این عارضه ازدواج نمی‌کنند و روابط اجتماعی محدودی دارند. تعداد زنان اسکیزوفرنی متاهل خصوصا افرادی که در اواخر دوره بیماری هستند بیشتر از مردان متاهل است.

ازدواج برای این افراد ممنوع نیست اما بهتر است با افرادی ازدواج کنند که بیماری، شرایط، نیاز به درمان و حمایت آن‌ها را درک کنند. در چنین شرایطی می‌توان انتظار ازدواج موفق و مثبت داشت.

آیا افراد اسکیزوفرنی می‌توانند بچه‌دار شوند ؟

این افراد امکان بچه‌دار شدن را دارند. خیلی از کودکان با والدینی بزرگ می‌شوند که از بیماری اسکیزوفرنی رنج می‌برند. البته این بدین معنا نیست که والدین اسکیزوفرنی همیشه افراد سالمی هستند.

مشارکت با گروه‌های اسکیزوفرنی، مصرف دارو و مراجعات منظم به پزشک می‌تواند خطر تشدید این بیماری را در والدین کمتر کند.

تشخیص زودهنگام، شروع و ادامه درمان برای مدت طولانی طبیعتا شانس بهبود و زندگی خوب را در افراد اسکیزوفرنی افزایش می‌دهد.

افراد مبتلا به این بیماری، از جمله کودکان و بزرگسالان می‌توانند تحت حمایت اعضای خانواده باشند. اعضای خانواده با کسب اطلاعات در زمینه بیماری می‌توانند فرد را به خوبی درک کرده و راه غلبه بر مشکلات را هموار کنند.

موارد کلی برای بچه‌دار شدن شخص اسکیزوفرنی به شرح زیر است :

 • مصرف منظم دارو و کنترل بیماری یا به‌عبارتی پیروی از طرح درمانی طولانی مدت
 • در هر ازدواجی بچه‌دار شدن به خودی خود تنها یک هدیه‌ در زندگی است و نباید به‌عنوان بهبود کیفیت زندگی درنظر گرفته شود. ازدواج و روابط والدین باید قبل از واردشدن کودک به معادله زندگی محکم باشد.
 • در نظر گرفتن وضعیت مالی و این‌ که کدام یک از والدین درآمد ثابت و یا کافی دارند نکته بسیار مهم می‌باشد. تقسیم‌بندی مسولیت‌های مالی، بزرگ کردن کودک و وظایف خانه باید به نحو احسن بین والدین صورت گیرد.
 • اسکیزوفرنی نوعی اختلال ارثی است. بهتر است در خصوص انتقال خطر بیماری به کودکان اطلاعات کافی کسب کرده و به روانپزشک یا مشاور ژنتیک مراجعه کرد.
 • گفتگو با خانواده‌های بچه داری که شرایط شما را دارند کمک می‌کند تا راه کنار آمدن با شرایط را یاد گرفته و بدانید چگونه بیماری می‌تواند والدین و زندگی خانوادگی را تحت تاثیر قرار دهد.

ازدواج با اسکیزوفرنی : روش تشخیص

اسکیزوفرنی از اختلالات روانی است که زندگی فرد را از روند طبیعی خارج می‌کند و علائم گوناگونی دارد.

برخی از عوامل اصلی اسکیزوفرنی عبارتند از:

 • فقدان روابط اجتماعی، انزوا و در خودفرورفتگی
 • هذیان و توهم
 • اختلالات عاطفی واضح مثل خلق پایین، سطحی یا یکنواخت
 • دوگانگی در تفکر و تصمیم‌گیری
 • اختلال فکر و گفتار
 • واکنش‌های هیجانی نامتناسب با موقعیت
 • فقدان انگیزه و اراده در فرد
 • ناتوانی در تجربه لذت

اسکیزوفرنی علل گوناگونی دارد می‌توان گفت عوامل ژنتیکی مانند بستگان درجه یک مبتلا به اسکیزوفرنی، تغییرات ناقل‌های عصبی شیمیایی و عوامل محیطی مانند شرایط تولد، حوادث و ضربه‌های مغزی، عفونت‌ها، بیماری‌های دوران بارداری مادر‌، فصل تولد و شیوه های تربیتی نیز می‌تواند از علل بروز اسکیزوفرنی باشد.

مشکلات ازدواج با شخص اسکیزوفرنی

سلامت جسمانی در ازدواج مهم است؛ در صورتی که زوجین از سلامت جسمانی کافی برخوردار نباشند تحت نظر پزشک می‌توانند ازدواج موفقی داشته باشند. با این‌حال آمار ازدواج افرادی که اسکیزوفرنی دارند کمتر از عموم مردم است.

شدت بیماری اسکیزوفرنی در افراد مختلف متفاوت است، بنابراین نمی‌توان گفت همه‌ی افرادی که اسکیزوفرنی دارند نمی‌توانند ازدواج کنند، بلکه با توجه به شرایط و وضعیت بیماری در فرد می‌توان تشخیص داد که آیا توانایی ازدواج کردن را دارند یا خیر.

بیماری اسکیزوفرنی با دارو قابل درمان و کنترل است؛ ولی قبل از ازدواج همسر فرد مبتلا به اسکیزوفرنی باید در جریان بیماری او باشد تا بتواند تصمیم صحیح و منطقی بگیرد تا بعد از ازدواج غافلگیر نشود.

زوج‌ها حق دارند از وضعیت سلامتی جسمانی و روانی یکدیگر آگاهی داشته باشند.

اسکیزوفرنی تا حدودی ناتوان کننده است بنابراین بعد از ازدواج ممکن است بیشتر وظایف در زندگی بر عهده‌ی طرف مقابل باشد. به صورت کلی موفقیت در ازدواج بستگی به شرایط بیماری فرد دارد و هر چقدر شدت بیماری کمتر باشد کنترل بیماری بهتر است و در نتیجه زندگی موفق‌تری در انتظار است.

افرادی که اسکیزوفرنی دارند به طور کلی می‌توانند تا حدودی خود را با شرایط زندگی سازگار کنند و طبق دستور پزشک کار متناسب با شرایط خود را انجام دهند و زندگی عادی داشته‌ باشند.

کنترل بیماری اسکیزوفرنی

برای کنترل بیماری اسکیزوفرنی راه‌های مختلفی مثل دارو درمانی، روان درمانی و مدیریت بیماری و علائم آن توسط خود فرد در صورتی که شدت بیماری پایین و قابل کنترل باشد، وجود دارد.

اما در صورتی‌که شدت بیماری بالا باشد به سختی می‌توان ‌آن‌را کنترل کرد. انتقال این بیماری تا حدودی ژنتیکی است و در حالتی که یک والد یا خواهر مبتلا به اسکیزوفرنی داشته باشید احتمال انتقال این بیماری ۱۰ درصد افزایش پیدا می‌کند ولی اگر هردو والد مبتلا به اسکیزوفرنی باشند احتمال انتقال این بیماری افزایش پیدا می‌کند.

فرد مبتلا به اسکیزوفرنی عملکرد جنسی طبیعی دارد ؟

مصرف دارو‌های روان‌پریشی ممکن است بر میل جنسی این افراد تاثیر بگذارد و منافع جنسی بیمار را کاهش دهد. اگر این مسئله مشکل‌ساز شد می‌توانید با مشورت پزشک اختلالات جنسی را توسط دارو‌های مکمل درمان کنید، علاوه بر دارو‌های روان‌پریشی عوامل جسمانی و روان‌شناختی نیز در بروز مشکلات جنسی نقش دارد.

مردانی که به اسکیزوفرنی مبتلا هستند بیشتر در معرض اختلال نعوظ هستند و این مشکل نیز ناشی از مصرف دارو‌های روان‌پریشی است. درست است که دارو‌های روان‌پریشی باعث ایجاد مشکلات جنسی‌ می‌شود، اما مزیت آنها این است که باعث می‌شود بیماری فرد کنترل شود و رفتار مناسب با موقعیت داشته‌ باشد. به طور کلی افرادی که اسکیزوفرنی دارند به ندرت می‌توانند وارد رابطه‌‌ای پایدار و طولانی مدت شوند.

مزایای ازدواج برای بیماران اسکیزوفرنی

خوشبختانه، در جهان امروز، درمان های موثر و در دسترس بودن داروهای بهتر، کمتر پیچیده و موثر برای بسیاری از بیماران روانی مانند دیگر شهروندان می توانند زندگی عادی عادی داشته باشند.

ازدواج مزایای زیادی برای بیماران اسکیزوفرنی دارد:

 • رضایت از نیازهای عاطفی
 • تشکیل خانواده و حمایت از خانواده.
 • مراقبت های بیشتر از همسر و فرزندان بیمار.
 • رضایت از نیاز جنسی.

افراد اسکیزوفرنی قبل از ازدواج توجه کنند !

برای ازدواج بهتر است به موارد زیر توجه کنید:

همسر بیمار از بیماری او مطلع شده باشد.
درک ابهام در طول بیماری.

پاسخ به سوالات آینده همسر بیمار با کار مناسب و معقول.
در صورت لزوم، همسر آینده بیمار می تواند با اجازه پزشک با اجازه بیمار درمان شود و اطلاعات لازم را تا حد لازم برای دانش خود دریافت کند.

به این ترتیب، بهتر است یک همسری برای بیمار مبتلا به این بیماری روانی انتخاب کنید که شرایط زیر را داشته باشد:

اجتناب از ارتفاع.
اولویت بندی نیازهای اولیه و مهم بیمار، از جمله به دست آوردن حمایت از خانواده و نیازهای عاطفی او، به جای طبقه بندی اجتماعی و اقتصادی همسر آینده از بیمار.

ازدواج موفق یک داستان موفق است و نقش بسیار موثری و بسیار مفید در درمان و بهبودی بیمار دارد.

در غیر این صورت، باید اختلافات خانوادگی را برای بیمار کم کرد و می تواند به عود و یا تشدید بیماری منتهی شود.

خانواده بیمار توجه کنند که حتی پس از ازدواج، آنها از حمایت از بیمار دریغ نکنند و حتی همسر بیمار نقش خود را در حمایت و اعتماد دو طرفه ایفا کنند؛ زیرا حمایت دو نفره بیمار از بیمار به او کمک بیشتری خواهد کرد.

مطالعات ارتباط اختلال اسکیزوفرنی و ازدواج

برخی از مطالعات نشان می دهد که ازدواج می تواند کیفیت زندگی را افزایش دهد و فرد را در برابر عقاید خودکشی و سایر اقدامات در زمینه اسکیزوفرنی محافظت کند.

بسیاری از عوامل بالینی و آماری، از جمله علائم اسکیزوفرنی و ازدواج، بر پیامدهای ازدواج در اسکیزوفرنی تاثیر می گذارند.

افراد مبتلا به اسکیزوفرنی رفتارهای خوب نشان نمی دهند.

از آنجایی که احساسات واقع بینانه آنها بسیار متزلزل و اغلب همراه با اجبار است، برای آنها ارتباط برقرار کردن با دیگران دشوار است.

نرخ ازدواج، به ویژه برای مردان، به طور کلی در سنین پایین، پایین است و نرخ طلاق بالا است.

اکثر افراد مبتلا به اسکیزوفرنی (۸۰٪) می توانند به زندگی عادی و سازنده بازگردند، در واقع می توانند ازدواج کنند، یک خانواده داشته باشند و اگر شغل خود را طبق تجویز دارو ادامه دهند، شغل پیدا می کنند.

برای افرادی که شریک زندگیشان در آغاز یک زندگی سالم است، اسکیزوفرنی تکان دهنده ظهور می کند.

اسکیزوفرنی می تواند رفتار و شخصیت را تغییر دهد، علائم باعث انحراف و سردی در دلبستگی و چهره دوست می شود.

اکثر افرادی که ازدواج کرده و مبتلا به اسکیزوفرنی هستند قبل از شروع بیماری با همسرشان آشنا شده اند.

تاثیر اسکیزوفرنی بر زندگی مشترک

اسکیزوفرنی بر این مسائل عمومی تاثیر می گذارد، اما شما می توانید آنها را مدیریت کنید:

وظایف اسکیزوفرنی در منزل

نحوه دید مردم و نشانه های اجتماعی براشخاص اسکیزوفرنیا تأثیر می گذارد.

مشاوره می تواند به همسران کمک کند تا انتظارات خود را با یک رویکرد مثبت و مثبت بیان کنند.

استراتیژی دیگر مسئولیت ها و نقش هر یک از طرفین را در امور خانواده تعریف می کند.

مسائل مالی اسکیزوفرنی

افرادی که مبتلا به اسکیزوفرنی هستند همیشه نمی توانند به کار بازگردند حتی پس از این که علائمشان تثبیت شد.

اگر این اتفاق می افتد، مزایای معلولیت توسط مرکز تامین اجتماعی تامین می شود.

درمان اسکیزوفرنی گران است و اغلب هزینه ها اضافه می شود.

صمیمیت اسکیزوفرنی

اسکیزوفرنی و ازدواج بعد از عقد نیز مهم است.

اسکیزوفرنیا ممکن است مستقیما منافع جنسی را کاهش دهد و برخی از داروهای ضد روانپزشکی بر میل جنسی تاثیر می گذارند.

مشاور همسر و همسر می تواند به زوجین کمک کند تا نیازها و آرزوهایشان را بیان کنند.

در صورت لزوم، با پزشک خود درباره تغییر داروها یا اضافه کردن داروهایی که اختلالات نعوظ و جنسی را درمان می کنند صحبت کنید.

تعاملات خانوادگی شخص اسکیزوفرنی

افرادی که اسکیزوفرنیا را اغلب رفتار می کنند، به طور تصادفی، دشواری فکر می کنند و با احساسات روزمره مبارزه می کنند که می تواند باعث ناراحتی و خطرناکی نسبت به اعضای خانواده شود و منجر به درگیری های خانوادگی شود.

ضروری است که رفتارهای قابل قبول و غیر قابل قبول در خانه و در شرایط دیگر، مخصوصا اگر شما بچه داشته باشید، تعیین شود.

مشکلات جنسی در بیماران اسکیزوفرنیک

افراد مبتلا به اسکیزوفرنی ممکن است مشکلات جنسی مربوط به وضعیت یا درمان خود را تجربه کنند، اما هر دو بیمار و روانشناسان از این مشکلات اجتناب می کنند.

علائم روانپریشی، عوامل روانشناختی، سلامت جسمانی و استفاده از داروهای روانگردان می تواند به ناباروری جنسی کمک کند.

بیماران به ندرت اختلال عملکرد جنسی خود را ذکر می کنند، در حالی که عوارض جانبی جنسی با کاهش وابستگی به درمان همراه است، که ممکن است منجر به افزایش علائم روانی شود.

در اکثر بیماران، علاقه جنسیت کمی متفاوت از افراد معمولی است، زنان مبتلا به اسکیزوفرنیا تمایل جنسی بیش از مردان دارند و اغلب دارای یک کودک هستند.

به عنوان یک قاعده کلی، بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی به طور کلی رابطه جنسی طولانی مدت و پایدار را وارد نمی کنند.

کمتر از ده درصد از بیماران نارسایی جنسی مرتبط با درمان ضد روانپریشی را گزارش می کنند، اما بیش از شصت درصد از آنها در هنگام پاسخ به یک مصاحبه یا پرسشنامه ای سازمان یافته پاسخ های جنسی را گزارش می دهند.

اکثر پزشکان همچنین میزان اختلال عملکرد جنسی و تاثیر آن بر زندگی بیماران را مورد سوال قرار نمی دهند.

تأثیر وراثت اسکیزوفرنی بر کودکان آینده

این اختلال تا حدودی، اما به طور کامل انتقال ژنتیکی نیست. آمار کلی این است که اگر یک والد یا خواهر دارید که مبتلا به اسکیزوفرنی هستید، خطر ابتلا به اسکیزوفرنی ده درصد افزایش می یابد.

اگر هر دو والد مبتلا به اسکیزوفرنی هستند، احتمال بسیار بیشتر می شود.

بیشتر بخوانید:

داروهای اسکیزوفرنی : آشنایی کامل با داروهای درمان اسکیزوفرنی

اسکیزوفرنی ؛ روان‌گسیختگی یا شیزوفرنی(بیماری خطرناک روانی)


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(7 امتیاز , میانگین: 4.4 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم