دلگرم
امروز: یکشنبه, ۰۶ اسفند ۱۴۰۲ برابر با ۱۴ شعبان ۱۴۴۵ قمری و ۲۵ فوریه ۲۰۲۴ میلادی
نکاتی که هر دختر باید درباره پرده بکارت بداند !
31
زمان مطالعه: 10 دقیقه
پرده بکارت یک نوع بافت است که معمولاً در دهانه واژن قرار دارد و از زمان تکامل جنین برجای می‌ماند. برخی از دختران به طور مادرزادی این بافت را ندارند

پرده بکارت چیست ؟

پرده بکارت بافت نازکی است از جنس مخاطی مشابه با دیواره واژن که ورودی مهبل را به صورت ناقص می‌پوشاند. این پرده در بخش خارجی دستگاه تناسلی زنان قرار دارد و در دهانه مهبل واقع شده‌است.

به طور خلاصه پرده بکارت یک نوع بافت است که معمولاً در دهانه واژن قرار دارد و از زمان تکامل جنین برجای می‌ماند. برخی از دختران به طور مادرزادی این بافت را ندارند. در واقع پرده بکارت به منزله درب ورودی واژن است. پرده بکارت در عمق واژن قرار نمی‌گیرد و با استفاده از یک آینه که در دهانه واژن قرار داده شود، با باز نگه داشتن پاها و سایر قسمت‌های اندام ‌جنسی قابل مشاهده است.

انواع پرده بکارت کدامند ؟

پرده بکارت انواع مختلفی دارد که اسم‌های آن را هم متخصصان تلاش دارند تغییر بدهند. مثلا نوعی از آن مدل ارتجاعی است که حتی بعد از برقراری رابطه جنسی هم به جای اولش برمی‌گردد. وقتی که فردی دارای پرده ارتجاعی را حتا بعد از برقراری رابطه جنسی معاینه کنید، دیده می‌شود که بخشی از آن باقی مانده است.

نوع دیگرش که موسوم به "حلقه‌ای" است که اندکی به سختی از بین می‌رود.

divider

چه کارهایی باعث پارگی بکارت می شود ؟

 • ورزش های سنگین از جمله ژیمناستیک
 • انجام نزدیکی و فعالیت جنسی با مرد – دخول آلت تناسلی
 • انجام خودارضایی
 • برخی نیز بطور مادر زادی با مشکل آسیب یا حتی نبود پرده بکارت مواجه هستند
 • برخی از تصادفات رانندگی
 • عملهای لگنی وخیم

سوالات رایج در خصوص پرده بکارت

پرده بکارت ، سوالات و پاسخ های رایج در این خصوص

سوال: آیا ممکن است دختری بدون داشتن رابطه جنسی بکارتش را از دست دهد؟ اگر دختری به طور طبیعی پرده بکارت نداشه باشد، آیا آزمایشی وجود دارد که ثابت کند او به طور طبیعی بکارت نداشته؟

پاسخ ها :

 • برخی دختران ممکن است به طور مادرزادی پرده بکارت نداشته باشند. همچنین پرده بکارت ممکن است در اثر فعالیت‌های روزمره مثل دوچرخه‌سواری، اسب‌سواری، پریدن، ژیمناستیک و دیگر انواع فعالیت‌ها به مرور زمان از بین برود.
 • هیچ آزمایش وجود ندارد که نشان بدهد دختری به طور طبیعی پرده بکارت داشته یا نداشته است.
 • زمانی که آلت تناسلی در جنین شکل می‌گیرد، بعضی جنین‌ها به پسر تبدیل می‌شوند، بعضی به دختر و بعضی هم به انترسکس یا بیناجنسی.
 • جنینی که به دختر تبدیل می‌شود، برخلاف جنین پسر، قسمت تناسلی آن به طور کامل بسته نمی‌شود و پرده بکارت هم در واقع قسمت زایدی از آن روند است و کاربردی در بدن ندارد. مثل آپاندیس که قسمت زایدی از بدن است که در اثر تکامل بشر در بدن باقی مانده است.

سوال: پاره شدن پرده بکارت لزوما همراه با درد و خونریزی است؟ آیا استفاده از تامپون به بکارت آسیب میزند؟

پاسخ ها:

 • ممکن است برای نزدیکی بار اول، مقدار کمی خونریزی ایجاد شود. آن هم به خاطر کشیدگی که به وجود می آید و مقداری پارگی که در این پرده ایجاد می‌شود.
 • بعضی‌ها این خونریزی را دارند و بعضی‌ها ندارند. این خونریزی خیلی وحشتناک و شدید نیست و در حد چند قطره است. در مواردی هم ممکن است به دلیلی خونریزی نداشته باشد که رابطه جنسی بار اول با احتیاط زیاد و تدریجی صورت بگیرد.
 • در مواردی ممکن است برای استحکام برخی پرده‌ها به جراحی موضعی برای برداشتنش نیاز پیدا شود.
 • ممکن است بر اثر معاینه پزشک زنان و زایمان و استفاده از تامپون و یا اگر فردی برای شناخت بیشتر بدنش انگشتش را داخل واژنش کند، پرده بکارت از بین برود.
 • دخول برای بار اول با وجود داشتن پرده بکارت برای همه دردناک نیست و ممکن است باعث خونریزی هم نشود.
 • کسانی که در دخول بار اول خیلی درد دارند، معمولاً پیشنوازی کافی ندارند.
 • ترمیم یا دوختن دوباره پرده بکارت از نظر پزشکی توصیه نمی‌شود، به این دلیل که ممکن است عواقبت ناخواسته‌ای مثل عفونت و خونریزی و دردهای شدیدی احتمالی به هنگام دخول داشته باشد.

سوال: نظر پزشکی قانونی برای سلامت بکارت صحیح است یا پزشک متخصص ؟ وقتی پزشکی قانونی نسبت به پرده بکارت نظر سلامت وعدم دخول را می دهد ولی پزشک متخصص نظریه پارگی جزئی را میدهد؟ تکلیف چیست؟ بالاخره سالم است یا نا سالم؟

پاسخ ها:

همانطور که پزشک متخصص پارگی جزئی را مشخص کرده ؛ یعنی دخولی انجام نشده

زمانی که دخول کامل انجام شود پارگی بکارت کامل خواهد شد و به عبارتی پرده باز می شود و هیچ پزشکی نمیتواند پارگی جزئی صادر کند.

علت پارگی جزئی میتواند بعلت خود ارضایی باشد یا مواردی غیر از دخول با آلت !

سوال: آیا رابطه جنسی از روی لباس به بکارت آسیب می رساند ؟ چند ساعت بعد شاهد چند لکه خون کمرنگ بودم ایا امکان اسیب دیدن بکارت هست ؟

پاسخ :

اگر منظور از رابطه جنسی روی لباس یعنی فقط در حد تماسی بوده باشه احتمال آسیب پرده بکارت نیست، ولی رابطه با دخول یا فشار زیاد به واژن احتمال آسیب به پرده بکارت وجو دارد

سوال: منظور از ساییدگی پرده چیست؟ آیا امکان از بین رفتن اثر ساییدگی پرده بکارت با گذشت زمان هست ؟

پاسخ ها:

در پرده های ارتجاعی پارگی مثل دیگر پرده ها اتفاق نمیوفته بلکه آثار نزدیکی به شکل ساییدگی و از بین رفتن بافت اولیه پرده نشون داده میشه.امکان داره پرده ارتجاعی کاملا پاره نشه ولی معاینه اون کاملا واضح و دقیق نشون میده که نزدیکی وجود داشته یا خیر

چون بافت پرده از بین رفته شاید بعد از سال ها اثرش کمتر بشه ولی همچنان قابل تشخیص هست.

سوال: ساییدگی بکارت در ساعت 6 یعنی چی ؟ آیا ساییدگی بکارت در ساعت 6 قابل ترمیم است ؟

پاسخ :

ساییدگی در ساعت 6 که یعنی نشون میده شما رابطه جنسی داشتید و ساییدگی در ساعت 6 با گذشت زمان قابل برطرف شدن نیست !

کسی که رابطه جنسی داشته باشه حتی بدون اسیب پرده هم متخصصین حرفه ای پزشکی قانونی براحتی بخاطر تغییرات ساختمانی ناحیه واژن و پرده میفهمن که قبلا رابطه داشتید.

سوال: آیا ترمیم پرده بکارت درد دارد؟ پرده اگر دوخته شود کسی متوجه میشود؟

پاسخ:

پزشکان از بی حس کننده های موضعی برای ترمیم بکارت استفاده میکنند و یک‌عمل سر پایی هست. ولی برای کارشناس مربوطه دوخته بودن پرده بکارت قابل تشخیص هست ولی پژشکی‌ قانونی قبلا اگر خراشی دیده میشد یا تشخیص ترمیم شده می دادند امکان نداشت تائید کنند ! الان وضع فرق کرده و سخت گیری کمتری میکنند.

با اینکه این عمل جراحی منع قانونی ندارد اما پزشکان متخصص زنان و زایمان و ماماهامعمولا بطور پنهانی این عمل را انجام می دهند و با توجه به اینکه این جراحی نیازی به بیهوشی عمومی ندارد در هر مطب و دفتری می توان آنرا انجام داد.

سوال: هزینه عمل ترمیم بکارت چقدر است ؟

پاسخ :

هزینه ترمیم بکارت در تهران مبالغی از 200 هزار تومان تا 800 هزار تومان می باشد.

سوال: عادت دارم هنگام پریودم داخل واژنم را با انگشتم کامل میشورم آیا اینکار باعث آسیب بکارت میشه ؟

پاسخ:

بله احتمال آسیب هست، چون پرده بکارت در ابتدای واژن قرار داره ، زمانیکه خونریزی قاعدگی شروع میشه به علت انقباضاتی که رحم داره تمام خون و بافت ها خارج میشه و نیازی نیست با انگشت به خروجش کمک کنید.

divider

خون پرده بکارت چگونه است؟

معمولا پس از پارگی پرده بکارت خونریزی کم و بیش شدیدی ایجاد می شود.لازم است این خون را از خون قاعدگی تشخیص دهیم.خون قاعدگی دارای فیبرینوژن کمتر است، لذا دیرتر لخته شده و سلول های واژینال در آن بسیار زیاد است در حالی که خون حاصل از پرده بکارت سریعتر لخته شده و حاوی مقادیر کمی سلول واژینال است.

چنانچه سوالی در خصوص پرده بکارت دارید ، می توانید با پزشکان مجله دلگرم بصورت محرمانه مشاوره کنید

سوالات خود را رایگان و محرمانه ما بپرسید

آیا خودارضایی می‌تواند باعث پارگی پرده بکارت شود؟

خود ارضایی در صورتیکه باعث ضربه مستقیم به پرده بکارت شود، می‌تواند باعث پارگی آن شود. ذکر این نکته ضروری است که پرده بکارت به طرق مختلف پاره می‌شود هرچند مقاربت متداول ترین راه آن است.
دختران فعال با ورزش‌هایی نظیر دوچرخه سواری، رقص، پریدن و سایر فعالیتهای فیزیکی بیشتر در معرض کشیده شدن و پارگی پرده بکارت قرار دارند. وارد کردن تامپون با نیروی کافی نیز ممکن است باعث پارگی شود. ضربه‌های شدید در منطقه مهبل مانند لگد خوردن می‌تواند باعث پارگی پرده بکارت شود.
باید توجه داشت که پارگی پرده بکارت تنها از طریق ضربه مستقیم به آن یا مقاربت اتفاق نمی افتد و جز به این دلیل هیچ مورد دیگری مثل سقوط از ارتفاع یا بلند کردن جسم سنگین،کوهنوردی و موارد مشابه نمی‌تواند علتی برای این پارگی باشد.

خودارضایی در دختران و احتمال آسیب پرده بکارت

از جمله موارد ذکر شده در بالا مسئله خودارضایی می باشد. پرده بکارت بافتی بسیار حساس و نازک دارد و با کوچکترین تحریک آسیب پذیر می باشد .

گرچه تحریکات کوچک و مختصر آسیب کامل به پرده بکارت نمی رساند ولی همین آسیب جزئی برگشت ناپذیر و قابل تشخیص است و سبب حساس شدن آن و احتمال پارگی وجود دارد، پس اکیدا از هرگونه فعالیتی که احتمال آسیب به پرده بکارت میرود دوری کنید.

در عین حال در صورتی که به این موضوع شک دارید بهترین و مطمئن ترین راه معاینه توسط پزشک میباشد.

توصیه اکید ما اینکه از عمل بسیار ناپسند و ناخوشایند خودارضایی دوری کنید تا بر اثر چند لحظه کوتاه احساس لذت جنسی که بر اثر خودارضایی حاصل می شود و عذاب وجدان سختی را به همراه دارد ، زندگی مشترک آینده خود را دچار مخاطره نسازید و خود را دچار فشارهای روحی روانی نسازید .

علائم و نشانه‌های پاره شدن پرده بکارت چیست؟

پارگی پرده بکارت می‌تواند کاملا بدون علامت باشد. گاهی اوقات خونریزی رخ می‌دهد که می‌تواند از چند قطره تا خونریزی شدید باشد. گاهی درد خفیف تا شدید وجود دارد ولی در کل درد یا خونریزی معیار مناسبی برای تشخیص پارگی پرده بکارت نیست و فقط با معاینه می‌توان در مورد آن نظر داد.
در معاینه‌ای که توسط پزشک متخصص متبحر انجام می‌شود، سائیدگی‌ها، پارگی‌ها و گاهی کبودی‌های پرده بکارت مشخص می‌شود و گاهی بر اساس همین علائم می‌توان قدیمی یا جدید بودن زمان دخول جنسی را هم مشخص کرد و به همین دلیل است که در موارد تجاوزجنسی، توصیه می‌شود هرچه زودتر معاینه پرده بکارت صورت بگیرد تا شاید بتوان در مورد زمان اتفاق نیز نظر داد.

آیا پارگی پرده بکارت همیشه با خونریزی همراه است؟

خون ریزی در اولین مقاربت ضرورتا دلیلی بر پارگی پرده بکارت نیست. مفهوم اولین خون می‌تواند به دلیل سفتی ماهیچه‌های واژن، عدم انعطاف کافی، ورود سخت و خشن و یا سایش واژنی باشد که به خونریزی پرده ربطی ندارد.
بنابراین فقدان خونریزی در مقاربت اولیه دلیل بر عدم پارگی نیست. در واقع خونریزی دلیلی بر داشتن یا پارگی پرده نیست. تنها ۵۰ درصد از دختران در اثر دخول دچار خونریزی می‌شوند. بنابراین ملحفه سفید آغشته به خون ملاک قابل اعتمادی برای بکارت یک خانم نیست. در مواردی که پرده بکارت از نوع ارتجاعی باشد، امکان دارد پارگی بدون خونریزی باشد.

در رابطه با پرده بکارت بیشتر بخوانید:

روش های تشخیص وجود پرده بکارت

راه های ترمیم پرده بکارت کدامند؟

پرده بکارت به همراه پاسخ به سولات دختران+تصاویر

معرفی ۴ نوع پرده بکارت + عکس

ترمیم پرده بکارت با لیزراین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.3 از 5 (31 رای)  

۱ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید

ممد | ۴ سال پیش
روی صحبتم با مرداست:
فکر کردین فقط شما میتونین رابطه جنسی داشته باشین و کسی متوجه نشه؟؟ :)
2
3

hits