دلگرم
امروز: سه شنبه, ۰۴ مهر ۱۴۰۲ برابر با ۱۰ ربيع الأول ۱۴۴۵ قمری و ۲۶ سپتامبر ۲۰۲۳ میلادی
۱۳ نکته مهمی که باید برای مراقبت از سالمندان بدانید
2
زمان مطالعه: 8 دقیقه
مراقبت از سالمندان قبل از هر چیز به رفتار صبورانه و با محبت افراد احتیاج دارد. در این مقاله از دلگرم نکاتی را در رابطه با مراقبت از افراد مسن می خوانید که جنبه های مختلف زندگی آنها را در بر می گیرد.

نکات مهم مراقبت از عضو سالمند خانواده

وقتی پای مراقبت از افراد سالمند خانواده در میان باشد رفتار با ملاحظه، صبوری و محبت در درجه اول قرار دارد. اگر چه گاهی اوقات این کار می تواند استرس داشته باشد باید به یاد داشته باشید برای آنها هم مشکل است برای مراقبت به شما یا دیگر افراد وابسته باشند.

به همین دلیل آشنا شدن با بهترین و با ملاحظه ترین روش های مراقبت از سالمندان بسیار مهم است. به این ترتیب می توانید مراقب بهتری برای سالمندان باشید و به سادگی از رفتارهای آنها عصبی نشوید. اگر عضو سالمندی در خانواده دارید که باید از او مراقبت کنید در نظر گرفتن این 13 نکته در این کار به شما بیشتر کمک می کند.

1. هر چند وقت یک بار به دیدن سالمند عزیزتان بروید

طبق گفته کارشناسان دیدار مرتب با سالمندان خانواده برای آنها خیلی مهم است. آنها نیاز دارند طبق برنامه ای منظم با شما دیدار داشته باشند و از وضعیت کلی زندگی، سلامت و امنیت آنها مطمئن شوید. وقتی به دیدن آنها می روید باید خانه را کاملا چک کنید تا ببینید آیا کاری مثل تعمیر یا تمیز کردن هست که لازم باشد انجام دهید.

همچنین گل و گیاهان، نامه ها، لباس های کثیفی که باید شسته شوند، مواد غذایی لازم و هر چیز ضروری دیگری که ممکن است سالمند عزیزتان نیاز داشته باشد را بررسی کنید و از آن مطمئن شوید.

2. داروهای عضو سالمند خانواده را چک کنید

مطمئن شوید عضو سالمند خانواده به اندازه کافی دارو داشته باشد. یکی از نکات مهم در مراقبت از سالمندان این است که تمام داروهای تجویز شده تکمیل و اگر لازم است دوباره تهیه شود. اگر چند داروی متفاوت مصرف می کنند بهترین کار این است که یک جعبه دارو بخرید.

این جعبه ها که قسمت های جداگانه ای با برچسب هر روز هفته را دارد مصرف به موقع داروها را برای سالمندان راحت تر می کند. اگر دارویی جدید برای آنها تجویز شد از داروفروش یا دکتر درباره هر گونه تداخل دارویی با داروهای فعلی او و عوارض جانبی احتمالی این دارو پرس و جو کنید.

3. هر موقع لازم شد پرستار استخدام کنید

شاید نیاز داشته باشید برای مراقبت از فرد مسن خانواده تان پرستار یا دستیار استخدام کنید. این شخص می تواند به شما در انجام فعالیت های روزانه ای مثل خانه داری، انجام کارهای بیرون از خانه یا حمام کردن سالمند کمک کند.
اگر شخصا کسی را برای کمک گرفتن در مراقبت از سالمند خانواده نمی شناسید باید شخصی معرفی شده از سازمانی معتبر استخدام کنید یا معرف فرد متقاضی این کار را بررسی کنید.

4. تغییرات لازم برای خانه افراد مسن خانواده را انجام دهید

شما باید خانه افراد مسن را کاملا وارسی کنید و برای محافظت خانه در برابر خطرات ارزیابی های لازم را انجام دهید. بعضی از تغییرات و اصلاحات شاید بزرگ باشند در حالی که بقیه کارها می تواند فقط تعمیراتی ساده باشند. این تغییرات شامل موارد زیر می شوند:

 • گذاشتن یک سراشیبی برای سالمندانی که از واکر یا ویلچر استفاده می کنند
 • گذاشتن توالت فرنگی
 • نصب دستگیره و نرده نزدیک دوش حمام و کنار توالت
 • نصب یا امتحان کردن دستگاه هشدار دهنده نشت گاز منوکسید و دود
 • چک کردن نورپردازی کلی خانه برای اطمینان از روشن بودن کافی خانه
 • به برق زدن چند لامپ شبانه با سنسور خودکار در همه جای خانه تا بتوانند هنگام بیدار شدن در شب اطراف را ببینند.
 • مطمئن شوید نواره سر دوش حمام شل نباشد و کفپوش وان روی زمین سر نخورد. از این کفپوش ها در هر جای دیگری از خانه هم که احتمال می دهید ممکن است فرد سالمند روی زمین سر بخورد بگذارید.
 • هر اثاث و وسیله اضافه و خرت و پرتی را که فکر می کنید در راه رفت و آمد فرد مسن است دور بیاندازید.
 • مطمئن شوید همه سیم ها، کابل ها و دو شاخه ها به شکلی امن تا شده و کنار گذاشته شده اند و از زمین خوردن فرد مسن جلوگیری می شود.

5. درباره امور مالی صادقانه و روشن با سالمندان صحبت کنید

بیشتر اوقات عضو مسن خانواده شما مایل یا راحت نیست راجع به موضوعات مالی خود با شما صحبت کند. با این حال، شما باید درباره این موضوع صادقانه با آنها صحبت کنید، به خصوص اگر با درآمدی ثابت زندگی می کنند و لازم است حساب درآمد و خرج خود را با دقت داشته باشند.

6. مطمئن شوید تمام تشریفات اداری مهم مربوط به سالمندان انجام شده است

وقتی در مراقبت از سالمندان به کاغذ بازی های اداری مثل وکالت یا وصیت نامه برخورد می کنید مطمئن شوید همه چیز تکمیل شده و به روز رسانی شده است یا می شود. صحبت با آنها درباره این موارد آسان نیست اما ضروری است.
وقتی این وظیفه انجام و تکمیل شود هر دو شما احساس خیلی بهتری خواهید داشت.

7. به مشکلات سالمندان در رانندگی دقت داشته باشید

ممکن است زمانی برسد که عضو مسن خانواده به دلیل افت توانایی های شناختی و زمان واکنش نشان دادن نتواند دیگر رانندگی کند؛ در مراقبت از سالمندان مهم است توانایی های آنها برای رانندگی بررسی شود و قبل از اینکه به مشکل تبدیل شود باید انتخاب های دیگری مثل خرید و تحویل خریدها یا استخدام یک راننده برای راحتی آنها را در نظر داشت.

8. فرد سالمند خانواده را فعال نگه دارید

فعال بودن افراد سالمند و مشغول بودن آنها با فعالیت هایی خاص ضروری است. ورزش کردن برای سالم ماندن آنها لازم است. متاسفانه تنهایی و گوشه گیری و افسرده شدن بین افراد مسن خیلی شایع است؛ به خصوص اگر همسر آنها فوت کرده باشد. بسیار ضروری است که افراد مسن با دوستان و خانواده شان در ارتباط باشند و شاید بخواهند دوستان جدیدی هم پیدا کنند.

مطمئنا مکان ها و کارهای زیادی هست که سالمندان می توانند با هم انجام دهند و دوستانی جدید پیدا کنند. به سالمند خانواده تان کمک کنید این فعالیت ها و جمع ها را پیدا کند و اجتماعی و فعال بماند.

فعالیت های فیزیکی و ذهنی سرگرم کننده برای سالمندان

9. مطمئن شوید عزیز سالمندتان خوراک سالمی دارد

عضو مسن خانواده شما شاید نتواند یا نخواهد خودش غذا بپزد. افراد مسن برای سالم ماندن باید تغذیه خوبی داشته باشند. شما می توانید وعده های غذایی آنها را از قبل آماده کنید. همچنین می توانید غذاهایی را که می خواهید از بیرون برای او سفارش دهید با او چک کنید تا اگر مطابق میلش بود از جایی مطمئن با غذاهای سالم در صورت لزوم برای او غذا سفارش دهید.

تغذیه سالم در سالمندان

10. از نزدیک مراقب آنها باشید

اگر مهارت فنی دارید یک سنسور حرکت یا دوربین یا وسیله ای که در صورت وجود خطر برای آنها، به شما هشدار دهد برای آنها نصب کنید. یک گزینه دیگر سیستم های هشداردهنده پزشکی هستند اما اگر آنها را انتخاب کنید باید سالمندان را متقاعد کنید که لازم است همیشه این دستبندها را بپوشند.

11. برای مراقبت از سالمندان برنامه ریزی و زمان بندی داشته باشید

بهترین کار این است که سعی کنید برای انجام کارهای مبوط به مراقبت از فرد سالمند مثل نظافت، آشپزی، خرید، انجام کارهای دفتری، ملاقات با پزشک و حمام کردن یک برنامه زمان بندی شده بین خودتان و اعضای خانواده داشته باشید.

اگر لازم است، شاید احتیاج داشته باشید شخصی دیگر را برای کمک در بعضی از این وظایف استخدام کنید و لازم است این مورد هم در برنامه شما گنجانده شود. برنامه ریزی برای مراقبت از سالمندان به شما کمک می کند عزیزتان از برنامه هایی که برای نگهداری از او تعیین شده اطلاع داشته باشد و برنامه زندگی شما هم منظم و مرتب باشد.

12. به دنبال خدمات سازمان ها برای سالمندان باشید

تعداد زیادی از سازمان ها خدمات مختلفی برای ارائه به سالمندان دارند. این سازمان ها ممکن است گروهی از مردم یا دولتی باشند. درباره این سازمان ها جستجو کنید و ببینید سالمند خانواده تان استفاده از خدمات کدام سازمان را صلاح می بیند و چه استفاده ای از خدمات آنها می تواند داشته باشد.

13. از خودتان هم خوب مراقبت کنید

برای اینکه بتوانید از کسی دیگر مراقبت کنید باید خودتان هم سالم بمانید. افرادی که از سالمندان مراقبت می کنند اغلب دچار افسردگی، اضطراب و استرس می شوند. اگر ممکن است مسئولیت های مراقبت از سالمندان خانواده را بین خودتان و اعضای خانواده تقسیم کنید. خیلی مهم است که به خودتان استراحت دهید و هر چند وقت یک بار تفریح کنید و از زندگیتان لذت ببرید.

separator line

ترجمه شده توسط فرحناز رنجبر در مجله دلگرم

بیشتر بخوانید:

چطور به والدین سالمندی که دور از ما زندگی می کنند کمک کنیم؟

هرآنچه که درباره سالمندان باید بدانیم

رفتار با سالمندان،نکات مهم رفتار با سالمندان را بخوانیداین مطلب چقدر مفید بود ؟
3.5 از 5 (2 رای)  

  
  دیدگاه ها
  اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !

  hits