دانستنی های عطر و هنر عطرسازی

۴,۸۲۲
۲
۰
جمعه, ۲۴ آبان ۱۳۹۲ ۱۷:۰۱

عطرسازی از هنرهای برجسته است که مانند سایر هنرها ازجمله موسیقی و نقاشی ، با ذوق و سلیقه و خلاقیت هنرمند ارتباط مستقیم دارد . این هنرمندان باید دانش غنی و استعداد بالایی در زمینه کاری خود داشته باشند و البته عواملی مانند صبر و تلاش مداوم در ارائه اثر هنری آنها بسیار موثر می باشد .

عطر و هنر عطرسازی

عطر و هنر عطرسازی

همان طور که یک موسیقیدان با آمیزش نت ها قادر به ساختن آهنگی جدید و دلنواز است و نقاش هم در ارائه یک اثر زیبا و برجسته باید توان ترکیب رنگها را به شکل هنرمندانه داشته باشد ، یک عطر ساز نیز مواد شیمیایی معطره به عنوان ابزار کار اولیه استفاده می کند و از آمیزش مناسب آنها عطری موفق به بازار عرضه می کند .

مواد معطره برای عطرساز همانند رنگ در دست نقاش و ساز در دست موسیقیدان می باشد . موسیقیدان باید هرساز را به خوبی بشناسد و نقش آنها را در ارکستر بداند . او باید به آواها و تلفیق آنها کاملاً آگاه باشد . او ممکن است زمینه اصلی موسیقی را از یک یا چند آوا بسازد و از سایر صداها جهت تقویت و تعدیل آن استفاده نماید . این مجموعه صداها چنان زیبا ترکیب می شوند که در نهایت ، منجر به خلق یک اثر هنری جاودانه می شود .از سوی دیگر یک نقاش برجسته ، استاد ترکیب رنگهاست . او می تواند علاوه بر به تصویر کشیدن کامل صحنه ، هماهنگی محیط و نور را در اثرش چنان ایجاد نماید که بیننده را جذب آن گرداند تا سالها بعنوان اثر هنری ، جاودان بماند .

عطر و هنر عطرسازی

و اما یک عطرساز موفق باید آگاهی کامل از صدها ماده شیمیایی معطره داشته باشد وی بایستی با رایحه های هر ماده و ویژگی های کمی و کیفی آن نیز آشنا باشد تا بتواند با انتخاب مناسب مواد معطره و ترکیب بجای آنها ، عطری تاب بسازد . هنر اصلی او هماهنگی رایحه اصلی عطر با سایر رایحه ها می باشد که منجر به تولد یک سمفونی خوشایند از رایحه عطرها می شود . آرتورو جادیپای عطرساز معروف معتقد است که عطرسازی هنر هماهنگ کردن رایحه ها می باشد . از میان این سه هنر ، شاید داوری و ارزیابی یک اثر نقاشی از همه آسانتر باشد ، در حالیکه قضاوت در مورد یک اثر موسیقی امری به مراتب مشکل تر می باشد زیرا توانایی سیستم شنوایی کمتر از بینایی است .

بدلیل پیچیدگی فوق العاده سیستم بویایی انسان ، داوری درمورد یک عطر مشکل تر به نظر می رسد . هر عطر حاوی دهها ترکیب معطره است که هرکدام رایحه ی خاص به خود را دارد و قدرت بویایی فوق العاده ای را می طلبد تا توانایی تشخیص و تمیز دادن رایحه ها را از یک دیگر داشته باشد .

عطر و هنر عطرسازی

با وجود اینکه امروزه تکنولوژی پیشرفته ای در صنایع عطرسازی جهت تشخیص رایحه ها به خدمت گرفته شده است ولی هنوز هم این صنایع نیازمند متخصصین مجربی می باشد که از قدرت بویایی بالایی برخوردارند ، این گونه متخصصین از جایگاه ویژه ی در صنایع عطرسازی برخوردار اند که البته تعدادشان معدود و انگشت شمار می باشد یکی از این افراد ژان کارل می باشد که به او به دلیل داشتن قدرت بویایی فوق العاده لقب ارباب بینی داده اند او بینی خود را یک میلیون دلار بیمه نموده است و عطرهای Canoe و Shocking از شاهکارهای او محسوب می شوند .

عطر و هنر عطرسازی

توسعه صنعت عطر و عطرسازی در ایران

بنیانگذاری اولین صنایع عطرسازی در کشور/ سلطان بازار اسانس دنیا می‌شویم


رئیس کانون هماهنگی فناوری گل محمدی و گلاب، کشت ارگانیک گل محمدی و تولید گلاب را از اولویت های نقشه راهبردی گل محمدی نام برد و گفت: در خصوص صنعت عطرسازی مطالعاتی را آغاز کردیم تا در انتهای برنامه 3ساله اولین صنایع عطرسازی کشور را بنیانگذاری کنیم.

عبدالرسول ابراهیم آبادی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به جزئیات نقشه راهبردی گلاب و گل محمدی، افزود: در این نقشه به بررسی وضعیت موجود کشور، وضعیت سایر کشورها و وضعیت مطلوب تولید گل محمدی و تولید اسانس پرداخته شد.

رئیس کانون هماهنگی فناوری گل محمدی و گلاب با بیان اینکه در نقشه راهبردی دو برنامه کوتاه مدت و بلند مدت طراحی شده است، اظهار داشت: اولویت اول ما تولید اسانس است به گونه ای که بتوانیم 50 درصد گل محمدی برداشت شده به اسانس تیدیل شود. این امر منجر به افزایش ارزش افزوده هم برای صنعتگران و هم برای کشاورزان می شود.
وی به وضعیت تولید اسانس در دنیا اشاره کرد و توضیح داد: در حال حاضر بلغارستان به عنوان تنها تولید کننده اسانس در دنیا سالانه 1500 کیلوگرم اسانس مورد نیاز صنایع عطر سازی را تولید می کند و در بازارهای دنیا هر کیلوگرم آن را 20 تا 40 هزار دلار به فروش می رساند.

ابراهیم آبادی با بیان اینکه فرانسه با تولید عطر هر قطره اسانس را 20 برابر می کند، خاطر نشان کرد: در ایران 15 هزار هکتار زیر کشت گل محمدی داریم که تنها از آن گلاب تولید می شود که با ایجاد زیر ساختهای لازم از جمله فناوریهای به روز می توانیم به سمت تولید اسانس حرکت کنیم.

عطر و هنر عطرسازی

وی با بیان اینکه بر اساس برنامه های کوتاه مدت نقشه راهبردی گلاب و گل محمدی تا 3 سال آینده باید ایران به تولید کننده اول اسانس گیاه محمدی در دنیا تبدیل شود، اضافه کرد: در کنار این فعالیت ها مطالعاتی در خصوص صنعت عطر سازی آغاز کردیم تا در انتهای برنامه کوتاه مدت 3 ساله اولین صنایع عطر سازی کشور را بنیانگذاری کنیم.

رئیس پژوهشکده اسانس های طبیعی دانشگاه کاشان، با اشاره به برنامه های بلند مدت نقشه راهبردی گل محمدی، ادامه داد: در برنامه بلند مدت قرار است تا افق 1404 ایران باید سلطان بازار اسانس و گل محمدی در دنیا باشد.

وی کشت ارگانیک (کشت بدون کود و سموم شیمیایی) گل محمدی را از دیگر برنامه های این کانون ذکر کرد و ادامه داد: در بازارهای جهانی یک کیلوگرم اسانس معمولی گل محمدی 20 میلیون تومان ارزش دارد در حالی که یک کیلوگرم اسانس ارگانیک گل محمدی 80 میلیون تومان قیمت دارد.

به گفته ابراهیم آبادی، با بیان اینکه در ایران به دلیل پراکندگی مزارع امکان کشت ارگانیک وجود دارد، اضافه کرد: علاوه بر این باید "گلابی" تولید کنیم که کیفیت یکنواخت داشته و عاری از آلودگی میکروبی باشد از این رو باید به سمت تولید فرآورده های ارگانیک حرکت کنیم. این در حالی است که در حال حاضر در تولید گلاب مشکلات فراوانی وجود دارد به گونه ای که تولید دو روز یک کارگاه گلاب گیری با هم متفاوت است.

رئیس کانون هماهنگی فناوری گل محمدی و گلاب دلیل این امر را ناشی از طبیعت گل محمدی دانست و توضیح داد: گل محمدی به محض باز شدن و قبل از تابیدن آفتاب بر روی آن باید چیده شود که در برخی مناطق این امکان وجود دارد ولی در مناطق دیگر چیدن گل محمدی تا ظهر ادامه دارد که این امر کیفیت گلاب را کاهش می دهد.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(2 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter