دلگرم
امروز: شنبه, ۱۱ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۱۷ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۲ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
بیماری مو با آلودگی هوا
0
زمان مطالعه: 6 دقیقه
بیماری مو با آلودگی هوا-ریزش مو-شکنندگی مو-بدشکل شدن مو-الودگی هوا-نکات و سلامت مو- ریزش مو-اثر الودگی هوا بر مو-ریزش موی سر-تاثیر آلودگی هوا بر سلامت موها-سلامت مو-آلودگی هوا و موهای شما

بیماری مو با آلودگی هوا

بیماری مو با آلودگی هوا

آسیب‌های گوناگونی از قبیل آلوده شدن سریع مو، تیره رنگ و بدشکل شدن ساقه، خشکی و شکنندگی مو نیز ممکن است در اثر مجاورت با آلودگی‌ها اتفاق بیفتد.

سرب موجود در هوای آلوده نیز می‌تواند به ریزش موی سر منجر شود یا آسیب‌های جدی دیگری بر آن وارد کند.

بیماری مو با آلودگی هوا

برخی افراد به دلایل مختلف در روزهای آلوده نیز مجبور به تردد خارج از منزل هستند:

این افراد نباید از محافظت کننده‌هایی همچون ماسک‌های مو برای پوشاندن پوست سر استفاده کنند چرا که این کار باعث چسبندگی مواد آلوده کننده به تنه مو می‌شود. دکتر احسانی به رعایت بهداشت پوست اشاره کرد و گفت: استفاده مرتب از مرطوب کننده‌ها، شست وشوی مرتب سر و صورت با فرآورده‌های صابونی یا شامپوهای غیرمعطر، استفاده نکردن از عطر و ادکلن بخصوص در کسانی که زمینه اگزمای پوستی دارند، می‌تواند اثرات مضر آلودگی هوا بخصوص سرب معلق در هوا را کاهش دهد. همچنین مصرف مایعات فراوان، لبنیات، میوه و سبزیجات نیز می‌تواند برای رفع یا کاهش اثرات آلودگی‌های هوا موثر باشد.

بیماری مو با آلودگی هوا

تاثیر آلودگی هوا بر سلامت موها

افزایش میزان هر یک از مواد سمی‌و آلاینده در هوا و روی سطح موها می‌تواند منجر به بدشکل شدن ساقه مو، خشکی، شکنندگی و تیره رنگ شدن موها شود.

سلامت موها


این روزها، آلودگی هوا شده بلای جان مردم ما. البته خوش به حال روستایی‌ها که از شر این همه دود، سرب و آرسنیک در امان هستند و بیچاره مردم شهرنشینی که گاهی اوقات تعداد روزهای پاک در شهرشان به تعداد انگشتان دست‌هایشان هم نیست.

آلودگی هوا نه تنها باعث به خطر افتادن سلامت اندام‌های حیاتی بدن مانند قلب، مغز و ریه‌ها می‌شود، بلکه می‌تواند تاثیری منفی بر سلامت سایر اجزای بدن مانند پوست و مو هم داشته باشد، اما آیا می‌دانید این آلودگی هوا و آلاینده‌های معلق موجود در فضا چه بلایی بر سر موهایمان می‌آورند؟ آیا می‌دانید راه گریزی از این بلاهای هوایی و فضایی وجود دارد یا نه؟ اگر نمی‌دانید، با ادامه این مطلب، همراه شوید.

آیا آلودگی هوا می‌تواند تاثیر منفی بر سلامت و شادابی موها داشته باشد؟


بله، امروزه آلودگی هوا به یکی از بزرگ ترین دغدغه‌های ساکنان شهرهای بزرگ و صنعتی، تبدیل شده است. از آنجا که پوست و موی ما انسان‌ها، بیشترین سطح تماس با مواد آلاینده را در طول روز دارد، می‌توان گفت تاثیر زیانبار آلاینده‌های موجود در هوا بر این ارگان‌های بدن بیشتر است که البته گاهی توجه چندانی هم به این مساله نمی‌شود.

بیماری مو با آلودگی هوا

آیا آلودگی هوا در ریزش موها هم نقشی دارد؟


بله، سرب، یکی از آلاینده‌های موجود در هواست. نتیجه تحقیقات مختلفی نشان می‌دهند سرب موجود در هوای آلوده می‌تواند منجر به ریزش موها شود.

آلاینده‌های موجود در هوا با موها چه می‌کنند؟


افزایش میزان هر یک از این مواد سمی‌و آلاینده در هوا و روی سطح موها می‌تواند منجر به بدشکل شدن ساقه مو، خشکی، شکنندگی و تیره رنگ شدن موها شود. به عبارت ساده تر، امکان تیره، کدر و بدحالت بودن موهای مردم شهرنشین، به خصوص موهای مردمی‌که در شهرهای آلوده زندگی می‌کنند، نسبت به موهای روستایی‌ها یا آنهایی در شهرهایی با هوای پاک تر زندگی می‌کنند، بیشتر خواهد بود.

به طور کلی، هرچه که سطح تماس موها با مواد آلاینده بیشتر باشد، امکان ایجاد مشکلات مربوط به مو که به آنها اشاره کردیم هم برای افراد، بیشتر خواهد شد.

بیماری مو با آلودگی هوا

آیا آلاینده‌های هوا می‌توانند روی موها سوار شوند؟


بله، هوای آلوده، دارای ترکیبات سمی‌فراوانی مانند سرب، روی، مس، آرسنیک، کادمیوم و مونواکسیدکربن است. جالب است بدانید بر اساس تحقیقات انجام شده، محققان به این نتیجه رسیده اند افزایش میزان این مواد سمی‌در موهای مردم ساکن شهرهایی که دارای هوای آلوده ای هستند، به وضوح قابل مشاهده است.

آیا هوای آلوده می‌تواند به ریشه موها هم آسیب برساند؟


بله، ذرات آلوده موجود در هوا می‌توانند در منافذ پوست سر تجمع کنند و علاوه بر اثر انسدادی، با نفوذ به لایه‌های پایین تر پوست سر، باعث آسیب رسیدن به ریشه موها هم شوند.

این تاثیر منفی و آسیب رساندن به ریشه موها، زمانی شدیدتر می‌شود که در هوای آلوده، موهای خود را به ماسک یا ژل مو هم آغشته کرده باشید.

بیماری مو با آلودگی هوا

بد نیست بدانید ماسک و ژل مو می‌توانند باعث چسبندگی بیشتر آلاینده‌های موجود در هوا به ساقه موها شوند و آسیب به این عضو را بیشتر و شدیدتر کنند.

به همین دلیل توصیه می‌شود اگر در شهرهای آلوده زندگی می‌کنید، تا جایی که می‌توانید استفاده از انواع حالت دهنده‌های مو را پیش از خارج شدن از خانه، محدود کنید.

آیا آلاینده‌های موجود در هوا، فقط روی موها تاثیر منفی می‌گذارند؟


نه، تجمع ذرات سمی‌موجود در هوا در منافذ پوست سر، علاوه بر اثر منفی و مستقیم خود روی ساقه و ریشه موها، می‌تواند باعث التهاب پوست سر و افزایش خطر عفونت‌های پوستی هم بشود.

چطور تاثیر آلودگی هوا بر موها را کم کنیم؟

برای پیشگیری از آسیب دیدن موها در شرایط آلودگی هوا باید به این پنج نکته کاربردی، توجه داشته باشید:

۱- تا حد امکان از مواجهه طولانی مدت با هوای آلوده پرهیز کنید.

۲- بهتر است در شرایطی که آلودگی هوا در اوج خودش قرار دارد، موهای خود را با کمک شال و کلاه بپوشانید. از آنجا که آقایان، مانند خانم‌ها موی سر خود را نمی‌پوشانند، امکان آسیب دیدن موهای آنها در هوای آلوده بیشتر هم خواهد بود.

بیماری مو با آلودگی هوا

۳- شستشوی مرتب موهای سر با شامپوهای ملایم و غیرمعطر هم به افرادی که در شهرهای آلوده زندگی می‌کنند، توصیه می‌شود.

۴- استفاده نکردن از ژل، ماسک و سایر لوازم آرایش و انواع حالت دهنده‌های مو در روزهای آلوده سال هم بسیار مورد تاکید است.

۵- بهتر است در روزهای آلوده سال، مصرف آب فراوان، لبنیات و میوه‌ها و سبزی‌های تازه که سرشار از انواع ویتامین‌ها، آنتی اکسیدان‌ها و مواد معدنی هستند را هم فراموش نکنید.

منبع : www.tak-roj.irاین مطلب چقدر مفید بود ؟
 

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits