مجله دلگرم
امروز: یکشنبه, ۰۹ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۰۶ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۲۹ ژانویه ۲۰۲۳ میلادی
كهير و دلیل پزشکی آن
1
زمان مطالعه: 4 دقیقه
كهير و دلیل پزشکی آن -بیماری پوستی- کهیر-درمان کهیر-علت کهیر- کهیر چیست-کهیر مزمن- کهیر حاد-بیماری های پوستی-نشانه‌های کهیر-تشخیص کهیر-تزریق ایپین‌فرین-حساسیت‌‌های دهانی-حساسیت جدی-واکنش حساسیتی-غذاهای حساسیت‌زا

كهير و دلیل پزشکی آن

كهير و دلیل پزشکی آن

کَهیر (به انگلیسی: urticaria) واکنش آلرژیک حاد یا مزمن است كه معمولاً بر اثر واکنش بدن در برابر مواد هیستامینی یا ترکیباتی نزدیک به هیستامین پدید می‌آید.
عارضه پوستی كهير، به صورت دانه‌های کوچک صورتی‌رنگ یا به شکل برجستگی‌های وسیعتر و گاهی به صورت تاول تظاهر كرده و با خارش شدید همراه است.

كهير بيماريي گذرا و كوتاه مدت است. هر ضایعه كهیر بعد از چند دقیقه تا چند ساعت بدون باقی گذاشتن اثر از بین می رود و سپس ضایعات جدید در محل های قبلی یا محل های جدید به وجود می آید. اندازه ضایعات كهیر از كوچكی یك عدس تا بزرگی یك بشقاب متغیر است. ممكن است ضایعات به هم پیوسته باشد و نواحی وسیعی از پوست را بپوشاند. معمولاً خارش شدید وجود دارد، ولی ممكن است سوزش یا به ندرت درد نیز وجود داشته باشد.

كهير و دلیل پزشکی آن

نشانه‌ها

علائم برای آشکارشدن از خود بی‌تابی نشان می‌دهند و معمولا بلافاصله دو ساعت پس از خوردن اتفاق می‌افتند. اگر علائم پس از خوردن غذایی خاص بلافاصله در شما پیشرفت کرد مبتلا به حساسیت غذایی هستید. نشانه‌های محرز شامل کهیر، گرفتگی صدا و خس‌خس است. دیگر علائم به شرح زیر است:درد شکمی، اسهال، مشکلات گوارشی، خارش دهان، گلو، چشم، پوست و دیگر مناطق، سرگیجه یا ضعف، گرفتگی بینی، تهوع، آبریزش بینی، تورم خصوصا در نواحی پلک، صورت، و زبان، سریع، پیچش شکم و قی کردن.علائم آلرژی دهانی: خارش لب‌ها، زبان و گلو و گاهی ورم لب‌ها.

كهير و دلیل پزشکی آن

نشانه و آزمایش

در واکنش‌های شدید حتی ممکن است فشار خون‌تان پایین بیاید و راه‌های تنفسی مسدود شود. تست خون یا پوست می‌تواند سطح پادتن (ایموگلوبین) را مشخص و تایید کند که آیا مبتلا به آلرژی هستید یا نه. تا از بین رفتن علائم، سعی کنید غذاهای مظنون را از رژیم غذایی خود حذف کنید، سپس حساسیت شما به نوع غذا مشخص خواهد شد.

در آزمایش‌های تحریکی شما در معرض آلرژی مظنون در شرایط کنترل شده قرار می‌گیرید.این امر ممکن است در رژیم غذایی یا تنفس در شرایط آلرژی باشد. این نوع آزمایش ممکن است به واکنش‌های آلرژیک حاد منجر شود و باید تحت نظر پزشک انجام گیرد. هرگز این نوع آزمایش‌ها را خودسرانه انجام ندهید. خصوصا اگر اولین واکنش حساسیتی باشد باید توصیه‌های پزشکی اعمال شود.

كهير و دلیل پزشکی آن

معالجه

تنها درمان موثر برای حساسیت غذایی دوری از آن است. اگر فکر می‌کنید خودتان یا کودک‌تان آلرژی دارید استثنائات حساسیتی را درنظر بگیرید. اگر نشانه‌ها تنها در یک نقطه از بدن آشکار شد (برای مثال کهیر روی چانه بعد از خوردن غذایی خاص) نیازی به درمان ندارید. این علائم معمولا پس از زمان کوتاهی از بین می‌روند. آنتی‌هیستامین‌ها سبب بروز ناراحتی‌هایی می‌شوند اما کرم‌های تسکین‌دهنده پوست آرام‌بخش هستند.

اگر فکر می‌کنید مبتلا به حساسیت غذایی هستید حتی در موارد موضعی نیز با پزشک خود مشورت کنید. در صورت هر تشخیص حساسیتی باید به‌موقع ایپین‌فرین تزریق شود. اگر حساسیت جدی باشد مانند کهیر تمام نقاط بدن این تزریق باید انجام شود. مراجعه به نزدیک‌ترین بیمارستان یا درمانگاه البته با آمبولانس اقدام بعدی است. توصیه‌های پزشکی را در تزریق جهت عکس‌العمل خوب رعایت کنید.

كهير و دلیل پزشکی آن

تشخیص

از غذاهایی که فکر می‌کنید سبب واکنش‌های حساسیتی می‌شوند اجتناب کنید. حتی ممکن است به‌طور جدی رژیم غذایی‌تان را محدود کنید. در مواقعی که بیرون از خانه غذا می‌خورید تمام جزئیات بسته‌های غذایی را چک کنید.

كهير و دلیل پزشکی آن

عارضه سختی

انافیلکسیز که تمام بدن را درگیر می‌کند جدی است. گرچه حساسیت‌‌های دهانی منجر به انافیلکسیز نمی‌شود اما برای احتیاط از پزشک بپرسید که آیا نیاز به تزریق ایپین‌فرین هست یا نه؟ حساسیت‌های غذایی می‌تواند منجر یا حاد‌ترشدن آسم و اگزما یا دیگر اختلالات شود. در صورت بروز حساسیت‌های جدی مثل مشکل تنفس یا خس‌خس سینه پس از غذا خوردن با اورژانس تماس بگیرید.

اگر توصیه پزشکی تزریق ایپین‌فرین است هرچه سریع‌تر پس از بروز حساسیت‌های شدید حتی قبل از انتقال به بیمارستان آن را تزریق کنید زیرا هرچه زودتر تزریق شود بهتر است. افراد مبتلا به حساسیت باید توسط متخصص آلرژی معاینه شوند.

كهير و دلیل پزشکی آن

پیشگیری

شیر مادر از آلرژی پیشگیری می‌کند. به عبارت دیگر راهی برای پیشگیری شناخته نشده است مگر اینکه تا قبل از بلوغ از خوراندن غذاهای آلرژی‌زا به کودکان اجتناب شود که بسته به کودک و نوع غذا متفاوت است.اگر مبتلا به آلرژی شدید هستید، برای دوری از مشکلات بیشتر از خوردن غذاهای مسبب آن خودداری کنید.

گردآوري توسط : مجله دلگرم


قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است