مجله دلگرم
امروز: جمعه, ۰۴ فروردين ۱۴۰۲ برابر با ۰۱ رمضان ۱۴۴۴ قمری و ۲۴ مارس ۲۰۲۳ میلادی
واریس صورت | علت و راههای درمان رگ های عنکبوتی صورت
1
زمان مطالعه: 7 دقیقه
واریس صورت یا رگ‌های عنکبوتی بر اثر آسیب رگ‌های نزدیک به سطح پوست ایجاد می‌شوند. قطر این رگ‌ها حداکثر یک میلی متر است و به حالت «پر مانند» شاخه شاخه می‌شوند.

واریس صورت چیست ؟

وقتی جلوی آینه می روید و به دقت به پوست گونه ها، بینی، چانه، و گوش ها نگاه می کنید ممکن است متوجه مویرگ های خونی قرمز و آبی شوید.

آن ها همیشه وجود داشته اند، اما وقتی بزرگ یا گشاد می شوند، بیشتر به چشم می آیند و می توانند به طور مشخص تری نمایان شوند. به رغم آنچه از نام آن بر می آید، آن ها واقعا نترکیده اند. این پدیده بزرگ شدن مویرگ های خونی صورت به رگ های عنکبوتی صورت نیز مشهور هستند و بیماری واریس صورت است.

دلیل این که به آن رگ های عنکبوتی می گویند آن است که ظاهر رگ ها در ناحیه ی آسیب دیده شبیه تارهای عنکبوت می شوند. با این که هیچ آسیبی به ما نمی زنند، اما این احتمال وجود دارد که به خاطر وجود ناراحتی های پوستی دیگری به وجود بیایند.

این ناراحتی، در حالی که به خودی خود ضرری ندارد، اما می تواند نشانه ی اسکلرودرمی یا درماتومیوزیت باشد. بنابراین، توصیه می شود در صورت ادامه دار بودن این مشکل حتما به یک پزشک متخصص پوست مراجعه کنید .

علت های ایجاد واریس صورت (رگ های عنکبوتی)

رگ های عنکبوتی در هر سنی ممکن است بر روی صورت ایجاد شوند. اما ممکن است برخی از افراد، نسبت به دیگران، بیشتر مستعد ابتلا به این بیماری باشند.

برخی از علت های ایجاد رگ های عنکبوتی بر روی صورت عبارت اند از:

 1. ژنتیک: اگر اعضای خانواده شما رگ های عنکبوتی دارند، شما نیز نسبت به سایر افراد بیشتر مستعد ابتلا به این مشکل هستید.
 2. قرار گرفتن در معرض آفتاب: آسیب ناشی از آفتاب می تواند باعث متورم شدن رگ های خونی و نزدیک شدن آنها به سطح پوست شود.
 3. تغییرات آب و هوایی: تغییرات شدید آب و هوایی ممکن است بر گردش خون بدن تأثیر بگذارد و باعث برافروختگی صورت شود. بر اثر این تغییرات ممکن است رگ های خونی ترکیده و رگ های عنکبوتی ایجاد شوند.
 4. تغییرات فشار: تغییرات ناگهانی و شدید فشار ممکن است باعث بروز رگ های عنکبوتی کوچک شود. عطسه شدید یا استفراغ می تواند این تغییر فشار ناگهانی را ایجاد کند.
 5. بارداری: تغییرات هورمونی در دوران بارداری نیز ممکن است باعث بروز این مشکل شوند. رگ های عنکبوتی مرتبط با بارداری معمولاً پس از زایمان از بین می روند.
 6. محرک های محیطی: قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی خاص یا آلاینده های محیطی نیز ممکن است به پوست شما آسیب برساند و باعث نمایان تر شدن رگ های خونی نزدیک به سطح پوست شود.
 7. رزاسه (Rosacea): یک بیماری شایع است که در آن، صورت فرد به دلیل منبسط شدن عروق برافروخته و قرمز می شود. افراد مبتلا به بیماری رزاسه معمولا دچار رگ های عنکبوتی می شوند.
 8. مصرف الکل: الکل می تواند رگ های خونی را به طور موقت گشاد کند. مصرف مکرر الکل ممکن است منجر به آسیب طولانی مدت به رگ ها و قرمزی صورت شود.
 9. جراحات: ضربه به سر که باعث کبودی شود نیز ممکن است رگ های عنکبوتی ایجاد کند. در این حالت، ظاهر رگ عنکبوتی اغلب همزمان با کبودی بهبود پیدا می کند

واریس صورت

درمان رگهای تار عنکبوتی روی پوست

عوارض واریس صورت چیست ؟

ترومبوفلبیت (واریس حاد)

سیاهرگ های سطحی به دلیل تشکیل شدن لخته خون در عروق دردناک و قرمز می شوند.

خونریزی

رگ های واریس در صورت بریدن دست یا وارد شدن ضربه آن خونریزی می کنند. خونریزی با محکم فشار دادن متوقف می شود، اما سیاهرگ باید درمان شود تا مجدد خونریزی نکند.

زخم و ترومبوفلبیت

واریس شدید ممکن است با درماتیت، زخم و ترومبوفلبیت مرتبط باشد، که درنتیجه با اضافه شدن خون وریدی و افزایش فشار هیدرواستاتیک، مواد زائد متابولیکی دیگر حذف نمی شوند و باعث ایجاد واریس می شود.

ریشه کن کردن با رادیوفرکانس(RadioFrequency Ablation)

رادیوفرکانسی(RFA) دیواره های سیاهرگ های واریسی را گرم و بافت عروق را تخریب می کند. سیاهرگ پس از این تخریب دیگر نمی تواند حامل خون باشد.

لوله باریکی به نام سوند یا کاتتر با توجه به تصاویر سونوگرافی داخل سیاهرگ هدایت می شود.

یک پروب نیز داخل سوند قرار داده می شود که انرژی رادیوفرکانسی را به موضع می رساند. سیاهرگ تا زمان فروپاشی دیواره و بستن و مهروموم شدن آن گرم می شود. خون پس از بسته شدن سیاهرگ به طور طبیعی به طرف یکی از سیاهرگ های سالم هدایت می شود.

واریس صورت | رگ های عنکبوتی

درمان واریس صورت در طب سنتی

درمان های کلینیکی واریس صورت

موثر‌ترین روش برای درمان «واریس صورت» در میان افراد بزرگسال استفاده از لیزر یا سوزاندن آن قسمت از پوست است.

اگر روش های خانگی و طبیعی برای درمان رگ های عنکبوتی جوابگو نیستند، زمان آن فرا رسیده است که برای پیدا کردن یک روش درمانی مناسب به پزشک مراجعه کنید.

گزینه های درمانی پزشکی عبارت اند از:

رتینوئیدها

کرم های موضعی، به ویژه آنهایی که دارای رتینوئیدها هستند، به کاهش اثر ظاهری رگ های عنکبوتی کمک می کنند.مهمترین مورد مصرف این کرم ها، درمان آکنه و رزاسه است. رتینوئیدها با حذف بیرونی ترین لایه پوست، اثر درمانی خود را بر جای می گذارند.

لیزر درمانی

نور قوی لیزر با از بین بردن رگ های ضعیف و ناکارآمد، ظاهر واریس صورت یا رگ های عنکبوتی را به طور کامل از بین می برد

نور شدید پالسی یا IPL

این روش درمانی مشابه لیزر درمانی است اما این نور بدون اینکه به لایه ی سطحی پوست آسیب برساند، به لایه دوم آن نفوذ می کند.

اسکلروتراپی

در این روش، تزریق ماده خاص به درون رگ ها، اثر آنها را طی چند هفته از بین می برد. پزشک محلول را در رگ های عنکبوتی تزریق می کند و باعث بسته شدن آنها می شود.

در نتیجه، خون به جای عبور از این عروق، از رگ های دیگر که مشکلی ندارند و بر روی پوست مشخص نیستند، جریان پیدا می کند.لیزر درمانی و سایر روش های کلینیکی، تنها توسط متخصصان حرفه ای و آموزش دیده باید انجام شود. عوارض جانبی این روش ها می تواند شامل افزایش قرمزی، خارش پوست و ایجاد زخم باشد

واریس صورت | رگ های عنکبوتی

از بین بردن واریس صورت

چه کسی ورید های واریسی را درمان می کند ؟

انواع مختلفی از پزشکان می توانند وریدهای واریسی یا وریدهای عنکبوتی را تشخیص داده و درمان کنند، بنابراین دانستن زمینه های تخصصی و توانایی های متخصصان مراقبت از ورید ها ضروری می باشد.متخصصانی که ورید های واریسی و عنکبوتی را تشخیص داده و درمان می کنند شامل موارد زیر می شوند:

 1. جراحان عروق
 2. رادیولوژیست های مداخله ای
 3. متخصصان عروق (فلبولوژیست ها)
 4. متخصصان و جراحان پوست

میزان تجربه و گزینه های درمانی می توانند بسته به فرد متخصص متفاوت باشند. توصیه می شود قبل از ملاقات با متخصص در ارتباط با اعتبار و قابلیت های او سوال بپرسید تا از مهارت او برای درمان وضعیت خود مطمئن شوید.

خونی که رگ های واریسی حمل می کنند، فاقد اکسیژن است و به این دلیل، این رگ ها به رنگ آبی هستند. رگ های واریسی بیشتر پاها را درگیر می کنند (مخصوصا ران و ماهیچه ی ساق پا)، ولی از آنجایی که سیاهرگ های کل بدن می توانند واریسی شوند، در دیگر اندام ها مانند صورت، پوست شکم و پشت کمر نیز می شود آن ها را مشاهده کرد.مقدار خونی که در رگ های واریسی تجمع می یابد، اندک است و بیشتر حجم خون به قلب بر می گردد، ولی با این اوصاف، داشتن واریس برای هر کسی نوعی هشدار است که بداند گردش خونش مشکل دارد.این مطلب چقدر مفید بود ؟
1.0 از 5 (1 رای)  
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است