دلگرم
امروز: جمعه, ۰۱ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۱۴ ذو الحجة ۱۴۴۵ قمری و ۲۱ ژوئن ۲۰۲۴ میلادی
کربوکسی تراپی روشی برای جوانسازی و رفع ترک های پوستی
0
زمان مطالعه: 12 دقیقه
کربوکسی تراپی درمانی با حداقل تهاجم است که ایمنی و کارآمدی آن برای جوانسازی، ترمیم پوست و درمان چین و چروک، افتادگی و شل شدن پوست، رفع سلولیت و ترک‌های بارداری به لحاظ بالینی اثبات شده است.

کربوکسی تراپی چیست ؟

کربوکسی تراپی (تزریق یا درمان با دی اکسید کربن) روشی است که در آن از گاز دی اکسید کربن (CO2) برای جوانسازی پوست و پیکرتراشی استفاده می‌شود.

در روش کربوکسی تراپی مقدار بسیار کمی دی اکسید کربن زیر پوست تزریق می‌شود تا چربی‌های اضافی متلاشی شود و تولید کلاژن افزایش یابد.

پس از کربوکسی تراپی نیازی به استراحت کردن نیست و هر جلسه فقط پانزده دقیقه یا یک ساعت طول می‌کشد. به طور خلاصه کربوکسی تراپی درمانی ایمن و ساده برای داشتن پوستی زیبا و جوان‌تر است.

کربوکسی تراپی تکنیک پیشرفته و خاصی است که در آن از عناصر طبیعی برای جوان‌تر و سالم‌تر کردن پوست بهره گرفته می‌شود.

پس از چند جلسه کوتاه به وضوح متوجه بهبود وضعیت پوست و کمتر شدن لکه‌ها می‌شوید. بهترین بخش این درمان موثر صددرصد طبیعی بودن آن است.

مزایای استفاده از کربوکسی تراپی

CO2 تراپی درمانی ایمن، سریع و سرپایی است که ناراحتی بسیار کمی برای بیمار دارد، روند زندگی بیمار را مختل نمی‌کند و در عین حال نتایجی چشمگیر را به دست می‌دهد.

بعضی از کاربردهای کربوکسی تراپی عبارت است از:

 • روشن کردن و جوانسازی دور چشم
 • کشیدن و محکم کردن پوست شل و افتاده
 • تحریک درازمدت تولید کلاژن
 • رفع غبغب از طریق از بین بردن چربی

تاثیرگذاری کربوکسی تراپی

تا رسیدن به 30 سالگی، میزان اکسیژن پوست به میزان 25 % و تا 40 سالگی به میزان 50 % کاهش می‌یابد.

بدن به طور طبیعی اکسیژن را از راه تنفس به دست می‌آورد، اما عامل‌هایی مانند آلودگی میزان اکسیژن را کاهش می‌دهد.

ابتدا بدن اکسیژن اندام‌های اصلی را مصرف می‌کند و در نهایت به سراغ اکسیژن پوست می‌رود. چنانچه پوست اکسیژن کافی دریافت نکند، در برابر پیری، جوش و آکنه، قرمزی، تحریک و لکه‌های پیری آسیب‌پذیر می‌شود.

در کربوکسی تراپی، CO2 دقیقاً زیر سطح پوست تزریق می‌شود، بدن افزایش غلظت دی اکسید کربن را به مثابه کمبود اکسیژن تلقی می‌کند و با افزایش جریان خون و عامل‌های رشد به این کمبود واکنش نشان می‌دهد.

به این ترتیب موجی از اکسیژن و مواد مغذی به ناحیه درمان فرستاده می‌شود و گردش خون بهبود می‌یابد، در نتیجه سلول‌ها ترمیم می‌شود و مشکل احتباس آب کمتر می‌شود.

اما سودمندی تزریق CO2 برای پوست این است که افزایش جریان خون تولید کلاژن را تحریک می‌کند؛ در اثر افزایش کلاژن چین و چروک‌ها و سیاهی دور چشم کمتر می‌شود.

چنانچه هدف از CO2 تراپی لاغری موضعی در نقاطی مانند غبغب باشد، حجم زیادی از گاز گرم شده به صورت عمقی در چربی تزریق می‌شود تا سلول‌های چربی متلاشی شود، رگ‌های جدید شکل بگیرد و اثر جوانسازی مطلوب به دست آید.

ناحیه‌های قابل درمان به روش کربوکسی تراپی

ناحیه‌های قابل درمان به روش کربوکسی تراپی

در گذشته درمان ناحیه چشم دشوار بود، اما با ابداع روش کربوکسی تراپی درمان چشم نیز ممکن شده است.

کربوکسی تراپی روشی مناسب برای رفع مشکلات زیر در ناحیه چشم است:

 • سیاهی دور چشم
 • پف زیر چشم
 • خطوط و چین و چروک‌های دور چشم (خطوط پنجه کلاغی و خطوط خواب)
 • چشم‌های پف کرده
 • بافت پوستی دور چشم

به روش کربوکسی تراپی می‌توان مشکلات صورت را نیز رفع کرد:

 1. افتادگی پلک و ابرو
 2. چروک پوست
 3. چین و چروک دور لب
 4. غبغب
 5. چروک‌های گردن
 6. نامشخص شدن خط فک
 7. افتادگی و شل شدن گونه‌ها
 8. چروک‌های نرمه گوش

ناراحتی‌هایی که در گذشته درمان‌شان دشوار بود، امروزه به روش CO2 تراپی به راحتی درمان می‌شود:

 1. جوانسازی و رفع چین و چروک ناحیه دکولته
 2. رفع جای جوش: در این حالت کربوکسی تراپی به عنوان سابسیژن برای از بین بردن اسکار و جای جوش انتخاب می‌شود و تولید کلاژن زیر جای جوش افزایش می‌یابد.

دیگر کاربردهای تزریق CO2 عبارت است از:

 1. درمان بیماری صدف
 2. قبل از عمل‌های جراحی مانند جراحی لیفت صورت با هدف بهبود روند التیام زخم و شستشوی بافت انجام می‌شود.

افراد متقاضی درمان با کربوکسی تراپی

تمام افرادی که مرز سی سالگی را پشت سر گذاشته‌اند، می‌توانند برای کشیدن پوست و سفت کردن دور چشم و رفع غبغب از درمان کربوکسی بهره بگیرند.

هرچه بیمار جوان‌تر باشد، نتیجه بهتری به دست می‌آید. از هر ده بیمار، هشت نفر پس از فقط دو جلسه متوجه رفع مشکل شلی پوست و بهبود قابل ملاحظه وضعیت دور چشم می‌شود.

بهبود رنگ، شفافیت و بافت پوست در اکثر بیماران محسوس است.

به علاوه به بیمارانی که نگران غیرطبیعی بودن نتایج تزریق‌های مختلف برای از بین بردن چین و چروک هستند، مژده می‌دهیم که تکنولوژی‌های جدیدی مانند کربوکسی تراپی روش موثری را برای جوانسازی و رفع چین و چروک دور چشم عرضه کرده است که به روشی کاملاً طبیعی چشم‌ها را جوان، شاداب و بزرگتر می‌کند.

مشاوره اولیه برای درمان با کربوکسی تراپی

پزشک وضعیت بیمار را بررسی می‌کند تا متوجه شود که آیا منعی برای انجام درمان وجود دارد یا خیر. از آنجایی که در صورت ابتلا به بعضی عارضه‌ها کربوکسی تراپی توصیه نمی‌شود، مشاوره با پزشک قبل از شروع درمان الزامی است.

مراحل کربوکسی تراپی

بیمار در طول درمان فشار یا ضربان زدن خفیف را حس می‌کند و به مدت 4 ـ 2 دقیقه ناراحتی مختصری را تحمل می‌کند. حلالیت گاز دی اکسید کربن 20 برابر بیشتر از اکسیژن است و CO2 به راحتی و به سرعت پس از تزریق در ناحیه اطراف پخش می‌شود.

پس از درمان گاز ظرف 5 دقیقه به طور کامل بازجذب می‌شود و چون اکسیژن به ناحیه درمان فرستاده می‌شود، موضع برآمده و اندکی قرمز می‌شود. این موارد نشان دهنده واکنشی التهابی است که تولید کلاژن را تحریک می‌کند.

بیمار پس از درمان هیچ دردی ندارد و فقط انفجارهای بسیار خفیفی را زیر پوست حس می‌کند که تا زمان دفع گاز ادامه دارد. ناحیه درمان نباید تا 4 ساعت با آب تماس داشته باشد.

تنها عارضه جانبی تزریق CO2 کبودی است که در صورت برخورد سوزن به رگ مشاهده می‌شود. البته کبودی فقط در دو درصد از بیماران بروز می‌یابد. بیمار می‌تواند بلافاصله پس از درمان با پای خود از مطب خارج و در محل کار حاضر شود.

تعداد جلسات لازم جهت درمان با کربوکسی تراپی

تعداد جلسات لازم جهت درمان با کربوکسی تراپی

تغییر پس از فقط یک جلسه محسوس است، اما توصیه می‌شود که 6 ـ 4 جلسه درمان انجام شود. برای کربوکسی تراپی صورت معمولاً 6 ـ 4 جلسه کافی است.

هر جلسه حدود 30 دقیقه طول می‌کشد، جلسات درمان باید در وقفه‌های 4 ـ 2 هفته‌ای برنامه‌ریزی شود. نتیجه به مرور بهتر و بهتر می‌شود.

به بیماران توصیه می‌شود به جای آن که دست روی دست بگذارند تا وضعیت دوباره مانند قبل آزاردهنده شود، نتیجه به دست آمده را حفظ کنند و درمان را هر 8 ـ 6 ماه یک بار تکرار کنند تا همواره صورتی جوان و شاداب داشته باشند.

ماندگاری نتایج کربوکسی تراپی

ماندگاری نتایج به ناحیه درمان شده بستگی دارد، اما به طور متوسط می‌توان انتظار داشت که نتیجه تا 6 ماه حفظ شود. توصیه می‌شود که درمان هر 6 ماه یک بار تکرار شود و سبک زندگی سالمی در پیش گرفته شود تا نتایج ماندگار باشد.

بررسی ایمنی کربوکسی تراپی

کربوکسی تراپی درمانی بدون درد است که در طول آن هنگام وارد شدن گاز به زیر پوست ناراحتی جزیی، فشار یا سوزش خفیفی را حس خواهید کرد.

البته چون گاز حین درمان گرم می‌شود و تمام گازهای اضافی تخلیه می‌گردد، این ناراحتی کمتر حس می‌شود. انجام این اقدامات برای افزایش ایمنی درمان ضروری است.

چون گاز CO2 غیرانسدادی است، اگر گاز به درستی تزریق شود و مشاوره قبل از درمان با پزشک انجام شود، درمان بسیار ایمن خواهد یود.

دی اکسید کربن یکی از فراورده‌های جانبی است که به طور طبیعی در بدن تولید می‌شود و حتی در مقادیر بالا نیز سمی نیست، مگر آن که متقاضی درمان مبتلا به بیماری خاصی باشد.

تمام گاز تزریق شده ظرف 5 دقیقه بازجذب می‌شود و ناحیه درمان به حالت طبیعی برمی‌گردد. سال‌های متمادی است که در درمان لاپاراسکوپی از حجم بالایی از CO2 برای باز کرن شکم استفاده می‌شود.

کربوکسی تراپی انواع پوست را در نهایت ایمنی بدون ایجاد درد قابل توجه یا نیاز به استراحت طولانی مدت درمان می‌کند.

این درمان موثر صورت را سال‌ها جوان‌تر نشان می‌دهد و ظرف 6 ـ 2 ماه به دلیل افزایش دادن تولید کلاژن گرد و غبار پیری را از چهره پاک می‌کند.

هزینه روش کربوکسی تراپی

از آنجایی که غالباً باید چند جلسه تزریق CO2 انجام شود، هزینه درمان بیشتر می‌شود.

به طور کلی در کلینیک های زیبایی هزینه کربوکسی تراپی بر حسب موضع درمان و وسعت منطقه درمان محاسبه می شود.

به عنوان مثال کربوکسی تراپی زیر چشم زمان کمتری نسبت به استرچ مارک در شکم نیاز دارد و در نتیجه قیمت نهایی کمتر خواهد شد.

به طور متوسط باید 10 جلسه درمان انجام شود، پزشک تعداد جلسات را تعیین می‌کند.

عوارض جانبی کربوکسی تراپی چیست ؟

تنها عارضه جانبی این روش کبودی در محل تزریق است که موقتی است و بهطور کامل برطرف می شود.

سوالات متداول در رابطه با کربوکسی تراپی

1. آیا گاز دی اکسید کربن سمی است ؟

گاز دی اکسید کربن غیر سمی بوده و به طور طبیعی توسط سلول‌های بدن ما هر روز تولید می‌شود. این گاز از متابولیسم طبیعی بوجود آمده که پس از وارد شدن به خون از طریق ریه ها دفع می‌گردد. بنابراین برای بدن غیر سمی می‌باشد.

2. عوارض کربوکسی تراپی چیست ؟

شامل درد و قرمزی خفیف در محل تزریق، احساس گرما و صدای خش خش در پوست و گاها کبودی در محل تزریق است و ظرف چند ساعت تا چند روز به طور کامل برطرف می شود.

3. کربوکسی تراپی در چه نواحی از بدن می تواند به کار رود ؟

می تواند در پلک ها، صورت، گردن، بازو، شکم، باسن و پاها استفاده شود.

4. در چه مواردی میتوان از کربوکسی تراپی استفاده کرد ؟

بیش از ۲۵ مورد برای درمان به این روش تاکنون شناسایی شده است که در ادامه بعضی از آن‌ها آورده شده است:

 • سلولیت و چاقی موضعی در نواحی ران، شکم و پهلوها
 • استرچ مارک (ترک های پوستی ناشی از چاقی و حاملگی) افزایش کیفیت و استحکام پوست قبل و بعد از لیپوساکشن
 • درمان زخم های دیابتیک و عروقی ( vascular lesions )
 • برطرف کردن خطوط ریز دور دهان و خط خنده
 • جوانسازی پشت دست، دکلته و گردن
 • کاهش درد و اسپاسم عضله در پزشکی ورزشی
 • شل شدگی و افتادگی پوست
 • اسکارهای ناشی از سوختگی، آکنه و جراحی
 • چروک های صورت و دور چشم
 • تیرگی دور چشم
 • ریزش مو
 • و …

5. آیا این روش درد دارد ؟

کربوکسی یک روش بی درد بوده ولی ممکن است برخی از بیماران در سه جلسه اول احساس سوزش خفیفی در ناحیه تزریق داشته باشند که پس از چند ثانیه برطرف می گردد.

6. آیا می شود از این روش به همراه روش های دیگر زیبایی بهره برد ؟

بله ،کربوکسی تراپی ممکن است به همراه درمانهای دیگری مانند کویتیشن، RF-tightening، مزوتراپی و غیره نیز بکار گرفته شود و موجبات تسهیل، تسریع و تشدید اثرات درمان‌های اعمال شده گردد.

7. آیا این روش ماندگار است ؟

در صورتیکه کربوکسی تراپی با رژیم غذائی سالم و صحیح و ورزش منظم همراه گردد اثرات آن تشدید و موثرتر بوده و نتایج بهتری ایجاد خواهد نمود و بازگشت مشکلات درمان شده مانند سلولیت، سال‌ها به تعویق خواهد افتاد.

در صورت استفاده از کربوکسی تراپی در فواصل منظم تحت نظر پزشک معالج، می‌توان نتایج درمان را مدت‌ها تثبیت نمود.

8. تعداد جلسات این روش چقدر می‌باشد ؟

تعداد جلسات درمان برحسب بیماری از ۴ تا ۲۰ جلسه متغیر می‌باشد. و زمان هر جلسه حدود ۱۰ الی ۱۵ دقیقه است. به طور مثال برای درمان سلولیت ۱۵ الی ۲۰ جلسه درمانی لازم بوده که نتایج درمان پس از ۵ جلسه بوسیله بیمار و پزشک قابل مشاهده اند.

9. آیا این روش FDA (تائیدیه سازمان غذا و دارو آمریکا) را دارد ؟

کربوکسی تراپی به عنوان یک روش جوانسازی صورت و بدن دارای تأئیدیه FDA می باشد.

۱۰. مزایای این روش چیست ؟

 1. بدون درد، بدون خونریزی و بدون عوارض جانبی.
 2. کمترین زمان، هزینه قابل قبول و نتایج قابل مشاهده.
 3. امکان مراجعه به امور روزانه پس از درمان.
 4. قابلیت استفاده در نواحی‌ای که با لیپوساکشن قابل درمان نیستند.

بیشتر بخوانید:

لاغری موضعی بدون جراحی و بیهوشی با دستگاه کویتیشن

۱۷ ترفند کاربردی برای لاغری خانم های شاغلاین مطلب چقدر مفید بود ؟
 

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits