مجله دلگرم
امروز: سه شنبه, ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۱۵ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۰۷ فوریه ۲۰۲۳ میلادی
لیزر فراکسل : فواید و ضرر های این لیزر درمانی برای پوست
6
زمان مطالعه: 8 دقیقه
لیزر فراکسل که در واقع به برند یک دستگاه لیزر اشاره دارد و از تکنیک های لیزر فراکشنال است برای جوان سازی پوست به کار گرفته می شود. در این مقاله درباره کارکرد و تاثیر این نوع لیزر درمانی و فواید و ضررهای آن خواهید خواند. با دلگرم همراه باشید.

همه چیز درباره لیزر فراکسل

لیزر فراکسل چه چین و چروک ها را از بین ببرد یا اثرات درمانی داشته باشد، توجه سلبریتی ها را با تاثیراتی که بر جوان سازی پوست دارد جلب کرده است. فراکسل از قسمت کردن پوست می آید.

از آنجایی که لیزر فراکسل بافت های اطراف را صحیح و سالم باقی می گذارد به بیمار یک بافت زایشی درمان شده پوست را در کنار پوست درمان نشده می دهد در نتیجه درمان خیلی سریع تر با مدت زمان کمتری برای استراحت باز هم نتایج چشمگیری دارد.

گرچه به نظر می رسد این کار اثر دهه ها سن را از صورتتان محو می کند اما این فقط یک لیزر درمانی و کاهش پول از کارت اعتباریتان است.

مدت زمان دوام لیزر فراکسل

طبق گفته دکتر استی ویلیامز، متخصص پوست نوع درمان لیزر فراکسل برای افرادی بین 25 تا 60 سال که به دنبال بهبود بافت پوست و لایه جدید بافت پوست هستند عالی است؛ مزایای این لیزر درمانی برای پوست شامل موارد زیر است:

 • صاف کردن خطوط ریز
 • کم کردن جای آکنه و اسکار (اسکار چکشی، واگنی، آکنه پس از هیپرپیگمانتاسیون)
 • درمان اسکار دردناک (اسکارها، آسیب ها و سوختگی های قابل درمان با جراحی)
 • درمان مشکلات بافتی پوست
 • کم رنگ کردن لکه های پیری و قهوه ای ناشی از آفتاب
 • متعادل کردن رنگ نامتعادل پوست
 • کاهش رد کشیدگی پوست

اما این درمان محدودیت هایی دارد. نه تنها دستگاه های متفاوتی هست، هر دستگاه هم تنظیماتی متفاوت دارد. این تفاوت ها می تواند روی نتیجه و هزینه درمان تاثیر گذار باشد. با این حال، تکنسین ها ممکن است بتوانند از تنظیمات مختلف در قسمت های مختلف پوست استفاده کنند که یک کار درمانی چندین تکه برای بهترین نتایج ارائه می دهد.

ویلیام هشدار می دهد اگر پوستی حساس یا مشکلات فعال پوستی مثل اگزما، آکنه یا روزاسه خفیف تا شدید دارید انتخاب خوبی برای لیزر فراکسل از نوع بازسازی بافت پوست نیستید. افرادی با رنگ پوست تیره و ملانین باید از لیزرهای شدید دوری کنند چرا که می توانند باعث ایجاد مشکلات رنگدانه ای شود. اگر تحمل لیزرهای ملایم تر را دارید می توانید هنوز هم نتایجی عالی به دست آورید.

اگر به دنبال نتایجی سریع و موثر، به خصوص برای جای زخم و چروک های عمیق هستید برای یک بهبود زمان بر آماده شوید. درمان پوست با لیزر فراکسل همیشه در مدتی کوتاه جوابگو نیست.

 لیزر فراکسل

کارکرد لیزر فراکسل

درمان با لیزر فراکسل با ایجاد جراحت هایی ریز روی پوستتان انجام می شود. به طور خلاصه این لیزر درمانی به صورت شما آسیب می رساند اما به روشی خوب. لیزرهای فراکسل این جراحت های ریز را طوری ایجاد می کنند که یک الگوی شطرنجی روشن را شکل دهند چون اشعه لیزر به اشعه های کوچک زیادی تقسیم می شود.

با این جراحت های ریز هدف قرار گرفته شده می توانید یک واکنش درمانی بدون آسیب را روی پوستتان تحریک کنید. مثل میکرونیدلینگ و درما رولینگ، فراکسل روی بدنتان برای تولید مستقیم کلاژن جدید در یک قسمت مشخص انجام می شود. به یاد داشته باشید همه لیزرها به یک اندازه جراحت ایجاد نمی کنند و به زمان مشابهی برای استراحت هم نیاز ندارند. دکتر رابینسون متخصص پوست می گوید دو نوع فراکشنال برای بازسازی پوست وجود دارد:

 1. فراکشنال سایشی: هر چه درمان شدیدتر باشد به زمان استراحت و مراقبت های بعدی بیشتری نیاز دارد چرا که لایه های بافت روی سطح پوست را بر می دارد و کلاژن زیر سطح پوست را تحریک می کند.
 2. فراکشنال غیر سایشی: درمان ملایم تر که نتایج کمتر و مدت زمان استراحت کوتاه تری دارد چون بافت سطح را بر نمی دارد.

 لیزر فراکسل

امنیت لیزر فراکسل

اگرچه دکتر رابینسون با تاریخچه طولانی فراکسل امنیت آن را تایید می کند اما هشدار هم می دهد امنیت این روش درمانی پوست به کار افراد مختلف و گاهی اوقات به خود شما بستگی دارد. اگر دستورها را برای مراقبت های بعد از لیزر دنبال نمی کنید ممکن است گرفتاری های بیشتری حتی قبل از شروع این درمان داشته باشید. به خصوص اگر بازسازی سایشی انجام می دهید که نیازمند زمان انتظار برای رشد دوباره پوست است.

دکتر شافر توصیه می کند گاهی اوقات بهتر است چند درمان با تنظیمات پایین تر، زمان استراحت و خطر کمتر انجام شود تا تنظیمات بالاتر و شدیدتر با زمان استراحت و خطر بیشتر. رابینسون همچنین اضافه می کند: اگر سابقه اسکار برآمده یا جای زخم هیپرتروفیک یا پیسی (ویتیلیگو) دارید لیزر فراکسل عموما توصیه نمی شود چرا که می تواند این شرایط را بدتر کند.

افرادی با پوست تیره اغلب خطر بیشتری برای افزایش اسکار برآمده دارند (اسکار اضافه از تولید بیش از حد کلاژن).

 لیزر فراکسل

لیزر فراکسل مناسب برای شما

لیزرهای فراکسل انواع متفاوتی دارد از بی بی فراکسل که پوست را صاف و درخشان می کند تا فراکسل ترمیمی که هفته ها زمان برای استراحت لازم دارد. انواع لیزرهای فراکسل عبارتند از:

 • صاف و روشن کننده پوست
 • پالومار آیکون
 • لیزر فرکشنال انبساطی آر اف
 • فرکشنال CO2
 • لیزر فرکشنال هولوگرافیک 3 بعدی Pico way
 • اولتراپی
 • فراکسل بازسازی
 • فراکسل دو برابر
 • فراکسل ترمیمی

با این همه گزینه، شما کدام را انتخاب کنید؟ با یک متخصص حرفه ای در این زمینه مثلا یک متخصص پوست معتبر یا جراح پلاستیک مشورت کنید تا لیزر فرکشنال مناسب برای پوستتان و روندهای مورد نیاز برای بهبود پوستتان را پیدا کنید.
درباره نتایج و زمان استراحت دلخواهتان با آنها صحبت کنید تا با در نظر گرفتن آنها به یافتن درمان مناسب و نتایج رویایی روی پوستتان کمک شود.

 لیزر فراکسل

جلسات درمانی بعد از لیزر فراکسل

یک فرضیه که درباره لیزر فراکسل هست این است که بیماران فکر می کنند یک جلسه لیزر است و بعد هم تمام؛ در حالی که نوع لیزر فراکسل تنها 25 تا 40 درصد یک قسمت از پوست را با یک بار لیزر درمان می کند و به همین دلیل چندین جلسه درمانی لازم است. برای جلوگیری از نتایجی نا امید کننده باید تنطیمات لیزر را واقع بینانه در نظر گرفت.

خیلی از بیمارانی که از نتایج کار راضی نیستند همان افرادی هستند که فقط یک جلسه لیزر انجام داده اند.

 لیزر فراکسل

برند لیزر فراکسل

اگرچه این تنها لیزر بازسازی لایه پوست نیست (لیزرهای غیر فراکسل از یک پرتو وسیع استفاده می کنند) تکنولوژی لیزر فراکسل خودش به عنوان استاندارد جدید طلایی برای درمان های لیزری پایه گذاری شده است. یک برند به رسمیت شناخته شده که به لوکس بودن و با کیفیت بودن شناخته می شود و نتایجی مثل تیفانی، فراری و اپل دارد. اما اگر شخص مورد اعتماد شما برای درمان لیزری فراکسل را ارائه نمی کند ناامید نشوید این فقط یک اسم است. فراکسل اسم یک برند مثل کلینکس یا بوتاکس است.

فراکسل به هر تکنیک درمانی لیزری گفته می شود که لایه پوست را بازسازی می کند. حتی بسیاری از بیماران از واژه فراکسل به جای نام بسیاری از برندهای دیگر لیزر استفاده می کنند اما آنها درباره تکنولوژی فراکشنال صحبت می کنند نه برند فراکسل.

 لیزر فراکسل

خطرات لیزر فراکسل

تخریب آکنه مانند لیزر فراکسل

تحقیقات دکتر گاربر در سال 2008 درباره خطرات درمان لیزر فراکسل نشان داد یکی از پیچیدگی های همیشگی برای درمان لیزر تخریب های آکنه مانند است. او یادآور شد این خطر 1.87 درصد بیماران بررسی شده در این تحقیق را تحت تاثیر قرار داده است.

اگرچه او یادآور می شود مدت زمان عوارض جانبی فراکسل کوتاه مدت است آکنه یکی از شرایط ناخوشایندی است که ممکن است به طور طبیعی التهابی یا غیر التهابی باشد و اغلب نیاز به درمان دارد. اگر چه آکنه می تواند باعث زخم شدن پوست شود دکتر گاربر یادآوری می کند که تخریب های آکنه در نتیجه لیزر فراکسل صورت را زخم نمی کند.

 لیزر فراکسل

تبخال ناشی از لیزر فراکسل

نشان داده شده عارضه های حاصل از ویروس هرپس سیمپلکس 1.77 درصد بیمارانی را که تحت درمان لیزر فراکسل قرار می گیرند تحت تاثیر قرار می دهد. ویروس هرپس سیمپلکس دلیل تبخال ها هستند. اگرچه تبخال مشکل جدی برای سلامتی به وجود نمی آورند اغلب ناراحت کننده هستند و می توانند ذهن افراد را مشغول کنند. با این حال، تبخال ها فقط 10 تا 14 روز دوام دارند و معمولا با داروهای بدون نسخه درمان می شوند.

 لیزر فراکسل

عوارض جانبی لیزر فراکسل

دیگر عوارض جزئی جانبی که ممکن است بعد از لیزر فراکسل پیش بیاید شامل پوسته پوسته شدن و لایه برداری پوست است. پینه بستن پوست هم ممکن است پیش بیاید. بیماران ممکن است یک هفته بعد از درمان، پوستی ورم کرده داشته باشند که می توان با قرار دادن یک بسته یخ روی قسمت ورم کرده آن را آرام کرد. بعضی بیماران هم ممکن است التهاب رنگدانه ای پس از درمان پوست را تجربه کنند.

این مشکل برای بیمارانی با سابقه ملاسما و بیمارانی با پوست تیره تر معمول است.

بیشتر بخوانید:

لیزر درمانی و دانستنی های آن

معرفی کامل درمارولر و فواید تایید شده این دستگاه روی پوست

راهکار جوان سازی پوست با لیزر


این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.7 از 5 (6 رای)  
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است