مجله دلگرم
امروز: جمعه, ۰۴ فروردين ۱۴۰۲ برابر با ۰۱ رمضان ۱۴۴۴ قمری و ۲۴ مارس ۲۰۲۳ میلادی
معرفی ۱۲ درمان خانگی برای از بین بردن دمل (کورک)
17
زمان مطالعه: 6 دقیقه
درست زمانی که تصور می کنید جوش ها آزار دهنده هستند و بدتر از آن وجود ندارد، دمل و کورک ممکن است به سراغ تان بیاید. طول عمر دمل وکورک معمولا دو هفته است و پس از این مدت تخلیه می شود، اما برای بهبودی کامل آن نیاز به درمان دارید. برای بهبود دمل و کورک...

درمان های خانگی دمل (کورک)

دمل یا کورک چیست ؟

دمل یا کورک عبارت است از یک برآمدگی بزرگ، حساس و قرمز رنگ که در هر قسمت از بدن که فولیکول های مو یافت می شوند، ظاهر می شوند. دمل و کورک زمانی بروز می کند که پیازچه مو دچار عفونت ناشی از باکتری شود. این باکتری استافیلولوک نام دارد. چنانچه عفونت از پیازچه مو بالاتر بیاید و به سطح پوست برسد به شکل جوش خودنمایی می‌کند. توده پر از چرک بتدریج دارای نوک سفید یا زرد در وسط می شود و بعد از دو یا سه روز می‌ترکد و یا شاید بدون ترکیدن خوبخود خوب شود و تدریجاً از میان برود. اغلب، دمل در صورت فرد ظاهر می شود، اما روی پوست سر، زیر بغل، ران، کشاله ران و باسن نیز دیده می شوند. از زخم های کوچک به اندازه جوش تا توده های بزرگ تر، دمل ها به طور متوسط بیش از ½ اینچ قطر دارند.

علل دمل یا کورک چیست ؟

هنگامی که باکتری استاف (استافیلوکوک) به یک یا چند فولیکول مو حمله می کند، عفونت ایجاد می شود که می تواند منجر به دمل می شود. باکتری ها عموما بر روی پوست و سایر قسمت های بدن زندگی می کنند، اما زمانی که این فرصت به وجود می آید، می توانند از طریق خراش، برش و یا شکاف پوست وارد بدن می شوند.سلول های سفید خون برای نجات به مبارزه با عفونت می آیند. در نتیجه، همانطور که پوست متورم می شود و چرک شروع به جمع شدن می کند، دمل و کورک ظاهر می شود.

درمان های خانگی دمل و کورک

درمان های خانگی دمل و کورک

هر چقدر ظاهر دمل آزاردهنده باشد، هرگز برای فشار دادن یا ترکاندن آن وسوسه نشوید، در غیر اینصورت خطر ابتلا به عفونت را در بدن تان افزایش می دهید. مایع و چرک داخل دمل پر از باکتری است که نه تنها باعث عفونت می شود و پوست اطراف آن را بدتر می کند، بلکه می تواند باعث جوش های جدید شود. برای درمان دمل و کورک روش های خانگی زیر را امتحان کنید:

1. آب و صابون

با تمیز نگه داشتن پوست می توانید عفونت را درمان کنید. هنگام شستشوی صورت از صابون آنتی باکتری مایع و آب استفاده کنید و زمانی که دمل شروع به تخلیه می کند، از صابون ضد باکتری مایع به صورت مکرر استفاده کنید.

2. کمپرس گرم

با اعمال گرما و کمپرس گرم و مرطوب و در نتیجه افزایش جریان خون می توانید سریع تر از شر دمل و کورک خلاص شوید. کمپرس گرم و مرطوب باعث حذف دمل و کورک می شود. یک حوله را در آب گرم فرو کنید و برای دو تا سه بار در روز به مدت 20 تا 30 دقیقه روی دمل قرار دهید. معمولا با این روش دمل سر باز می کند و می ترکد و تخلیه می شود، این کار باعث کاهش درد و ناراحتی می شود و روند بهبودی را تسریع می کند.

3. کمپرس سبزیجات

با کمک سبزیجات می توانید دمل و کورک را درمان کنید. مثلا می توانید قطعات گوجه گرم را روی صورت قرار دهید برگ های بیرونی کلم ، یا پیاز خام را روی دمل بگذارید. به طور مستقیم سبزیجات را روی دمل قرار دهید.

4. سفیده تخم مرغ پخته شده

در طول قرن نوزدهم، سفیده تخم مرغ آب پز شده به عنوان یک داروی خانگی موثر دمل و کورک استفاده می شد. سفیده تخم مرغ پخته شده (آب پز شده) به طور مستقیم روی دمل قرار می گرفت و سپس با یک تکه پارچه پوشیده می شد.

5. آب نمک

پس از این که دمل ها ترکیدند برای درمان آن یک محلول شور درست کنید. یک قاشق چای خوری نمک را به یک پیمانه آب گرم اضافه کنید. یک پارچه تمیز داخل آب نمک فرو برید. آب آن را چلانده و روی دمل فشار دهید تا چرک و مایع خارج شود. هدف از نمک نیز خشک شدن دمل است. مجددا پارچه را در محلول خیس کنید و روی دمل ها قرار دهید.

6. پیاز

پیاز حاوی مواد شیمیایی ضد عفونی کننده و خواص ضد میکروبی است که به فرآیند بهبودی دمل و کورک کمک می کند. تکه ضخیمی از پیاز را روی دمل قرار دهید و آن ناحیه را با یک پارچه یا گاز بپیچید. هر سه تا چهار ساعت، از این ضماد استفاده کنید تا زمانی که دمل ترکیده و تخلیه شود.

7. دوش گرفتن

هنگامی که یک دمل می ترکد و تخلیه می شود، مهم است که پوست اطراف آن تمیز باشد. بنابراین برای کاهش خطر ابتلا به عفونت به سایر قسمت های بدن، هنگام استحمام داخل وان نروید بهتر است زیر دوش قرار بگیرید.

8. جوز هندی

جوز هندی باعث تحریک گردش خون در بدن می شود و می تواند با عفونت های باکتریایی مرتبط با دمل مبارزه کند. نصف قاشق چای خوری جوز هندی را به یک فنجان آب گرم اضافه کنید و سپس این معجون را بنوشید.

9. برگ های جعفری

برگ های جعفری را بجوشانید تا نرم شوند و سپس در یک پارچه تمیز قرار دهید و روی دمل ها بگذارید تا جوش ها سریع تر بهبود یابند.

10. سیر

سیر تازه را روی دمل ها بگذارید تا میکروب ها کشته شوند و جوش ها سریعتر بهبود یابند.

11. چای کیسه ای

چای کیسه ای در هر آشپزخانه ای به راحتی پیدا می شود. برای درمان دمل و کورک یک چای سیاه کیسه ای را روی دمل ها قرار دهید و بگذارید به مدت15 دقیقه روی دمل ها بماند. این درمان را چندین بار در طول روز تکرار کنید.

12. آرد گندم(آرد ذرت)

با کمک روش آزتک ها(یک تمدن سرخ پوستی در مکزیک) یک دارو جذب کننده برای دمل ها بسازید. نصف فنجان آب را بجوشانید و آرد گندم به اندازه کافی اضافه کنید تا یک خمیر ضخیم درست شود. این خمیر بدست آمده را روی دمل ها بمالید و با یک پارچه آن را بپوشانید. هر یک تا دو ساعت، این دارو را استفاده کنید تا زمانی که سر دمل باز شود و تخلیه شود.

تهیه و ترجمه مجله اینترنتی دلگرم

سهیلا مقصودی

بیشتر بخوانید:

تعبیر خواب آبله : دیدن آبله ، دمل و تاول در خواب به چه معناست ؟


این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.6 از 5 (17 رای)  
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است