دلگرم
امروز: جمعه, ۱۲ آذر ۱۴۰۰ برابر با ۲۷ ربيع الآخر ۱۴۴۳ قمری و ۰۳ دسامبر ۲۰۲۱ میلادی
راه های مناسب برای درمان لکه های روی دست
3
زمان مطالعه: 8 دقیقه
لک‌های قهوه ای روی پوست دستتان شروع پیری را به شما گوشزد میکنند. همیشه روشهایی برای پیشگیری موثر این لک‌های زننده و نا زیبا وجود دارد. با دلگرم همراه باشید

درمان لکه های قهوه ای روی دست

لک‌های قهوه ای روی پوست دستتان شروع پیری را به شما گوشزد میکنند. همیشه روشهایی برای پیشگیری موثر این لک‌های زننده و نا زیبا وجود دارد. با دلگرم همراه باشید.بخش مراقبت‌های پوستی، پر از کرم و سرم‌هایی است که به شما قول می‌دهد دستان شما را به روزهای جوانی بازگردانند، اما به سختی با لکه‌های تیره ی ماندگار شما مقابله می‌کنند. بنابراین از متخصصان پوست کمک می‌گیریم. در اینجا چند مورد از بهترین درمان‌های توصیه شده توسط متخصصان پوست را برای خلاص شدن از این لکه‌ها، از نوع خیلی ملایم تا موارد شدید تر آورده ایم.

راه‌های درمان لکه‌های قهوه‌ای بر پوست دست

لکه‌های پیری یا کبدی روی دست

لکه‌های کبدی (liver spots) یا لکه‌های پیری (age spots)، لکه‌های قهوه‌ای رنگی روی پوست هستند که معمولا با افزایش سن، بیشتر روی دست‌ها و صورت ظاهر می‌شوند.رنگدانه موجود در لایه فوقانی پوست (اپیدرم) به نام ملانین، به پوست رنگ طبیعی را می‌دهد.اشعه UV یا ماورای بنفش تولید ملانین را زیاد و در نتیجه پوست را لکه دار می‌کند. این لکه‌ها را غالبا به عنوان لکه‌های کبدی یا پیری می‌شناسند.این لکه‌های پوستی، صاف و قهوه‌ای رنگ می‌باشند و به علت بسیاری از عوامل محیطی و به تدریج بر روی پوست ظاهر می‌شوند.معمولا لکه‌های پیری بعد از ۴۰ سالگی ظاهر می‌شوند. این لکه‌ها بیشتر در پشت دست‌ها، صورت، ساعد دست، پیشانی و شانه‌ها نمایان می‌شوند.

راه‌های درمان لکه‌های قهوه‌ای بر پوست دست

درمان لکه های تیره روی دست

سرم

خاصیت و طبع سرم، طبیعی و ملایم است و با استفاده از ترکیبات گیاهی، رنگ این لکه‌های تیره را کاهش می‌دهد.عصاره خیار و آویشن، پوست را مرطوب و نرم می‌کند، همچنین اسید کوجیک (از مشتقات قارچ) و آربوتین(عصاره گیاه توت) باعث روشنی و درخشندگی پوست می‌شوند.

با نوک انگشتان خود مقدار کمی‌سرم برداشته و روی لکه‌ها بمالید.به دلیل اینکه مقدار کمی‌سرم استفاده می‌شود و سریعاً جذب پوست می‌گردد، اثر آن مثل دیگر کرم‌های ضد لک، با هر بار شست و شوی دستانتان از بین نخواهد رفت.قبل از به کارگیری تکنیک‌های روشن کننده، اطمینان حاصل کنید که هر نوع لکه غیر معمولی، مثل لکه‌های تیره اطراف انگشتر، بر اثر سرطان پوست نباشند.

کرم

اگر امیدوارید که چیزی بتواند دستان شما را، کاملاً مانند دوران جوانی نشان دهد، آن را در کرم یا سرم پیدا نخواهید کرد.ضمن اینکه هیچ درمانی، لکه‌های پیری را کاملاً از بین نخواهد برد.بعضی کرم‌ها فقط آن‌ها را کم رنگ تر می‌کند.

مالیدن آبلیمو روی لکه‌ها

پیشنهاد می‌شود حداقل دو بار در روز، آبلیمو روی لکه‌ها بمالید. اسیدیته موجود در آبلیمو، می‌تواند به قدر کافی لکه‌ها را ناپدید کند یا باعث روشن شدن لکه‌های روی پوست از طریق لایه‌برداری از پوست شود.

درمان‌های نسخه ای

درمان نسخه ای هنوز نتوانسته است هر نوع لکه ای را ناپدید کنند، اما می‌تواند آن‌ها را کم رنگ تر کرده و حتی بهتر از بسیاری درمان‌های دیگر عمل کند.برخی متخصصان، کرم موضعی Tri-Luma که یک کرم روشن کننده و لایه بردارست و التهابات پوستی دست و صورت را کاهش می‌دهد را توصیه می‌کنند.

Tri-Luma حداقل ۸ هفته باید مورد استفاده قرار گیرد، اما بعضی افراد تنها پس از ۴ هفته به بهبودی رسیده اند. در مطالعه ی افرادی که از Tri-Luma برای درمان ملاسما که لکه‌های قهوه ای روی صورت است، استفاده کرده اند، مشخص شد که ۳۸ درصد از این لکه‌ها کاملاً از بین رفته است.حتی برای آن دسته بیمارانی که لک‌هایشان بعد از متوقف کردن درمان برگشته نیزموثر بوده است. وقتی در معرض نور خورشید و اشعه UV قرار می‌گیرید، ترکیبات Tri-Luma می‌تواند باعث حساسیت و آفتاب سوختگی بیشتر و حتی تیره تر شدن لکه‌ها شود، بنابراین هیچ گاه ضد آفتاب خود را فراموش نکنید.

بهبود لکه‌ها به وسیله آلوئه‌ورا

این گیاه، حاوی موادی است که به سرعت به تجدید سلول‌های پوستی می‌پردازد؛ بنابراین با استفاده از آن می‌توانید پوست خود را جوان‌تر کنید. شما می‌توانید این گیاه را از داروخانه‌ها تهیه کنید. همچنین می‌توانید از تکه‌های فریزشده آلوئه‌ورا نیز استفاده کنید. برای این کار یک تکه از آلوئه‌ورا را برش داده و قاشقی زیر آن قرار دهید و آن را فشار دهید تا مایعی شفاف از آن خارج شود (این مایع شیره آلوئه‌ورا نیست). سپس یک یا دو بار در روز، این مایع را روی لکه‌های پوست‌تان بمالید.

راه‌های درمان لکه‌های قهوه‌ای بر پوست دست

لیزر

اگر فکر می‌کنید که کرم، روش مناسبی برای شما نیست یا با آن، نتیجه دلخواهتان را به دست نیاورده اید، پس باید به فکر درمان لیزری باشید.به توصیه متخصصان پوست، لیزر برای انواع رنگ پوست صورت، قفسه سینه و دست موثرست و مثل کرم در شستشو هم اثر آن از بین نمی‌رود.برخی متخصصان به جای امواج فتوترمال (تابش الکترومغناطیسی در قالب اشعه مادون قرمز) که در لیزر‌های قدیمی‌استفاده می‌شد، از پالس‌های بسیار کوتاه و پیکو ثانیه ای (تریلیونیوم ثانیه) برای شکستن رنگدانه‌های ملانین به ذرات ریز استفاده می‌کنند.پالس‌های ملایم تر برای انواع پوست ایمن تر است.

این کار تقریباً شبیه کوبیدن با پتک، بر سر رنگدانه‌هاست.این روش در مقایسه با لیزر قدیمی، به مراحل درمانی کمتری نیاز دارد و معمولاً یک بار انجام آن، موثرست.معمولاً پس از انجام آن، رنگدانه‌ها توسط خود بدن به طور طبیعی از بین می‌روند.در این شیوه،بیماران به خاطر مراحل کم، درد اندک و صرف زمان کم تری که به نتیجه رسیده اند، خوشحال شده و قدردانی می‌کنند. این روش بدون درد بوده و نیازی به استفاده از مواد بی حسی نیز ندارد.اگرچه با گذشت زمان، لیزر مطمئن تر و ایمن تر شده است، اما امکان التهاب وجود دارد.و این امکان، شامل همه ی انواع لیزر درمانی می‌شود، به خصوص اگر بعد از درمان، از پوست در برابر نور خورشید مراقبت نکنید و استفاده از ضد آفتاب را فراموش کنید.

استفاده از عسل

استفاده از عسل و ماست نیز برای برطرف کردن لکه‌های پوست توصیه می‌شود. می‌توانید از مخلوط عسل و ماست خمیری تهیه کنید و آن را روی سطح مورد نظر بمالید. استفاده از این مخلوط، به مرور زمان باعث روشن‌تر شدن لکه‌های موجود در پوست می‌شود. برای تهیه این خمیر، یک قاشق قهوه‌خوری ماست و یک قاشق قهوه‌خوری عسل را با هم مخلوط کنید و روی پوست بمالید. پیشنهاد می‌شود یک بار در روز این ماسک را روی لکه‌های پوست‌تان بمالید و اجازه دهید به مدت سی دقیقه روی پوست‌ خود بماند. سپس آن را با آب شست‌وشو دهید.

لایه‌برداری از پوست

استفاده از کشک نیز یکی دیگر از این روش‌های برطرف کردن لکه‌های پیری است. اسید لاکتیک موجود در کشک، باعث لایه‌برداری از پوست می‌شود. استفاده از کشک تا حدودی باعث بهبود سلول‌های آسیب‌دیده‌- در اثر قرار گرفتن در معرض نور خورشید‌– می‌شود.

از کرم‌های آرایشی استفاده کنید

شما می‌توانید یک نوع کرم پودر مخصوص که در داروخانه یا فروشگاه‌های لوازم آرایشی فروخته می‌شود، تهیه کنید. به کمک این کرم‌پودرها می‌توانید لکه‌های روی پوست را تا حدودی برطرف کنید. در حقیقت این کرم‌ها حاوی روغن‌هایی هستند که باعث مرطوب شدن پوست‌تان می‌شود. اما لازم است که قبل از تهیه این کرم‌پودرها توجه داشته باشید تا کرم‌پودری را بخرید که از نظر رنگ با رنگ پوست‌تان مطابقت داشته باشد. به دلیل اینکه اگر کرمی مناسب با رنگ پوست‌تان تهیه کنید، باعث می‌شود لکه‌های روی پوست بیشتر نمایان شوند.

منبع:تک رژ-خبرگزاری فارس-شفا

مجله اینترنتی دلگرم

مرجان امینی

این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (3 رای)  
  • منبع
  • دلگرم
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید