دلگرم
امروز: یکشنبه, ۱۲ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۱۸ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۳ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
جلوگیری از زدن جوش های ریز بعد از اصلاح صورت خانم ها
300
زمان مطالعه: 8 دقیقه
جوش بعد از اصلاح صورت نتیجه پوست ملتهب یا تحریک شده است و ممکن است یکی از علائم درماتیت تماسی (نوعی التهاب پوست که در صورت تماس مستقیم با ماده محرک خارجی یا حساسیت‌زا بروز می‌کند) یا فولیکولیت (التهاب یا عفونت فولیکول مو) باشد.

رفع جوش بعد از اصلاح در اثر درماتیت تماسی

در ادامه در مورد رفع جوش هایی که بعد از اصلاح و در اثر درماتیت تماسی به وجود می آیند، صحبت خواهیم کرد.

1. تشخیص دهید که آیا جوش زدن بعد از اصلاح در اثر درماتیت تماسی است؟

درماتیت تماسی هنگامی ایجاد می‌شود که پوست شما از چیزی مانند موم گرم آسیب ببیند یا تحریک شود. به طور کلی اگر موم خیلی داغ باشد یا قوام درستی نداشته باشد، در اثر استفاده از آن ممکن است قرمزی، خارش، جوش یا تاول را تجربه کنید. در این صورت اپیلاسیون و اصلاح خانگی صورت را متوقف کنید و حتما از یک متخصص حرفه‌ای اپیلاسیون کمک بگیرید.

2. با کمپرس سرد التهاب صورت‌تان را تسکین دهید

بلافاصله بعد از اصلاح یا اپیلاسیون با کمپرس یخ پوست صورت‌تان را تسکین دهید. به جای کمپرس یخ، می‌توانید حوله‌ای را با آب سرد مرطوب کنید و آن را به مدت 30-15 دقیقه روی صورت‌تان بگذارید. در صورت نیاز این کار را چندین بار در روز تکرار کنید.
بیشتر از 20 دقیقه کمپرس یخ را روی صورت‌تان نگه ندارید. قبل از استفاده مجدد از کمپرس، اجازه دهید پوست‌تان به دمای طبیعی خود برگردد.

3. با آب خنک و شوینده‌های ملایم صورت‌تان را تمیز کنید

برای جلوگیری از جوش بعد اصلاح صورت خود را به آرامی با آب سرد بشویید یا از یک شوینده حاوی عصاره جو دوسر استفاده کنید. همچنین می‌توانید 2 قاشق غذاخوری جوش شیرین را با 1 قاشق غذاخوری آب مخلوط کنید تا یک پاک کننده ملایم خانگی داشته باشید.
شوینده‌های حاوی عصاره جو دو سر خاصیت ضدالتهابی دارند، بنابراین برای تسکین پوست‌های تحریک شده مفید هستند. نمونه‌ای از این شوینده‌ها، ژل شستشوی بدن باباریا حاوی عصاره جو دوسر است که اگر عادت به اپیلاسیون بدن‌تان دارید، گزینه خوبی برای استفاده روزانه شماست.

رفع جوش بعد از اصلاح

4. صورت‌تان را مرطوب نگه دارید

بعد از شستن صورت، از مرطوب کننده‌ای ملایم روی پوست تحریک شده‌تان استفاده کنید و پوست را به این صورت مرطوب نگه دارید. به دنبال مرطوب کننده‌ای باشید که عاری از رنگ، عطر و پارابن باشد. همچنین مرطوب کننده‌های حاوی سرامید برای درمان درماتیت تماسی مفید هستند.

5. از یک پماد استروئیدی استفاده کنید

برای درمان جوش صورت بعد از اصلاح با شمع یا هر ماده دیگری که باعث تحریک پوست‌تان شده، می‌توانید از لوسیون‌ها و پمادهای حاوی استروئید مانند کرم هیدروکورتیزون 1% یک یا دو بار در روز تا 4 هفته استفاده کنید. اگر این پمادها موثر نباشند، ممکن است پزشک درمان موضعی قوی‌تر و یا کورتیکواستروئید خوراکی تجویز کند.

6. روی پوست ملتهب مقداری پماد یا لوسیون کالامین بمالید

لوسیون کالامین خارش و سوزش ناشی از درماتیت تماسی را تسکین می‌دهد. برای کاهش خارش پوست هر زمان که لازم داشتید می‌توانید از لوسیون کالامین استفاده کنید. کالامین کمی پوست را خشک می‌کند، بنابراین ممکن است بعد از استفاده از آن به مرطوب کننده نیاز داشته باشید. برای اینکه این لوسیون بهتر عمل کند، بلافاصله بعد از شستن صورت‌تان، وقتی هنوز پوست شما مرطوب است، از آن استفاده کنید.
” برای جلوگیری از خشک شدن پوست‌تان، لوسیون کالامین را با مرطوب کننده خود مخلوط کرده و هر دو را همزمان استفاده کنید.”

درمان جوش صورت

7. جوش بعد از اصلاح صورت را دستکاری نکنید

ممکن است جوش‌های بعد از اصلاح بسیار خارش دار باشند، اما مهم است که آن‌ها را به هیچ عنوان دستکاری نکنید؛ چرا که خاراندن جوش‌های در اثر درماتیت تماسی باعث تحریک و بدتر شدن آن‌ها می‌شود. این موضوع آنقدر اهمیت دارد که توصیه می‌شود اگر در خواب ناخودآگاه صورت‌تان را می‌خارانید، حتما قبل از خواب دستکش دست کنید.

درمان جوش صورت بعد از اصلاح در اثر فولیکولیت

در ادامه در مورد درمان جوش هایی که بعد از اصلاح و در اثر فولیکولیت به وجود می آیند، صحبت خواهیم کرد.

1. تشخیص دهید که آیا جوش زدن بعد از اصلاح در فولیکولیت است؟

فولیکولیت هنگامی رخ می‌دهد که فولیکول‌های موی شما عفونی شوند و یا موها به جای بیرون آمدن از فولیکول، زیر پوست رشد کنند. در صورت مشاهده یک یا چند مورد از علائم زیر بعد از اصلاح صورت، ممکن است دچار این عارضه پوستی شده باشید:

در ناحیه‌ای که اصلاح کردید، برجستگی یا جوش‌های قرمزرنگی اطراف فولیکول‌های مو به وجود آید،
پوست‌تان قرمز، نازک و ملتهب شود،
احساس خارش یا سوختگی روی پوست‌تان داشته باشید.

2. برای درمان جوش بعد از اصلاح صورت‌تان را بشویید

به آرامی صورت خود را با آب گرم (نه آب جوش) بشویید و سپس از یک شوینده ملایم آنتی باکتریال استفاده کنید. حتما هر بار با یک حوله نو و تمیز صورت‌تان را خشک کنید. برای خشک کردن صورت، حوله را روی پوست‌تان بزنید و آن را روی صورت‌تان نکشید.

” شوینده‌های حاوی روغن درخت چای برای درمان و پیشگیری از فولیکولیت مناسب هستند. اگر تشخیص دادید که جوش‌های شما در اثر فولیکولیت است، برای درمان جوش صورت بعد از اصلاح می‌توانید از ژل ضد جوش سینره استفاده کنید.

 درمان جوش بعد اصلاح

3. بعد از شستشو، پوست‌تان را مرطوب و سپس از کمپرس گرم استفاده کنید

از مرطوب کننده‌های بدون رنگ، عطر و پارابن استفاده کنید. ترجیحا محصولاتی را تهیه کنید که مناسب پوست‌های حساس باشد؛ مانند کتافیل یا لوسیون لوبریدرم. بعد از این کار حوله نرمی را در آب گرم بخیسانید و بعد از چلاندن، آن را روی صورت خود قرار دهید. از این کمپرس 3 تا 6 بار در روز و هر بار به مدت 10 دقیقه به صورت روزانه استفاده کنید. این کار به کاهش التهاب و جوش بعد از اصلاح صورت کمک می‌کند.

4. پمادهای آنتی بیوتیک به از بین بردن جوش بعد از اصلاح صورت کمک می‌کنند

ناحیه‌ای را که به جوش بعد از اصلاح صورت دچار شده، با یک کرم یا پماد آنتی بیوتیکی مانند باسیتراسین درمان کنید. دستورالعمل‌های موجود در بسته بندی این پمادها را با دقت دنبال کنید و یا از پزشک خود بپرسید که هر چند وقت یک بار لازم است از این پمادها استفاده کنید.

5. از یک لوسیون تسکین دهنده خارش استفاده کنید

لوسیون‌های حاوی جو دوسر یا لوسیون کالامین گزینه‌های خوبی برای درمان خارش ناشی از فولیکولیت هستند. از تسکین و رفع خارش پوست خود با کرم‌های هیدروکورتیزون خودداری کنید، زیرا در صورت ابتلا به فولیکولیت، ممکن است استفاده از این کرم‌ها باعث عفونت‌های قارچی شود.

جلوگیری از جوش

جلوگیری از جوش بعد از اصلاح صورت

چطور باید از بروز جوش های بعد از اصلاح جلوگیری کرد؟ در ادامه بخوانید.

1. شب قبل از اصلاح صورت‌تان را لایه برداری کنید

برای پیشگیری از فولیکولیت، قبل از اصلاح صورت خود را به آرامی لایه برداری کنید. روز قبل از اصلاح با یک لایه بردار ملایم صورت خود را بشویید. از اسکراب‌های خیلی قوی استفاده نکنید و تنها با نوک انگشتان لایه بردار را با حرکات دایره‌ای روی صورت ماساژ دهید.

2. هربار از وسایل اپیلاسیون و اصلاح کاملا تمیز استفاده کنید

استفاده چند باره از اپلیکاتور وکس یا عدم اطمینان از بهداشت مناسب وسایل اپیلاسیون می‌تواند باعث شیوع باکتری‌ها، عفونت‌های قارچی و حتی ویروس‌هایی شود که باعث جوش بعد از اصلاح صورت می‌شوند. بنابراین اولین قدم قبل از درمان جوش صورت بعد از اصلاح با بند این است که اطمینان حاصل کنید بندی که برای اصلاح شما استفاده می‌شود، کاملا تمیز و نو است. همچنین اگر برای اپیلاسیون با موم به سالن‌های آرایشی مراجعه می‌کنید، دقت کنید که حتما دستکش پوشیده باشند.

” اگر عادت دارید که صورت خود را با وکس اصلاح کنید، برای رعایت بیشتر بهداشت بهتر است قبل از مراجعه به سالن آرایشی قلم‌های مخصوص وکس صورت را تهیه کنید و با خود به همراه داشته باشید. نمونه‌ای از این قلم‌ها، قلم وکس صورت وکس اوی است که تا 20 بار قابل شستشوست .

جوش بعد از اصلاح و بند انداختن

3. از دست زدن به صورت‌تان بعد از اصلاح خودداری کنید

با اینکه لمس پوستی صاف و تازه اصلاح شده وسوسه کننده است، اما دست زدن بیش از حد باعث تحریک پوست و انتقال باکتری‌ها به آن می‌شود. تا 2 روز بعد از اصلاح جز برای کارهای ضروری مانند شستشو یا استفاده از مرطوب کننده، صورت‌تان را لمس نکنید.

4. درست قبل و یا بلافاصله بعد از اصلاح، ورزش و کارهای سنگین نکنید

تعریق بیش از حد می‌تواند منافذ پوست شما را مسدود کرده و باعث جوش بعد از اصلاح صورت شود. اگر لازم است کار سنگینی انجام دهید، قبل از اپیلاسیون آن را انجام دهید و یا صبر کنید التهاب پوست‌تان چند روز بعد از اپیلاسیون فروکش کند.این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.9 از 5 (300 رای)  

۵ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید

مرجان | ۵ سال پیش
من بعد از بند و وکس همیشه جوش میزدم ولی الان چند ساله بلافاصله بعد از اصلاح خیار رو برش میدم و روی کل صورتم میذارم بعد از یک ربع برمیدارم . هم التهاب و قرمزی از بین میره و هم جوش نمیزنم .
0
6
زهرا | ۵ سال پیش
من شدید جوش میزدم الان یک ساله بعد اصلاح محلول اریتومایسین میزنم خیلی عالیه دیگه بعد اصلاح جوش نمیزنم یکم میسوزه و میخاره ولی بعدش خوب میشه
1
1
پاسخ ها:
Nafas | ۴ سال پیش
از داروخانه بگیریم یا از کجا بگیریم
0
2
محدثه | ۵ سال پیش
یعنی اگه قبل از بندانداختن صورتم و ضد عفونی کنم و بند هم ضد عفونی کنم دیگه جوش نمی زنم؟یا حداقل کمتر میزنم؟
1
3
محدثه | ۵ سال پیش
من برای بار اول میخوام صورتم و بند بندازم واز جوش های بعدش میترسم
اگ قبلش صورتم و ضدعفونی کنم و نخ هم ضدعفونی کنم جوش نمی زنم؟
0
15

hits