alexametrics
دلگرم
امروز: جمعه, ۰۷ آذر ۱۳۹۹ برابر با ۱۲ ربيع الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۲۷ نوامبر ۲۰۲۰ میلادی
همه چیز درباره ریزش موی سکه‌ ای، از دلایل ریزش سکه ای مو تا راه درمان

16 پرسش و پاسخ متداول در مورد ریزش مو + درمان

همه چیز درباره ریزش موی سکه‌ ای، از دلایل ریزش سکه ای مو تا راه درمان
1
2.1K
زمان مطالعه: 12 دقیقه
برای جلوگیری از ریزش مو روشهای بسیاری وجود دارد. ولی بهترین و موثرین روش در درمان ریزش مو استفاده از روشهای خانگی است. با مجله اینترنتی دلگرم همراه باشید.

1. کدام ریزش مو قابل برگشت است؟

وقتی مو از ساقه می‌‏شکند و می‌‏افتد، چون ریشه سالم است، پس از مدتی دوباره رشد می‌کند. اما وقتی ریزش مو ریشه‌ای است، در محل رویش مو جوشگاه ایجاد می‌شود و ریزش مو غیرقابل برگشت است.

به عبارتی، بافت زمینه یا پوست سر در قسمت‌های داخلی از بین می‌رود و رگ‌ها به منطقه‌ای از سر خونرسانی نمی‌کنند. در نتیجه زندگی در این قسمت از بین می‌رود و هیچ مویی در محل وجود ندارد که بخواهد دوباره رشد کند.

این نوع ریزش با ریزش مویی که باعث طاسی مردانه می‌شود، تفاوت دارد زیرا در طاسی مردانه مو وجود دارد ولی مو‌ها به شدت نازک و مینیاتوری می‌شوند. این مو‌ها را می‌توان با استفاده از برخی دارو‌ها تقویت کرد و باعث رشد آن‌ها شد.

2. ریزش مو ارثی است؟

نمی‌توان با قاطعیت به این پرسش پاسخ داد. ریزش مو ممکن است ارثی یا غیرارثی باشد. در ریزش موی ارثی، مو‌ها از ناحیه پیشانی تا فرق یا تاج سر شروع به کم شدن می‌کنند. این حالت در آقایان به شکل طاسی و در خانم‌ها با کم‌پشتی مو‌ها جلوه می‌کند، به‌طوری که کف سر و لابلای مو‌ها دیده می‌شود.

زمانی ریزش مو در خانم‌ها ارثی است که با جوش صورت، موهای زائد و اختلال‌های قاعدگی همراه نباشد چون در این صورت می‌تواند علت هورمونی داشته باشد. گاهی هم همه موهای سر با هم می‌ریزند یا دچار کاهش حجم می‌‏شوند. در این صورت علت‌های دیگری مطرح است که باید بررسی شود.

3. رنگ کردن باعث افزایش ریزش مو می‌‏شود؟

بله، هنگام رنگ کردن مو‌ها، کوتیکول یا لایه محافظ مو شکسته می‌شود تا رنگ مو در آن نفوذ کند. در نتیجه رنگ‌ و اکسیدان داخل آن باعث خشکی و پارگی دیواره کوتیکول مو می‌شوند که در ‌‌نهایت به شکستگی، موخوره، خرد شدن مو‌ها از ساقه و کاهش حجم مو می‌‏انجامد بنابراین رنگ‌کردن یا مش مو‌ها باعث ریزش آن‌ها از ریشه نمی‌شود.

به عبارتی، اگر رنگ غیراستاندارد و بی‌کیفیت و اکسیدان بسیار قوی باشد یا اگر مو‌ها بیش از حد رنگ شوند، لایه‌های کوتیکول بیشتر شکسته و مو‌ها خرد و حجمشان کم می‌شود اما خوشبختانه ریشه آن‌ها سالم است و پس از مدتی دوباره رشد خواهند کرد. رنگ موهای چینی و تقلبی که مواد داخل آن‌ها مشخص نیست در ریزش مو‌ها نقش مهمی دارند.

4. دارو‌ها می‌توانند باعث ریزش مو شوند؟

بله، مصرف بسیاری از دارو‌ها به‌خصوص داروهای شیمی‌درمانی، داروهای فشارخون، داروهای مسکن، داروهای ضدتشنج، داروهای تیرویید و مسمومیت با ویتامین A، باعث ریزش مو می‌شود.

البته تاثیر دارو‌ها در ایجاد ریزش مو تفاوت دارد. مثلا داروهای شیمی‌درمانی ۱۰ روز بعد از مصرف باعث ریزش مو می‌شوند.

به این صورت که رشد مو‌ها قطع می‌شود و مو‌ها بلافاصله می‌افتند. به این نوع ریزش، ریزش موی آناژن می‌گویند. آناژن فازی است که مو در آن رشد می‌کند و نباید بریزد. برخی دارو‌ها هم ۳ ماه پس از مصرف باعث ریزش مو می‌شوند در حالی که بیمار به دنبال عوامل دیگری، می‌گردد.

5. ریزش مو علامت فشارخون بالاست؟

نه، فشارخون بالا ربطی به ریزش مو ندارد اما مصرف داروی پروپرانولول که برای کاهش فشارخون مصرف می‌شود، می‌تواند ریزش مو را در پی داشته باشد.

6. ماساژ دادن سر مانع ریزش مو می‌شود؟

بله، ماساژ پوست سر یا مصرف داروهای گشادکننده عروق که به کف سر مالیده می‌شوند، باعث بهبود خونرسانی به پوست می‌شود و می‌تواند جلوی ریزش موی ناشی از افزایش سن را بگیرد؛ البته به شرط اینکه علت ریزش عوامل دیگری نباشد.

7. کمبودهای تغذیه‌ای می‌توانند باعث ریزش مو شوند؟

بله، کمبود بسیاری از مواد غذایی در بدن از جمله روی، آهن، پروتئین‌ها

و... می‌تواند باعث ریزش مو شود اما این کمبود‌ها باید به اثبات برسند و کسی که رژیم غذایی عادی دارد و علامت بیماری خاصی ندارد، نمی‌تواند در این تعریف بگنجد. متاسفانه بسیاری از مردم به محض شروع ریزش مو‌ها شروع به خوردن قرص روی یا آهن می‌کنند در حالی که این کار درست نیست.

مصرف زیاد ‌روی و آهن و تجمع آن‌ها در بدن باعث ایجاد مسمومیت می‌شود. اگر ریزش مو به‌دلیل کمبود تغذیه‌ای ایجاد نشده باشد، مصرف مکمل‌ها تاثیری در بهبود آن نخواهد داشت.

8. کوتاه کردن مو جلوی ریزش مو را می‌گیرد؟

نه، ریزش مو ربطی به بلندی و کوتاهی آن ندارد. مو عمری دارد که وقتی به پایان می‌‏رسد، می‌افتد. ریزش موهای بلند بیشتر به نظر می‌رسد به همین دلیل افراد فکر می‌کنند اگر مو را کوتاه کنند ریزشش کمتر خواهد شد.

9. سیگار می‌تواند باعث ریزش مو شود؟

بله، استعمال دخانیات باعث تنگ شدن عروق می‌شود و خونرسانی به بافت‌ها را مختل می‌کند. در نتیجه ریزش مو‌ها افزایش می‌‏یابد اما ترک ناگهانی سیگار هم فرد را عصبی می‌کند که این موضوع هم ممکن است ریزش مو‌ها را بیشتر کند. ترک سیگار باید حساب‌شده باشد.

10. استرس می‌تواند باعث ریزش مو شود؟

بله، اگر اضطراب یا استرس ناگهانی باشد می‌تواند باعث ایجاد بیماری آلوپسی آره‌آتا شود که در آن مو‌ها به‌طور منطقه‌ای یا سکه‌ای یا حتی تمام موهای سر می‌ریزند اما اضطراب‌های کم و طولانی‏ مدت نیز می‌توانند به‌دلیل تنگی عروق و وارد کردن مو به فاز تلوژن یا مرگ باعث تسریع ریزش مو ‌شوند.

11. اختلال‌های هورمونی، ریزش مو را تشدید می‌کنند؟

بله، وجود هورمون مردانه یکی از علت‌های مهم ریزش مو است که در مردان طبیعی است اما اگر خانمی‌ به‌دلیل افزایش هورمون مردانه دچار ریزش مو شود، باید تحت‌بررسی قرار بگیرد. این خانم‌ها معمولا علاوه بر ریزش مو از جوش صورت، موی زائد و اختلال‌های قاعدگی هم رنج می‌برند.

12. بعد از کاشت مو، مو‌ها دیگر نمی‌ریزند؟

بستگی دارد! برای کاشت مو معمولا از موهای پشت سر استفاده می‌کنند. به این منطقه سر «بانک مو» می‌گویند. جالب است بدانید موهای پشت سر در کسانی که ریزش موی ارثی یا هورمونی دارند، هرگز نمی‌ریزد زیرا موهای این منطقه گیرنده هورمون ندارند و مشکلی پیدا نمی‌کنند

بنابراین باید قبل از کاشت، متخصص پوست تشخیص بدهد که ریزش موی فرد ارثی است یا هورمونی. اما اگر علت ریزش مو ارثی یا هورمونی نباشد، موهایی که پیوند زده شده‌اند هم بعد از مدتی می‌ریزند.

13. شانه‌ کردن، ریزش مو‌ها را بیشتر می‌کند؟

نه، شانه کردن مناسب مو‌ها باعث بهبود خونرسانی به پوست و مو می‌شود اما شانه کردن موی رنگ‌شده یا موهای بسیار خشک، باعث کنده شدن آن‌ها می‌شود بنابراین باید این مو‌ها را با شانه‌های با دندانه‌های فراخ شانه کرد.

14. بستن کش‌ سر باعث ریزش مو می‌شود؟

بله، نوعی ریزش مو به نام آلوپسی کششی داریم که در اثر بستن سفت و محکم مو‌ها ایجاد می‌شود. در این حالت مو‌ها از ناحیه ریشه کشیده می‌شوند و می‌ریزند.

15. داروهای ضدریزش مو باید تا پایان عمر مصرف شوند؟

به علت ریزش بستگی دارد. اگر علت ریزش ارثی باشد، فرد باید تا پایان عمر دارو مصرف کند. اگر علت اختلال هورمونی یا هر علت دیگری باشد، باید درمان را ادامه داد تا کامل شود.

16. حنا و مورد برای ریزش مو مفیدند؟

تجربه نشان می‌دهد استفاده از این گیاهان در درمان ریزش مو مفید است. حنا مانند ماینوکسیدیل عمل می‌کند اما برای اینکه حنا رنگ ندهد، می‌توان آن را با ماست سنتی که حاوی اسید لاکتیک است، مخلوط کرد. ضمن اینکه اسید لاکتیک خاصیت لایه‌برداری دارد، پوست سر را تمیز و از خشک شدن مو‌ها به واسطه حنا زدن، جلوگیری می‌کند.

روش های خانگی درمان ریزش مو و کچلی سکه ای

1. شیر نارگیل

پوست سر و مو هایتان را با شیر نارگیل یا ژل آلوئه ورا ماساژ دهید. اجازه دهید به مدت نیم ساعت روی سرتان باقی بماند و سپس با آب گرم شستشو دهید. این یکی از بهترین داروهای خانگی برای درمان ریزش مو و کچلی سکه ای است. این روش را 3 بار در هفته تکرار کنید.

2. عسل و زرده تخم مرغ

موهایتان را با مخلوط عسل و زرده تخم مرغ ماساژ دهید. اجازه دهید به مدت نیم ساعت باقی بماند و سپس شستشو دهید.

3. سرکه سیب برای درمان کچلی سکه ای

با ترکیب سرکه سیب و چای مریم گلی موهایتان را شستشو دهید تا به رشد موهایتان کمک کنید.

4. روغن کرچک و روغن بادام

مقدار مساوی از روغن کرچک گرم و روغن بادام را مخلوط کنید و حداقل یکبار در هفته روی سرتان ماساژ دهید

5. فلفل های تند و یا شیرین

فلفل قرمز حاوی ترکیباتی است که میزان گردش خون پوست را افزایش داده و و پوست سر را تغذیه می‌کند و نه تنها رشد مو را افزایش می‌دهد بلکه تأثیر به‌سزایی در ترمیم موهای از دست رفته دارد. مقدار کمی آب بجوشانید و سپس مقداری فلفل دلمه ای خشک یا فلفل قرمز در آن بریزید تا به مدت 7 دقیقه بجوشد می توانید مقداری روغن زیتون به آن اضافه کنید و روی موهایتان اعمال کنید. مخلوطی از فلفل قرمز و روغن زیتون بهترین راه موثر برای بهبود درخشندگی ، پر پشتی مو و همچنین رشد بیشتر مو است.

6. انگور فرنگی هندی

پودر انگور فرنگی هندی را برای حدود نیم ساعت روی مو و پوست سر خود بمالید و سپس شستشو دهید.

7. همیشه بهار کوهی

از همیشه بهار کوهی به صورت کرم، پماد یا شستشو دهنده مو دو بار در روز استفاده کنید. از تنتور همیشه بهار کوهی رقیق شده با آب گرم استفاده کنید. همیشه بهار کوهی گردش خون موضعی را افزایش می دهد و به همین دلیل می تواند باعث رشد مو شود

8. روغن جوجوبا

قبل از شامپو زدن روغن جوجوبا روی سرتان بمالید و اجازه دهید به مدت 20 دقیقه روی پوستتان بماند. این یکی از ساده ترین درمان های خانگی برای ریزش مو و کچلی سکه ای است

9. شیرین بیان

شیرین بیان حاوی یک ماده شیمیایی است که مانع از تبدیل تستوسترون به دی هیدروتستوسترون می شود. شما می توانید از تنتور شیرین بیان استفاده کنید یا عصاره آن را به شامپو مورد علاقه خود اضافه کنید.

10. رزماری برای درمان خانگی ریزش مو

به نظر می رسد رزماری در داشتن موهای سالم و پرپشت موثر است. یک بخش از روغن رزماری را به دو بخش روغن بادام اضافه کنید و مخلوط را روی پوست سرتان ماساژ دهید و اجازه دهید به مدت بیست دقیقه روی سرتان بماند.

11. مریم گلی

برای قرن ها مریم گلی برای پیشگیری از ریزش مو استفاده شده است. مانند شیرین بیان، عصاره مریم گلی را می توانید به شامپو مورد علاقه تان اضافه کنید یا می توانید روزانه به عنوان محلول شستشو دهنده مو برای تقویت رشد مو استفاده کنید.

12. گیاه گلرنگ (گاجیره)

به عنوان یک وازودیلاتور فوق العاده (منبسط کننده رگهای خونی) شناخته شده است. موی سر خود را با روغن گلرنگ به مدت بیست دقیقه در روز برای افزایش جریان خون موضعی و تحریک رشد مو ماساژ دهید.

13. جوش شیرین

جوش شیرین را روی موهای مرطوب خود بمالید و چند دقیقه قبل از شستشو روی پوست سرتان ماساژ دهید. این کار کمک خواهد کرد که از شوره سر خلاص شوید. این یکی از داروهای خانگی منحصر به فرد برای ریزش مو و کچلی سکه ای است.

14. روغن زیتون

روغن زیتون یکی دیگر از عناصر عالی است که می تواند با شوره سر مبارزه کند. روغن زیتون را به موهای خود بمالید و اجازه دهید یک ساعت یا بیشتر روی سرتان بماند و سپس شستشو دهید.

15. سرکه در درمان کچلی سکه ای

قبل از شستشو با شامپو می توانید سرکه را روی پوست سرتان بمالید، زیرا به طور موثر شوره سر را درمان می کند

16. ژل آلوئه ورا مخلوط با روغن بادام

این یکی دیگر از داروهای توصیه شده برای درمان ریزش مو است.این مخلوط پوست سر را آرام می کند و رشد مو را افزایش می دهد. شما همچنین می توانید عصاره آلوئه ورا را برای رشد بهتر مو اضافه کنید.

17. شیر و آبجو

3 قاشق غذاخوری شیر و 8/1 فنجان آبجو را در یک ظرف بریزید و ترکیب کنید. به آرامی آن را به پوست سر و فولیکولهای مو ماساژ دهید. اجازه دهید به مدت 15 دقیقه روی سرتان بماند و سپس با آب سرد و شامپوی ملایم برای از بین بردن قندهای این مواد شستشو دهید. سپس اجازه دهید موهایتان به طور طبیعی خشک شوند.

همچنین بخوانید:

آلوپسی : بهترین و سریع ترین راه درمان آلوپسی (ریزش مو)

فواید مصرف کپسول آناکپس برای تقویت مو و ناخن

موارد مصرف قرص بیوتین برای سلامتی و درمان ریزش مو

درمان ریزش موی آندروژنیک یا از دست دادن ارثی مو

علل + درمان ریزش مو پس از زایمان

ماینوکسیدیل و تاثیر آن در درمان ریزش مواین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
  • منبع
  • jamejamonline.ir
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits