دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۱۶ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۲۲ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۷ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
چه شامپویی،چرا و چطوی!؟
4
زمان مطالعه: 6 دقیقه
توضیح اینکه چه شامپویی خریداری شود و نحوه استفاده از چه شامپویی برای سر مناسب است

چه شامپویی

چه شامپویی ؟

اغلب مردم عادت کرده‌اند بدون دانستن ویژگی موی خود، از هر شامپویی بی‌توجه به نوع و خصوصیات آن استفاده کنند. حال آن‌که صرف‌نظر از مارک و برند، باید شامپویی مطابق با خصوصیات مویشان انتخاب، خریداری و استفاده کنند.


شامپوی مو
وقتی سخن از تقویت مو می‌شود اغلب ذهن‌ها به سوی یافتن نامی معتبر از موادشوینده مو با استانداردهای تأیید شده جهانی می‌رود. این در حالی است که وقتی پای صحبت بسیاری از افرادی که موهایی درخشان و سلامت دارند می‌نشینیم و از تجربه چگونه نگهداری از موهایشان جویا می‌شویم سخنان‌شان چشمان‌مان را بهت زده می‌کند.

آنها می‌گویند نام خاصی برایشان مهم نیست، اهمیت به نوع موادی است که برای پاکیزگی و سالم ماندن موهایشان از آن استفاده می‌کنند.

پژوهشگران پوست و مو با تأکید بر این‌که سلامت و پاکیزگی مو روش‌های بسیاری دارد که برای هر فرد با فرد دیگر متفاوت است معتقدند به جای این‌که به میزان کف کردن مایع شست‌وشودهنده و نام آن نگاه کنید باید به مناسب بودن مواد تشکیل‌دهنده آن مطابق با موهای سر خود توجه کنید.

اگر شما هم جزو این دسته افراد هستید، بهتر است در محافظت از موهایتان دقت بیشتری کنید:


انواع شامپو برای موهای چرب، خشک، طبیعی، کدر، رنگ‌شده، های‌لایت، دکلره، نازک و شکننده، زبر و خشن و... تولید می‌شود.
یک راه ساده برای تشخیص موی چرب و خشک این است که بعد از استحمام، با گذاشتن حوله (نه کشیدن، تکاندن یا چنگ زدن) آب و رطوبت موها را بگیرید. 10 تا 15 دقیقه بعد، انگشت خود را به آرامی روی پوست سر بکشید. اگر چرب شد، موهایی چرب دارید. احساس اندکی زبری و خشکی در پوست سر نشانگر خشکی آن است
اگر هنگام بیداری از خواب معمولا موهایتان آشفته و شکسته است، موهایی شکننده دارید و شامپوهای مخصوص موهای شکننده برای موهایتان مناسب‌تر است.

صابون نه تنها کف مناسبی ندارد، شست‌وشوی سر و موها با آن به مو و پوست آسیب می‌رساند. بر همین اساس فقط طبق دستور پزشک، آن هم از نوعی خاص و برای منظوری مشخص می‌توان استفاده کرد.

چه شامپویی،چرا و چطوی!؟

در تولید شامپو افزون بر مواد پاک‌کننده، حالت‌دهنده، اسانس و رنگ، شکل‌دهنده مایع، سورفکتانتی که باعث کف، پف و براق شدن موها می‌شود، ممکن است از مواد درمانی همانند پیریتیون‌زینک که ماده‌ای ضدشوره است، یا ویتامین‌هایی از قبیل دپانتنول استفاده شود.

بسیاری از مردم، طبق عادات گذشته و بدون مطالعه، در مصرف مقدار و دفعات شست‌وشوی موی سرشان زیاده‌روی می‌کنند.
این کار نه تنها سبب افزایش مخارج و گذر از صرفه‌جویی اقتصادی خودشان می‌شود، باعث از بین رفتن زودتر کیفیت، سلامت و تعداد موهایشان نیز می‌شود.

در هر بار استحمام، فقط یک بار پس از شست‌وشوی بدن، موهایتان را بشویید. اگر موهایی کم‌پشت یا کوتاه دارید در دایره‌ای فرضی به قطر حدودی یک سانتی‌متر و اگر موهایتان پرپشت یا بسیار بلند است، در دایره‌ای حدود چهار تا پنج سانتی‌متر کف دستتان شامپو بریزید و همان را برای شست‌وشوی کل موهایتان استفاده کنید.
زیاده‌روی در مصرف شامپو یا دفعات شست‌وشو، مفید نیست.


روش درست شستن موهای سر
شامپو زدن روزانه مو از دیدگاه پزشکی برای سلامت موها مۆثر نیست. افرادی که روزانه دوش می‌گیرند، باید از شامپویی استفاده کنند که دارای مواد شوینده ضعیفی است، زیرا مواد شوینده به پوست سر نیز رسیده و شست‌وشوی روزانه مو با شامپوهای قوی موجب می‌شود روغن مورد نیازی که برای حفظ موی سر باید باقی بماند از بین رفته و کم‌کم با ضعیف شدن ریشه موها، کیفیت سلامت آنها کاهش یافته، در مواردی خشک و شکننده و در مواردی موجب ریزش خطرآفرین برای موها می‌شوند.

شست‌وشوی سر روش خاص خود را دارد. سه یا چهار مرتبه شامپو زدن مو در هفته کافی است و بیش از آن نه تنها درست نبوده بلکه آسیب‌زا نیز خواهد بود.
بهتر است افرادی که روزانه دوش می‌گیرند، یک روز در میان تنها شامپوهایی را که فقط رایحه و عطر دارند و میزان مواد شوینده آنها بسیار کم است استفاده کنند.
البته در این میان، نکته حائز اهمیت دیگر انتخاب نوع شامپوی مخصوص شست‌وشوی روزانه سر هر فرد است که وابستگی زیادی به جنس خشک، ضخیم، نرم، فرو ... شخص دارد.

چه شامپویی

برگشت صحیح به عقب


استفاده از شوینده‌های طبیعی پیشنهاد متخصصان زیادی در این عرصه علمی است، آنها معتقدند روش‌های پیشینیان در پاکیزه نگه‌داشتن مو را نباید از نظر دور نگه‌داشت که بررسی جنس و مقاومت موی گذشتگان نشانگر این است. تکنیک پاکیزه نگه‌داشتن و تقویت موهایشان با استفاده از شوینده‌های طبیعی نه تنها موها را تمیز و شاداب نشان می‌داد که موهایشان را از آسیب‌رسانی مواد شیمیایی در ترکیب شامپوها حتی در بهترین مارک‌های شامپوهای دنیا محفوظ می‌داشت.


در هر بار استحمام، فقط یک بار پس از شست‌وشوی بدن، موهایتان را بشویید. زیاده‌روی در مصرف شامپو یا دفعات شست‌وشو، مفید نیست
به‌طور مثال یکی از روش‌هایی که در گذشته افرادی که موهای سرشان به سرعت چرب می‌شد مورد استفاده قرار می‌دادند اضافه کردن مقدار نه چندان زیاد پودر بچه به مواد شوینده طبیعی مناسب با جنس موهایشان بود.
استفاده از پودر «تالک» به جای شامپو یکی دیگر از روش‌هایی بود که از گذشته مورد استفاده افراد قرار می‌گرفت و اکنون رمز شادابی موهای خیلی از افرادی است که هنوز از این روش استفاده می‌کنند.

برای خیلی افراد، داشتن موهای فر دوست‌داشتنی است و برای رسیدن به این علاقه موهایشان را به دست آرایشگران امروزی می‌سپارند تا با مواد شیمیایی که در اغلب موارد تخریب‌کننده موهایشان است ظاهر خود را به شکلی دلخواه درآورند، در حالی که آنهایی که ذاتی موهای فر دارند آگاه هستند که نگهداری از این نوع مو و حفظ نظم آن زیاد هم آسان نیست.

شستن بیش از یک‌بار در هفته با مواد شوینده قوی موجب خشک شدن موهای فر می‌شود و حالت طبیعی آن را از بین می‌برد.
خشک شدن بیش از حد مو باعث شکنندگی و خرد شدن مو می‌شود که باید افراد دارای موی فر به آن توجه کنند.
با گذشت زمان و بررسی‌های مختلف کارشناسی، پژوهشگران به این نتیجه رسیده‌اند استفاده از مواد شوینده طبیعی برای تمیز نگه‌داشتن موها کمترین آسیب را به موها وارد می‌کند.این مطلب چقدر مفید بود ؟
2.5 از 5 (4 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits