دستگاه موخوره گیر چیست و چه کاربردی دارد ؟

۱۳,۴۹۷
۱۲
۰
دوشنبه, ۱۹ فروردين ۱۳۹۸ ۰۸:۱۸
دستگاه موخوره گیر قابلیت از بین بردن موخوره های مو را دارد و علاوه بر از بین بردن موخوره، موجب شادابی موها نیز می شود و شکستگی تارهای مو را از بین می برد.
دستگاه موخوره گیر چیست و چه کاربردی دارد ؟

دستگاه موخوره گیر چیست ؟

دستگاه موخوره گیر شما را از انجام برخی روش‌‌های مقابله با موخوره بی‌نیاز می‌سازد. به عنوان مثال با استفاده از این ابزار دیگر نیاز مبرمی به کوتاه کردن موهای خود نخواهید داشت و می‌توانید همچنان آنها را بلند نگه دارید. حال شاید این پرسش‌ها به میان بیاید که اصلا موخوره چیست، وجود آن چه تاثیری روی سلامت موها دارد و به طور کل چگونه ایجاد می‌شود؟ و اینکه دستگاه موخوره چیست و چه کاربردی دارد ؟ ما در این بخش از مجله دلگرم اطلاعات کامل را دراختیار شما عزیزان قرار میدهیم.

دستگاه موخوره گیر چیست ؟

موخوره چیست ؟

موخوره در زبان ساده به شکاف برداشتن ساقه‌ی مو و دو شاخه یا چند شاخه شدن آن اطلاق می‌شود. به این معنی که برخی از تارهای موی شما نازک‌تر شده و به دو یا چند قسمت تقسیم می‌گردد. البته در موخوره به طور معمول شاهد دو شاخه شدن تارهای مو هستیم. موخوره بیشتر در موهای بلند ایجاد می‌شود و به همین دلیل خانم‌ها بیشتر از آقایان از آن شکایت دارند. علاوه بر آن موهای خشک بیش از موهای چرب مستعد دچار شدن به این مشکل هستند. چرا که از شکنندگی بیشتری نسبت به سایر اقسام مو برخوردارند. به طور کل چربی موها یا رطوبت موجود در آنها از جمله عواملی است که جلوی ایجاد یا رشد موخوره را می‌گیرد.

موخوره با آسیب رساندن به کوتیکول محافظ مو موجب فرسوده شدن فیبر داخلی آن می‌گردد. به این ترتیب بخش محافظت کننده‌ی سطح تار مو از بین می‌رود و نوک آن به دو شاخه یا چند شاخه تبدیل می‌شود. به طور معمول تارهای مو در دو جهت طولی و عرضی دچار آسیب و شکنندگی می‌شوند. آسیب عرضی تارهای مو بیش از هر چیز خود را در قالب وز شدن موها نشان می‌دهد. حال آن که آسیب طولی آنها همان مشکلی است که با نام موخوره شناخته می‌شود.

عوامل ایجاد موخوره استفاده از دستگاه موخوره گیر

عامل اصلی ایجاد موخوره بیشتر به شیوه‌های نگهداری از مو مربوط می‌شود و عوامل ژنتیکی یا موروثی چندان در این مسئله دخیل نیست. از جمله عواملی که می‌تواند موجب تشدید موخوره در سر شود، استفاده‌ی مفرط از سشوار یا ابزارهای صاف کننده‌ی مو برای خشک کردن یا حالت دادن به آنها است. ابزارهایی که توسط دمای بالای خود رطوبت موجود در موها را کاهش می‌دهند و بر خشکی و شکنندگی آنها می‌افزایند. همچنین استفاده‌ی فراوان از مواد شیمیایی مختلف نظیر رنگ مو یا شامپوهای اسیدی و قلیایی نیز می‌تواند در بروز موخوره بسیار موثر باشد. در این میان ترکیبات حاوی الکل هم قادر است ایجاد موخوره را تشدید کند. به موارد یاد شده می‌توان استفاده از برس‌های غیر استاندارد و شانه‌های فلزی را نیز افزود.

  1. شانه زدن موهای خیس
  2. بستن محکم موی سر با کش مو و به طور کل تحت کشش قرار گرفتن موی سر به شکل نسبتا شدید
  3. شست و شوی خشن موها و چنگ زدن محکم به آنها
  4. قرار گرفتن موی سر در برابر اشعه‌ی نور خورشید برای مدت طولانی
  5. کم آبی بدن یا خشکی پوست

هنگامی که تعدادی از عوامل فوق موهای شما را تحت تاثیر قرار دهند، دست به دست هم داده و مشکلی به نام موخوره را برایتان به وجود می‌آورند. به همین دلیل شاید ناچار شوید برای از بین بردن این مشکل به سراغ استفاده از دستگاه موخوره گیر بروید.

دستگاه موخوره گیر چیست ؟

دستگاه موخوره گیر انواع و اقسام گوناگونی دارد. با این حال اکثر موخوره گیر‌هایی که به عنوان یک ابزار خانگی برای مقابله با موخوره عرضه می‌شوند به دو موتور داخلی مجهز بوده و برای درمان موهایی که بلندی آنها بیش از شش سانتیمتر است به کار می‌روند. دستگاه موخوره گیر خانگی از نظر شکل و شمایل ظاهری ابزاری شبیه به برس مو است. البته برسی که به دو صفحه‌ی مجزای دندانه دار مجهز است. دندانه‌های این دو صفحه می‌توانند همانند دو صفحه‌ی دندانه دار برس روی هم قرار گیرند و در یکدیگر چفت شوند. یعنی درست چیزی شبیه به برخی از ابزارهایی که برای صاف کردن مو مورد استفاده قرار می‌گیرند و به طور معمول با نام اتوی مو شناخته می‌شوند.

اقدامات لازم قبل از استفاده از موخوره گیر

علاوه بر شباهت ظاهری، طرز کار دستگاه موخوره گیر نیز به شیوه‌ی عملکرد ابزارهایی که برای صاف کردن مو به کار می‌روند شباهت دارد. پیش از به کار بردن دستگاه موخوره گیر بهتر است ابتدا موهای بلند خود را خوب شانه بزنید و گره‌های ایجاد شده در آنها را به طور کامل برطرف سازد. به منظور انجام درست این کار بهتر است قسمت‌های کوچکی از مو را دسته کرده و آنها را خوب و کامل شانه بزنید. این عمل موجب می‌شود که تارهای موی شما به شکل بهتر و راحت‌تری وارد دندانه‌های دستگاه موخوره گیر شده و توسط آن کشیده نشود.

طرز استفاده از دستگاه موخوره گیر

پس از شانه زدن موهای خود قفل دستگاه موخوره گیر را باز کرده و صفحات دندانه دار آن را از یکدیگر جدا کنید. سپس لایه نازکی از موها را در بالای صفحه قرار دهید و کلید روشن شدن دستگاه را بزنید. پس از آن اهرم دستگاه موخوره گیر را به آرامی فشار دهید تا دستگاه شروع به کار کند. بهتر است کار خود را همیشه از ریشه‌ی موها شروع کرده و سپس آرام و آهسته به سمت انتهای تارهای مو حرکت کنید. در واقع همیشه کار شانه کردن موها توسط دستگاه موخوره گیر را از کف سر شروع کنید و آنگاه دستگاه را آهسته به سمت انتهای موها حرکت دهید. هر دسته‌ از موهای خود را حداقل سه بار توسط دستگاه ضد موخوره صاف کرده و آنها را به خوبی شانه نمایید. سپس به سراغ سایر بخش‌های سر و موهای دسته شده آن بروید و همین عمل را تکرار کنید.

البته همواره باید به این نکته توجه داشت که استفاده از دستگاه ضد موخوره یک راه حل صد درصد برای مقابله با موهای دو شاخه یا چند شاخه شده به شمار نمی‌رود. بلکه در کنار استفاده از این ابزار باید سایر راه‌های مقابله با موخوره را هم در پیش بگیرید. به عنوان مثال می‌توانید پس از هر بار استحمام از مواد نرم کننده استفاده کنید تا رطوبت موهای خود را بالاتر ببرید.

جایگزین‌های دستگاه موخوره گیر

همان گونه که به آن اشاره شد استفاده از دستگاه موخوره گیر تنها یکی از روش‌های درمان موخوره است. البته این روش خود یک روش صد در صد برای زدودن کامل این مشکل به شمار نمی‌رود و کاستی‌های خاص خود را دارد. بنابراین بهتر است در کنار آن از سایر روش‌های مکمل برای مبارزه با موخوره نیز بهره بگیرید.

دستگاه موخوره گیر چیست ؟

ماسک های مو به جای دستگاه موخوره گیر

زرده‌ی تخم‌مرغ با روغن زیتون

به عنوان مثال می‌توان از ترکیب زرده‌ی تخم‌مرغ با روغن زیتون یا سایر روغن‌های گیاهی به عنوان یک ماسک ضد موخوره استفاده کرد. تخم مرغ به عنوان منبع سرشاری از پروتئین، اسیدهای چرب و ویتامین اِی شناخته می‌شود. علاوه بر آن موجب ایجاد رطوبت طبیعی در موها می گردد و آنها را روشن و شفاف می‌سازد. همان گونه که به آن اشاره شد رطوبت خود یک عامل مهم برای درمان موخوره محسوب می‌شود. بنابراین اگر موهای شما مستعد دچار شدن به موخوره است بهتر است به طور متوسط هفته‌ای یک بار از ماسک تخم‌ مرغ و روغن زیتون استفاده کنید.

روغن زیتون و سرکه برای درمان موخوره

یکی دیگر از ماسک‌های طبیعی که می‌توان از وجود آن برای مقابله با موخوره استفاده کرد ماسک ترکیبی روغن زیتون و سرکه است. به منظور تهیه کردن این ماسک می‌توانید سه قاشق روغن زیتون را با دو قاشق سرکه سیب مخلوط کرده و سه قاشق عسل را نیز به آنها بیافزایید. البته در صورت دلخواه می‌توانید از دو قطره عصاره‌ی گیاه معطر اکلیل کوهی نیز در این ماسک ترکیبی استفاده کنید.

مواد یاد شده را با یکدیگر ترکیب کرده و ماسک تهیه شده از آنها را روی موهای سر خود مالیده و آن را اندکی ماساژ دهید. سپس موهای خود را با یک حوله یا دستمال خشک ببندید تا ماسک طبیعی تهیه شده خوب با موها ترکیب شود.این ماسک ترکیبی حداقل باید به مدت ۲۰ دقیقه روی سر شما باقی بماند. پس از آن می‌توانید با شستشوی کامل موهای خود آن را از روی سرتان پاک کنید. انجام منظم و هفتگی این کار می‌تواند در مقابله با موخوره بسیار تاثیرگذار باشد.

شیرین بیان برای درمان موخوره

اگر به گیاه شیرین بیان یا مهک دسترسی دارید، می‌توانید از این گیاه نیز برای مقابله با موخوره استفاده کنید. برای استفاده از گیاه شیرین بیان به عنوان یک ماسک مقابله با موخوره می‌توانید یک لیوان گیاه شیرین بیان را در سه لیوان آب جوشیده حل کنید. سپس محلول حاصل را حدود ده دقیقه حرارت دهید تا پس از جوشیدن دم بکشد. پس از سرد شدن این محلول آن را صاف کرده و مقداری از آن را روی سر خود بمالید. اگر این عمل را هر روز تکرار کنید می‌توانید نسبت به درمان موخوره خود امیدوار باشید.

موز و درمان موخوره

میوه‌ی موز نیز می‌تواند در درمان موخوره عملکرد موثری داشته باشد. وجود عناصری نظیر پتاسیم، روی، آهن و برخی مواد روغنی در این میوه موجب شده است تا استفاده از آن شکنندگی موها را به حداقل میزان ممکن برساند و ضمن بهبود کیفیت بافت آنها میزان رطوبتشان را هم افزایش دهد. همچنین وجود ویتامین‌های اِی، سی و ای در موز نیز در عملکرد مثبت این میوه برای مقابله با موخوره تاثیرگذار است.

این میوه را به شکل کامل له کنید و آن را به شکل پوره شده به موهای سر خود بمالید. همچنین می‌توان موز له شده را با دو قاشق ماست و مقداری آبلیمو ترکیب کرد و مخلوط حاصل را به عنوان ماسک روی سر مالید. این مخلوط را به مدت یک ساعت روی سر خود نگه دارید و سپس آن را با آب ولرم به طور کامل از موهای خود شستشو دهید. اگر این عمل را حدود یک تا دو بار در طول هفته انجام دهید در درمان موخوره شما کاملا موثر خواهد بود.


بیشتر بخوانید :

بهترین راه برای از بین بردن موخوره شدید در منزل


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(12 امتیاز , میانگین: 4.4 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم