آموزش گلت کردن موی سر

۱۵,۸۷۳
۸
۰
شنبه, ۲۳ دی ۱۳۹۶ ۱۴:۴۵

آموزش صاف کردن مو کراتینه گلت مواد صاف کننده مو

گلت یکی از اولین محصولات صاف کننده موست که بسیار محبوب بوده و به دلیل همین محبوبیت نیز پروسه صافی موها در بین بسیاری از افراد به نام گلت کردن شناخته می شود. گلت بیشتر روی موهای فر و وز به کار برده شده و با کمک آن موها صاف می شوند. در این بخش از دلگرم استفاده از گلت و چگونگی صافی موها آموزش داده می شود.

  صاف کردن مو با گلت

صاف کردن مو - صاف دائم

عمل صاف کردن مو امروزه توسط داروهای شیمیایی انجام می شود که با شکستن پل های گوکردی موی سر و تغییر ساختار و طرز قرار گرفتن این پلها موهای مجعد را به موی صاف تبدیل می کند. مواد صاف کننده از ماده ی فر و دکلره قوی تر است . بنابراین کار با آن با احتیاط کامل و دقت بیشتری باید انجام شود .هر ماده ی شیمیایی از رنگ گرفته تا مواد دکلره و مواد صاف و فر ، هر چند که با موفقیت انجام شود ، به نحوی به مو آسیب می رساند.

موهای شما بعد از انجام عمل فر و صاف و دکلره حتی رنگ ساده دیگر آن موهای طبیعی مقاوم به حساب نمی آید و در مراحل بعدی یعنی اگر خواستید حتی بعد از 5 ماه بعد موهای صاف شده و یا ... خود را رنگ یا مش کنید ، به موهای شما موهای آسیب دیده یا موهای غیر مقاوم گفته می شود و باید از داروهای ضعیف برای کار با موهای شما استفاده شود و این فقط در آن صورت است که عمل صاف یا فر با موفقیت کامل انجام شود و اصلا منظورم موهایی که در اثر عملیات آرایشگاهی سوخته و خشک شده نست. باید از قید کار با آنها گذشت و اجازه داد که موها قدری استراحت کنند و مو های شما رشد کند و بعد با موهای سالم کار کنید. بنابراین همه ی موارد بالا بدین منظور گفته می شود که شما بتوانید به طور متنوع و با فواصل مناسب در مورد موهای خود تصمیم بگیرید و از انجام کاری بطور دائم اجتناب کنید.

انواع مو و زمان لازم برای گلت کردن یا صافی موها

موهای نازک و کم پشت

گلت صفر: گلت شماره 0 روی موهایی که رنگ نشده اند باید بدون حرارت دادن 20 دقیقه باقی بماند.
گلت قوی: گلت قوی تر باید روی موهایی که رنگ نشده، بدون حرارت تا 20 دقیقه باقی بماند.

موهای معمولی

گلت صفر: روی موهای رنگ نشده و بدون حرارت دادن گلت 0 می تواند تا 25 دقیقه باقی بماند.
گلت قوی: روی موهای رنگ نشده و بدون حرارت گلت قوی تر می تواند تا 25 دقیقه باقی بماند.

موهای پرپشت و ضخیم

گلت صفر: بدون حرارت دادن موها می توان گلت شماره 0 را روی موهای رنگ نشده تا 30 دقیقه نگه داشت.
گلت قوی: بدون حرارت دادن موها می توان گلت های قوی تر را تا 30 دقیقه روی موهای رنگ نشده نگه داشت.

  صاف کردن مو با گلت

عمل صاف کردن مو به سختی دکره یا فر نیست ولی نیاز به متخصص خوب و مسلط دارد. کسی که بتواند با آرامش و تسلط کامل این کار را برای شما انجام دهد .در هر بسته ی داروی صاف دو تیوپ وجود دارد که اولی داروی صاف است و دومی تثبیت کننده ی آن ، که معمولا بر روی آن نوترالیزور نوشته شده است .در ایران معمولا از گلت که محصول شوارتسکف آلمان و ولا استرست که محصول کارخانه ی ولا ی آلمان می باشد برای صاف کردن مو استفاده می شود . پین آپ نیز داروی مناسب ولی گرانتری است.همیشه سعی کنید برای صاف کردن مو از مواد بهتر استفاده کنید زیرا این کار استرس و ناراحتی های بعد از عمل را کمتر می کند و شما با اطمینان بهتری به کار خود ادامه می دهید .

دارو های صاف به دو دسته ی قوی و ضعیف تقسیم می شوند. دسته ی قوی برای موهای طبیعی و رنگ نشده که مقاومت بالا دارند استفاده می شود و دسته ی ضعیف برای موهای رنگ و دکلره شده بکار می رود. فرمول ساخت هر کارخانه با کارخانه ی دیگر فرق می کند بنا براین بطور اکید توصیه می کنم اطلاعات روی بسته و یا بروشورها را به دقت بخوانید. مدت مکث داروی صاف روی موهای سالم بین 20 تا 35 دقیقه و برای موهای آسیب دیده حداکثر تا بیست دقیقه است و نباید بیشتر دارو بر روی مو بماند . این نکته از مواردی است که بر روی داروهای صاف و فر نوشته شده است و در مورد مارک های متفاوت فرق می کند . این نکته را هرگز فراموش نکنید.

مراحل صاف کردن مو

ابتدا موها را شامپو کرده و بشویید . رطوبت زیاد آن را با کمک حوله بگیرد بطوری که مو رطوبت داشته باشد ولی چکه نکند. مرطوب بودن مو به عمل صاف کردن کمک می کند . همچنین می توانید از لوسیون هایی که قبل از صاف کردن استفاده می شود روی موهای مرطوب بمالید. لوسیون را ابتدا به کف هر دو دست مالیده سپس آن را روی موهای مرطوب بکشید. قبل از زدن دارو به دور گردن مشتری حوله یا ظرف مخصوص دور گردن را قرار دهید زیرا در هنگام صاف و فر کردن ، مو مقدار زیادی آب از دست می دهد و باعث خیس شدن لباسهای مشتری می شود .

در مرحله ی بعد تقسیم بندی پنج گانه ی موی سر را انجام دهید . داروی صاف را درون کاسه ای ریخته و با برس رنگ شروع به کار کنید . مانند عمل رنگ کردن از دو سانت مانده به ریشه ، موها را کاملا آغشه به مواد صاف کنید. لایه هایی که جدا می کنید باید کاملا نازک باشد تا داروی فر بتواند بطور موثر بر روی آن اثر کند . همینطور لایه لایه تا آخر ادامه دهید . سرعت عمل شما باید زیاد باشد . چون زمان عامل مهمی است . کم و زیاد شدن آن بر روی نتیجه ی کار اثر سوء می گذارد.

نحوه ی تقسیم بندی موی سر نشان داده شده است . کسانی که سریع تر کار می کنند می توانند سر را به سه قسمت تقسیم کنند .

برای هر قسمت لایه ها ی مو باید نازک انتخاب شود تا دارو کامل به خورد مو برود .

توجه : در این مرحله نباید موهای مشتری را بکشید یا شانه کنید فقط مراقب زمان باشید . پس از گذشت بیست دقیقه ( این زمان برای مارک های مختلف متفاوت است ) دوباره از پایین شروع به زدن مواد به ریشه ی مو بکنید. لایه لایه موها را بردارید و ریشه ها را مواد بمالید . بعد از صرف دو دقیقه آهسته شروع به شانه کردن بکنید. مو را نکشید. این کار را به مدت 5 تا ده دقیقه بسته به مقاومت و نوع مو انجام دهید . بعد از این مدت ، درنگ جایز نیست . مشتری را به طرف سرشویی هدایت کرده و با آب ولرم رو به کمی گرم سر مشتری را آرام بشویید.

عمل شست و شو بسیار مهم است. داروهای صاف و فر بسیار بد بو هستند . آنقدر باید مو رابا آب ولرم آرام بشویید تا دیگر از مو های مشتری بوی داروی صاف به مشام نرسد . تقریبا حدود نیم ساعت باید آب ار روی موهای مشتری بگذرد. اگر دارو بطور کامل از روی مو شسته نشود موهای مشتری بعد از عمل صاف شکسته و خرد می شود .

هنگامی که از شستشوی مو فارغ شدید رطوبت مو را با حوله بگیرید . سپس داروی نوترالیزور یا تثبیت کننده را درون ظرفی ریخته و با کمک یک اسفنح آن را بر روی مو بمالید. این کار باید بادقت فراوان انجام شود . مدت مکث نوترالیزور بر روی مو بین 5 تا ده دقیقه باز بسته به نوع مار ک دارو متفاوت است . بعد از مدت مکث نوترالیزور مو ها را با دقت شسته و آبکشی نمایید . می توانید از یک کاندیشنر خوب بعد از اتمام کار نیز استفاده کنید و دوباره موها را آبکشی نمایید . سپس موها را با حرارت ملایم خشک و فرم دهید .

یک نکته ی مهم دیگر: برای اینکه موهای صاف شده ی شما همیشه شاداب باشند بهتر است قبل از حمام موها را به روغن زیتون ، روغن بادام و یا روغن کنجد آغشه کرده و بگذارید حداقل نیم ساعت روی مو ها بماند و بعد استحمام کنید . و یا از کاندیشنر های مخصوص موهای صاف استفاده کنید . من هر دو مورد را توصیه می کنم.

‌توصیه هایی برای گلت یاهمون صاف کننده صاف کردن مو تقویت موهای مژه، ابرو و روش صحیح شامپو زدن و شستشوی سر طرز زدن گلت مو روش زدن گلت موی عکس فر کننده مو برای صاف کردن فر موها بدون ریزش مو بغیر از گلت چه چیزی هست علت مو خوره مو+درمان توصیه هایی برای گلت یاهمون صاف کننده فر کردن مو با روش های مختلف آرایش وزیبایی مو صاف کننده موی گلت آموزش صاف کردن مو تجربه من در صاف کردن مو فِر و صاف کردن مو مواد صاف کننده مو بهترین صاف کننده واسه مو چیه؟ آموزش صاف کردن مو

گلت زدن يا گلت كردن؟!

كساني كه در آرايشگاه‌ها با استفاده از مواد شيميائي موي خود را صاف كرده اند، احتمالا اين دو واژه را زياد شنيده و حتي به كار برده اند. در حالي كه گلت )Glatt( فقط يك مارك تجاري است و فرقي با ديگر مارك‌هاي موصاف‌كن شيميائي قديمي كه از طريق مكانيزم اكسايش و كاهش، مو را صاف مي كنند، ندارد و تنها تفاوت آن در دستورالعمل استفاده از آن است.اين روش در ميان روش هاي صاف كردن دائمي مو روش نسبتا جديد و گران‌قيمتي است كه اسامي ديگري مانند<روش ژاپني > و <روش گرمائي> مترادف آن به شمار مي‌روند.

در صورتي كه اين روش به درستي انجام شود، نتايج بهتري در مقايسه با روش‌هاي قديمي در زمينه سلامت و زيبائي مو دربرخواهد داشت اما در صورتي كه اين كار توسط اشخاص ناوارد انجام شود، مو آسيب ديده و استفاده كننده بد بين خواهدشد.

اين فرايند در سه مرحله انجام مي‌شود: بعد ازانجام عمليات شستشو و حالت دادن، با استفاده از محلول ويژه‌اي تنش‌هاي داخلي مو از بين مي‌رود. ساختمان داخلي مو به واسطه حرارت و فشار ناشي از اتوهاي پهن از جنس سراميك با دماي بالا (در دماي 170 تا230 درجه سانتي گراد) تغيير ساختار مي دهد.در مرحله آخر ساختار داخلي مو با يك محلول خنثي كننده شامل مواد اكسيد كننده و يا از طريق اكسيداسيون با‌هوا‌‌به‌فرم‌راست‌شد ه‌پيكربندي مي‌شود . يادآوري مي كنم هيچ يك از روش‌هاي آرايشي مو اثر هميشگي ندارند.

بنابراين بين دو لغت دائمي‌ و هميشگي بايد تمايز قائل شد. زيرا:

  • اين روش بسته به سرعت رشد مو و درجه انحناي موي تازه رشد كرده، حدوداً 4 تا 8 ماه دوام دارد.
  • موئي كه با اين روش صاف مي‌شود (البته اگر به درستي انجام شود) در طول اين مدت ساختار راست شده خود را عاري از فرهاي نامطلوب حفظ مي‌كند و نرم و درخشنده به لطافت ابريشم است.
  • و اما محدوديت هاي اين روش: يكي اينكه 3 تا 5 ساعت زمان لازم دارد، بنابراين براي خردسالان ، سالمندان، افراد داراي كمردرد و به طوركلي كساني كه نمي‌توانند به هردليلي براي اين مدت طولاني روي صندلي بنشينيد، توصيه نمي شود.
  • فقط ضعف دوم اين روش صرف هزينه‌اي بالغ بر 200 تا 500 دلار است. بله گران قيمت است !

  صاف کردن مو با گلت

روشي براي تمام فصول

با اين روش موئي كه حالت فر‌ ، مواج و يا وزوزي است، صاف و هموار مي شود.حتي اگر موي شما قبلا رنگ، هاي لايت، دكلره و يا حتي با مواد شيميائي فر شده نيز مي‌توانيد از اين روش استفاده كنيد.البته انجام اين عمل بر روي موي هاي‌لايت شده، مهارت خاصي لازم دارد زيرا قسمت‌هائي كه بيشتر هاي‌لايت شده اند، بيشتر تحت تاثير فرايند قرار گرفته و سايه متفاوتي ايجاد خواهدكرد. براي جلوگيري از اين حالت بايد مثلا محلول ملايم‌تر، زمان كمتر و يا دماي پائين‌تري استفاده شود كه اين، به تكنيك انجام دهنده روش بستگي دارد. براي اطمينان بيشتر حتما قبل از استفاده از اين روش از آرايشگرخود بخواهيد قبل از شروع، اين كار را بر روي چند تار موي شما امتحان كند، تا مطمئن شويد موي شما به اين روش جواب مي دهد.

موي آفريقائي ها يا شبيه آن را‌ كه زمخت هستند، با اين روش نمي‌توان فر كرد و نتيجه خوبي نمي‌دهد. همچنين كساني كه قبلا از صاف كننده‌هاي شيميائي حاوي هيدروكسيد استفاده كرده‌اند نيزنمي توانند از اين روش استفاده كنند. بعد از اين عمل، مو 48 الي 72 ساعت نبايد شامپو و يا حتي خيس شود و حداقل تا يكي دو هفته نبايد رنگ و يا هاي لايت كنيد.
در نهايت توجه داشته باشيد كه مويي كه با اين روش‌هاي شيميائي دستكاري مي‌شود حتي در بهترين شرايط نيز كمابيش آسيب مي‌بيند.

آيا هنوز هم معتقديد كه بايد حالت موهايتان را تغيير بدهيد؟

منبع:مجله پزشکی،رژلب

مجله اینترنتی دلگرم

مرجان امینی
این مطلب چقدر مفید بود ؟
(8 امتیاز , میانگین: 4.5 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter