دلگرم
امروز: یکشنبه, ۰۲ آبان ۱۴۰۰ برابر با ۱۷ ربيع الأول ۱۴۴۳ قمری و ۲۴ اکتبر ۲۰۲۱ میلادی
راهنمای خرید انگشتر عقیق: نکات مهمی که برای خرید انگشتر باید بدانید!

راهنمای خرید انگشتر عقیق هدیه ای جذاب و همیشه دوست داشتنی

راهنمای خرید انگشتر عقیق: نکات مهمی که برای خرید انگشتر باید بدانید!
0
زمان مطالعه: 10 دقیقه
انگشتر عقیق : انگشتر یکی از زیورآلات محبوب بین انسان ها است و علاوه بر زینت و زیبایی، پیام هایی را به فرد بیننده منتقل میکند و یا خواص درمانی برای فرد استفاده کننده دارد.

چگونه یک انگشتر عقیق اصل بخریم؟

خرید انگشتر عقیق و تشخیص و شناسایی نگین اصلی از نمونه‌های مصنوعی و تقلبی کاری دشوار و پیچیده است و نیازمند مهارت و تجربه فراوان است.

روش‌های شناسایی نگین طبیعی از مصنوعی در زمان خرید

یکی از مهم‌ترین مسائلی که هنگام خرید انگشتر عقیق باید به آن توجه نمود، شناسایی نگین اصل از نمونه‌های تقلبی، مصنوعی و بهسازی شده است.

separator line

شناسایی سنگ انگشتر عقیق اصل از منظر منشأ

شناسایی سنگ انگشتر عقیق اصل از منظر منشأ

از آن‌جا که فروش نمونه‌های طبیعی سنگ‌ها به واسطه دلایلی چون: شرایط استخراج، هزینه‌های فرآوری، کمیاب بودن و…، مقرون به صرفه نبود، بشر درصدد خلق نمونه‌های آزمایشگاهی پرداخت و بدین‌ترتیب، اولین گوهره‌ها در آزمایشگاه‌ها شکل گرفتند. عقیق نیز از جمله سنگ‌هایی است که به دلایل مختلف چون: سودجویی، فراوانی و…، مورد توجه صنعتگران قرار گرفت، از این رو بهتر است هنگام خرید انگشتر عقیق به انواع شاخص‌هایی که می‌توان با آن به تشخیص این تفاوت‌ها پرداخت، توجه کنید.

الف) از نظر مقاومت نسبی

سنگ عقیق از لحاظ درجه سختی نسبی در رتبه 7 قرار گرفته است و این بدان معنا است که در اثر برخورد با اشیاء مختلف به ندرت دچار خراشیدگی یا آسیب می‌شود. البته آزمایشی بسیار ساده برای راستی‌آزمایی سنگ عقیق اصل از نمونه‌های بدلی آن این است که سنگ را روی شیشه بکشید. در صورت اصالت سنگ عقیق، خواهید دید که آن، روی شیشه یا سنگ‌هایی چون: یشم، لاجورد یا فیروزه خط می‌اندازد.

ب) از نظر دما

سنگ عقیق از دمای خاصی برخوردار است، یعنی تغییرات دما تأثیری در دمای نگین ندارد. برای مثال در فصل زمستان که دمای محیط سرد است، عقیق گرم‌تر و در فصل تابستان که دمای محیط گرم است، عقیق خنک‌تر حس می‌شود. این در حالی است که نمونه‌های بدلی و مصنوعی، فاقد این خاصیت هستند و دمای یکسان با محیط دارند.

ج) از نظر شفافیت

عقیق طبیعی از لحاظ شفافیت در رده سنگ‌های شفاف تا مات قرار می‌گیرد. این در حالی است که نمونه‌های مصنوعی آن دارای شفافیت بالاتری نسبت به عقیق هستند.

در راهنمای خرید انگشتر عقیق باید گفت برای شناسایی عقیق نیمه‌شفاف از نمونه‌های مصنوعی آن، کافی است عقیق را در برابر نور قرار دهید و در صورتی که هرج و مرج، بی‌نظمی و حالت‌هایی ابرو باد یا کندویی در سنگ عقیق دیدید، نشانه‌ای بر اصالت آن قرار دهید. این در حالی است که در نمونه‌های مصنوعی، نگین کاملاً یکدست و بدون هیچ اعوجاجی (مانند شیشه رنگ شده) خواهد بود.نشانه اصالت سنگ عقیق، وجود حالت کندویی در آن است.

د) از نظر وزن مخصوص

وزن مخصوص سنگ عقیق 2.65 تا 2.57 است که به راحتی توسط ترازوهای مخصوص و افراد متخصص قابل اندازه‌گیری می‌باشد.

separator line

شناسایی سنگ انگشتر عقیق اصل از منظر رنگ

شناسایی سنگ انگشتر عقیق اصل از منظر رنگ

در ادامه راهنمای خرید انگشتر عقیق باید گفت بسیاری از سنگ‌ها پس از استخراج از معادن، از کیفیت مرغوبی برخوردار نیستند و ارزش افزوده آنها به دلیل حضور ناخالصی یا کیفیت رنگ و در نهایت، تقاضای مشتری کم می‌باشد.

بنابراین صنعتگران این حوزه، به بهسازی سنگ‌های کم کیفیت پرداختند و بدین‌‌سان، کیفیت آنها را تا مقادیر بسیار بالایی تغییر دادند و حتی در بعضی موارد، کیفیت آنها را به بالاتر از سنگ طبیعی بسیار مرغوب ارتقا دادند. در ذیل کاربردی‌ترین روش‌های تشخیص سنگ عقیق بر اساس رنگ تبیین خواهد شد.

الف) ویژگی‌های رنگ طبیعی نگین

عقیق سنگی است که در طیف کامل رنگی از قرمز تا بنفش در طبیعت وجود دارد. از این رو در صورتی که نگین عقیق شما در طیف رنگی مذکور قرار دارد، شما می‌توانید آن را دلیلی بر اصل بودن نگین عقیق خود تلقی کنید.

ب) ویژگی‌های رنگ بهسازی شده نگین

در شکل کلی، روش‌های علمی بسیاری برای تغییر رنگ عقیق وجود دارد؛ رنگ‌هایی که نمی‌توان به سادگی آن را تشخیص داد و شناسایی آن نیازمند تجربه و مهارت در حوزه سنگ‌ و نگین‌های جواهراتی است. از این رو چنان که گفته شد روش مشخصی برای تشخیص رنگ نگین بهسازی شده وجود ندارد و در این مواقع، لازم است به شخصی باتجربه اکتفا کنید تا به شناسایی نگین اصلی از بهسازی شده بپردازد.

separator line

شناسایی سنگ انگشتر عقیق اصل از منظر محل استخراج

سنگ عقیق از جمله سنگ‌هایی است که به واسطه فراوانی آن در طبیعت قیمت پایینی دارد، اما از آنجا که دین اسلام سفارش مؤکدی به گونه‌ای از این نوع سنگ (عقیق یمن) داشته، میزان تقاضا و قیمت این نوع از سنگ عقیق بسیار افزایش یافته است.

ما در این پژوهش بر آن هستیم تا اطلاعات تجربی و کارآمدی را که طی سالیان دراز کسب و کار در این حوزه به دست آورده‌ایم، در اختیار شما گذاریم تا بتوانید عقیق یمن را از سایر گونه‌های عقیق تشخیص دهید.

در درجه اول باید گفت حتی متخصصین حوزه سنگ با مدرک Gemological Institute of America (GIA)، به دلیل عدم وجود منبع علمی شفاف برای شناسایی عقیق یمن از سایر نمونه‌های عقیق، قادر به بیان نظر قطعی درباره محل استخراج عقیق نیستند، مگر اینکه خود به وارد کردن این نوع سنگ از یمن پرداخته باشند.

اما نکات کلی که برای شناسایی عقیق یمن باید به آن توجه کنید، موارد ذیل است:

برای خرید عقیق یمن، حتماً نزد فروشنده‌ای با اصالت و قابل اعتماد روید تا شما را از صحت ورود سنگ از یمن مطمئن سازد.عقیق یمن تنها عقیقی است که نور به طور مساوی داخل آن پخش می‌شود. از این رو در تمام سطح نگین، رنگی یکدست به چشم می‌خورد، در حالی که سایر عقیق‌ها به این شکل نیست و حاشیه نگین پررنگ‌تر از میانه آن دیده می‌شود.بسیاری از نگین‌های عقیق، مانند عقیق‌های رنگی و خراسانی در برابر نور حالت لانه زنبوری از خود نشان می‌دهند، پس هرگز این امر را ملاک تشخیص عقیق یمنی قرار ندهید.

separator line

شناسایی سنگ انگشتر عقیق اصل از منظر حضور انکلوزیون‌ها

به طور کلی وجود ناخالصی، ترک یا بافت لایه لایه از میزان ارزش عقیق می‌کاهد، اما چنانچه این ادخال‌ها به صورت نماد یا طرحی ویژه خودنمایی کنند، باعث ارزش افزوده نگین در زمان خرید انگشتر عقیق می‌شوند. پس در صورتی که ادخال موجود در نگین عقیق انگشتر شما طرحی خاص داشته باشد، قیمت آن افزایش می‌یابد.ادخال‌ها به صورت نماد یا طرحی ویژه، باعث ارزش افزوده نگین می‌شوند.

separator line

انواع تراش مناسب انگشتر عقیق

انواع تراش مناسب انگشتر عقیق

به طور معمول، تراش‌های گوناگونی روی نگین برای زیباتر جلوه یافتن آن پیاده می‌شود، اما بهترین نوع تراش برای نگین انگشتر عقیق، تراش دامله است. اما چرا دامله؟

تراش دامله (CABOCHEN) :

عموماً برای اکثر سنگ‌های مات یا نیمه شفاف (مانند عقیق و سایر اعضای خانواده کلسدونی)، سنگ‌هایی که با وجود کیفیت رنگ، شفافیت و پاکی لازم را برای تراش صفحه‌ای ندارند (مانند یاقوت کبود)، سنگ‌های لایه‌ای و در نهایت، سنگ‌هایی که سختی نسبی کمتر از 7 دارند (مانند: فیروزه، لاجورد و …)، به کار می‌رود تا نه تنها زیبایی نگین را نمایش دهد، بلکه خراش‌های کوچکی که در اثر استفاده روی نگین پدیدار می‌شود را بپوشاند.

البته این تنها دسته‌بندی برای تراش دامله در سنگ‌ها نیست، برای مثال سنگ‌های دارای پدیده‌های نوری خاص، مانند: پدیده ستاره‌ای (ASTERISM)، پدیده چشم گربه‌ای (CHATOYANCY)، تجزیه نور (IRIDESCENCE) یا ADULARESCENCE در سنگ ماه، عامل تراش سنگ به صورت دامله نیز هستند.

تراش گنبدی (CABOCHON) :

در این نوع تراش، سطح روی نگین به صورت گنبدی با قوس بسیار تراش خورده و قسمت زیرین نگین کاملاً صاف است. قاعده این تراش در بیشتر موارد به صورت دایره و بیضی است و نگین را به زیبایی نمایش می‌دهد.

تراش دو گنبدی (DOUBLE CABOCHON) :

در این تراش، علاوه بر حالت گنبدی در روی نگین، زیر نگین هم به حالت گنبدی تراش می‌خورد، تنها با این تفاوت که حالت گنبدی در قسمت زیرین، برآمدگی کمتری خواهد داشت.

تراش تخت (FLAT CABOCHON ) :

در این نوع تراش که گونه‌ای از تراش صفحه‌ای ساده است، دو طرف نگین کاملاً تخت و بدون هیچ قوسی تراش دیده می‌شوند.

تراش گنبدی با تحدب کم (LOW CABOCHON-F) :

تراش گنبدی با قوس کم شبیه تراش گنبدی است، با این تفاوت که حالت تحدب آن از کم تا بسیار کم (نزدیک به تخت) را در بر می‌گیرد.

تراش مهره‌ای(BEAD) :

در این تراش، نگین‌ها به صورت کروی مانند دانه‌های تسبیح تراش می‌خورند و جلوه زیبایی به نگین می‌بخشند.

separator line

حکاکی‌های مناسب انگشتر عقیق

حکاکی‌های مناسب انگشتر عقیق

در ادامه راهنمای خرید انگشتر عقیق سراغ حکاکی می رویم، حکاکی و نقش روی نگین انگشتر، جایگاهی کهن در جامعه اسلام دارد. انواع حکاکی روی نگین انگشتر عقیق، می‌تواند گزیده باورها و ارزش‌های پذیرفته شده هر فرد باشد؛ باورهایی که فرد را به امری خاص، مانند: تکیه و توکل بر خداوند متعال، افزایش رزق و روزی و… فرا می‌‏خواند.

از جمله حکاکی‌های مشهوری که روی نگین انگشتر عقیق انجام می‌شود، «دعای شرف شمس» است که منسوب به امام علی (علیه‌السلام) است و بیانگر 5 اسم اعظم خداوند است. البته آنچه در این باب بسیار سفارش شده آن است که این دعا روی عقیق زرد نقش شود.

از دیگر نقش‌های مناسب روی نگین انگشتر عقیق، آیه «و من یتق الله یجعل له مخرجا …»، «نام پنج تن»، «نام چهارده معصوم»، «نام حضرت حجت» و بسیاری از موارد دیگر است که نقش آن، به باور و اعتقاد هر فرد وابسته است.

separator line

انواع رکاب‌های مناسب برای انگشتر عقیق

انواع رکاب‌های مناسب برای انگشتر عقیق

بخش مهمی از قیمت هر انگشتر، گذشته از نگین مربوط به رکاب و حلقه آن است. رکاب هر انگشتر متناسب با جنس و مدل آن ارزش متفاوتی دارد که در ذیل به اجمال توضیحاتی درباره آن خواهد آمد.

از منظر جنس

به طور کلی رکاب‌های مختلفی برای قرار گرفتن نگین عقیق به کار برده می‌شود، اما از جمله رکاب‌ها یا رینگ‌هایی که در میان آقایان و بانوان مقبولیت بسیاری دارد، رکاب نقره است که علاوه بر زیبایی، از درخشش و دوام بالایی برخوردار است و نسبت به سایر فلزات، چون: طلا، پلاتین و….، قیمت مناسب‌تری دارد و جلوه زیبایی به نگین می‌بخشد.

از منظر مدل و طرح رکاب

انتخاب مدل و طرح رکاب، به سلیقه هر فرد بستگی دارد و بسته به جنسیت فرد متفاوت است. برای مثال خانم‌ها بیشتر از رکاب‌های مدل صفوی استقبال می‌کنند، در حالی که آقایان بیشتر در مدل‌های فیلی به دنبال طرح‌های متفاوت هستند.

همچنین بخوانید:

خواص درمانی سنگ عقیق یمنی


این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید