دلگرم
امروز: سه شنبه, ۰۴ ارديبهشت ۱۴۰۳ برابر با ۱۴ شوّال ۱۴۴۵ قمری و ۲۳ آوریل ۲۰۲۴ میلادی
میخواهید بصورت حرفه ای ماشینتان را بشویید؟
1
زمان مطالعه: 7 دقیقه
میخواهید بصورت حرفه ای ماشینتان را بشویید؟-شستشوی ماشین -شستشوی حرفه ای ماشین -شستن ماشین- چگونه ماشین بشوییم -روش در ست شستن ماشین

شستن اتومبیل کاری مفرح و دوست داشتنی است. ماشین دشمنان بسیاری دارد، برخی از آنها قابل مشاهده و برخی دیگر نیستند. از فضله پرندگان و حشره های مرده گرفته تا شیره گیاهان و آلودگی های موجود در هوا همه مواردی هستند که به رنگ و پرداخت نهایی ماشین آسیب می رسانند. حتی گِل و کثیفی های جاده نیز می تواند به ماشین شما آسیب برسانند.
آسان ترین و کم هزینه ترین روش برای سالم نگه داشتن ماشین در طول سال ها، شست‌وشوی آن است. البته شست‌وشو به روش درست. برای اینکه مانند حرفه ای ها ماشین خود را بشویید، مطلب زیر را مطالعه کنید.

میخواهید بصورت حرفه ای ماشینتان را بشویید؟

میخواهید بصورت حرفه ای ماشینتان را بشویید؟

1. درک، مهم ترین مساله است

خودتان می توانید مواد پاک کننده متنوعی را در خانه تهیه کنید و به وسیله آنها همه آلودگی های نشسته روی کاپوت و سقف ماشین همچون فضله پرندگان، حشرات یا شیره درختان و گیاهان را به راحتی پاک کنید. برای اینکه ماشین در طول سال ها تمیز و سالم بماند و رنگ بدنه خورده نشود و از بین نرود باید دست کم ماهی دوبار بدنه آنها را بشویید. اگر تاکنون این کار را نمی کردید پس از این حتما به این موضوع توجه داشته باشید. کارواش بردن و روشویی و توشویی اتومبیل دوبار در ماه شاید از نظر مالی به صرفه نباشد اما خودتان که بشویید هزینه ها به طور قابل توجهی کاهش پیدا می کنند. درک این مساله که شست‌وشو فقط برای زیبایی نیست و به دوام بیشتر بدنه ماشین هم کمک می کند، بسیار مهم است.

میخواهید بصورت حرفه ای ماشینتان را بشویید؟

2. شست‌وشوی اولیه

برای شستن ماشین بهتر است از صابون ماشین‌شویی استفاده کنید. پودر ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی یا مواد شوینده خانگی باعث آسیب دیدن رنگ بدنه خودرو می شوند. آب تمیز، شلنگی که سر آن اسپری دارد، دستمال یا برس نرم و تمیز از دیگر وسایل موردنیاز برای شست‌وشوی اتومبیل است.

پیش از آغاز شست‌وشو، ماشین را در سایه و جایی پارک کنید که آب به راحتی برود یا جذب زمین شود. نور مستقیم خورشید باعث می شود تا سطح بدنه به سرعت خشک و لکه های ناخواسته روی بدنه ایجاد شود. برای شست‌وشو بهتر است از پارچه های میکروفایبر استفاده کنید. البته مطمئن شوید که تمیز و از هرگونه ماده ای عاری است وگرنه روی بدن خراش ایجاد می کند. برای شست‌وشوی رینگ و لاستیک هم از فرچه هایی با موهای کوتاه و نرم استفاده کنید.

میخواهید بصورت حرفه ای ماشینتان را بشویید؟

3. از بالا به پایین، نه پایین به بالا

اتومبیل خود را از بالا به پایین بشویید و بی وقفه با دستمال یا حوله آن را خشک کنید. این کار باعث می شود تا آلودگی ها درون فرچه گیر نکنند و روی بدنه خط نیندازد. بیشتر کارشناسان شست‌وشوی اتومبیل تاکید دارند از بالای اتومبیل شست‌وشو را آغاز کنید و به پایین برسید تا هیچ گونه خراشی روی بدنه ایجاد نشود. حتما خودتان هم می دانید که پایین ماشین، همچون زیر گلگیر و پشت تایرها پر از گِل و آلودگی های درشت همچون سنگریزه است و اگر ابتدا از آنجا آغاز کنیم دستمال کثیف می شود و شاید سنگریزه ها داخل آن گیر کنند و هنگام کشیدن به دیگر قسمت های بدنه، روی رنگ آن خط بیندازند.

بهترین روش برای شست‌وشو:

1. همه جای بدنه را خوب آبکشی کنید.
2. هر قسمت ماشین را که شستید بلافاصله آبکشی و خشک کنید تا لکه ای باقی نماند.
3. لازم نیست اسفنج را محکم روی بدنه بکشید فقط تا حدی فشار دهید که آلودگی ها پاک شوند. محکم کشیدن باعث ساییدگی رنگ بدنه می شود.
4. هر چند وقت یکبار دستمال یا فرچه را بشویید تا هیچ گونه سنگریزه یا کثیفی داخل آن باقی نماند.
5. پس از آبکشی نهایی، بدنه را با حوله میکروفایبر نرم و تمیز یا پارچه ای چرم خشک کنید.
6. رینگ و لاستیک اتومبیل را به خوبی بشویید تا هر گونه ماسه و خاک از روی آنها برداشته شوند. زیر و روی گلگیر نیز نمک و خاک می گیرد باید آن را نیز تمیز بشویید و آبکشی کنید.

میخواهید بصورت حرفه ای ماشینتان را بشویید؟

4. رینگ و لاستیک

تمیز کردن رینگ و لاستیک نیز در شست‌وشوی خودرو مهم است و باید تمییز کننده مناسب برای آن داشته باشید. بهترین ماده، صابون شست‌وشوی ماشین است. بیشتر تایرهای جدید پوششی برای محافظت لاستیک در مقابل مواد شیمیایی دارند. اما با همه این اوصاف، بهتر است ماده ای برای شست‌وشو انتخاب کنید که باعث خوردگی آن نشود.

پیش از شست‌وشو باید مطمئن شوید تایرها و لنت خنک شده اند. آب سرد به دیسک های داغ ترمز آسیب می رسانند.

پس از شست‌وشوی تایرها روی آنها اسپری براق کننده لاستیک بزنید.

میخواهید بصورت حرفه ای ماشینتان را بشویید؟

5. واکس

ماشین خود را با واکس و مواد براق کننده برق بیندازید. در پرداخت نهایی بدنه اتومبیل های مدل جدید از نوعی پوشش استفاده می شود که رنگ را در برابر اشعه های فرابنفش، UV و مواد شیمیایی محافظت می کند. با این وجود باز هم نمی توان به طور صددرصد به آنها اطمینان داشت. اما با واکس زدن اتومبیل می توانید بدنه را در مقابل اکسیداسیون رنگ و جذب سریع آلودگی و خاک محافظت کنید. در ضمن، باعث براق شدن سطح بدنه نیز می شود.

برخی کارشناسان پیشنهاد می کنند هر شش ماه یکبار بدنه اتومبیل خود را واکس بزنید و برق بیندازید، برخی ها می گویند هر ماه یکبار این کار را انجام دهید. اما بهترین زمان برای این کار، سه یا چهار ماه یکبار است. این کار را پیش از زمستان و ماه های سرد سال آغاز کنید.

هنگامی که ماشین را واکس می زنید:

1. پیش از واکس زدن، ماشین را به خوبی بشویید.
2. بدنه ماشین باید خنک و دور از تابش مستقیم آفتاب باشد. دمای بیرون باید بالای 50 درجه فارنهایت و رطوبت پایین باشد.
3. با فوم یا پد، کم کم واکس را به بدنه بمالید.
4. حتما پیش از واکس زدن از خشک بودن بدنه مطمئن شوید. پس از واکس زدن بر قسمت، دستمال، پد یا فوم را بتکانید تا واکس اضافی از روی آن برداشته شود.
5. پس از تمام شدن واکس همه قسمت های بدنه، همه جای بدنه را به دقت دستمال بکشید تا در قسمت هایی همچون کناره درها واکس اضافه باقی نمانده باشد.
6. برای بیشتر برق انداختن بدنه می توانید از اسپری های براق کننده کمک بگیرید.

میخواهید بصورت حرفه ای ماشینتان را بشویید؟

6. شست‌وشوی داخل اتومبیل

شست‌وشوی ماشین فقط به بدنه آن محدود نمی شود. باید داخل اتاق را نیز تمیز کنید. با کمک جاروبرقی یا جارو شارژی همه جای اتاق، از کف گرفته تا روی صندلی ها را جارو و تمیز کنید. کفی های ماشین را خارج و آنها را تمیز بشویید و پهن کنید تا خشک شوند. زیر صندلی ها را تمیز جارو کنید.

با کمک دستمال درها و داشبورد را گرد گیری کنید. در فروشگاه های لوازم ماشین، مواد مختلفی برای سطوح داخلی چوبی، لاستیکی، پلاستیکی و چرمی وجود دارد که باید گزینه مناسب خودروی خود را انتخاب کنید. اگر ماده اشتباهی را انتخاب کنید ممکن است به سطح داخلی اتومبیل آسیب برسانید.

البته از ماده خریداری شده هم نباید بیش از حد استفاده کنید. از محصولاتی که روی داشبورد برق می اندازند استفاده نکنید زیرا براق بودن داشبورد باعث انعکاس نور می شود و ممکن است هنگام رانندگی خطرناک باشد.این مطلب چقدر مفید بود ؟
1.0 از 5 (1 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits